Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Do Novoročnej výzvy sa zapojila aj Ninka s Crohnovou chorobou. Ako jej zmenila život?

Prednedávnom si mala možnosť prečítať si inšpirujúci rozhovor s Ninkou, ktorá žije dlhodobo s Crohnovou chorobou. Určite si spomínaš. Ninka sa po určitom období na nás obrátila s nádhernou spätnou väzbou, s ktorou sa musíme podeliť. Týmto rozhovorom by sme chceli  upozorniť na fakt, že pravidelná pohybová aktivita a fyzický tréning nie sú určené len pre mladých a zdravých ľudí s cieľom schudnúť, vytvarovať telo do plaviek alebo budovať svaly. Môže byť tiež záchranou pre ľudí, ktorých trápi určitý zdravotný problém a pravidelným cvičením chcú zlepšiť svoj zdravotný stav a cítiť sa lepšie. :-)

Ninka, pred nedávnom ste nám poskytli inšpirujúci rozhovor o živote s Crohnovou chorobou. Pár týždňov po zverejnení rozhovoru ste nás milo prekvapili svojou reakciou. Prezradíte aj ostatným, čím ste tímu Fitshaker urobili radosť?

Tak zrejme máte na mysli to, že nielen som si s Fitshakerom skvele, úprimne a otvorene pokecala, ale aj to, že som zostala jeho verný fanúšik v oblasti cvičenia a stravovania.
crohnova choroba
Ako som už raz spomínala, som zástanca akéhokoľvek pohybu. Každý si dokáže nájsť to, čo mu sedí a vyhovuje. Čo je však dôležité, zotrvať. Nie po týždni či dvoch sa na to vykašlať. A potom opäť začať a neustále dookola. Jednak začínate stále od začiatku a nemáte šancu sa posunúť ďalej, ale aj celému organizmu vyvolávate stres.
Ten, kto nemá zdravotné problémy je tak na najlepšej ceste si nejaké privolať- získať. Ten kto ich má, rovnako ako ja, tak len výrazne zhoršiť. Rovnako je to aj so stravou. Ak naozaj nie ste výrazne obézny človek, skúste si len počas dňa jednotlivé potraviny rozložiť tak, aby jedálniček obsahoval z každého niečo a vlastne všetko, čo Vám zdravie dovoľuje. Rovnaká stratégia platí, ak máte nejaké obmedzenia v stravovaní zo zdravotného hľadiska. Vhodné je v oboch prípadoch zamerať sa na odporúčania, aké potraviny jesť aj to v akom čase počas dňa. Čiže čo jesť dopoludnia a čo popoludní a v akým množstvách.
Ja som toto všetko úplnou náhodou našla práve vo Fitshakeri. Nikdy som o rady v stravovaní nikoho nežiadala. Ani lekárov. Hoci sa už 20 rokov liečim na Crohnovu chorobu a mám za sebou 7 operácií z toho 4 náročné - tráviaceho traktu. Vždy som si informácie hľadala sama, no niečo mi chýbalo. A to bolo možno poradenstvo, akési usmernenie, ako napríklad zahnať vlčí hlad, keď nemáte naozaj počas dňa čas sa najesť. Ako vymeniť svoje obľúbené hriešne maškrtenie za zdravé dobroty? Kedy a čím nahradiť jednotlivé potraviny?
Jednoducho, jesť všetko, ale povedzme inak. No a vyvrátiť mýtus nútenej diéty pri danom ochorení. Neexistuje totiž normálne fungovať a tvrdiť, že sa mám dobre, ak som len na kuracom mäse a zemiakoch.
zdravá torta
Cvičenie ma však zaujalo ešte viac ako strava. Už asi pred rokom som Fishaker zaregistrovala a niekoľkokrát si s ním zacvičila jogu. Po oslovení urobiť pre Vás rozhovor na tému o živote s Crohnovu chorobou, som Fitshaker začala ešte viac sledovať a tak som narazila aj na Novoročnú výzvu. Priznám sa, že najskôr som ju dvakrát odignorovala. Prečo? Sama neviem. :-)
Jeden večer po cvičení som sa však zaregistrovala, prihlásila sa do výzvy a povedala si: „30 minút denne si musím nájsť, veď cvičiť môžem vtedy, keď sa mne dá a vyhovuje mi“. V živote sa totiž riadim aj mottom:
,,Kto chce hľadá spôsob, kto nechce hľadá dôvod."

