Čo robiť, ak ti chudnutie znova nevyšlo?

Milióny žien začnú od januára s chudnutím. Ale len veľmi málo z nich bude mať v lete aspoň o kilo menej. Väčšine sa to nepodarí. Ak sa ani tebe nepodarilo tento rok schudnúť, chápem, že si zo seba sklamaná. Ale čo ak ti teraz poviem, že to až také zbytočné nebolo a aj toto tvoje „zlyhanie“ ti môže pomôcť byť štíhlou?

Zlyhanie v chudnutí nie je zlyhanie

Povedzme, že sú to už 3 týždne, čo si si poslednýkrát pripravila šalát s olivovým olejom a avokádom – a teda vrátila sa znova do starých koľají. Samozrejme, že máš pocit, že si „zlyhala“ a že si na tom rovnako ako na začiatku. Ale skús sa teraz na svoje „zlyhanie“ pozrieť z iného uhla pohľadu:

➡ Predstav si, že celý tvoj posledný pokus o chudnutie bol v skutočnosti iba vedecký experiment. To, ako to dopadlo (že sa ti nepodarilo schudnúť) je „výsledok tvojho experimentu“.

My dvaja si teraz oblečieme naše biele vedecké plášte a pozrieme si video, na ktorom je zachytené celé toto obdobie, keď si sa pokúšala niečo zhodiť.

ako schudnut

Naozaj si na chvíľu predstav to, ako teraz sedíme spolu na gauči a pozeráme video o tom:

? Ako a čo si nakupovala

? Ako a kedy si si pripravovala obedy do práce

? A aj o tom, ako si večer odolávala pokušeniam


To všetko preto, aby sme zistili, kvôli čomu ti to nakoniec nevyšlo.

Ty po chvíli zastavíš video a povieš:

„Fajn, tak si to zhrnieme: Urobila som A + B + C a výsledok bol, že to chvíľu fungovalo, ale nakoniec nevyšlo. Viem, že to nebolo „zlyhanie“, ale iba výsledok môjho testu. Vyskúšala som jednu možnosť a zistila som, že A+B+C = nefunguje.“

Inými slovami: Ak by si sa na to pozerala ako na experiment, nezačala by si sa ľutovať. Nezačala by si sa ani obviňovať. Urobila by si to, čo každý dobrý vedec:

➡ Zistila by si, kde bol problém, pripravila si naň riešenie a vyskúšala to znova.

 

Buď ako Edison!

Keď sa Edison snažil prísť na to, ako zostrojiť žiarovku?. Povedal si Edison pri prvom neúspešnom pokuse: „Aaa kašlem na to, budete všetci po tme!“ ?

Nie!

Namiesto toho zistil, čo nefungovalo a skúsil druhú možnosť. A potom ďalšiu. A ďalšiu (a hovorí sa, že aj ďalších 10 000). Postupne to zlepšoval, až kým nakoniec neprišiel na to, ako to funguje.

chudnutie

A presne to isté potrebuješ urobiť aj ty. Našťastie, ty nemusíš vyskúšať 10 000 možností ako Edison. Stačí, ak si zapamätáš čo fungovalo a zlepšíš to, čo nefungovalo.

Možno o tom ešte nevieš, ale máš obrovskú výhodu oproti ženám, ktoré tento rok nezačali s chudnutím vôbec: Máš spätnú väzbu!

 

Na čo je dobrá spätná väzba?

Táto spätná väzba (to, čo zvykneme volať „zlyhanie“) obsahuje cenné informácie a je tu na to, aby nám ukázala, kde robíme chybu a čo potrebujeme vylepšiť, aby sme dokázali schudnúť. Ženy, ktoré s chudnutím ani nezačnú, alebo tie, ktoré sa po neúspešnom chudnutí len obviňujú – nezískajú žiadnu spätnú väzbu. Tým pádom ostanú stále na tom istom mieste.

Ale ty nie. Aj keď môžeš mať rovnakú váhu ako na začiatku, nie si na tom istom mieste, pretože si sa naučila, čo nefunguje.

? Napríklad, možno už vieš, že snažiť sa zmeniť príliš veľa vecí naraz – nie je dobrý nápad (aj keď to prvých pár dní dokážeme zvládnuť).

? Alebo už vieš, že sladké raňajky nás nezasýtia až do obeda a že máme po nich väčšiu chuť na sladkosti.

? Alebo si sa naučila to, že je lepšie pripraviť si večeru už vopred – a nespoliehať sa na to, že sa nám bude chcieť miešať tekvicovú polievku aj po príchode z práce.

? A možno aj to, že ak z domu nevyhodíme všetky dezerty a sladkosti, nakoniec ich kúsok po kúsku zjeme.

Nech už si sa naučila čokoľvek, nepodceňuj to. Práve tieto lekcie sú to, čo ti nakoniec pomôže vydržať pri chudnutí a usmievať sa pri pohľade do zrkadla.

90 dnova dieta

 

Zisťujeme, čo nefungovalo: Ktorá prekážka ti naposledy stála v ceste?

Aby sme naše zlyhanie v chudnutí dokázali naplno využiť, potrebujeme zistiť, kvôli čomu nám to naposledy nevyšlo. Skús sa teraz zamyslieť nad tým, ako to u teba s chudnutím začalo, ako to prebiehalo (aké zmeny si robila, kedy si to najčastejšie porušila) a ako to dopadlo. Kvôli čomu si si nakoniec povedala: „končím!“ ?

