Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Zdravý štart do nového roka 2024: Priprav si trendy nealko nápoje spolu s nami

nový rok

Alkohol je jednou z najpopulárnejších voľne dostupných psychoaktívnych látok na svete. Môže mať silný vplyv na našu aktuálnu náladu a duševný stav.

Jeho negatívne účinky môžeme na sebe vnímať aj niekoľko dní. Aktuálny rok sa blíži ku koncu a vo veľa domácnostiach už sú pripravené tradičné nápoje na privítanie nového roka 2024. Ten sa však dá krásne osláviť aj s nápojmi bez obsahu alkoholu – farebne, zdravo a hravo.

Na zdravie!

nutričné drinky

Pár slov o alkohole

Vyrába sa procesom fermentácie cukru kvasinkami, pričom ako vedľajší produkt vzniká etanol, ktorý je hlavnou psychoaktívnou zložkou alkoholických nápojov.

Alkohol sa začína vstrebávať už v žalúdku, a to rýchlejšie ako akékoľvek iné prijaté živiny. Preto má okamžitý vplyv na naše myšlienkové procesy a racionálne myslenie. Aj napriek tomu, že sa veľmi rýchlo absorbuje, jeho účinky v organizme pretrvávajú aj niekoľko dní.

Športový výkon dokáže ovplyvniť až 48 hodín od jeho konzumácie. Viac o negatívnom pôsobení na organizmus si môžeš prečítať tu.

V nasledujúcich riadkoch ti ponúkneme rôzne tipy na nápoje, ktoré neobsahujú alkohol a mohli by byť výbornou alternatívou pri vítaní nového roka. Sú vhodné aj počas tehotenstva, dojčenia, pre diabetikov, športovcov, šoférov a niektoré aj pre deti.

nový rok

Nealkoholické víno

Niet pochýb o tom, že víno má dlhoročnú tradíciu a považuje sa za kultúrne dedičstvo. Nealkoholické víno, tiež známe ako víno bez alkoholu alebo dealkoholizované víno, sa vyrába procesom, ktorý odstraňuje alkohol z bežného vína.

Tým sú zachované prirodzené chute, cenné látky a arómy vína, čo z neho robí chutnú a menej kalorickú alternatívu k vínu s obsahom alkoholu.

víno

Prečo uprednostniť nealkoholické víno?

• obsahuje antioxidanty (polyfenoly), ktoré chránia bunky pred poškodením, tiež poskytujú ochranu kardiovaskulárnemu systému,

• je vedecky preukázané, že zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu a znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu,

• pomáha posilniť kognitívne funkcie a pamäť kvôli prítomnosti zlúčenín (resveratrol),

znižuje riziko vzniku demencie u starších ľudí,

• zvyčajne má menej kalórií,

• niektoré štúdie naznačujú, že môže pomôcť predchádzať rakovine,

• pomáha zlepšovať stav pokožky.

Tieto výhody však neplatia na všetky vína rovnako. Dané vlastnosti, zdravotné benefity a obsah cenných látok vždy závisia od konkrétneho produktu, spôsobu výroby a kvality jednotlivých zložiek.

nealko drinky

Kombucha

Mierne šumivý osviežujúci fermentovaný nápoj, ktorý vzniká procesom fermentácie cukru, kombuchovej kultúry a čaju – zvyčajne zeleného alebo čierneho. Dostupný je v rôznych príchutiach – zázvor, citrón, malina, bylinky a podobne.

Tento elixír navyše posilňuje imunitný systém, zvyšuje počet spálených kalórií, zlepšuje hladinu cholesterolu, znižuje riziko vzniku rakoviny prostaty, prsníka a hrubého čreva, zlepšuje trávenie a iné.

Nealkoholické pivo

Pivo patrí celosvetovo medzi obľúbené nápoje, asi ho netreba veľmi predstavovať. Tento kráľovský nápoj vzniká kombináciou vody, chmeľu a jačmenného sladu. Môžeme ho rozdeliť na: svetlé, tmavé, polotmavé a rezané.

Aktuálne výskumy naznačujú, že nealko pivo má celý rad pozitívnych benefitov, napríklad:

• priaznivo ovplyvňuje trávenie,

• znižuje zápalové procesy v tele,

• podporuje dobrú náladu (dopamín),

• obsahuje rôzne vitamíny a minerály – magnézium, selén, vitamíny skupiny B, železo, zinok a iné,

• zlepšuje kvalitu spánku, stav pleti a vlasov,

• pozitívne ovplyvňuje cievny systém.

drinky recepty

Miešané drinky

Toto je za mňa úžasný nápad. Sú krásne farebné, veselé a dajú sa pripraviť na mnoho kreatívnych spôsobov a chutí. Vizuálne sú na nerozoznanie od verzie s alkoholom.

Na prípravu sa zvyčajne kombinujú ovocné šťavy, ovocná dreň, nealko víno, kokosová voda, kokosové mlieko, biely jogurt, med, smotana na šľahanie, bylinky, ľad, sóda, kvalitná čokoláda alebo dokonca zmrzlina.

Medzi najznámejšie patria: Mojito, Piña Colada, Margarita, Sangria alebo Sex on the Beach. Určite všetci poznáme ikonické verzie s alkoholom. Pripraviť sa dajú aj vo verzii bez alkoholu, ktorá je chuťovo rovnako výborná.

Recept na jednoduchý miešaný drink s granátovým jablkom a malinami môžeš nájsť aj na našom blogu.

