Čo je to svalový kŕč?
Svalové kŕče vie ovplyvniť niekoľko faktorov, napríklad:
- únava
- chlad
- nesprávna výživa
V noci, keď je naše telo v pokojovom režime, nás svalové kŕče v nohách prekvapia najčastejšie.
Časté a dlhodobé kŕče je nutné konzultovať s lekárom.
Prečo vznikajú svalové kŕče?
Primárne svalové kŕče
Najčastejšie sa prejavia na lýtkových svaloch končatín.
Predchádzať im môžeme správnym cvičením, strečingom, uvoľňovaním po cvičení.
Sekundárne svalové kŕče
Medzi ďalšie príčiny svalových kŕčov patria aj:
- sedavý spôsob života
- nevhodná obuv
- nedostatok vitamínov D, E a B2
- nadváha
- nadmerná konzumácia soli
- stres aj únava
- hypomagnézia (nedostatok horčíka) a s ňou spojený nedostatok iných minerálov
Spoznajme horčík alebo magnézium (Mg)
Pri resorpcii (vstrebávaní) vitamínov C a E a iónov vápnika, fosforu, sodíka a draslíka je prítomnosť horčíka nevyhnutná. Zároveň je súčasťou metabolizmu všetkých troch základných makroživín – sacharidov, bielkovín a tukov.
Jeho vstrebávanie je podporované glukózou, pomáha premene glukózy na energiu, podieľa sa aj na optimalizácii množstva cholesterolu v organizme.
Absorbovaný je v tenkom čreve. Vylučuje sa z organizmu prostredníctvom moču a potu.
V rastlinách horčík zastupuje zložku chlorofylu.
Aký je význam horčíka?
- s draslíkom je základným katiónom vnútrobunkového priestoru
- je nevyhnutný pri tvorbe kostných tkanív
- je aktivátorom viacerých enzymatických systémov
- oslabuje dráždivosť nervových zakončení
- oslabuje svalovú činnosť
- je synergista (spolupracovník) vápnika a antagonista (protivník) fosforu
- pomáha potláčať depresívne stavy
- uvoľňuje cievy a tým pomáha regulovať krvný tlak
Čo ak máme nedostatok alebo nadbytok horčíka?
Môže dochádzať k zvýšenej produkcii tepla a následne k horšiemu využitiu energie. Zvyšuje sa arytmia srdca a citlivosť srdcovej svaloviny, nedostatok sa ďalej prejavuje zvýšenou únavou, dráždivosť svalových a nervových vlákien sa prejaví zlou chôdzou a kŕčmi v nohách.
Nadbytok horčíka ovplyvní poruchy v premene vápnika a zinku, čo môže pôsobiť toxicky na činnosť srdca, ale aj celkový útlm nervovej sústavy. Dlhodobý nadbytok horčíka môže spôsobovať ospalosť a nechutenstvo.
Ideálna hladina horčíka zvyšuje odolnosť organizmu, priaznivo ovplyvňuje imunitu.
Horčík využíva aj hypofýza na spustenie obranných mechanizmov proti stresu, naopak, dlhodobý stres spôsobuje nedostatok horčíka v organizme.
Z uvedených dôvodov je nám zrejme jasné, aký je význam horčíka pre náš organizmus. Negatíva dnešného stresového spôsobu života číhajú na nás denne, preto by sme mali myslieť na vhodnú vyváženú, čo najmenej priemyselne spracovanú stravu a dopriať si aj chvíle pohody a oddychu. Pokiaľ nedokážeme príjem horčíka ovplyvniť stravou, poradíme sa s lekárom alebo lekárnikom a využijeme možnosť doplnenia horčíka v podobe doplnkov výživy.
Aká je odporúčaná denná dávka horčíka?
