Jedným z našich typických slovenských pokladov je bezpochyby bryndza. Úplne najlepšia je tá májová, z prvého chutného mliečka ovečiek, ktoré sa pásli na zelenej lúke. Niekomu sa bryndza spája možno len s haluškami, druhý si ju najradšej vychutná v nátierke s červenou paprikou a cibuľkou. Bryndzu si však môžeš vychutnať aj v mnohých ďalších receptoch. Veď pozri náš výber a posúď sama. ;-)
Bryndza na RAŇAJKY
# 1: Bryndzovo-hrášková nátierka
Ak si nevieš svoje raňajky predstaviť inak ako na slano, prípadne ich rada striedaš s tými sladkými, táto nátierka ťa určite očarí. Jednoduchá kombinácia bryndze a mladého hrášku. Ráno nemôže začať lepšie. :-)
# 2: Bryndzovo-mrkvová nátierka
Mňam, aj kombinácia sladkej mrkvičky a bryndze je fantastická voľba na raňajky.
# 3: Bryndzový chlebík
Vďaka bryndze a vínku nemusíš použiť v chlebíku kvasnice. A dokonca nemusíš byť ani skúsená gazdinka a tento chlebík zvládneš. Bryndzu je v ňom cítiť o čosi menej, ale to nemení nič na fakte, že je chlebík fantastický.
# 4: Praženica s bryndzou a čerstvou pažítkou
Ďalším chutným a výživným využitím bryndze je práve v praženici. Príprava raňajok ti nezaberie ani 10 minút, no naštartujú ťa do nového dňa dokonale. K tomu pridaj poriadnu dávku zeleniny (ideálne teraz tej sezónnej) a máš hotovo. ;-)
Bryndza na OBED
# 5: Bryndzové karfušky
Sú to vlastne halušky, ktoré pripravíš z karfiolu, nie zo zemiakov. Raz za čas si aj ty môžeš dopriať kalorickejšie jedlo, hlavne, ak ťa čaká vyšší energetický výdaj (napríklad cvičenie, túra a pod.).
# 6: Bryndzový demikát
Ak máš radšej tekutejšiu formu, urob si namiesto halušiek demikát. Ak použiješ naozaj kvalitnú ovčiu bryndzu, ideálne z tohto májového obdobia, môžeš si ho dopriať aj ty. Opäť však platí naše odporúčanie dopriať si toto jedlo v taký deň, kedy ťa čaká viac pohybu.
# 7: Zdravý tanier s bryndzou a strukovinami
Úžasné spojenie obilovín, strukovín a bryndze. Hotová mňamka, ktorú vieš spraviť na mnoho spôsobov. Stačí, že zakaždým si vyberieš inú obilninu a strukovinu.
Bryndza na večeru
# 8: Pečená koreňová zelenina s bryndzou
Toto jedlo si samozrejme môžeš dopriať aj na obed. Závisí aj od toho, akú koreňovú zeleninu použiješ a akú porciu si urobíš. Takisto si vyber podľa seba, aké korenie spolu namiešaš. Z vlastných skúseností však vieme, že je to proste úžasná kombinácia.
PS: Skvelo chutí aj pečená tekvica hokkaido s bryndzou. ;-)
# 9: Cícerové lievance s bryndzovým krémom
Musím sa vám všetkým priznať, že k tomuto receptu som sa dostala tak, že som si kúpila cícerovú múku bez toho, aby som tušila, na čo ju použijem. Nemala som s ňou žiadne skúsenosti, no mala som ju doma a toto sa mi zdalo ako fajn nápad. Odvtedy som tieto lievance robila už mnohokrát. Sú úžasné. Ľahké, bez lepku, rýchlo pripravené (OK, 20 minút musí cesto postáť v chladničke, ale za ten čas sa dá toho všeličo postíhať - napr. aj
zacvičiť si s Fitshakerom). A ten bryndzový krém k tomu, no proste skvelá kombinácia.
