Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Chceš aj ty prežívať svoj sen a mať prácu, ktorá ťa baví? Urob to ako Evička

Evička má energiu na rozdávanie. Keď sme s ňou robili rozhovor, veľmi nás zaujal jej životný príbeh. A myslíme si, že dostane aj teba. Možno práve naň si čakala, aby si sa odhodlala aj ty so sebou niečo robiť. A to bez ohľadu na tvoj vek. Chceš aj ty prežívať svoj sen a mať prácu, ktorú budeš maž tak rada, že ju ani prácou nazýva nebudeš? Nech je ti Evička inšpiráciou. ;-)

Evička, na začiatok nám o sebe niečo prezraďte. :-)

Ďakujem, že môžem pre Vás niečo napísať a ak budem inšpiráciou pre iné ženy, budem veľmi šťastná.
Mám 50 rokov a bývam v Liptovskom Mikuláši. Mám dve dospelé deti a manžela. Osem rokov sa intenzívne venujem cvičeniu. Od detstva som lyžovala, tancovala spoločenské tance, plávala, hrala hokej s chlapcami, bicyklovala, korčuľovala – všetko pre zábavu a relax.
Už šiesty rok je moja práca aj mojou záľubou a koníčkom. Venujem sa masážam a snažím sa klientov naučiť, ako si cvičením môžu pomôcť s bolesťami chrbtice i celého tela.
Už tretí rok sa venujem a študujem hlavne masáž Shiatsu. Je to japonská akupresúrna tlaková masáž, ktorá vychádza z tradičnej čínskej medicíny a je spojená s diagnostikou človeka, bylinkami, stravou podľa 5 elementov.
Veľmi ma to baví a napĺňa. Nemôžem to nazvať ani prácou. Na masáže i ľudí sa veľmi teším a som vďačná za ich dôveru vo mňa.
život
 

Úprimne obdivujem ženy, ktoré cvičia v každom veku a vek nie je pre nich výhovorkou ani prekážkou. Ako je to u vás? Je pre váš vek prekážkou, alebo ste rada motiváciou pre ostatné ženy?

Vek pre mňa nie je vôbec prekážkou. Práve pri tanci a cvičení sa cítim ako dievča. Cítim sa veľmi dobre a svoj vek vnímam skôr ako číslo.
Mojich 50 je nič oproti ženám z klubu seniorov, ktoré majú od 65 do 72 rokov a ja s nimi nacvičujem už pár rokov tanečné programy na vystúpenia a tam môžem vidieť a zažiť tú energiu, ktorú pohyb-tanec tým ženám dáva. Nie raz tancovali pred vypredaným kultúrnym domom spolu so mnou už cha-chu, kankán, tango, jive, merenge, country, salsu a iné. A verte mi, že vyzerali ako mladé ženy a verím, že aj ja budem mať v ich veku toľko energie.
Najradšej mám tanec – latino, country, folklór – všade, kde sa dá okrem tanca aj usmievať a spievať. :-)
usmev
 

Ako ste sa k cvičeniu dostali? A aký šport máte najradšej?

Život ohľadom cvičenia sa mi zmenil pred 8 rokmi prečítaním článku v časopise o Zumbe. Tam som sa dozvedela, že môžem tancovať latinsko-americké tance bez partnera. Tanec bol vždy môj sen a ten môj nevie vôbec tancovať.  :-)
Zodvihla som telefón a zavolala inštruktorke Daniele Česnekovej, ktorá školila inštruktorov, či by som aj ja mohla Zumbu precvičovať v mojom veku a bez skúseností inštruktora. Prvý raz v živote som nabrala odvahu a šla za svojím snom.
Stala som sa inštruktorkou a poznala som, akú radosť môže mať človek, keď môže odovzdať energiu iným ľuďom len svojim úsmevom a pohybom.

Túto radosť z precvičovania mám dodnes – tancovať, cvičiť pred inými ženami a s nimi mi dodáva energiu – som šťastná.
Pred 2 rokmi sa mi splnil druhý veľký sen - precvičovať na pobytoch pri mori. Spojenie slnka, mora a cvičenia s príjemnými zaujímavými ženami mi učarovalo. Nevadí mi ani 3x cez prázdniny sa hrkotať v autobuse do Chorvátska, keď viem, že ma čaká krásny týždeň naplnený energiou z cvičenia, zo slnka, z mora a z príjemných ľudí.
Keďže Zumba sa v Liptovskom Mikuláši už pár rokov cvičí pomenej a sama som mala pred 6 rokmi problémy s vysunutou platničkou, urobila som si kurzy a venujem sa aj cvičeniu pre zdravý chrbát, Pilatesu, Kebbeltsu, fitloptám a cvičeniu SM Systém MUDr. Smíška.
So ženami a niekedy i s mužmi cvičíme MIX cvičení (tak to volám ja), kde sa prispôsobujem ľuďom, ich naladeniu, zdravotnému stavu a samozrejme i veku. Niekedy začíname cvičením čchi-kungu a končíme Zumbou alebo začneme salsou a končíme relaxom a poďakovaním sami sebe. :-)
Veľmi ma zaujíma, ako sa ženy majú v živote a snažím sa, aby sme po cvičení ostali pár minút v kruhu pri motivačných kartách alebo pri rozprávaní o živote, zdraví, varení, receptoch. Myslím, že rozprávať sa je v živote veľmi dôležité.
Pred tromi rokmi som počula, že niekto v Liptovskom Mikuláši robí redukčné cvičenia, kde sa ženy vážia každý týždeň, hodnotia. Tak som urobila aj ja pár mesačných redukčných kurzov cvičením Kebbelts+Zumba, ale keďže sa mi nepáčilo, že sa ženy vážia a hodnotia, ktorá koľko a prečo? (čo nie každému robí dobre), radšej som uvarila zdravú večeru po cvičení a sadli sme si spolu a vymenili si skúsenosti o chudnutí, varení a spôsobe, ako jesť a nepribrať. Po mesiaci sme pocity žien vyhodnotili na zeleninovej párty.
Veľmi ma to baví a i teraz mám jeden taký malý mesačný kurz cvičení, kde formujeme naše postavičky po zimnom spánku a Fitshaker recepty na zdravé jedlá posielam aj svojim zverenkyniam. Ste mi veľkou inšpiráciou a poradcom. :-)
šťastie
 