V prípade, že sa rozhodneme pre doplnenie horčíka vo forme doplnkov, je dôležité vybrať si formu, ktorá je pre náš organizmus najviac využiteľná:
- najmenej vstrebateľné sú anorganické formy (oxid mangánatý)
- lepšie vstrebateľné sú organické zlúčeniny (magnézium citrát, orotát, laktát)
- najlepšie vstrebateľné sú organokomplexy (zlepšenie vstrebateľnosti sa docieli aj kombináciou zlúčenín magnézia)
Na vstrebávanie horčíka (Mg) má vplyv aj pyridoxín – vitamín B6, z toho dôvodu existujú aj prípravky Mg s vitamínom B6, vhodná je aj kombinácia Mg s vitamínom D3.
Pri kúpe doplnku výživy sledujte aj množstvo účinnej látky horčíka (Mg), pretože nemá význam suplementovať s dobrým pocitom, ale nízku dávku.
Je na rozhodnutí každého z nás, akú formu zvolíme a od akého výrobcu, len je dobré myslieť na skutočnosť, že doplnky výživy nie sú kontrolované a často ich zloženie účinnej látky nezodpovedá množstvu deklarovanému na obale.
V tomto prípade je vhodné suplementy kupovať od overených výrobcov, čítať zloženie výrobku. Najvhodnejšie je, ak bola použitá účinná látka vo forme liečiva – vtedy spadá pod kontrolu ŠÚKL (štátny ústav kontroly liečiv).
Zdrojmi horčíka v strave sú: otruby, celozrnné obilniny, kvasnice, okopaniny, slnečnicové semienka, orechy, mandle, zelená listová zelenina, mlieko a mliečne výrobky, morské ryby, pečeň, sója.
Ako sa najúčinnejšie zbavíme kŕčov?
- treba dbať na správnu životosprávu a tým udržať správnu hladinu horčíka
- nezabúdajte na uvoľnenie a ponaťahovanie po športovej aktivite
- dodržujte alebo zvýšte pitný režim v prípade potreby
- na uvoľnenie svalstva relaxujte vo vodnom kúpeli
- ak máte jedálniček nevyvážený, môžete príjem horčíka (magnézia) podporiť doplnkami výživy
- pri pretrvávaní kŕčov kontaktujte svojho lekára
Aby bola tvoja strava zdravá a pestrá sa pravidelne staráme aj novými receptami na blogu. Ak radšej varíš podľa kníh, mrkni aj na našu kolekciu 7 kuchárskych kníh:
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Ako stravovanie ovplyvňuje našu hormonálnu sústavu?
Prečo je strečing dôležitý a mali by sme ho zakomponovať do každého tréningu?
9x joga cviky na TOP strečing celého tela + VIDEOTRÉNING
Zdroje: Prednášky a skriptá SPU Nitra, FAZP odbor výživa ľudí
V prvom rade som mama a manželka. Môj záujem o vplyv stravy na zdravie začal pred niekoľkými rokmi po diagnostikovaní celiakie a ochorení mladšieho syna. Vzdelanie vo výžive si po certifikovanom kurze dopĺňam na SPU Nitra - Výživa ľudí ako nutričný špecialista a zároveň získavam prax v gastroenterologickej ambulancii u p. doc. Kuželu, PhD.. Snažím sa pomáhať s úpravou stravy pri rôznych diagnózach, tráviacich problémoch, intoleranciách a alergiách Založením firmy a stránky www.vyzivajk.sk by som chcela pomáhať ľuďom zorientovať sa v dezinformáciách o výžive a správnou stravou a životným štýlom predchádzať civilizačným ochoreniam a narastajúcej obezite. Ponúkam konzultácie, analýzy stravovania s vysvetlením chýb, vypracovanie stravovacieho plánu, prednášky s diskusiou a tipy na recepty. Nie som predajca žiadnych doplnkov výživy, učím ľudí prijímať všetky potrebné živiny stravou. Mám rada pocit, keď vidím ako moje rady pomôžu... to je môj hnací motor na ďalšie štúdium a poznanie súvislostí v stravovaní a zdraví...