História vianočných trhov
Vianočné trhy sa bežne konajú v mnohých mestách nielen na Slovensku. Ich história siaha ďaleko do minulosti. Svoje korene majú v stredoveku. Prvý záznam o trhoch počas adventného obdobia pochádza z Viedne z roku 1296, keď vojvoda Albrecht I. povolil 14-dňové jarmoky v decembri.
Tieto trhy však neboli priamo spojené s Vianocami a nezdá sa, že by mali náboženský charakter. Ďalší príklad trhu počas adventného obdobia, ale nie nevyhnutne s vianočnou tematikou sa nachádza v Budyšíne v Nemecku. V roku 1384 dal kráľ Čiech Václav IV. mestu právo usporiadať voľný trh, kde mohli mäsiari predávať mäso až do Vianoc.
Tieto trhy však pravdepodobne neboli začiatkom vianočných trhov tak, ako ich poznáme dnes. Pravidelné konanie trhov v decembri sa začalo v Drážďanoch v roku 1434 a v Norimbergu v roku 1628.
Vianočné trhy tak môžu mať nemecký pôvod a postupne sa rozšírili aj do nemecky hovoriacich častí Talianska, Francúzska a Švajčiarska. Postupne rástli na popularite a menil sa aj sortiment podľa aktuálnych požiadaviek zákazníkov.
V 20. storočí sa súčasťou vianočných trhov stali aj vianočné svetielka, girlandy a vianočné ozdoby na vybudovanie sviatočnej atmosféry.
Pozrime sa teraz na najčastejšie dobroty, ktoré na trhoch nájdeme, a na ich zdravšie alternatívy.
Varené víno vs. vianočný punč
Ak rozmýšľaš nad spláchnutím chutného sviatočného jedla ešte sviatočnejším nápojom, je na čase rozmyslieť si, či si kúpiš punč alebo varené víno.
Punč je tvorený kombináciou silnejšieho alkoholu (rumu alebo brandy) a čaju, ovocných štiav, prípadne džúsu spolu s cukrom a koreninami. 100 ml punču má približne 110 kcal.
Varené víno sa zväčša pripravuje uvarením červeného alebo bieleho vína s niekoľkými lyžicami cukru a korením, ktoré zvýrazní jeho vôňu. Bežne sa jeho kalorická hodnota pohybuje na úrovni od 85 do 110 kcal na 100 ml.
Pečené zemiaky alebo hranolky?
Na vianočných trhoch sa môžeme stretnúť aj so zemiakmi pripravenými na rôzne spôsoby.
Podávajú sa samostatne alebo ako príloha k niečomu inému. Z mojich pozorovaní ide najčastejšie o hranolčeky alebo pečené zemiaky.
Na konzumácii zemiakov nie je nič zlé. Obsahujú draslík, vitamín C, relatívne vysoký obsah vlákniny. Pôsobia nasycujúco napríklad oproti bielemu chlebu s rovnakým množstvom sacharidov.
Pečené gaštany vs. cigánska
Jedlé gaštany ľudia jedia už od nepamäti vo všetkých končinách sveta. Nám najznámejšia forma prípravy a konzumácie sú pečené gaštany. Pamätám si stánky s voňajúcimi gaštanmi na vianočných trhoch už z detstva.
Gaštany sú zdrojom vitamínu C, 100 g jedlých gaštanov obsahuje 26 mg vitamínu C, čo je štvrtina dennej dávky, a k tomu aj draslík, fosfor a vlákninu. Na 100 g majú len 245 kcal. Vďaka vysokému obsahu vlákniny, 5 g na 100 g gaštanov, majú glykemický index iba 54.
Keďže jedlé gaštany obsahujú aj kyselinu trieslovú, ľudia trpiaci poruchami pečene a obličiek by ich konzumáciu mali zvážiť alebo sa poradiť s lekárom.