Vezmi si kúsok papiera a napíš si:

Toto som dodržiavala ľahko:

Toto mi robilo najväčšie problémy:

ako rychlo schudnut

 

Hľadáme riešenie: Priprav si spôsob, ako by si túto prekážku mohla najbližšie zvládnuť

Potom, čo budeš PRESNE vedieť, čo KONKRÉTNE ťa zastavilo, zamysli sa nad tým, ako by si túto prekážku mohla zdolať. Nie vždy je riešením len to, že sa najbližšie budeme „snažiť viac“ alebo „motivovať sa viac“. Skús vymyslieť niečo praktickejšie.

Ukážem ti, ako to myslím:

# Prekážka: Bolo toho na mňa priveľa/nestíhala som/bolo to náročné.

Možné riešenie: Skús urobiť len jednu zmenu, sústrediť sa na ňu, a keď ju dodržíš 7-14 dní, vyberieš si ďalšiu. (Napríklad zmeň len svoje večere alebo si len začni baliť obed do práce.)


# Prekážka: Nevedela som, čo si pripravovať na raňajky.

Možné riešenie: Pohľadať si najprv dostatok zdravých a chutných raňajkových receptov ešte predtým ako začneš.


# Prekážka: Nevedela som večer odolať sladkostiam.

Možné riešenie: Dať si pravidlo: „Po 20:00 nevstúpim do kuchyne, ani keby tam horelo“

A tiež pravidlo: „Ak bude 21:30, vypínam svetlo a idem spať.“


# Prekážka: Nestíhala som variť zvlášť pre seba.

Možné riešenie: Porozprávať sa o tom najprv s manželom a dohodnúť sa s ním na rozdelení domácich povinností. Napríklad zaviesť pravidlo „ja varím, ty umývaš“ alebo sa dohodnúť s niekým, aby ti postrážil deti 2x do týždňa (suseda, mama, manžel, kamoška), aby si mohla navariť na viac dní alebo aspoň nakrájať zeleninu do krabičiek.


# Prekážka: Stratila som motiváciu.

Možné riešenie: Odfotiť sa pred chudnutím v plavkách a pozerať sa na tú fotku 3x denne. Príjemné? Nie! Účinné? Tak to si píš!

ako schudnut za tyzden

* * *

 

Ak už poznáš svoju prekážku, ale nevieš ako ju prekonať (a ani kamoška nič múdre nevymyslela), spýtaj sa v komunite žien, ktoré chudnú:

„Baby, neviem ako prekonať prekážku X. Ako to zvládate vy?“


Samozrejme, že toto väčšina žien nerobí. Zvyčajne sa po neúspechu obviňujú, namiesto toho, aby zistili, čo nefungovalo a mohli to zlepšiť. Ty už vieš, že to nemá zmysel a oveľa lepšie je zistiť, prečo to nevyšlo.

Začni s postojom „detskej zvedavosti“

To, že ti to s chudnutím nevyšlo je úplne normálne. Zmeniť stravu a dlhodobé zvyky je ťažké. Ale ty už vieš, že nezačínaš stále od začiatku. Každý z týchto pokusov ťa môže niečo naučiť a priniesť ti nabudúce krajšie výsledky.

rodina

Na záver ti chcem poradiť ešte niečo:

Ak sa to s chudnutím rozhodneš znova skúsiť (a vyskúšať odlišný spôsob), pozeraj sa na to s postojom detskej zvedavosti: „Chcem to vyskúšať znova a tentoraz inak. A či to vyjde? Neviem. Ale viem, že jediným spôsobom, ako to zistiť, je skúsiť to a získať ďalšiu spätnú väzbu.“

Vďaka tomu sa budeš stále zlepšovať. Postupne sa naučíš, čo funguje – a nakoniec budeš štíhlou. Zatiaľ čo tvoje kolegyne z práce budú dookola skúšať to isté a čudovať sa prečo nechudnú.

ako schudnut z brucha

P.S.: A aby som ti s tým začínaním trochu pomohol, niečo pre teba mám: Získaj zdarma môj návod „Ako schudnúť svojich prvých 10 kíl – a to aj bez hladovania a počítania kalórií“– ktorý ti pomôže uľahčiť si zmenu stravy, vytvoriť si nové zvyky a dodržať to tentokrát až do konca.

 

Prípadne sa vyskúšaj zapojiť do Výzvy do plaviek 2020 a dosiahni vytúžené ciele:

vyzva

 

Pozri si aj motivačné príbehy žien, ktorým sa podarilo zmeniť postavu k lepšiemu:

Výherkyne Novoročnej výzvy 2018 vyzerajú po 50 dňoch takto!

Barborka schudla už 12 kilogramov, čo pre to robila?

Janka zhodila 6 kilogramov a vyformovala si postavu, akú jej môžu mnohé závidieť

Mamička 5-tich dcér si našla čas aj na materskej a popri domácnosti a zhodila krásnych 17 kilogramov

Martin Toth

Článok bol pridaný dňa 23/04/2018 a zaradený do kategórie: Chudnutie   |   Autor: Martin Toth

Komentáre