Ninka, pred nedávnom ste nám poskytli inšpirujúci rozhovor o živote s Crohnovou chorobou. Pár týždňov po zverejnení rozhovoru ste nás milo prekvapili svojou reakciou. Prezradíte aj ostatným, čím ste tímu Fitshaker urobili radosť?
Ten, kto nemá zdravotné problémy je tak na najlepšej ceste si nejaké privolať- získať. Ten kto ich má, rovnako ako ja, tak len výrazne zhoršiť. Rovnako je to aj so stravou. Ak naozaj nie ste výrazne obézny človek, skúste si len počas dňa jednotlivé potraviny rozložiť tak, aby jedálniček obsahoval z každého niečo a vlastne všetko, čo Vám zdravie dovoľuje. Rovnaká stratégia platí, ak máte nejaké obmedzenia v stravovaní zo zdravotného hľadiska. Vhodné je v oboch prípadoch zamerať sa na odporúčania, aké potraviny jesť aj to v akom čase počas dňa. Čiže čo jesť dopoludnia a čo popoludní a v akým množstvách.
Ja som toto všetko úplnou náhodou našla práve vo Fitshakeri. Nikdy som o rady v stravovaní nikoho nežiadala. Ani lekárov. Hoci sa už 20 rokov liečim na Crohnovu chorobu a mám za sebou 7 operácií z toho 4 náročné - tráviaceho traktu. Vždy som si informácie hľadala sama, no niečo mi chýbalo. A to bolo možno poradenstvo, akési usmernenie, ako napríklad zahnať vlčí hlad, keď nemáte naozaj počas dňa čas sa najesť. Ako vymeniť svoje obľúbené hriešne maškrtenie za zdravé dobroty? Kedy a čím nahradiť jednotlivé potraviny?
Jednoducho, jesť všetko, ale povedzme inak. No a vyvrátiť mýtus nútenej diéty pri danom ochorení. Neexistuje totiž normálne fungovať a tvrdiť, že sa mám dobre, ak som len na kuracom mäse a zemiakoch.
Jeden večer po cvičení som sa však zaregistrovala, prihlásila sa do výzvy a povedala si: „30 minút denne si musím nájsť, veď cvičiť môžem vtedy, keď sa mne dá a vyhovuje mi“. V živote sa totiž riadim aj mottom:
,,Kto chce hľadá spôsob, kto nechce hľadá dôvod."
Neverili by ste, ale mne 30 minút od začiatku nestačilo, takže zakaždým si pridávam aj program naviac. A naozaj denne cvičím! Po dvoch týždňoch som zostala akoby závislá na tomto type cvičenia. :-)
Psychológovia tvrdia, že prvých 21 dní je v každej činnosti najdôležitejších. Ak ich zvládneme, telu vzniká istý druh "závislosti". A mám na mysli samozrejme tú pozitívnu závislosť. :-)
Verím že po novoročnej výzve príde ďalšia, nejaká letná. (pozn. redakcie: určite príde ;-) ).
Najlepšie na celej výzve je, že videá sú z rôznych typov a druhov cvičení. Na každý deň rozdelené tak, že jeden deň si zamakáte a na druhý deň oddýchnete, napríklad pri mojej obľúbenej joge alebo pilatese. Aj keď buďme realisti, sú to rovnako náročné cvičenia ako každé iné, niekedy dokonca viac, len sú pokojnejšie.
Keď sme už pri tom cvičení, aké on-line programy ste na stránke www.fitshaker.sk vyskúšali a ktorý Vám najviac vyhovuje? Vedeli by ste zdôvodniť prečo?
V novoročnej výzve sú rôzne programy cvičení, každý deň iné. Ja veľmi rada cvičím s Jankou Jánošíkovou - Sex Body, Jankou Budayvou - Tonning Interval. „Zamakám si“, ale neuveriteľne príjemne. Čo je skvelé na ich programoch? Zostavy sú ľahko pochopiteľné, zapamätateľné, nie sú zbytočne prekombinované, a tak ma neodrádzajú pre veľkú záťaž a únavu.
Ďalej určite joga s Nikol, Pilates s Andrejkou, s Maggie Kažimírovou - Six Pack a dokonca aj Dynamic Pump s Leou Grančič.
Keďže musím pri cvičení pozerať predovšetkým na svoj zdravotný stav, na to ako sa cítim, aké mám v daný mesiac výsledky vyšetrení, tieto online programy mi vyhovujú úplne najviac - sú perfektné. Sú zostavené na potrápenie tela, ale aj vypustenie myšlienok z hlavy, čiže na telo aj hlavu. :-)
Ako často sa pustíte do cvičenia a v čom vidíte po časovom odstupe najväčšie pozitíva?
To, že som si už zvykla a cvičila som aj predtým, je pre telo super. Samé si teraz pýta pohyb a akoby sa ozýva aj svedomie: „včera si sa "pofľakovala", tak dnes musíš makať“.
Online cvičenie je pre mňa skvelé z časového hľadiska. Cvičím v tom čase, keď sama môžem, čiže si prispôsobím hodinu počas dňa, čo je ďalšie superlatívum. Nemusím sa nikde presúvať, baliť, nič riešiť. Ak sa naozaj na cvičenie necítim, alebo nečakane nemôžem pre iné povinnosti - nemusím zasa nič rušiť, žiaden vstup mi neprepadne atď.
