Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Peťkine tajomstvo úspechu: Ako schudnúť 12 kilogramov za 4 mesiace?

Peťka je mladá 26 ročná žena, ktorá sedavým zamestnaním získala pár kíl navyše. Po viacerých neúspešných pokusoch zmeniť svoju postavu a celkovo životný štýl jej do cesty prišla Fitshaker  Novoročná výzva, ktorá jej zmenila život. Ako sa dá schudnúť 12 kilogramov za 4 mesiace, aké má aktuálne ciele a či občas zhreší v stravovaní a cvičení, nám prezradí Peťka. :-)

Peťka, prosím skús nám na úvod predstaviť seba, svoj denný režim pred výzvou a iné zaujímavosti, ktoré by sme určite mali vedieť.

Takže volám sa Petra a o pol roka budem mať 27 rokov. Pracujem niečo vyše roka v jadrovej elektrárni, kde takmer celý deň presedím, takže kilečká sa na mňa lepili jedna radosť.
Vstávam pred 5:00 a z práce som sa dlhú dobu vracala okolo 18:30. Môj režim bol asi taký:
práca – domov – navariť – upratať – pozrieť TV a spať

Moje zamestnanie ponúka len bufetovú stravu, ktorej som nebola nikdy fanúšikom a aj keď som si varila doma, neboli to veľmi zdravé veci. Skôr taká slovenská klasika plná bielej múky, nezdravých tukov a rafinovaného cukru. Výraz raňajky som nepoznala a častokrát, keď som bola unavená na prípravu jedla, prestravovala som sa na ochutených jogurtoch, obložených bagetách, prípadne tri kúsky pizze, nejaký ten keksík a „bolo“.
Dostala som sa až do bodu, kedy sa „ručička váhy“ (aj keď mám digitálnu :-D) dostala za hororové číslo 75 kg a ja som si povedala dosť!

ako schudnut
Keďže som relatívne nízka (165 cm), cítila som sa skôr širšia ako vyššia. V čom ma len utvrdili moje fotky pred výzvou.
Mojou veľkou záľubou bolo aj pred výzvou varenie, no práve táto výzva mi ukázala tú správnu cestu ako na to, že to ide aj zdravšie a chutne. I keď musím priznať, že začiatky boli náročnejšie, no o to je to teraz lepší pocit. Kilá pekne úmerne klesajú, brucho „spľaslo“, strava mi chutí, mám viac energie a svoj režim.
Asi najhlavnejším aspektom je to, že sa tak stravujem, pretože chcem a nie pretože „musím“ ako tomu bolo, keď som sa snažila držať nejakých „zázračných“ diét. Samozrejme aj mňa niekedy popadnú chute, ale som zástancom, že všetko treba s mierou. Preto mi nerobí problém spraviť si raz za čas na obed aj domáci hamburger, či dať si kúsok či dva domácej kváskovej pizze.
Mojou veľkou záľubou je aj turistika, preto sa práve na toto jarné/letné obdobie veľmi teším, že budem môcť spojiť príjemné s užitočným.
Pred premenou som začínala a končila veľakrát. V podstate minimálne raz za rok som si od strednej školy povedala, že idem na to – schudnem – avšak aj keď sa nejaký výsledok dostavil, pri poľavení boli kilá späť raz-dva aj s bonusom. A keď som zlyhala – najlepším kamarátom bola plechovka salka :-D.


Čo ak ti "zlyhanie" pri chudnutí môže pomôcť schudnúť?


Pred premenou som sa cítila unavená a vyčerpaná, kilá som maskovala väčším oblečením a čiernou farbou.
Dnes – takmer 4 mesiace po tom ako som začala, hlásim -11,7 kg a cez víkend som si kúpila svoje prvé nie-čierne šaty veľkosti 38!