Zázvorový shot

Aktuálne veľmi obľúbené koncentrované nápoje vyrábané z čerstvého zázvoru. Konkrétne ingrediencie a ich pomery sa môžu líšiť. Nápoj môže okrem zázvoru obsahovať med, citrónovú alebo pomarančovú šťavu, kurkumu alebo rôzne korenia.

Zázvor obsahuje cennú látku gingerol, ktorej sa pripisujú silné liečivé, antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

Dokáže:

• zohriať organizmus,

• zlepšiť trávenie,

• zmierniť nevoľnosti a menštruačné bolesti,

• pomôcť v boji proti chrípke a prechladnutiu,

• vo veľkom naštartovať a celkovo zlepšiť imunitu,

• podporiť chudnutie.

Toto všetko sa hodí práve k zimnému obdobiu, keď na nás choroba striehne na každom kroku. Dokonca sa považuje za prírodné afrodiziakum. Všetkými desiatimi odporúčame prémiové zázvorové nápoje ZINGI vyrábané s láskou na Slovensku.

Limonády

Táto kategória nápojov je vhodnejšia počas letného obdobia, keď sa chceme ochladiť zvnútra, celkovo osviežiť a zároveň dostať do tela viac tekutín. V prípade, ak vynecháme ľad, mohli by sa hodiť aj počas zimného obdobia. Čo povieš?

Mohlo by ísť o zdravú alternatívu k presladeným nápojom, ktorých je plný hypermarket. Tieto nezdravé sýtené nápoje obsahujú fruktózovo-glukózový sirup, farbivá, arómy, nebezpečné konzervanty a podobne.

Krásnu zimnú chvíľu v kruhu rodiny si vieme spestriť práve domácou limonádou. Môžeš si spolu s nami pripraviť limonádu s malinami, broskyňami a pomarančom, grepovú limonádu s iskrou zázvoru alebo tropickú mangovú s ananásom.

Horúce nápoje

Ak uprednostňuješ horúce nápoje a chcela by si skúsiť niečo iné, nové, prípadne niečím špeciálnym prekvapiť rodinu, kamarátku, sestru alebo mamu, máme tip aj pre teba!

Horúce nápoje, konkrétne tieto, v tomto zimnom období výborne zahrejú celé telo, navyše naštartujú imunitný systém, trávenie alebo môžu pomôcť už s liečením v prípade, ak predsa len bacil nad nami zvíťazí.

Vyskúšaj horúci nápoj s tymianom, citrónovo-zázvorový čaj na posilnenie imunity, pomarančovo-zázvorový korenistý čaj, horúci malinový nápoj, zimný medovo-škoricový, domáce horúce jablko alebo horúce maliny, ktoré tromfnú aj tradičný punč z vianočných trhov!

Mojimi favoritmi v kategórii horúcich nápojov sú „caffé latte“, ktorých základom sú espresso a teplé spenené mlieko. Tiež si môžeš pripraviť hrejivé kokosové latte s pekanovými orieškami a so škoricou alebo kávové chai latte s vôňou Vianoc.

Medzi horúce nápoje môžeme zaradiť aj kvalitnú horúcu čokoládu, ktorá vyčarí krásne chvíle, navodí okamžitý pocit pohody, relaxácie, dobrej nálady a okamžite nás zbaví stresu.

Čo takto pripraviť si hustú horúcu čokoládu s chuťou lieskových orieškov alebo lahodnú perníkovú horúcu čokoládu? Obidve sú jednoduché na prípravu a hotové už do 15 minút.

Kokosová voda

V posledných rokoch sa práve kokosová voda stala trendom vo svete zdravých nápojov. Dokonca sa pýši prívlastkom superpotravina. Okrem toho, že je prirodzene sladká a hydratačná, obsahuje celý rad dôležitých živín a minerálov, ktorých môžeme mať nedostatok. Kokosová voda obsahuje až 94 % vody a na 200 ml len 30 kcal.

Často sa spája so zdravým životným štýlom, pretože neobsahuje žiadne pridané a konzervačné látky. Kokosová voda môže byť hlavnou zložkou rôznych smoothie, limonád alebo miešaných drinkov.

kokosova voda

Smoothie

Tento výživný nápoj vzniká rozmixovaním rôznych zložiek – vody, mlieka, kokosovej vody, ovocia, jogurtu, tvarohu, proteínu, orechov, orechového masla, vločiek a iných.

Pripraviť si môžeme rôzne kombinácie, vždy podľa svojej chuti a dostupných surovín. Alebo vyskúšaj teplé smoothie inšpirované zimou, dokonalé banánovo-čučoriedkové či perníkové s banánom.

Záverom by som ťa chcela ešte upozorniť, že uvedené nápoje nenahrádzajú pitný režim a môžeme ich považovať za jedlo. Pri každom produkte odporúčame sledovať konkrétne zloženie, pridané látky a tiež obsah cukru, aby sme v novom roku neboli prekvapení, keď zbadáme vyššie číslo na váhe.

Sme však pripravení na všetky situácie. Ak by si s číslom na váhe naozaj nebola spokojná, prípadne máš iné ciele vo formovaní postavy, v pondelok 8. januára 2024 štartuje opäť obľúbená 50-dňová novoročná výzva. Nezabudni sa prihlásiť!

výzva

Prajeme krásne sviatočné dni a určite nám daj vedieť, ktorý z nápojov vyskúšaš 😊.

Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.