Všetky

Pšenovo-cuketové krokety s čili dipom

Recepty pre deti od 1,5 roka
16. sep 2021
Stanka Šišková
22 min
cuketove gulky
Potrebujeme:
 • 1 stredne veľkú cuketu
 • 2 vajíčka
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 1 hrnček pšenovej kaše (cca 150 g)
 • morskú/himalájsku soľ
 • mleté čierne korenie (vynecháme pri príprave receptu pre deti)
 • kyslú smotanu
 • korenie čili (vynecháme pri príprave receptu pre deti)

Máš doma cuketu a nevieš, čo s ňou? Už si uvarila polievku, cestoviny, placky, prívarok a dokonca si ju už zakomponovala do mafinov alebo koláča? Úplne rozumieme. Ešte pretrváva obdobie cukety a z každej strany nám ju ponúkajú známi, babky, mamy alebo jej máš plnú záhradu aj ty 😊.

Tak čo s tým? Nevymysleli sme určite nič nové, no také cuketovo-pšenové krokety do ruky si možno nevyskúšala a naozaj stoja za to. Veď sa presvedč sama...

Počet porcií: 30 ks (malé guľky, priemer 2 cm)

Čas prípravy
 • 7 minút
  príprava
 • 15 minút
  pečenie
Ako na to?
1
Cuketu si opláchneme a nastrúhame natenko.
2
Do misky si dáme nastrúhanú cuketu (predtým ju však zbavíme šťavy stláčaním v rukách), vajíčka, roztlačené strúčiky cesnaku, pšenovú kašu, dochutíme soľou a čiernym korením. Všetko spolu zmiešame rukou.
3
Pokiaľ sa zdá, že je to stále mokré, a vzniknutá hmota sa lepí na ruky, treba doplniť pšenovú kašu.
4
Keď je cesto vhodnej konzistencie na vytváranie guľôčok, hor sa na to 😊!
5
Z cesta si v rukách spravíme guľôčky s priemerom cca 2 cm aj viac (je to na vás) a poukladáme ich na plech s papierom na pečenie. Dáme do rúry a pečieme cca 15 minút pri 190 ˚C.
6
Medzičasom si zmiešame kyslú smotanu s korením čili.
7
Podávame teplé s dipom.

Tip: Tieto krokety sú vhodné aj ako rýchly obed alebo večera. Dokonca si ich vieme vziať aj so sebou na cesty, chutia výborne aj studené. Môžeme ich podávať ako alternatívu namiesto krokiet k mäsu alebo rybe.

Výživové hodnoty na 1 porciu:

27 kcal

115 kJ

T:

1 g

B:

1 g

S:

4 g

V:

0.6 g

pšeno recepty fitness
recepty pšeno

Dobrú chuť :-)!

Inšpiruj sa aj receptami v našich fit kuchárskych knihách:

zdrave recepty pre zeny
Stanka Šišková
Redaktor vo Fitshaker
Volám sa Stanka, no môžete mi kľudne hovoriť aj Gigi. Považujem sa za zdravojeda. Mojou filozofiou pri varení je nahradiť tie nezdravé suroviny zdravšími alternatívami a v rámci možností nákupu aj dostupnými a nie príliš drahými potravinami, ktoré sa dajú kúpiť v každom obchodnom reťazci. Keďže som dvojnásobná mama zamestnaná na plný úväzok, viem ako to je s varením a časom v kuchyni. A tiež, aké náročné môže byť nakupovanie a zháňanie tých správnych surovín s dvomi malými deťmi. Rýchlo, zdravo a chutne, to je každodenné motto pri varení alebo pečení, ktorým sa riadim. V mojich receptoch nájdete prirodzené produkty ako zelenina, ovocie, strukoviny, obilniny, ryby, kuracie mäso a taktiež mám rada, keď to na tanieri všetko pekne farebne ladí. To ma priviedlo aj k foteniu jedál a viac mojich receptov nájdete aj na mojom instagram účte @gigivari. Rada experimentujem v kuchyni a kombinujem rôzne chute a aj rôzne kultúry. Rada sa inšpirujem orientálnou a exotickou kuchyňou, no mám rada aj slovenskú klasiku. Odkedy som mama, tak čím ďalej, tým viac ma zaujíma problematika zdravého stravovania a jeho vplyv na naše zdravie. A aj preto som sa rozhodla absolvovať kurz Poradca výživy, aby som mohla pomôcť aj iným v otázkach stravovania. Teším sa už teraz, keď ti moje recepty budú chutiť, ušetria ti čas v kuchyni a pritom budeš mať gurmánsky zážitok ????.

Kategórie

Recepty pre deti od 1,5 rokaReceptyBezlepkovéRecepty pre detiRýchle obedy či večere do 20 minútVegetariánskecuketa recepty