Zmenu si na mne všimli aj moji kolegovia a ľudia, čo ma majú na očiach každý deň a komplimenty ma naozaj tešia. Ale ako najväčšie plus hodnotím, že s vami začala cvičiť aj moja mamina, keď videla ako mi to s vami super ide! Mojim mottom je
„Kto chce hľadá spôsoby, kto nechce hľadá dôvody.“

A tak to bolo aj so mnou – neustále vyhováranie, že nemám čas a energiu na cvičenie, že cvičiť a zdravo sa stravovať stojí veľa peňazí, všetko to boli len výhovorky. Aj po skončení výzvy pokračujem (aj keď niekedy sa mi nepodarí cvičiť každý deň) a nepoľavujem, pretože ten dobrý pocit zo samej seba a môjho „nového ja“ je na nezaplatenie!
chudnutie
 

Vyskúšala si v minulosti nejaké známe diéty, detoxikačné kúry alebo iné redukčné plány? Aké máš s týmto skúsenosti?

Samozrejme som vyskúšala rôzne „zaručené diéty“. Niekoľkokrát som v minulosti skúsila 13-dňovú mliečnu diétu, výsledok sa možno v podobe zhodených kíl ukázal, ale viem, že to nebolo správne, nakoľko kilá sa veľmi rýchlo vrátili.
Teraz už viem, že takéto chudnutie nie je pre mňa ani pre nikoho dobré a zdraviu prospešné.
Čiže ak sa ma aj niekto opýta akú diétu držím, moja odpoveď je ŽIADNU!

Je to o celkovej zmene životného štýlu a spôsobe stravovania. Takéto jedenie nezaťažuje môj žalúdok, vyvážená strava mi veľmi chutí. Nie je to o premáhaní sa, že musím jesť podľa nejakého plánu toto a hento aj keď mi to nechutí. Takže podľa mňa žiadna diéta nie je z dlhodobého hľadiska udržateľná a prospešná.
 
jedalnicek na chudnutie
 

V aký okamih prišiel ten osudový zlom kedy si si povedala: „Je čas niečo zmeniť“!?

Ten okamih poznáme asi všetci – pohľad do zrkadla, koniec roka – kalkulovanie – novoročné predsavzatia. Tak to bolo aj so mnou a nebolo to veru po prvýkrát. Tentokrát som však zaťala zuby a zaprisahala sa, že to zvládnem. Medzi rečou som to spomenula aj doma či medzi kolegami, avšak nakoľko som sa takto chudnúť nerozhodla prvýkrát - boli skeptickí, tak ako aj ja voči sebe samej.
Nastavila som si v hlave, že tentokrát to dokážem. Tešilo ma, že v tom nebudem sama, že je veľa žien, ktoré majú problém sa naštartovať a podporu, ktorú som potrebovala som našla v našej skupine, kde sme si menili rady, pocity, recepty a ťahali sa vpred.
 

Čo presne nastalo po takejto úvahe? Aký bol tvoj hlavný cieľ zmeny životného štýlu a plán dosiahnuť ho?

Predpripravila som sa a po vianočných sviatkoch som sa zbavila všetkého pokušenia v domácnosti a nahradila to špaldovými múkami, orieškami, sušeným ovocím, vysokopercentnou čokoládou a podobne. Preštudovala som snáď milión článkov a Fitshaker stránka bola mojim veľkým pomocníkom. Postupne som zisťovala, čo som robila zle a prečo som zatiaľ vždy „zlyhala“.
Bola som pripravená sa tým chybám vyvarovať. Takisto som sa zaregistrovala na stránke kalorické tabuľky a začala som si zapisovať, čo a koľko zjem. Sledovala som svoj denný príjem a výdaj, pojmy ako bazálny metabolizmus a sledovanie makroživín a zloženie potravín mi zrazu dávalo zmysel. A aj keď je to možno podľa niekoho veľmi pracné, aj v tomto som si našla systém a vždy, keď bol čas, som si tieto údaje zapisovala.
Ak sa aj stalo, že som to „prešvihla“, nikdy to nebolo nejak extrémne a čo je hlavné, nehádzala som flintu do žita a nevzdala to!
Keď začala výzva a Martin Šmahel nám vo videách približoval princípy zdravého stravovania, zistila som, že som si už pár týchto bodov zahrnula do svojho režimu a že idem tým správnym smerom. Ďalšie som si postupne osvojila taktiež.
Mojim hlavným cieľom bolo zhodenie váhy, vyformovanie postavy a získanie kondičky. To, že sa mi toho podarí omnoho viac – ako celková zmena životného štýlu a výhra v mojej kategórii som naozaj nečakala!
ako schudnut z brucha

 

Kedy a ako Ti do cesty prišiel Fitshaker a akú úlohu v tvojej premene zohrával?