Môj tip: Nebojte sa s cestom experimentovať a ochucovať ho rôznymi koreninami. Ja do neho rada pridám asi 1/2 lyžičky kurkumy, prípadne občas jemne (možno 1/4) lyžičky kajanskej papriky.
# 10: Baklažán s bryndzovým prekvapením
Ak nemáš rada baklažán, vymeň ho za cuketu. Určite si na takejto večeri parádne pochutíš.
Bryndza na DESIATU, OLOVRANT, SNACK či ako POHOSTENIE pre návštevy
# 11: Quiche koláč s bryndzou a špargľou
Môžeš koláčik podávať aj na obed, či večeru, avšak určite ním prekvapíš aj nejednu návštevu.
# 12: Bryndzové tyčinky zo špaldovej múky
Po ochutnaní už nikdy v obchode nesiahneš po zemiakových lupienkoch či iných krekroch. Úplne sa do nich zamiluješ. ;-)
# 13: Bryndzové krekry
Príprava 5 minút, pečenie 15 minút. O 20 minút budeš mať túto pochúťku na stole. A čo je na nej fantastické, môžeš sa pri nej vyhrať a poskúšať aj rôzne tipy korenia. Ak si sa nezamilovala do predchádzajúceho receptu, tak do tohto už hádam áno. :-)
Bryndzu môžeš použiť aj v týchto receptoch
# 14: Rukolový šalát s granátovým jablkom a skaramelizovanými orieškami
Do originál receptu používame fetu, resp. syr balkánskeho typu. Som si však istá, že keby sme ju vymenili za bryndzu, nič by sme v tomto šaláte nepokazili. Je to len na tvojich preferenciách, ako si šalát pripravíš. ;-)
# 15: Rukolový šalát s pečenými batatmi
Ďalší parádny tip na večeru. Batáty stačí upiecť, zmiešať s rukolou, bryndzou, prípadne fetou, kto chce môže si dať aj kvalitnú šunku (napr. prosciutto) a poliať olivovým olejom. My by sme neodporúčali šalát už nijak inak dochucovať, nakoľko bryndza či feta syr sú sami o sebe dosť slané a výrazné.
# 16: Cviklový šalát
Už sme tu mali pečenú koreňovú zeleninu s bryndzou. Zabudli sme však spomenúť cviklu. Aj tá bude s bryndzou chutiť úžasne. A ak ju pripravíš napríklad v podobe takéhoto šalátu, kde primiešaš aj špenát (teraz začala sezóna, dopraj si taký čerstvý mladý) a prípadne mandle (či iné oriešky, napr. kešu), tak si určite pochutíš. A dopraješ si v jednom šaláte aj zdravé tuky, sacharidy a bielkoviny.
# 17: Plnené paradajky s bulgurom a bryndzou
Do originál receptu išla feta. Zameň ju za bryndzu a uvidíš, čo sa stane. ;-)
# 18: Syrovo-mrkvová roláda
Na tomto recepte je krásne práve to, že plnku môžeš urobiť podľa seba. A aj bryndza sa dovnútra hodí.
# 19: Slaná štrúdľa
Túto štrúdľu môžeš tiež naplniť podľa seba. Dôležité je cesto. A čo si dáš dovnútra, necháme na tvojich chuťových pohárikoch.
# 20: Celozrnné pirohy
Naše tipy ukončíme slovenskou špecialitkou. Pirohami. Priprav ich z celozrnnej múky a naplň pokojne bryndzou. Dosiahneš tak určite zdravší variant, ako keby si ich pripravila z klasickej bielej pšeničnej múky.
2.5. sme odštartovali tohtoročnú Výzvu do plaviek, ktorá bude okrem cvičenia plná užitočných rád o stravovaní a výžive.
Pridaj sa k nám a poď si plniť sen o zdravom a spokojnom JA: