Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Vianočné trhy zdravo: ako nepribrať z nápojov?

vianočné trhy
Vianoce sú pre mnohých z nás nielen časom pokoja a rodinnej pohody, ale aj časom vianočných trhov, osláv a večierkov. Tie si nevieme predstaviť bez alkoholických nápojov a ich nealkoholických alternatív. V článku sa pozrieme na kalorický príjem nápojov a v krátkosti aj na ich vplyv na naše zdravie.

Alkohol sa spája s Vianocami

Alkohol je spätý s vianočnými sviatkami. Ako s každými sviatkami a oslavami. Navštevujeme svoje rodiny, blízkych a kamarátov, s kolegami oslavujeme ďalší úspešný rok na firemnom večierku. A pri dobrej nálade a dobrom jedle si aj niečo vypijeme.

Výnimku netvoria ani vianočné trhy. Tu sa pri potulkách mestom a užívaní si príjemnej zimnej atmosféry s vianočnou hudbou a so svetielkami na každom rohu zastavíme zohriať sa aj dobrým punčom alebo vínom, ktoré nám podčiarknu vianočnú atmosféru ešte viac. Lenže také vianočné nápoje môžu mať neblahý vplyv na našu diétu a zdravie.

Či sa nám to páči, alebo nie, alkohol je toxická, karcinogénna, psychoaktívna látka spôsobujúca závislosť. Neexistuje bezpečné množstvo, ktoré nemôže mať vplyv na naše zdravie. Na zníženie nebezpečného pôsobenia alkoholu na naše zdravie sa neodporúča vypiť viac ako 10 drinkov týždenne alebo 4 denne. Za drink sa považuje cca 3 dl piva, 1 dl vína alebo 0,3 dl tvrdého alkoholu.

Pre naše potreby, keďže nie sme na sedení anonymných alkoholikov, je dôležitá jeho energetická hodnota. 1 gram čistého etanolu má 7 kcal. To je len o 2 kcal menej, ako má tuk. Čiže samotné pitie alkoholu nám vie pridať slušnú dávku kalórií. A to ešte nerátam cukor a ďalšie ingrediencie v punčoch a miešaných nápojoch. Pozrime sa na zloženie a kalorickú hodnotu obľúbených nápojov z vianočných trhov bližšie.

vianočné trhy

Varené víno

Typickým nápojom zimného obdobia je varené víno. Zohreje nás nielen alkohol v ňom, ale aj teplota samotného nápoja.

Varené víno sa zväčša pripravuje uvarením červeného alebo bieleho vína s niekoľkými lyžicami cukru a korením, ktoré zvýrazní jeho vôňu. Bežne sa jeho kalorická hodnota pohybuje na úrovni od 85 do 110 kcal na 100 ml.

víno

Vianočný punč

Punč je tvorený kombináciou silnejšieho alkoholu (rumu alebo brandy) a čaju, ovocných štiav, prípadne džúsu spolu s cukrom a koreninami. 100 ml punču má približne 110 kcal.

Samozrejme, keď si punč kúpime na vianočných trhoch, nevieme presne, aké má zloženie, keďže sme si ho neuvarili sami. Okrem alkoholu obsahuje aj cukor, čo spôsobuje, že nám chutí a môžeme vypiť viac. Dával by som si preto pozor na množstvo drinkov. Najmä ak nás na ďalší deň čaká ranné vstávanie či tréning.

punč

Medovina

Nápoj, ktorý poznali už starovekí Gréci a Rimania, je obľúbený aj na našich stoloch. Niektorí tvrdia, že má zdraviu prospešné účinky, keďže sa vyrába z medu. Ja sa pozerám na to, že 100 ml nápoja obsahuje 96 kcal.

domaca medovina

Pivo

Správne pivo má byť studené, čo v zime dosiahneme veľmi ľahko. A vianočné trhy sú aj miestom, kde menšie pivovary prezentujú svoje umenie. Jedno veľké pivo, teda pol litra nápoja, má okolo 200 kcal. Tmavé viac, svetlé menej. Závisí aj od stupňa piva, ktorý odráža množstvo alkoholu v ňom.

pivo kalorie

Miešané nápoje

Samostatnou kapitolou sú miešané nápoje. Nielen pre rôznorodosť druhov alkoholu, ktorý do nich ide, ale aj pre obsah ďalších zložiek. Bežne sa do miešaných nápojov pridávajú džúsy, cukor, ovocie.