Fitshaker som prvýkrát zaregistrovala minulý rok v máji po začatí minuloročnej plavkovej výzvy, avšak keďže som na ňu natrafila až po jej začatí (v tom období som si myslela že je už „neskoro“) odložila som plán cvičiť a zmeniť stravovanie na neurčito. Keď sa na to spätne pozriem, viem že to bola veľká chyba, pretože som mohla byť už „niekde inde“. Avšak určite je lepšie začať neskôr ako nikdy!
Prišlo leto, výlety, festivaly a priznám sa, že do plaviek som sa neodvážila obliecť ani raz.

Na narodeniny som dostala Fitness diár a veľmi ma zaujal, začala som sa o Fitshaker zaujímať viac a s koncom roka prišlo rozhodnutie, že sa dám na výzvu. Knižky od Fitshakera a blog ma veľmi inšpirovali a mňa postupne opustil prvotný strach a začala som si cvičenie a varenie užívať.
Veľmi mi vyhovovala rozmanitosť cvičení, pre mňa boli nastavené priam dokonalo. Silové cvičenia striedali miernejšie Pilates zostavy a aj keď som začínala vždy s verziami pre začiatočníkov, teraz sa už rada nechám zničiť HIITkom s Olinkou.
chudnutie ako
 

Úspešne si zvládla 50-dňovú novoročnú výzvu s Fitshakerom. Aké výsledky Ti výzva pomohla dosiahnuť?

Výzva mi priniesla skvelý pocit zo seba samej a ešte väčšie odhodlanie dosiahnuť to, po čom som už veľmi dlho túžila. Keď sa na to pozrieme v číslach:
za 4 mesiace je to už skoro 12 kg a skoro 12 cm v každej z „problémových partíí“ – prsia, pás, boky

Asi bude 12ka mojím novým šťastným číslom :-). Čo je však dôležitejšie, viem, že všetko sa dá, keď má človek chuť so sebou niečo spraviť a pri prvej prekážke sa nevzdá.
 

Čo považuješ za najdôležitejšie zmeny v dennom režime, ktoré Ti priniesli úžasné dosiahnuté výsledky?

Najdôležitejšou zmenou pre mňa bola zmena stravovania a zapojenie pravidelného pohybu do môjho života. Začala som študovať zloženie potravín a viacej dbať na to, aké potraviny používam pri varení či pečení. Aj keď zo začiatku to bolo ťažšie, naučila som sa počúvať svoje telo a ono sa ma za to patrične odmeňuje – cítim sa sviežejšie a mám viac energie.
30 dnova vyzva
 

Prišla počas trvania výzvy kríza alebo dočasná chvíľka, kedy si chcela všetko vzdať? Ako si ju zvládla? Čo bol pre teba neustálou motiváciou?

Krízy v cvičení alebo v bežnom živote sú jeho prirodzenou súčasťou. Niekedy skrátka príde na človeka pocit, že to už nezvláda, že jednoduchšie je sa vzdať a vydať sa ľahšou cestou. Mňa v momentoch, kedy som pochybovala o sebe samej, keď som sa cítila unavená a nevládala som, ťahala moja fotografia „PRED“ a skvelým životabudičom bol pre mňa „day off“ – v zmysle, nechať telo a myseľ zregenerovať, netlačiť na pílu a s novým dňom sa pustiť „do boja“ za moje zdravšie ja pozitívne naladená a oddýchnutá.
Takéto pocity som zažila hlavne na začiatku, keď chcel človek vidieť výsledky po týždni, no ostal sklamaný, keďže váha nešla dole. Nakoniec som sa od toho odosobnila a dodržiavala váženie 1-krát do mesiaca. To, čo bolo zo začiatku mojím problémom sa nakoniec stalo mojím „nakopávačom“ a s každým kilom a centimetrom rástla chuť neprestať – ani po výzve.
 