Samozrejme, môžeme sa pečeným gaštanom vyhnúť a dopriať si poriadne jedlo v podobe cigánskej. Ide prevažne o pečené mäso v žemli s cibuľou. Množstvo kalórií v porcii sa podľa rôznych zdrojov a aj podľa samotnej veľkosti jednotlivých ingrediencií pohybuje v rozmedzí od 300 – 350 kcal.
To je približne o 100 kcal viac, ako má porcia pečených gaštanov. O obsahu živín v bielej žemli sa ani zmieniť netreba. Pár krúžkov cibule toto mastné a kalorické jedlo nezachráni. Obsah tuku sa pohybuje niekde na úrovni 25 g na 100 g jedla. Rovnaké množstvo gaštanov obsahuje desatinu tohto množstva tuku.
Oriešky v čokoláde namiesto trdelníka
Trdelník je klasická pochúťka bežná nielen na vianočných trhoch, ale aj iných festivaloch a oslavách. Bežná hmotnosť trdelníka podľa špecifikácie je 500 gramov, môže sa predávať aj v polovičnej hmotnosti. Teda najmenej 250 gramov jedla. Obvykle býva ešte posypaný orechmi a cukrom. Jeden 250 gramov vážiaci trdelník má vyše 1 100 kcal. Približne 50 gramov z toho je cukor, vlákniny obsahuje len niečo okolo 3 gramov.
Väčšinou si na vianočných trhoch môžeme hneď vo vedľajšom stánku kúpiť aj oriešky obalené v čokoláde. Rovnako si doprajeme sladkú orechovú chuť, no s nižším množstvom cukru a kalórií. Trdelník býva posypaný vlašskými alebo mandľovými orechmi, alebo ich zmesou. Preto si môžeme dopriať mandle v čokoláde, pričom 250 gramov mandlí v horkej čokoláde má tiež približne 1 100 kcal, no až 23 gramov vlákniny. Vláknina spôsobuje nasýtenie, zároveň chrúmanie tvrdších orechov trvá dlhšie, a teda nebudeme jesť tak často.
Tiež neverím, že sme schopní zjesť štvrťkilový balíček orechov na posedenie. Domnievam sa teda, že zjeme maximálne polovicu, teda okolo 100 gramov orieškov, čo bude predstavovať aj polovičný príjem energie. Zároveň prijmeme aj 270 miligramov vápnika, 700 miligramov draslíka, 270 miligramov horčíka, skoro 4 miligramy železa a tiež fosfor, meď, zinok, selén a vitamín E.
Lokša s kapustou alebo zemiakové placky?
Ak ťa lákajú mastnejšie jedlá a nevieš si vybrať medzi lokšami a zemiakovými plackami, ideálne je nevybrať si ani jedno.
Zemiaková placka má na 100 g cca 260 kcal a lokša cca 350 kcal. Z tohto porovnania vychádza lokša horšie. A zemiaková placka pravdepodobne aj viac nasýti, čo celkovo zníži náš príjem vianočných dobrôt, no je aj väčšia, čiže zjeme viac jedla, a teda aj viac kalórií...
Lenže aj tu platí, že každá placka môže znamenať iný kalorický príjem v závislosti od množstva tuku, ktorý na nej ešte pláva. Nezabudnime, že každý gram tuku je 9 kcal navyše.
Ak si však chceme dopriať jednu alebo druhú chuťovku, porozmýšľajme, či si k nim ešte niečo dáme. Lokše sa plnia orechmi, husacou alebo kačacou masťou, kyslou kapustou a podobne.
Do zemiakových placiek sa občas dáva aj mäso. Z uvedených príloh by som volil kyslú kapustu. Kyslá kapusta je zdrojom vitamínov C a E, podporuje našu črevnú mikroflóru a je nízkokalorická. Teda tá surová. Ak ju dusíme na masle, opäť platí, čím viac masla, tým viac kalórií.
Zhrnutie
Vianočné trhy sú príležitosťou, ako sa priblížiť k vianočnej tradícii, ako sa dobre zabaviť, zrelaxovať a aj najesť.
