Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako cvičiť doma aj popri 2 malých deťoch? Svoj tréningový plán prezradí Danielka

cvičenie doma
Tehotenstvo je jedno (ak nie to najviac) z najkrajších období v živote ženy. Ako však žena porodí, nie všetky tehotenstvom nadobudnuté kilogramy zmiznú po pôrode len tak. Lenže ako cvičiť doma, keď je potrebné udržať chod domácnosti a zároveň sa starať o deti? Možno ti pomôže systém, aký zvolila mamička 2 synov Danielka. Ani ona nebola spokojná s postavou po pôrode a chcela schudnúť zo stehien, zoštíhliť nohy, spevniť svalstvo a cítiť sa viac fit. Ako vyzerá jej režim? Kedy si nachádza čas na cvičenie, akú stravu dodržiava, čo cvičí? To všetko sme sa pýtali v rozhovore. Nech sa páči, nechaj sa inšpirovať. ;-)

Danka, vy ste mladá mamička. No vôbec by sme to o vás nepovedali. Ako to robíte, že vyzeráte tak úžasne?

Ste veľmi milá, ďakujem za kompliment. Avšak, určite sa nájdu aj mladšie mamičky odo mňa (ja som akurát nedávno oslávila 31) a s krajšou postavou. Ale fakt je, že sa momentálne cítim vo svojom tele veľmi fajn, lepšie ako kedykoľvek predtým. A to určite aj vďaka vám - Fitshakeru. Cvičenie mi robí radosť a dodáva mi tak potrebnú energiu do života a na každodenné aktívne fungovanie okolo mojich detí, domácnosti a v záhrade.
ako cvicit doma
 

Starostlivosť o dvoch drobcov asi vie dať zabrať, ako vyzerá váš bežný deň? Kedy sa vám podarí do priebehu dňa zakomponovať cvičenie?

Všetko je to len o dobrom time-managemente, to určite pozná každá matka. A som názoru, že čím viac detí a aktivít, tým viac toho stíhame. :-)
Môj bežný deň? Rána máme vždy hektické, manžel je už dávno v práci, keď sa my traja chystáme do škôlky. Odveziem staršieho do škôlky (4 r.), potom sa doobeda venujem mladšiemu (16 mes.) a popritom robím, čo je aktuálne potrebné - upratať, navariť, nakúpiť. Vždy trávime istý čas aj vonku, najčastejšie v záhrade či okolo domu. Niekedy máme návštevu - kamarátky s deťmi, alebo naopak, my ideme na domácu návštevu.
Pri staršom som navštevovala veľa krúžkov a kaviarní s detskými kútikmi, s mladším preferujem už iné veci. Potom nasleduje obedný spánok a to je môj čas na cvičenie. :-)
Ale nebolo to vždy tak, zo začiatku som cvičila podvečer, keď prišiel manžel z práce, ale nebolo to dobré - deti ma vyrušovali, búchali na dvere a mladší občas aj plakal. Potom som občas cvičila aj večer, keď zaspali obe deti, ale to mi tiež až tak nevyhovovalo, predsalen je človek po celom dni už dosť unavený. Tak som našla inú, pre mňa najlepšiu alternatívu, cvičiť počas obedného spánku. Našťastie je dostatočne dlhý na to, aby som si stihla odcvičiť, naobedovať sa, upratať, občas ešte niečo v záhrade porobiť a aj si oddýchnuť na zadku. :-) Keď sa Miško zobudí, ideme po Danka do škôlky a potom už je to o dohode s ním, na čo má náladu. Často je to park alebo bicykel.
ako schudnut na stehnach
 

V domácnosti, kde sú malé deti vyzerá strava asi inak. Ako vyzerá váš jedálniček? Naučili ste sa nejaké nové recepty počas výzvy? Pribudli nejaké chutné jedlá na váš jedálny lístok? A čo ste naopak z neho definitívne vyškrtla?

Asi áno, varím často polievky, najčastejšie zeleninové, strukovinové či vyvar. Bez toho sa u nás obed nezaobíde. :-) Mäso len chudé, mame radi aj ryby, nevyprážam vôbec. Varím vcelku klasické jedlá, aj keď sa snažím z kvalitných, domácich surovín (domáce vajíčka a zelenina). Jedlo pripravujem pre všetkých rovnako, akurát, ja si dávam menej prílohy alebo aj žiadnu a viac zeleniny - ako odporúčala Margit vo videách, približne polovicu taniera, tak to sa snažím dodržiavať.
Môj jedálniček nie je ničím špeciálny, akurát fungujem od minulého leta na IF (intermittend fasting), vďaka ktorému som schudla ešte popôrodných pár kíl navyše. Jem 8 hodín denne, zvyšných 16 hodín som na lačno. Okno mám nastavené variabilne v závislosti od okolností, ale zväčša od cca 13 - 20/21-tej. Takže začínam jesť až na obed po cvičení.
Posledné 2 mesiace som vynechala sladkosti, mala som totiž úplné zbytočný zlozvyk, dať si po každom obede keksík. Teraz si dám maximálne hrsť orechov a hrozienok, ak sa dostaví chuť na sladké. Samozrejme, domáci koláč, tortu na oslave či zmrzlinu s deťmi si doprajem, ale nie je to na dennej báze, sú to skôr výnimočnejšie príležitosti. Zvyšok dňa jem, na čo mám chuť, ale nejem hlúposti, radšej sa najem poriadne. Dám si napríklad jogurt či ovocie s deťmi a potom na večeru trebárs praženicu, pečenú cviklu s batatom, plnenú cuketu či pečivo.
Počas tejto výzvy som prepadla kváskovaniu, takže stihla som vyskúšať zatiaľ par pšenično-špaldovych chlebíkov a kváskovú vianočku. Samozrejme, snažím sa využívať aj naše domáce dopestované plodiny-teraz sú v kurze cvikla, cuketa a hokkaido. Z cukety som už aj v minulosti skúšala rôzne fit koláče či cuketovú pizzu. Ja sa menším zdravším experimentom nebránim, aj keď základom stále u nás zostava skôr tá klasická kuchyňa. :-)
kváskový chlieb
 

Máte obľúbeného trénera alebo trénerku na Fitshakeri?

