Poraz nudu pri behu! 9-krát iný tréning

Ak si si práve kúpila nové tenisky, prípadne už si v nich skúsila prvé kilometre, si na dobrej ceste a dokonca budeš mať náskok pred januárom, kedy zasa budú behať takmer všetci. Asi ťa to aj na začiatku dosť baví. No ak si už v pokročilejšej fáze a zápasíš s nudou počas behu, pomôžeme ti ju raz-dva prekonať. Aha, takto jednoducho poraz nudu pri behu.

Najdôležitejšie zo všetkého je udržať si dobrú náladu a baviť sa počas celej doby cvičenia. Bez ohľadu na to, ako ťažké alebo ľahké, alebo ako dlho alebo krátko, beh by mal byť zábava. Experimentuj! Nájdi si tréningové plány a trasy, ktoré ti najviac vyhovujú a začleň ich do svojho rozvrhu. Pokračuj v hľadaní nových možností, aby si udržala beh svieži, vzrušujúci a zaujímavý.

9 návrhov na zmenu stereotypu pri behu

# 1: Nastav cieľ

Napríklad, presuň sa behom do fitka. Alebo bež vtedy, kedy by si radšej kráčala. Prípadne si zober so sebou veci do práce, a keď skončíš, rovno si choď zabehať. Tiež môžeš ísť do práce behom, ak máš možnosť sa osprchovať a tiež tým nabúrať bežne zaužívané režimy.

 

# 2: Striedaj rýchlosť

Jednoduchý, stredný, aj náročný tréning. Pri striedaní rýchlostí bežíš napríklad 3 minúty ľahko, stredne rýchlo počas 2 minút a napokon šprintuješ 1 minútu. Tento postup opakuj počas celej doby tréningu. Vyhneš sa tomu, že budeš hodinu len odpočívať, kým ti tréning skončí. Striedaním rýchlostí ti čas ubehne omnoho rýchlejšie.

 

# 3: Mapovanie trasy

Zvoľ si záujmové body vo svojom okolí. Po krátkom zahriatí si urob krátky plán trasy. Napríklad bež k pošte, potom ku škole, k najbližšej reštaurácii a naspať na prvé stanovište. Skús sa presúvať čo najrýchlejšie a v každom cieli si daj malú pauzu a potom bež k ďalšiemu orientačnému bodu. Opakuj, kým ťa to baví.

 

# 4: Preskúmaj novú trasu

Chodíš stále behať do jedného parku, skús to zmeniť aj za cenu, že to nemáš blízko pri dome. Mnohí sa presúvajú autom na opačný koniec mesta, pretože zaužívané trasy ich už nebavia. Ak je to pre teba príliš náročné, skús aspoň zmeniť smer, v ktorom bežíš a jeden deň začni od konca. Prizvi k behu kamošku, susedu alebo partnera.

 

# 5: Vyskúšaj nový terén

Behávaš stále len po asfalte? Vyskúšaj ísť do lesa! Koncentrácia je však veľmi potrebná, rovnako ako aj tenisky, prispôsobené na beh v teréne. Je iné bežať ako stroj po rovnom chodníku, ale v lese treba zapojiť aj myseľ, aby si prekonala nerovný terén, skaly, korene, kopce, vodu a ďalšie prekážky. Skvelý tréning tvojich postrehov aj kondície, kde zapojíš aj iné svaly ako bežne.

 

# 6: Naplánuj cyklus opakovania do kopca

Nájdi si vo svojom okolí kopec, ktorý má približne 250 metrov a má pekný svah. Daj si z a zahriatie jeden kilometrer pomalým joggingom a potom sa postav na začiatok kopca. Vybehni kopec a z jeho vrcholu vyklusaj ľahko nadol, potom sa otoč a pusti sa do toho znova. Opakuj niekoľkokrát. Keď už nebudeš vládať, daj si kilometer výklus po rovnej zemi a ukonči tréning. To isté môžeš vyskúšať aj so schodami.

# 7: Dohodni si beh s kamošmi

Nielenže si dobre zatrénuješ, ale spojíš príjemné s užitočným. NO nie je skvelé, keď pokecáš a poklebetíš s kamoškou a zároveň robíš niečo pre seba?

 

# 8: Beh na trenažéri

Skús použiť predprogramovaný mód do kopca alebo intervalový beh. Bežecký pás sa automaticky zrýchli alebo spomalí, aj pridá sklon. Rôzne tempo a sklon sa bude zamestnávať tvoju myseľ a nuda ti rozhodne nehrozí.

 

# 9: Zaregistruj sa na pretek

Neexistuje nič lepšie, kde si môžeš preveriť svoje skutočné výsledky ako otestovať sa v priamom prenose na trati spolu s ďalšími súťažiacimi. Jednak podáš ešte lepší výkon, povzbudzujúci dav ťa bude hecovať a získaš novú skúsenosť. Zároveň spoznáš svoje limity a zdokonalíš sa.


6 týždňový plán ako natrénovať na polmaratón


Určite prídeš aj na iné spôsoby, ktoré ti fungujú a účinne odbúravajú nudu z tvojho tréningu. Budeme radi, ak sa o ne s nami podelíš, aby si pomohla zabrániť nude aj ostatným bežkyniam. ;-)

 

Svoj progres si môžeš zapisovať aj do nového Fitness diára, kde dokonca nájdeš aj konkrétne tabuľku na meranie progresu (napr. v behu). Ak by ti na zapisovanie tabuľka v diári nestačila, dobrou správou je, že si ju môžeš stiahnuť ako samostatný bonus a mať tak k dispozícii riadkov koľko potrebuješ.

 

Prečítaj si aj:

Aký strečing si dopriať pred behom?

Ktoré cvičenia sú vhodné po behu?

Tipy, aby bolo behanie v zime príjemnejšie

Adela Jasenovcová

Článok bol pridaný dňa 14/12/2017 a zaradený do kategórie: CvičenieZdravie   |   Autor: Adela Jasenovcová

Komentáre