Načo potrebuješ zinok?
Zinok je súčasťou približne 300 rôznych enzýmov, ktoré ovplyvňujú metabolizmus a premenu látok, regeneráciu, detoxikáciu (odbúravanie alkoholu v pečeni), hormonálnu rovnováhu, imunitné procesy, ale aj reprodukciu a plodnosť.
Zinok je súčasťou molekuly inzulínu, čím vstupuje do metabolizmu glukózy a sacharidov. Nachádza sa aj v enzýmoch, ktoré riadia tvorbu DNA a RNA molekúl. Spolu s vitamínom B6 môže pôsobiť na zníženie hladiny histamínu. Zinok môže znižovať intenzitu aj trvanie niektorých infekčných vírusových ochorení.
Čo sa stane, ak ho máš nedostatok?
Pri vyváženej strave nedochádza k nedostatku, je typický skôr pre niektoré krajiny, kde je nízky príjem živočíšnych produktov a zároveň vysoký príjem otrúb (Turecko, Egypt). Nedostatok sa môže rozvinúť aj pri niektorých ochoreniach tráviaceho traktu, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie živín.
Ohrození sú aj ľudia na redukčných diétach s celkovým nedostatočným príjmom živín. Typickým prejavom je zhoršenie hojenia rán, vypadávanie vlasov, zmeny na koži, nechtoch, zmena chuťových vnemov, nechutenstvo, ale aj psychické problémy.
Odkiaľ získaš zinok?
V živočíšnych produktoch – najmä v mäse (hovädzom, hydine, rybách), v mlieku a mliečnych produktoch, vo vajciach, ale aj v rastlinných – strukovinách, orechoch, semienkach, hubách, celozrnných obilninách a výrobkoch z nich. Bolo potvrdené, že pšeničné otruby znižujú vstrebávanie zinku, avšak pri kvasení (kváskovaní) sa väčšina fytínu, ktorý viaže zinok, ničí.
Je potrebné ho nejako špeciálne užívať?
Vyšší príjem zinku (napríklad pri suplementácii 70-100 mg denne) môže zhoršovať metabolizmus medi a železa. Zinok priamo znižuje vstrebávanie medi, takže opäť pozor na multivitamínové a multiminerálové preparáty, najmä ak máš dostatok živočíšnych produktov s vysokým obsahom zinku. Kofeín znižuje vstrebávanie zinku, takže ak ho užívaš, pozor na načasovanie kávy.
Ak už sa rozhodneš suplementovať, preferuj chelátovú formu (citrát, orotát...).
Zaujímavosti na záver
Nechutenstvo u detí môže byť spôsobené práve nedostatkom zinku. Pri suplementácii môže potom dôjsť k zvýšenej chuti do jedla, k zníženej chorobnosti a rýchlejšiemu rastu detí.
Ako to robím ja?
Zinok prijímam len v prirodzenej strave – v ryži, slnečnici, strukovinách, tekvicových semienkach, hubách a celozrnných obilninách.
O vyvážený jedálniček sa ti vedia postarať aj tipy na zdravé recepty v našich kuchárskych knihách:
Výžive sa intenzívne venujem od narodenia prvého dieťaťa - teda 15 rokov. Pôvodne som sa zaoberala genetikou, v tejto oblasti som aj pracovala, čo mi pomohlo k lepšiemu uchopeniu epigenetiky a vplyvom významne ovplyvňujúcich náš život a zdravie. Pred šiestimi rokmi som založila Winštitút, ktorého hlavným posolstvom je vzdelávať o výžive ľudskou rečou avšak na báze odborných znalostí. Vo vlastnej poradenskej praxi sa venujem najmä výžive pre tehotné a dojčiace ženy, a výžive detí.