Mojou obľúbenkyňou je Andrejka Peniaková, vyžaruje z nej neskutočný pokoj a pohoda, je mi veľmi sympatická a jej cvičenia ma vždy aj psychicky dobre naladia. Ale keďže obľubujem rôznorodosť cvičení, mám rada aj dynamickejšie videá s Janym, náročnejšie celotelovky s Oľgou, intenzívne tréningy so Zuzkou a z predchádzajúcej výzvy ma dosť oslovila aj Zora, k jej videám sa určite ešte vrátim. Veľmi milé a zaujímavé videá mala aj Diana.
fitness cviky pre ženy
 

Keď som vás oslovila so žiadosťou o rozhovor, tvrdila ste, že rozdiel vo vašej váhe nie je taký veľký. No keď som videla fotografiu, onemela som. Podľa mňa je ten rozdiel úžasný. Koľko kíl a cm sa vám vlastne podarilo zhodiť?

Je to pravda, rozdiel vo váhe od januára je max 3 kg (zo 62,5 kg na 59,5 kg). Ale centimetrov je viac (najviac šlo dole z okolia brucha, bokov a stehien - dokopy cca 12 cm). To bol aj môj ciel, spevniť telo a zoštíhliť nohy.
Moja cesta začala minulé leto najprv len čisto IFkom (vtedy som mala 68 kg a bola som 5 mesiacov po pôrode). Potom na jeseň sa k tomu pridalo občasné nepravidelné cvičenie v mojej réžii. Od januára 2019 som sa na podnet mojej sestry pridala do Novoročnej výzvy - cvičenia ma síce bavili, ale musím priznať, že som to trocha flákala. Nešla som na 100%, strava bola bez úpravy, ani videá o stravovaní som si nepúšťala. Po skončení som nevedela, čo mám cvičiť ďalej + pridala sa psychická nepohoda vzhľadom na novozistené onkologické ochorenie člena rodiny, tak som nerobila nič a utápala sa v smútku.
Až Výzva do plaviek 2019 v máji ma opäť nakopla a pomohla mi cítiť sa dobre po všetkých smeroch. :-) Povedala som si, že budem cvičiť poctivo, bez výhovoriek, vždy sa dal nájsť čas. Videá o stravovaní s Margit sa mi páčili, dávala stručné, výstižné a múdre rady. Odfotila a odmerala som sa na začiatku výzvy, o mesiac a teraz + pridala som sa aj do podpornej FB skupiny a čítala e-maily, čo ste nám posielali. To všetko bolo motivujúce. Postupne prichádzali aj pozitívne ohlasy z okolia, no čo môže ženu potešiť viac? :-)
chudnutie zo stehien
 

Ako sa po výzve cítite? Čo vám výzva dala, v čom vás zmenila? Budete sa k videám z výzvy vracať aj po skončení výzvy?

Cítim sa veľmi spokojne, no zároveň viem, že stále je čo zlepšovať, rozhodne nechcem prestať cvičiť a zaspať na vavrínoch. A hoci niekedy prídu rušné dni, kedy sa mi naozaj nepodarí zacvičiť si, či zlyhám v stravovaní, dôležité je, že opäť sa vrátim k zabehnutému. Ono to za to stojí občas sa aj prekonať, keďže nie vždy sa človeku chce. Lebo nerobiť nič je najľahšie. Takže toto mi táto výzva dala - sebadisciplínu a motiváciu. Po skončení výzvy s videami pokračujem, spustila som si odznova Výzvu do plaviek 2019, avšak tentokrát si videá trocha selektujem a ukladám medzi obľúbené. V pláne mám vyskúšať aj programy so Zorou a Zuzkou Light.
spaľovanie tukov na bruchu
 
Tak čo, už si nabitá motiváciou? Cítiš tú energiu? Tak šup šup, pusti si niektorý tréning a poď makať. To bude nádherná postava. ;-)
ako rychlo schudnut
 
Nezávisí, či máš doma jedno dieťa alebo je ich 5. Ak si zvolíš zdravý životný štýl za svoju prioritu, dokážeš si zorganizovať čas tak, aby si do dňa vtesnala aj tréning. Za nami nemusíš nikam dochádzať, rôznorodé cvičenie pre ženy ti prinesieme až do obývačky. Načerpaj motiváciu príbehmi iných žien:
Veronika je maminka 2 dievčatok, zvolila si postupné chudnutie a za rok sa jej podarilo dať dole 24 kg
Veronika má 6 detí, no ani tie nie sú pre ňu výhovorkou. Dnes je o 12 kg ľahšia a vybehne bez problémov aj na 6-te poschodie
Aj Lucka chcela schudnúť popôrodné kilečká. Ako sa jej darilo?
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.