Ja však online cvičenie odporúčam spojiť aj s nejakým pohybom vo vonkajšom prostredí. U mňa vyhráva plávanie alebo beh.
A najväčšie pozitíva? Cítim sa dobre, možno pre niekoho aj dobre vyzerám...to nech posúdia iní. :-) Ja mám primárne radosť, že mi vznikla pozitívna závislosť, ktorá je prospešná pre moje zdravie, aj krásu. Veď buďme úprimné, každá žena chce výborne vyzerať a zároveň sa tak aj vnútorne cítiť.
Myslíte si, že pravidelné cvičenie pozitívne ovplyvňuje priebeh Crohnovej choroby? Aké máte s týmto skúsenosti?
Sama viem posúdiť to, čo som ako 18 - 20 ročná nebola schopná zvládať, dnes pokojne môžem absolvovať. Cvičenie nie je iba o chudnutí. Ja osobne sa stretávam s reakciou typu: „a ty na čo cvičíš, veď si štíhla“. Vždy sa usmejem a reagujem vetou: ,,Aby som nepribrala...". Čo iné viete na to povedať? :-)
Pri cvičení sa treba sústrediť hlavne na svoje zdravie a nie na váhu. Áno, aj tá je dôležitá, pre ženu asi dvojnásobne. Tu iba potvrdím, ak sa cítime dobre, vníma nás tak aj okolie. Aj tu sa dá krásne uviesť príklad sebalásky a ega.
Naučiť sa hýbať, lepšie stravovať a mať úctu k svojmu telu je o sebaláske.
Robíme to preto, lebo sa máme radi a vtedy nám to aj zostane. Ak je niečo len o našom egu, o pocite aby nás niekto (za to čo urobíme) obdivoval, chválil, všímal si nás za každú cenu a my máme zámer porovnávania sa s niekým, neustále riešime, či je niekto lepší, krajší, chudší, ale paradoxne zdravie nás nezaujíma. Bohužiaľ ženy sú v tomto majsterky a vedia to výborne.
Cvičenie je teda aj nástroj, ako vyplaviť z tela toxíny, navodiť stav pohody, vyplavíme tak hormón - endorfín, serotonín, dopamín (inak nazývané aj hormóny šťastia), ktoré regulujú náladu, spánok, optimistické myslenie, ale vedia navodiť pocit cítiť sa príjemne. Tieto isté hormóny obsahuje aj čokoláda, tak prečo nie o polovicu menej čokolády a viac hormónu šťastia z pohybu. Výsledok bude pevné telo, usmiata tvár, zdravé srdce a aj pokojnejšie trávenie. Veď v podstate dostaneš to, na čom popracuješ.
A pre Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu je jed nadmerný a dlhodobý stres. Dnes sa však bez stresu žiť nedá a ten má výrazný dopad na naše trávenie. Stres vieme eliminovať nielen relaxom a nič nerobením, ale aj aktívnym oddychom.
Odporúčali by ste cvičenie aj iným ľuďom, ktorých trápi toto celoživotné ochorenie?
Zopakujem, pustite sa do cvičenia vtedy, ak viete, že vaše telo je na to pripravené po zdravotnej stránke. V čase keď sa ochorenie nachádza v stave remisie (pokoja), prípadne mierneho až stredného relapsu. Nie vtedy, ak vás chôdza vyčerpáva alebo máte negatívne všetky výsledky vyšetrení. Veď si chcete pomôcť cvičením a nie ublížiť.
Vnímajte všetko o čom sa rozprávame, ako moje odporúčania na základe mojich skúseností, ale nie ako zaručené rady. Mám tým na mysli stratégiu, kedy keď začnem robiť to, čo nejaká Nina povedala, tak sa vyliečim. Prosím nie. Ochorenie je nevyliečiteľné, vy len si môžete pomôcť k lepšiemu a plnohodnotnejšiemu životu s ním.
Už sme sa dozvedeli čo - to o cvičení a spomínali ste aj, že Vás inšpirovali Fitshaker recepty. Prezradili by ste nám svoje obľúbené recepty, ktoré odkedy ste vyskúšali tvoria súčasť jedálnička?
Vyskúšala som recept na lievance, palacinky, bábovku, bublaninu, torty. Je toho veľa, medzi naj patria práve recept na špaldovú bublaninu a palacinky, lievance z ovsených vločiek a špaldovo - bezlaktózovú tortu s ovocím (mascarpone, tvaroh).
Druhú skupinu tvoria klasické jedlá, naučila som sa všade pridávať zeleninu. Ovocie jesť prevažne dopoludnia, cukor a soľ som vymenila za zdravšie varianty. Zamerala som sa ešte viac na bielkoviny. Nevyhýbam sa mliečnym výrobkom, aj keď ja siaham prevažne po bezlaktózových variantách, taktiež po bezlepkových, špaldových.
Zbožňujem cestoviny, šaláty, ryby, kuracie mäso a syry. Recepty od Fitshakeru sú tiež výborne zhrnuté v knihách Z fitka do kuchyne, treba len počúvať svoje telo a podľa toho hľadať recept. Myslím, že tu si naozaj nájde každý, ak naozaj chce. Skúste a uvidíte samy, pozor však na zázraky na počkanie. Prvé pozitívne výsledky - pocity na sebe, som zaregistrovala až po nejakých dvoch týždňoch. Treba sa len naučiť počúvať svoje telo a riadiť sa podľa toho, čo je prospešné a dobré pre nás. Vlastne byť zdravý sebec. :-)
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.