O hubách sa často hovorí, že v porovnaní s ostatnými potravinami nepredstavujú pre naše telo obrovský benefit či extra význam. Možno je pravda, že nie sú potravinou, ktorá by bola známa obrovským množstvom vitamínov či antioxidantov, no vedia dodať nášmu telu nemalé množstvo významných látok na čele s vlákninou.
Aké benefity sa skrývajú v hubách?
Huby sa radia medzi samostatnú skupinku potravín a sú nabité minerálnymi látkami, ktorými sú draslík, zinok, vápnik či horčík, a zároveň sú kľúčovým zdrojom vlákniny, najmä tej nerozpustnej. Pravidelný a dostatočný príjem nerozpustnej vlákniny podporuje naše črevné funkcie, zlepšuje peristaltiku čriev a je tak účinnou prevenciou proti zápche.
Huby vystavené slnečnému žiareniu sú aj rastlinným zdrojom vitamínu D v jeho prirodzenej forme, ktorého príjem je pre nás obzvlášť dôležitý, najmä v jesenných či zimných mesiacoch.
Pri hubách je veľmi dôležitá tepelná úprava, a to práve z dôvodu spomínanej nerozpustnej vlákniny, aby sa zlepšila ich stráviteľnosť.
Huby bežne nájdeme dostupné čerstvé, sterilizované, nakladané či sušené.
Použiteľnosť húb v kuchyni jednotlivých krajín je odlišná, na Slovensku patria k tým najznámejším práve huby rastúce v lesoch (kuriatka, suchohríby, bedle, dubáky, masliaky...).
Sme presvedčení, že prevažná väčšina slovenskej populácie miluje vôňu čerstvo nazbieraných húb a následne ich výnimočnú chuť v hubovej polievke či v kapustnici 😊.
Ako si pripraviť domáce hubové korenie?
Okrem kulinárskeho zážitku nám ich konzumácia dodá potrebnú vlákninu, ako aj minerálne látky, presné nutričné zloženie však závisí od koncentrácie minerálov v pôde, kde daná huba rástla.
Vyskúšala si už z lesných húb pripraviť domáce hubové korenie? Nazbierané lesné huby, najlepšie hríby, postačí vysušiť, zomlieť a pridať soľ a čierne korenie, príp. ďalšie koreniny podľa chuti. Vieme si tak výborne dochutiť mäso, cestoviny, omáčku či pečené zemiaky.
Šampiňóny - bohatý zdroj draslíka
Nemenej známe sú šampiňóny, ktoré sa v receptoch často používajú vďaka svojej lahodnej chuti.
Sú známe práve vysokým podielom draslíka, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu buniek a tkanív v ľudskom tele a reguláciu srdcového tepu a tlaku.
Jeho odporučená dávka sa pohybuje medzi 2,5 – 3 g pre dospelého človeka. Šampiňóny výborne chutia v omáčkach, nátierkach či krémových polievkach.
Hliva ustricová do polievky, koláča a aj cestovín
Hliva ustricová, známa pod názvom hiratake, je známa svojimi antidiabetickými a protirakovinovými účinkami. Obsahuje betaglukány, ktoré významne podporujú imunitný systém a majú schopnosť brániť vstrebávaniu cholesterolu v čreve. Tvorbu cholesterolu v tele blokuje aj látka lovastatín, ktorá sa rovnako nachádza v hlive ustricovej.
Hlivou si môžeš zaujímavo obohatiť svoje recepty a zaradiť ju do bežného jedálnička. Výborne chutí v polievkach, v slaných koláčoch či cestovinách. V doplnkovej výžive ju nájdeš vo forme prášku či extraktu, tieto doplnky výživy však nie sú vhodné pre deti do 3 rokov a tehotné či dojčiace ženy.
Hľuzovka - skvelý zdroj bielkovín
Jednou z významných gastronomických špecialít je aj hľuzovka, ktorá rastie v pôde vedľa koreňov listnatých stromov a je charakteristická svojou prenikavou vôňou. Známa je predovšetkým skutočne vysokým podielom bielkovín (v porovnaní s ostatnými hubami).
Na čo si pri konzumácii húb dávať pozor?
Zatiaľ sme spomínali len benefity húb, no treba upozorniť na to, že aj pri tejto skupinke potravín si musíme dávať pozor.
Intoxikácia hubami patrí k častým a k jedným z najzávažnejších druhov otráv. Platí to najmä pri zbere húb vo voľnej prírode, problémy nám môžu spôsobiť nielen jedovaté huby, ale aj tie jedlé, ktoré nesprávne skladujeme či neprejdú dostatočnou tepelnou úpravou.
Obzvlášť dôležitá je spomínaná kvalita pôdy, v ktorej huby rastú. Keďže huby dokážu doslova z pôdy sať a vysať nielen minerály, ale aj toxické látky (ťažké kovy a pod.), riziko intoxikácie môže byť v niektorých prípadoch vysoké.
Z tohto dôvodu huby nie sú vhodné pre ľudí trpiacich tráviacimi problémami a pre deti do 3 rokov. Preventívne sa tiež neodporúča konzumácia húb tehotným a dojčiacim ženám, no, ako sme už spomenuli, všetko závisí od pôvodu húb a ich následnej úpravy.
Na záver sa vráťme späť ku všetkým benefitom, ktoré huby rozhodne ponúkajú.
Veríme, že si túto skupinku potravín budeš spájať len s príjemnými gastronomickými zážitkami, s pokojnými prechádzkami lesom a vďaka nerozpustnej vláknine aj s bezproblémovým trávením 😊.
Okrem príjemných prechádzok si môžeš v chladnejších mesiacoch dopriať aj poriadny oddych a relaxáciu u seba doma. Jesenné mesiace sú na to ako stvorené!
Preto už 6.11. štartujeme Harmonickú výzvu. Zostavili sme ju pre všetky ženy, ktoré sa chcú o seba postarať. Nielen o svoje telo, ale i o svoju myseľ ❤️. Zapoj sa aj ty a preži tieto mesiace vo väčšej radosti, láske a pohode.
Som maminou 2 malých drobcov a aj popri starostlivosti o nich je cvičenie a zdravý životný štýl mojou najväčšou láskou. Aj z tohto dôvodu som absolvovala trénersky kurz- Fitnes tréner pre I. kvalifikačný stupeň a zároveň špecializovaný kurz ako poradca pre výživu v športe a klinickú dietetiku, zameraný okrem iného aj na tvorbu a návrhy stravovacích jedálničkov :-). Milujem kvalitné domáce potraviny a zo všetkého najradšej rada varím polievky, pripravujem smoothies, zdravé koláče a domáce limonády :-).