Neverili by ste, ale mne 30 minút od začiatku nestačilo, takže zakaždým si pridávam aj program naviac. A naozaj denne cvičím! Po dvoch týždňoch som zostala akoby závislá na tomto type cvičenia. :-)
Psychológovia tvrdia, že prvých 21 dní je v každej činnosti najdôležitejších. Ak ich zvládneme, telu vzniká istý druh "závislosti". A mám na mysli samozrejme tú pozitívnu závislosť. :-)
Verím že po novoročnej výzve príde ďalšia, nejaká letná. (pozn. redakcie: určite príde ;-) ).
Najlepšie na celej výzve je, že videá sú z rôznych typov a druhov cvičení. Na každý deň rozdelené tak, že jeden deň si zamakáte a na druhý deň oddýchnete, napríklad pri mojej obľúbenej joge alebo pilatese. Aj keď buďme realisti, sú to rovnako náročné cvičenia ako každé iné, niekedy dokonca viac, len sú pokojnejšie.
joga
 

Keď sme už pri tom cvičení, aké on-line programy ste na stránke www.fitshaker.sk vyskúšali a ktorý Vám najviac vyhovuje? Vedeli by ste zdôvodniť prečo?

U mňa vždy akosi vyhráva joga a pilates. Cítim, že organizmus na tieto typy cvičení reaguje veľmi pozitívne. Pri Crohnovej chorobe sa joga veľmi odporúča, nielen že formuje telo, ale má pozitívny vplyv na psychiku a odbúrava každodenný stres.
V novoročnej výzve sú rôzne programy cvičení, každý deň iné. Ja veľmi rada cvičím s Jankou Jánošíkovou - Sex Body, Jankou Budayvou - Tonning Interval. „Zamakám si“, ale neuveriteľne príjemne. Čo je skvelé na ich programoch? Zostavy sú ľahko pochopiteľné, zapamätateľné, nie sú zbytočne prekombinované, a tak ma neodrádzajú pre veľkú záťaž a únavu.
Ďalej určite joga s Nikol, Pilates s Andrejkou, s Maggie Kažimírovou - Six Pack a dokonca aj Dynamic Pump s Leou Grančič.
Keďže musím pri cvičení pozerať predovšetkým na svoj zdravotný stav, na to ako sa cítim, aké mám v daný mesiac výsledky vyšetrení, tieto online programy mi vyhovujú úplne najviac - sú perfektné. Sú zostavené na potrápenie tela, ale aj vypustenie myšlienok z hlavy, čiže na telo aj hlavu. :-)
cvičenia na doma
 

Ako často sa pustíte do cvičenia a v čom vidíte po časovom odstupe najväčšie pozitíva?

Cvičím denne, keďže ide o výzvu a po jej skončení chcem naďalej zotrvať v rovnakom časovom harmonograme. Prípadne, ak pre pracovné, súkromné povinnosti alebo aj pre zdravotné situácie to nebude vždy možné, tak určite obdeň.
To, že som si už zvykla a cvičila som aj predtým, je pre telo super. Samé si teraz pýta pohyb a akoby sa ozýva aj svedomie: „včera si sa "pofľakovala", tak dnes musíš makať“.
Online cvičenie je pre mňa skvelé z časového hľadiska. Cvičím v tom čase, keď sama môžem, čiže si prispôsobím hodinu počas dňa, čo je ďalšie superlatívum. Nemusím sa nikde presúvať, baliť, nič riešiť. Ak sa naozaj na cvičenie necítim, alebo nečakane nemôžem pre iné povinnosti - nemusím zasa nič rušiť, žiaden vstup mi neprepadne atď.
Ja však online cvičenie odporúčam spojiť aj s nejakým pohybom vo vonkajšom prostredí. U mňa vyhráva plávanie alebo beh.
A najväčšie pozitíva? Cítim sa dobre, možno pre niekoho aj dobre vyzerám...to nech posúdia iní. :-) Ja mám primárne radosť, že mi vznikla pozitívna závislosť, ktorá je prospešná pre moje zdravie, aj krásu. Veď buďme úprimné, každá žena chce výborne vyzerať a zároveň sa tak aj vnútorne cítiť.
plávanie
 

Myslíte si, že pravidelné cvičenie pozitívne ovplyvňuje priebeh Crohnovej choroby? Aké máte s týmto skúsenosti?

Určite áno, vždy je samozrejme rozumné a vhodné poradiť sa s lekárom, ktorý Vás lieči, vypočuť si jeho názor a prekonzultovať, či v danom období podľa priebehu ochorenia je cvičenie vhodné, resp. ktorý druh pohybu je najvhodnejší. Počas života s ochorením sa nielen mení tolerancia potravín, ale aj možnosť vykonávať pohybovú aktivitu.
Sama viem posúdiť to, čo som ako 18 - 20 ročná nebola schopná zvládať, dnes pokojne môžem absolvovať. Cvičenie nie je iba o chudnutí. Ja osobne sa stretávam s reakciou typu: „a ty na čo cvičíš, veď si štíhla“. Vždy sa usmejem a reagujem vetou: ,,Aby som nepribrala...". Čo iné viete na to povedať? :-)
Pri cvičení sa treba sústrediť hlavne na svoje zdravie a nie na váhu. Áno, aj tá je dôležitá, pre ženu asi dvojnásobne. Tu iba potvrdím, ak sa cítime dobre, vníma nás tak aj okolie. Aj tu sa dá krásne uviesť príklad sebalásky a ega.
Naučiť sa hýbať, lepšie stravovať a mať úctu k svojmu telu je o sebaláske.

