Takto by určite nemali vyzerať zdravé raňajky!

Prvé jedlo dňa a prvá príležitosť naladiť celý náš deň na tú správnu vlnu, ale….. Nie vždy to tak je. Poďme sa pozrieť na najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri príprave raňajok. Pri jedle, ktoré by malo byť (ako sa hovorí) kráľovské.

„Raňajkuj ako kráľ, obeduj ako mešťan a večeraj ako žobrák.“

zdrava strava

 

Aké chyby robíme pri raňajkách?

# 1: Zhon

Prvým problémom pri príprave raňajok je choroba dnešnej doby: ZHON a STRES. Tým, že sa neustále ponáhľame, tak tento zhon premietame aj do našej kuchyne a do prípravy jedál. Práve kvôli tomuto módu zhonu to rovnako vyzerá aj na našom tanieri.

Máme sklon vyberať jedlá, ktoré sú nenáročné na prípravu a častokrát skĺzneme aj k polotovarom, ktoré máme pripravené za minútku.

Nielen príprava je chybou, ale aj spôsob konzumácie. Veľmi často sa stretávam s prípadmi, kedy ľudia doslova „nahádžu“ do seba jedlo počas behu na autobus, alebo do práce.

Ako by sme mohli tento problém vyriešiť?

Ísť trochu skôr spať, ráno trochu skôr vstať a dopriať si viac času a pokoja pri príprave a konzumácii raňajok. Venujme ráno chvíľku sebe a skutočne si užime raňajky. Sústreďme sa na ne a buďme prítomní v tomto okamihu. Veď určite stačí, že sa naháňame celý deň počas pracovnej doby. (A ani to by sme nemuseli!)

RECEPT na raňajky hotové za 5 minút: Kivi smoothie s jogurtom

RECEPT na raňajky hotové do 10 minút: Ryžová kaša s kivi

RECEPT na raňajky hotové do 15 minút: Omeleta so šampiňónmi a špenátom

RECEPT na raňajky hotové do 20 minút, ktoré si vieš pripraviť aj deň dopredu: Cesnakovo-cuketová pomazánka

zdrave ranajky

 

# 2: Nekompletnosť

Ďalšou chybou zvykne byť nekompletnosť raňajok. Ako sa hovorí, raňajky by mali byť bohaté na živiny. Hoci štýlov stravovania je kopec, základom, od ktorého by sa mohol odpichnúť každý, je stravovanie, v ktorom nájdeme všetky zložky potravín.

V raňajkách by sme mali mať aj sacharidy, aj bielkoviny, aj zdravé tuky, aj nejakú zeleninu. Príkladom môžu byť vajíčka (zdroj bielkovín) na olivovom oleji (zdroj zdravého tuku) so špaldovým pečivom (zdroj sacharidov) a zeleninou.

zdrava vyziva

 

# 3: Nedostatok potravín a neschopnosť plniť požiadavky tela

Monotónnosť je to, kvôli čomu pri raňajkách zlyhávame. Neschopnosť mať v domácnosti suroviny, ktoré sú potrebné pre vedenie zdravého životného štýlu a pre konzumáciu potravín, ktoré si naše telo žiada je problém, s ktorým sa tak často tiež trápime.

Niekedy sa nám môže stať, že sa ráno zobudíme a telo nám dáva signál (prostredníctvom chuti), že by sme si mali dať napríklad ovsenú kašu na sladký spôsob s ovocím, ale keďže doma nemáme potrebné potraviny, tak si dáme len to, čo momentálne máme.


Z čoho si môžem ráno pripraviť kašu?


Ako to vyriešiť?

Snažme sa o to, aby sme stále mali v domácnosti nakúpené potraviny do zásoby. Vyhneme sa tak podobným situáciám a budeme vždy pripravení. Telo sa nám za to odvďačí.

zdrave jedla

 

Najhoršie možné raňajky

Vieš aké sú najhoršie raňajky, s ktorými som sa počas svojej kariéry stretol? Ide o situáciu, na ktorú jednoducho neviem zabudnúť. Raz pri analýze spôsobu stravovanie jedného klienta som natrafil na kombináciu: 0,5 l kávy + cigareta.

Táto alternatíva mi vyrazila dych. Nechápal som, že sa niekto dokáže takto správať k svojmu telu. Ani jeden organizmus si takéto správanie nezaslúži. Je to podobné, ako keby sme do auta Ferrari tankovali odpad a nie kvalitný benzín. Pričom by sme však požadovali od auta kvalitný výkon a aby nebolo kazové.

Presne takto sa niekedy k nášmu telu správame. Do tela dostávame doslova „odpad“. Ale vyžadujeme od neho výkon, pevné zdravie a štíhlu líniu.

toto nie sú zdravé raňajky

Správajme sa k nášmu telu zodpovedne a vezmime si k srdcu aspoň jednu z týchto rád a skutočne ju aplikujme hneď teraz do nášho životného štýlu. Jedine vtedy to bude mať zmysel.

Podobné situácie a množstvo ďalších riešení pre rôzne problémy spojené s vedením zdravého životného štýlu a chudnutia nájdeš aj v mojej knihe o zdravom životnom štýle.

 

Množstvo inšpirácií na zdravé raňajky nájdeš aj v našich knihách Z fitka do kuchyne:

zdravé raňajky

 

Pozri naše inšpirácie na chutné a zároveň zdravé raňajky:

Tropické kivi smoothie zjemnené jogurtom – keď máš na raňajky len 5 minút

Rýchly banánovo-makový koláčik – keď máš rada sladké raňajky

Avokádový chlieb – keď rada skúšaš nové recepty a avokádo jednoducho miluješ

Pšenová kaša s makom – keď si celiatička, alebo sa len vyhýbaš lepku a miluješ na raňajky kaše

25 druhov zdravých nátierok – keď zbožňuješ na raňajky pečivo a nechceš ho natierať stále tým istým

Praženica na 5 rôznych spôsobov – keď si nevieš svoje ráno predstaviť bez vajíčka

Matúš Špirko

Článok bol pridaný dňa 08/03/2018 a zaradený do kategórie: Stravovanie   |   Autor: Matúš Špirko

Komentáre