Napríklad také jedno mojito z bieleho rumu, limetkovej šťavy a trstinového cukru má 159 kcal. Gin tonic 167 kcal a Piña Colada obsahujúca rum, ananásový džús a kokosový krém až 174 kcal. Miešané nápoje s obsahom smotany alebo s väčším obsahom cukru môžu mať ešte viac kalórií.

zdravý drink

Nealkoholické alternatívy

K alkoholickým nápojom existujú aj nealkoholické alternatívy pre šoférov alebo ľudí, ktorí sa alkoholu vyhýbajú. Tieto nápoje vznikajú spojením džúsov, korenín, čaju, kávy a cukru.

Dokonca aj predajcovia rýchleho občerstvenia pripravujú vo vianočnom období svoje verzie obľúbených nápojov. Či už ide o limonády so škoricou, alebo sviatočnejšie verzie ľadových čajov a káv. Niektoré vianočné verzie latte môžu mať od 160 až do 500 kcal na jednu porciu. Ak si dávate pozor na kalorický príjem, odporúčam pozrieť si u predajcov zloženie daného nápoja.

latte

Zhrnutie

Vianočné sviatky sú príležitosťou na usporadúvanie rôznych typov osláv a stretnutí. Bežným štandardom osláv sú aj alkoholické nápoje a ich alternatívy. Dokonca aj na vianočných trhoch, kde vianočnú atmosféru cítime na každom rohu, sa môžeme potužiť sviatočným nápojom. Nezabúdajme však na to, že alkohol je kalorickejší ako sacharidy a bielkoviny. Nehovoriac ešte o sviatočných miešaných drinkoch. Preto správna miera a triezve uvažovanie nad tým, čo počas Vianoc zjeme a vypijeme, je tou najlepšou prevenciou pred januárovými výčitkami.

Ak si chceš pozrieť koľko kalórií ktorý nápoj obsahuje, pozri sa aj sem: https://responsibledrinking.eu/how-many-calories-in-your-favourite-drink/

O malú chvíľu štartujeme NOVOROČNÚ VÝZVU 🤩!

Čaká na teba nielen nádielka nových tréningov, ale aj motivačné a stravovacie rozhovory s odborníkmi. Táto výzva ťa naozaj od začiatku roka poriadne nakopne a rozpumpuje tvoju energiu. Nezabudni, začíname už 8. januára.

novoročná výzva

Zdroje:

Festive hot drinks loaded with sugar and calories. (2019). Dostupné na internete: Tea & Coffee Trade Journal: https://www.teaandcoffee.net/news/23388/festive-hot-drinks-loaded-with-sugar-and-calories/

Gettins, B. (dátum neznámy). Calories in Mulled Wine. Cit. 2023. Dostupné na internete: DrinkWell: https://drinkwelluk.com/blogs/news/calories-in-mulled-wine

História medoviny. (dátum neznámy). Cit. 2023. Dostupné na internete: Apimed: https://www.apimed.sk/o-medovine/historia-medoviny

How alcohol affects your health. (2022). Dostupné na internete: Health Direct: https://www.healthdirect.gov.au/how-alcohol-affects-your-health

How many calories in your favourite drink. (dátum neznámy). Cit. 2023. Dostupné na internete: Responsible Drinking: https://responsibledrinking.eu/how-many-calories-in-your-favourite-drink/

Christmas punch. (2023). Dostupné na internete: visiting Vienna: https://www.visitingvienna.com/eatingdrinking/food/weihnachtspunsch-christmas-punch/

No level of alcohol consumption is safe for our health. (2023). Dostupné na internete: WHO: https://www.who.int/europe/news/item/04-01-2023-no-level-of-alcohol-consumption-is-safe-for-our-health

Vánoční punč. (2009). Dostupné na internete: https://www.vareni.cz/recepty/vanocni-punc/

Vianočný punč. (dátum neznámy). Cit. 2023. Dostupné na internete: https://tesco.sk/hello/recepty/vianocny-punc/587262/

Fotka autora
Miroslav Ort
Redaktor vo Fitshakeri

Moje dlhodobé zdravotné problémy ma priviedli k zvýšenej starostlivosti o svoje zdravie. Cvičeniu sa pravidelne venujem už od strednej školy a pohltilo ma natoľko, že som sa stal certifikovaným fitness trénerom a výživovým poradcom. Vedomosti si však ďalej rozširujem prostredníctvom kurzov či čítaním odbornej literatúry. V roku 2019 sme s manželkou založili projekt www.zdravievosvojichrukach.com, ktorý má za cieľ vzdelávať ľudí v rôznych témach a oblastiach zdravia, či už fyzickom, emocionálnom, alebo mentálnom. Témy, ktorým sa venujem, sú práve dlhodobo udržateľný životný štýl, vyvážená strava a pohyb. Môj pohľad sa vo veľkej miere opiera o štúdie a vedecké poznatky. Aktuálne ponúkam niekoľko možností edukácie, a to cez workshopy, online programy, blogy a individuálne konzultácie.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.