Hoci nás dobroty lákajú vo väčšine stánkov, je vhodné udržať si svoje stravovacie návyky aj počas sviatkov. Áno, Vianoce sú raz za rok a bolo by náročné predstaviť si ich bez akýchkoľvek pochúťok. Ak je to možné, vyberme si tie, ktoré nám nedoplnia kalorický príjem na najbližší týždeň, alebo si aspoň doprajme zdravšie a menšie porcie počas zvyšku dňa. Aj oriešky alebo pečené gaštany či horká čokoláda nám dokážu navodiť sviatočnú radostnú atmosféru bez zbytočných výčitiek v januári.
V tomto predvianočnom období sme si pre teba pripravili skvelý darček - zľavu až 15 % na nákup fit darčekov v našom e-shope 🤩! Nakukni a vyber niečo fit pre seba a svojich blízkych.
Zdroje:
(2023). Dostupné na internete: Kalorické tabuľky: https://www.kaloricketabulky.sk/
Almonds. (dátum neznámy). Dostupné na internete: Harvard T.H. Chan School of Public Health: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/almonds/
Bellissimo, N., Amalraj, R., Lee, J. J., Brett, N. R., Zepetnek, J. O., Proteau, S., & Rousseau, D. (2020). Effect of White Potatoes on Subjective Appetite, Food Intake, and Glycemic Response in Healthy Older Adults. Nutrients. Dostupné na internete: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7551271/
Djinis, E. (2022). A Brief History of Christmas Markets. Dostupné na internete: Smithsonian Magazine: https://www.smithsonianmag.com/history/a-brief-history-of-christmas-markets-180981308/
Gettins, B. (dátum neznámy). Calories in Mulled Wine. Cit. 2023. Dostupné na internete: DrinkWell: https://drinkwelluk.com/blogs/news/calories-in-mulled-wine
Chestnuts. (2020). Dostupné na internete: U.S. Department of Agriculture: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1100521/nutrients
Christmas punch. (2023). Dostupné na internete: visiting Vienna: https://www.visitingvienna.com/eatingdrinking/food/weihnachtspunsch-christmas-punch/
Juber, M. (2022). Chestnuts: Health Benefits, Nutrition, and Uses. Dostupné na internete: WebMD: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chestnuts
Nuts, almonds. (2018). Dostupné na internete: U.S. Department of Agriculture: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170567/nutrients
Sheikh, Z. (2023). Health Benefits of Potatoes. Dostupné na internete: WebMD: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-potatoes
Vánoční punč. (2009). Dostupné na internete: https://www.vareni.cz/recepty/vanocni-punc/
Vianočný punč. (dátum neznámy). Cit. 2023. Dostupné na internete: https://tesco.sk/hello/recepty/vianocny-punc/587262/
What are the benefits of eating sauerkraut? (2023). Dostupné na internete: Medical News Today: https://www.medicalnewstoday.com/articles/health-benefits-of-sauerkraut
Moje dlhodobé zdravotné problémy ma priviedli k zvýšenej starostlivosti o svoje zdravie. Cvičeniu sa pravidelne venujem už od strednej školy a pohltilo ma natoľko, že som sa stal certifikovaným fitness trénerom a výživovým poradcom. Vedomosti si však ďalej rozširujem prostredníctvom kurzov či čítaním odbornej literatúry. V roku 2019 sme s manželkou založili projekt www.zdravievosvojichrukach.com, ktorý má za cieľ vzdelávať ľudí v rôznych témach a oblastiach zdravia, či už fyzickom, emocionálnom, alebo mentálnom. Témy, ktorým sa venujem, sú práve dlhodobo udržateľný životný štýl, vyvážená strava a pohyb. Môj pohľad sa vo veľkej miere opiera o štúdie a vedecké poznatky. Aktuálne ponúkam niekoľko možností edukácie, a to cez workshopy, online programy, blogy a individuálne konzultácie.