Načo potrebuješ vitamín D?
Déčko považujeme za vitamín desaťročia. Pôvodne sme si mysleli, že je dôležitý pre naše kosti, pretože pomáha vstrebaniu vápnika z tráviacej sústavy do krvi. To je, samozrejme, pravda, vitamín D je kľúčikom na otvorenie brán vápniku. No možno ťa prekvapia nedávno odhalené súvislosti, ako podporuje aj fungovanie imunitného systému, metabolizmu, chráni srdce, ale aj bunky organizmu pred poškodením. Dokonca spúšťa alarmy v prípade, že má bunka poškodenú reguláciu a začne sa nerozvážne deliť.
Čo sa stane, ak ho máš nedostatok?
Nedostatkom vitamínu D trpí veľká časť našej populácie, dokonca predpokladáme, že až 60-70 % ľudí na Slovensku ho nemá dostatok.
Čím to je? Naším životným štýlom – vitamín D totiž získavame primárne zo slnečného žiarenia. A, samozrejme, zemepisnou šírkou našej krajiny – potrebné slnečné lúče nás vyhrievajú len od apríla do septembra. Dlhodobý nedostatok sa spája s autoimunitnými ochoreniami, Crohnovou chorobou, reumou, so srdcovocievnymi chorobami, s cukrovkou, dokonca s juvenilnou cukrovkou u detí! Už vieme aj o prepojení nedostatku déčka a vznikom onkologických ochorení.
Je potrebné vitamín D nejako špeciálne užívať?
Vitamín D3 (cholekalciferol) prijímame zvyčajne v neaktívnej forme – jeho aktívna fungujúca forma vzniká až premenou v našej pečeni a obličkách. Ak ho prijímame vo forme vitamínového doplnku, tabletke, tak spolu s jedlom.
Ak vo forme tekutej, potom ideálne zamiešať do jogurtu alebo jedla, ktoré obsahuje tuk – vitamín D sa totiž vstrebáva spolu s tukovými čiastočkami. Rozhodne nemá zmysel zjesť ho nalačno a zapiť vodou.
Odkiaľ získaš vitamín D?
Vitamín D získavame dvoma spôsobmi: primárne „zo slnka“ a len 10 % zo stravy.
Pri prvom spôsobe je potrebné vystaviť sa v čase obeda na slnko bez ochranných krémov – v čase, keď je náš tieň kratší ako naša výška. To je možné len v letnej časti roka. Vtedy dôjde k premene cholesterolu na vitamín D v epiderme, spodnej vrstve pokožky.
Z výživových zdrojov sú to najmä živočíšne zdroje – ryby (morské), mäso, vajcia, mliečne výrobky. Z rastlinných zdrojov spomenieme aspoň huby, avokádo, kokos či datle, ale len v mizivých množstvách. Niektoré potraviny sú fortifikované – doplnené o syntetický vitamín D.
Vitamín D je skutočne vhodné suplementovať, a ešte predtým si dať vyšetriť jeho množstvo v krvi, aby sa nastavilo správne dávkovanie.
Zaujímavosti na záver
Naše tukové tkanivo pohlcuje vitamín D a nepustí ho ani v prípade potreby. Zistilo sa, že na každých 10 kíl nadváhy potrebujeme navýšiť denný prísun vitamínu D o 15 − 20 %. Ďalší veľký dôvod na optimálnu váhu :-).
Ako to robím ja?
Som dvojnásobná mamina, druhé dieťa som mala pred 40, obe som dlho dojčila a 30 rokov som aj vegetariánka. Vitamín D3 dlhodobo suplementujem v dávke 1000 I.U. denne. Hodnotu vitamínu D v krvi si monitorujem raz ročne, a to na začiatku jesene.
Svoju imunitu vieš podporiť aj tak, že sa budeš hýbať. Vyber si napríklad aj v našom online fitnesku svoj obľúbený fit program a začni ešte dnes:
Výžive sa intenzívne venujem od narodenia prvého dieťaťa - teda 15 rokov. Pôvodne som sa zaoberala genetikou, v tejto oblasti som aj pracovala, čo mi pomohlo k lepšiemu uchopeniu epigenetiky a vplyvom významne ovplyvňujúcich náš život a zdravie. Pred šiestimi rokmi som založila Winštitút, ktorého hlavným posolstvom je vzdelávať o výžive ľudskou rečou avšak na báze odborných znalostí. Vo vlastnej poradenskej praxi sa venujem najmä výžive pre tehotné a dojčiace ženy, a výžive detí.