Ako vyzerá tvoj jedálniček aktuálne po ukončení výzvy? Pokračuješ v zdravom životnom štýle aj naďalej? Alebo sa v ňom nájde miesto aj na nejaké tie prehrešky?

Môj jedálniček sa vďaka Výzve veľmi zmenil. Odstránila som bielu múku, rafinovaný cukor a nezdravé tuky a nahradila ich zdravšími alternatívami.
V mojej kuchyne nechýbajú:

Varenie bola vždy moja vášeň, no teraz sa (aspoň pre mňa) dostala na iný level.
Namiesto segedínu a gulášu vymýšľam zdravšie alternatívy, no raz za čas si pokojne doprajem domáci hamburger na fit spôsob.
Najvýraznejšou zmenou a vecou, ktorú som zanedbávala sú raňajky. Či už ovsené kaše na milión spôsobov, nejaké smoothie, prípadne kvalitná šunka, vajíčko. Cez víkendy, keď nejdem do práce napr. lievance, praženica, domáci chlebík s hummusom a podobne. Bez raňajok sa to už nedá!
Desiate a olovranty riešim vo forme ovocia alebo zeleniny, orieškov, bielkovinových krekrov, prípadne maximálne dvakrát za mesiac sa poteším snackom v podobe proteínovej tyčinky.
Obedy – no čo vám poviem, od výmyslu sveta, zelenina, kuracie/morčacie mäso, ryby, nejaká tá polievočka (najmä cez víkend vývar, brokolicová, cesnaková, a pod.) niekedy grilovaný camembert light. Obľúbila som si rôzne proteínové, fazuľové, či sójové cestoviny. Niekedy riešim obed len tak nastudeno – chudá morčacia šunka, vajíčka, tvaroh atď.
Čo sa týka príloh, zamilovala som sa do zelerových/batátových/cviklových hranoliek, natural ryže a mrkvového pyré. Snažím sa jesť vyvážene, z pohľadu makroživín a vždy si chystám deň dopredu všetko poctivo do krabičiek.
dieta na chudnutie
 

Aké sú tvoje ciele aktuálne? Pôjdeš s Fitshakerom aj do letnej výzvy?

Mám pred sebou ešte dlhú cestu, na ktorú sa však aj vďaka Fitshakeru a ďalšej výzve veľmi teším. Túžim zhodiť ešte zopár kg, ale hlavne vyformovať postavu a dostať sa pod vytúžených 60 kg a nahodiť sa v lete konečne do plaviek. ;-) A teraz už viem, že to nie je nemožné!
 

Čo by si záverom odkázala všetkým, ktorí váhajú začať pracovať na svojej premene, napriek tomu, že po zmene túžia?

Radšej začať neskôr ako nikdy, avšak zároveň radím neodkladať cieľ na „zajtra, začiatok roka, mesiaca atď.“ (tak ako som to robila aj ja), pretože keď chceme pre seba niečo spraviť, ten správny čas je DNES a TERAZ! :-)
Dať si na začiatok jasný cieľ a dopracovať sa k nemu „splnením“ menších čiastkových, veriť si a nevzdávať sa a podľa mňa nezameriavať sa na sledovanie kilogramov, ale počúvať svoje telo – dopriať si raz za čas zaslúženú odmenu a mať rád sám seba. :-)
Peti, ďakujeme za krásne motivačné slová a držíme veľmi palce, aby si si splnila všetky ciele, mala zo seba radosť a užila si naplno leto v plavkách. :-) 
 
A ty, milá čitateľka, neváhaj už ani sekundu, neodkladaj svoju premenu na zajtra, ale pridaj sa k nám EŠTE DNES do Novoročnej výzvy 2019. A možno sa ani nenazdáš, ako onedlho budeme robiť rozhovor práve s tebou o tvojej ceste za vytúženou postavou. ;-)
 
výzva
 
Pozri si aj ďalšie príbehy úspešných premien:
Slávka aj vďaka Fitshaker výzvam schudla krásnych 17 kg. A to má doma manžela a 5 dcér!
Janka schudla za 60 dní krásnych 6 kilogramov a vyformovala si vysnívanú postavu do plaviek
Miška schudla 40 kg vďaka cvičeniam na doma, ktoré našla v online fitku Fitshaker
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.