Čo je cholesterol?
Cholesterol je v laickej verejnosti známy ako „škodca“, z chemického hľadiska je však cholesterol lipid, teda tuk, ktorý má v našom tele mnohé funkcie – zlé aj dobré.
To, že v jeho názve nájdeme aj časť „sterol“, znamená, že jeho chemická štruktúra je steroidná, čo zas znamená, že je nevyhnutný pre tvorbu steroidných hormónov, akými sú aj tie pohlavné – estrogén, progesterón či testosterón. To, aké sú pre naše telo dôležité, sa dočítaš aj v našom článku o ženských hormónoch.
Okrem toho, že cholesterol sa podieľa na stavbe všetkých steroidných látok v tele, je súčasťou buniek, ich membrán, ale pomáha aj tvoriť žlč v pečeni, vďaka ktorej potom telo zvláda stráviť tuky v potrave.
Aby sme však cholesterol iba nechválili, jeho zvýšené hladiny vedia aj potrápiť, a to výrazne. Vysoký cholesterol je hlavným rizikovým faktorom aterosklerózy, a teda napríklad aj infarktu! Okrem toho je vysoký cholesterol častým nálezom u pacientov s vysokým krvným tlakom, cukrovkou či nadváhou až obezitou.
Dobrý vs. zlý
V našom tele nájdeme viac druhov cholesterolu a pre nás je najpodstatnejšie vedieť, že máme tzv. zlý a dobrý cholesterol.
U lekára sa merajú hladiny dobrého aj zlého, ale aj celkového cholesterolu, a preto keď niekto povie, že mu lekár zistil vysoký cholesterol, má na mysli ten zlý – LDL cholesterol. Cholesterol je nerozpustný vo vode a rovnako v krvi, a preto sa musí po našom tele nejakým spôsobom prenášať, na čo slúžia lipoproteíny, vďaka ktorým môže cholesterol napríklad cestovať do pečene. A práve tie poznáme ako LDL alebo HDL.
LDL – zlý cholesterol
Cholesterol, ktorý nám škodí, je LDL – celý menom ide o lipoproteíny s nízkou hustotou (low density). Takýto cholesterol sa do nášho tela dostáva prevažne v potrave a asi nebude ťažké uhádnuť, že sa nachádza najmä v tučných a mastných jedlách.
Sú naň bohaté hlavne živočíšne tuky, ale aj bielkoviny. Nájdeme ho v plnotučných mliečnych výrobkoch, červených druhoch mäsa, vo vajíčkach, v masle, ale najmä vo vyprážaných a procesovaných jedlách. Z tukov najviac LDL cholesterolu obsahuje palmový olej, ktorému sa treba ideálne úplne vyhýbať!
No a čo nám ten LDL cholesterol môže spôsobiť? „Zlý“ cholesterol sa ukladá v stenách ciev, čím spôsobuje aterosklerózu, ktorú si môžeš predstaviť ako postupné upchávanie cievy tukom, ktorá keď sa uzatvorí úplne, spôsobí život ohrozujúce stavy. Ak sa upchá cieva v srdci, prejavom je infarkt myokardu, ak sa upchá cieva v mozgu, prejaví sa to cievnou mozgovou príhodou alebo, laicky povedané, porážkou.
LDL cholesterol je teda dôležitým rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení, ale je spojený aj s cukrovkou a vysokým krvným tlakom. Znížením hladín LDL sa podstatne znižuje kardiovaskulárne riziko, a ako to dosiahneme, si povieme ďalej.
HDL – dobrý cholesterol
HDL cholesterol, celým menom lipoproteíny s vysokou hustotou (high density), je pre naše telo, naopak, prospešný. Zjednodušene si HDL môžeme predstaviť ako molekuly, ktoré zbierajú po tele zlý cholesterol a prenášajú ho naspäť do pečene, kde sa rozloží, aby už nenapáchal viac škody.
HDL je teda spojený so znižovaním kardiovaskulárneho rizika a takisto aj so znížením rizika vzniku civilizačných ochorení.
Ako ovplyvniť hladiny cholesterolu?
Cholesterol sa v našom tele produkuje v pečeni, ale zároveň ho prijímame aj v potrave. Strava a životný štýl sú preto kľúčom k tomu, ako ovplyvňovať hladiny HDL aj LDL cholesterolu.
Dôležitým faktorom vplývajúcim na jeho hladinu je nadmerný príjem tukov, ktoré by nemali tvoriť viac ako 30 % denného kalorického príjmu. Väčšinu našich tukov by mali tvoriť tie „zdravé“, čiže ryby, oriešky, semená, avokádo či kvalitné oleje. Mali by sme sa vyhýbať vysmážaným jedlám a polotovarom, ktoré by mali byť naozaj iba výnimočnou situáciou.
Na zníženie LDL pozitívne vplýva aj pravidelná pohybová aktivita a, naopak, jeho hladiny zvyšuje sedavý životný štýl. A ako na HDL? Pri tomto type cholesterolu by sme sa mali zameriavať najmä na to, ako ho neznižovať.
Hladiny dobrého cholesterolu najviac znižuje fajčenie, alkohol a, samozrejme, tučná strava. Čo je teda podstatné?
- Zdravá strava s maximálne 30 % tukov
- Kvalitné tuky
- Dostatok pohybu
- Stop fajčeniu
- Obmedziť alkoholické nápoje
V tomto predvianočnom období sme si pre teba pripravili skvelý darček - zľavu až 15 % na nákup fit darčekov v našom e-shope 🤩! Nakukni a vyber niečo fit pre seba a svojich blízkych.
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.