Rada cvičíte sama, alebo je pre vás lepšie, ak sa navzájom motivujete ešte s niekým iným?

Sama doma už siedmy rok cvičím pre svoj chrbát SM Systém MUDr.Smíška, ktorý má spolu s Pilatesom uchránil pred operáciou chrbtice. Od minulého roku cvičím s vami na Fitshakeri Pilates s Aďkou Peniakovou, s ktorou som sa zoznámila pred tromi rokmi na pobyte pri mori a jej cvičenie sa mi už tam veľmi páčilo.
Pilates spojený s jogou má pre môj chrbátik a celé telo vynikajúci účinok. Páči sa mi aj latino mix, ale keďže ja sama precvičujem, doma sa venujem len cvičeniu pre môj chrbát.
Keďže sa stretávam s ľuďmi, ktorí majú problém s chrbticou, nadváhou alebo majú malé detičky doma a nie všetci majú čas chodiť cvičiť, rada im dávam typ na cvičenie s Fitshakerom.
 

Ako to vyzerá u vás doma v kuchyni? Čo varíte a čomu sa naopak vyhýbate?

Moja kuchyňa? Vždy som varila aj piekla veľa a rada. Boli to jedlá, ktoré varili naše mamy a staré mamy a chutili nám aj naším najbližším. Varenie som postupne menila, keď som sa začala venovať tradičnej čínskej medicíne. Pre môjho muža varím stále to, čo má rád – rezne, pečený bôčik, veľa knedlí, zemiakov, veľa mäsa. Nikomu nemôžem nútiť to, čo nechce.
Raňajkové kaše, zeleninové jedlá, všetky tie zdravé mňamky, ktoré si podľa Vašej výbornej ponuky receptov robím, so mnou jedáva jedine syn, keď príde domov. Cez týždeň chodím na makrobiotické obedy a večer jedávam polievky, čo varím aj mužovi – tie mu nevadia.
Od malička som jedla veľa sladkého, takže sa mu snažím vyhnúť, ale nie vždy sa mi to darí. :-D
zdrave ranajky
 

Čo máte najradšej na Fitshakeri? Aké cviky vám najviac vyhovujú a odporučili by ste ho známym?

Mám rada všetko, čo robíte. Vaša ponuka cvičení, dobrých rád, receptov, myšlienok pre tento deň, inšpirácie pre ženy, aby cvičili i to, že pripomínate, že som už dlho nezapla cvičenie, je super. Aj to, že odpoviete na nejaký môj komentár je super. Dostalo ma, že máte v tíme manažérku šťastia. Takýto titul by som si s radosťou dala i na občiansky. :-)
Celý ten program je vynikajúci a stále ma niečím prekvapí. Ja som vlastne reagovala práve na tú dokonalosť programu. Vždy som rada robila s ľuďmi, organizovala niečo v škole mojich detí a robilo mi to radosť. Vždy som chcela, aby to bolo dokonalé a vo Vašej práci som tú dokonalosť videla a páči sa mi. Pracovať v kolektíve tak šikovných ľudí bolo vždy mojím snom.
Ďakujem, že cvičením s Vami som sa stala jeho súčasťou. Prajem Vám do ďalších dní veľa nápadov a šťastia! Evka
ako byt stastny
A my tiež ďakujeme, že v našej veľkej Fitshaker rodinke je aj Evička. Baví nás robiť to, čo robíme, keď cítime takúto pozitívnu spätnú väzbu. Evička ďakujeme za nájdenie si času na rozhovor a prajeme aj naďalej kopec energie na všetky aktivity, do ktorých sa pustí! :-)
 
Spomínané cvičenia z rozhovoru (pilates, joga, ale aj iné) nájdeš v našom online fitku Fitshaker:
cviky na chrbticu
 
Prečítaj si aj tieto zaujímavé rozhovory:
Byť aktívna a športovať môžeš aj po 60-tke: opäť ďalší príklad toho, že vek je len číslo
Rozhovor o tvárovej gymnastike: vyspovedali sme inštruktorku Ivetku
Aké je to pracovať v obchode so sladkosťami a pritom schudnúť 24 kg? Prezradí nám to Sonička
Ako sa dá schudnúť 12 kilogramov za 4 mesiace? Vyspovedali sme jednu z výherkyň Novoročnej výzvy 2018
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.