Robíme to preto, lebo sa máme radi a vtedy nám to aj zostane. Ak je niečo len o našom egu, o pocite aby nás niekto (za to čo urobíme) obdivoval, chválil, všímal si nás za každú cenu a my máme zámer porovnávania sa s niekým, neustále riešime, či je niekto lepší, krajší, chudší, ale paradoxne zdravie nás nezaujíma. Bohužiaľ ženy sú v tomto majsterky a vedia to výborne.
Cvičenie je teda aj nástroj, ako vyplaviť z tela toxíny, navodiť stav pohody, vyplavíme tak hormón - endorfín, serotonín, dopamín (inak nazývané aj hormóny šťastia), ktoré regulujú náladu, spánok, optimistické myslenie, ale vedia navodiť pocit cítiť sa príjemne. Tieto isté hormóny obsahuje aj čokoláda, tak prečo nie o polovicu menej čokolády a viac hormónu šťastia z pohybu. Výsledok bude pevné telo, usmiata tvár, zdravé srdce a aj pokojnejšie trávenie. Veď v podstate dostaneš to, na čom popracuješ.
A pre Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu je jed nadmerný a dlhodobý stres. Dnes sa však bez stresu žiť nedá a ten má výrazný dopad na naše trávenie. Stres vieme eliminovať nielen relaxom a nič nerobením, ale aj aktívnym oddychom.
relax
 
 

Odporúčali by ste cvičenie aj iným ľuďom, ktorých trápi toto celoživotné ochorenie?

Jednoznačne a nielen cvičenie, ale nahliadnuť aj na recepty od Fitshakeru.
Zopakujem, pustite sa do cvičenia vtedy, ak viete, že vaše telo je na to pripravené po zdravotnej stránke. V čase keď sa ochorenie nachádza v stave remisie (pokoja), prípadne mierneho až stredného relapsu. Nie vtedy, ak vás chôdza vyčerpáva alebo máte negatívne všetky výsledky vyšetrení. Veď si chcete pomôcť cvičením a nie ublížiť.
Vnímajte všetko o čom sa rozprávame, ako moje odporúčania na základe mojich skúseností, ale nie ako zaručené rady. Mám tým na mysli stratégiu, kedy keď začnem robiť to, čo nejaká Nina povedala, tak sa vyliečim. Prosím nie. Ochorenie je nevyliečiteľné, vy len si môžete pomôcť k lepšiemu a plnohodnotnejšiemu životu s ním.
sebaláska
 
 

Už sme sa dozvedeli čo - to o cvičení a spomínali ste aj, že Vás inšpirovali Fitshaker recepty. Prezradili by ste nám svoje obľúbené recepty, ktoré odkedy ste vyskúšali tvoria súčasť jedálnička?

Áno, inšpiroval ma aj v kuchyni. Ja sama som dosť maškrtná, teda mám rada sladké jedlá. Najskôr som vyskúšala totálne vylúčiť akúkoľvek formu sladkostí. Čo som po dvoch týždňoch docielila? Iba to, že som sa pustila do čohokoľvek, čo i len prešlo okolo cukru. Zistila som, že tadiaľ cesta nevedie a tak som začala od vašich receptov na blogu.
Vyskúšala som recept na lievance, palacinky, bábovku, bublaninu, torty. Je toho veľa, medzi naj patria práve recept na špaldovú bublaninu a palacinky, lievance z ovsených vločiek a špaldovo - bezlaktózovú tortu s ovocím (mascarpone, tvaroh).
Druhú skupinu tvoria klasické jedlá, naučila som sa všade pridávať zeleninu. Ovocie jesť prevažne dopoludnia, cukor a soľ som vymenila za zdravšie varianty. Zamerala som sa ešte viac na bielkoviny. Nevyhýbam sa mliečnym výrobkom, aj keď ja siaham prevažne po bezlaktózových variantách, taktiež po bezlepkových, špaldových.
Zbožňujem cestoviny, šaláty, ryby, kuracie mäso a syry. Recepty od Fitshakeru sú tiež výborne zhrnuté v knihách Z fitka do kuchyne, treba len počúvať svoje telo a podľa toho hľadať recept. Myslím, že tu si naozaj nájde každý, ak naozaj chce. Skúste a uvidíte samy, pozor však na zázraky na počkanie. Prvé pozitívne výsledky - pocity na sebe, som zaregistrovala až po nejakých dvoch týždňoch. Treba sa len naučiť počúvať svoje telo a riadiť sa podľa toho, čo je prospešné a dobré pre nás. Vlastne byť zdravý sebec. :-)
zdravé recepty
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.