Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Barborka (- 4,3 kg): „Každým pádom sa vraciame späť o niečo silnejšie a rozumnejšie.“

premena

Ženy, nie ste v tom samy! Neviem, či vôbec existuje niekto, kto sa rozhodol schudnúť alebo spraviť niečo so svojím telom bez toho, aby aspoň raz nezlyhal. Stáva sa to. To však nie je prehra. Prehra by bola, keby ste to vzdali a neskúšali to znova a znova. Každým pádom sa vraciame späť o niečo silnejšie a rozumnejšie.“ Týmto si nás Barborka získala. Preto ak si momentálne vo fáze, že nevieš, ako ďalej, motivuj sa týmto rozhovorom.

Barborka, začneme rovno vašou premenou, lebo tá je viditeľná už na prvý pohľad 😊.

Koľko kg a cm ste počas výzvy stratili a ako sa cítite s novou postavou? Zlepšila sa vám aj kondícia 😊?

Dobrý deň, fitshakeráci. V prvom rade sa chcem veľmi poďakovať za túto možnosť, ktorú som od vás dostala. Som z toho v šoku a cítim veľké nadšenie a zároveň nervozitu.

Za celú novoročnú výzvu som zhodila 4,3 kg a celkovo cca 28 cm na celom tele. Centimetre ukazujú vcelku úspech, ale úbytok váhy sa mi moc nepáči, úprimne, čakala som od seba viac 😄. V januári som schudla najväčšiu časť, až 3,6 kg, to bola pre mňa veľká motivácia. Vidieť úbytok na váhe človeka nakopne, hneď som bola spokojnejšia a hlavne som bola na seba hrdá, že som to zvládla.

Potom však prišiel nejaký zvrat. Váha zrazu stúpla o 1 až 2 kg. Viete, čo to spraví s človekom. Môžete ovládať teórie, pripravovať sa na to, že aj takáto vec príde, napriek tomu, že ste nič radikálne nezmenili, a zrazu tam stojíte, pozeráte na tú váhu a v hlave sa proste stratíte. Prečo? Čo robím zle? Bol ten mesiac makania, obmedzovania sa, dennodenného cvičenia zbytočný? A mnoho ďalšieho.

Myslím, že toto pozná veľa žien. Stratíte chuť pokračovať a vo väčšine sa to končí prejedaním, necvičením a znova nabratím toho, čo už ste schudli, poprípade naberiete ešte viac.

Trvalo mi pár dní spracovať to, cvičila som ďalej, no skôr to bolo mechanické ako radostné. Povedala som si DOSŤ! Toto robíš vždy, nevzdávaj to.

Tu musím podotknúť, že najviac, čo mi pomohlo, bol pán Robert Krause a jeho topiace sa ľady. Som veľmi vďačná Fitshakeru, že ho zaradil do tejto výzvy. V hlave to človeku dosť pomôže, dokáže inak premýšľať nad rôznymi vecami, nielen pri chudnutí, ale aj v živote. Podarilo sa mi výzvu dokončiť a ani neviem, ako rýchlo to ubehlo.

Cítim sa oveľa lepšie. Som pokojnejšia (myslím :D, to by musela ohodnotiť rodina), mám k sebe samej iný prístup, cítim sa ľahšie, pohybovo o niečo zručnejšia, kondícia sa tiež zlepšila.

Najväčšiu radosť mám z toho, že pre seba niečo robím, nesedím len na gauči a každý večer si môžem povedať: „Si skvelá! Zvládla si to, prekonala si lenivosť.“
pomôcky na cvičenie doma
cvičenie doma pre ženy

Ako ste sa o Fitshakeri a novoročnej výzve dozvedeli a prečo ste si povedali, že toto je to pravé pre vás 😊?

Celkovo o Fitshakeri som sa dozvedela len vďaka internetu, myslím, že to bol práve Facebook. O novoročnej výzve som sa dozvedela už ako členka klubu.

Začínala som totiž reštartom po lete v septembri. Vyskakovali na mňa ukážky, chodili mi maily, vravím si – skvelý nápad, prihlásiš sa, zaplatíš si členstvo a to ťa donúti cvičiť. Celé to vyzeralo úžasne, prepracované, nastavený kalendár, kde a čo cvičiť.

Toto presne som potrebovala. Systém je to, čo potrebujem, nie bezhlavo cvičiť a nevedieť, či je to správna kombinácia, predvedenie a podobne.

A tak som sa k vám pridala. Bolo to naozaj najlepšie rozhodnutie, aké som kedy spravila. A, samozrejme, som sa následne zapojila aj do harmonickej výzvy, ktorú som však mala posledný týždeň problém dokončiť pre chorobu, nakoniec som to nejako dotiahla do konca.

No a keď sa objavili ukážky na novoročnú výzvu, už nebolo o čom uvažovať. Užila som si Vianoce, nedávala pozor na stravu, oslávili sme Silvester a prišiel nový rok. Pre mnohých to symbolizuje nový začiatok a ja som nebola výnimkou. Nabudená, tešiaca sa na 8. 1., som vkročila do nového roka s novoročnou výzvou.

náradie na cvičenie doma
joga cvičenie doma

Veľmi viditeľná zmena je na vašom brušku. Cvičili ste niečo navyše ešte aj na túto partiu? Alebo len cvičenia, ktoré boli v kalendári 😊?

Mojím hlavným cieľom bolo odcvičiť všetky videá z výzvy. Tie boli a aj sú pre mňa prvoradé. Prvé týždne som cvičila len to, čo bolo v kalendáriku, potom pri pohľade na zaprášený eliptický trenažér mi zbĺkla v hlave myšlienka, prečo by som len tak sedela a nudila sa, veď môžem skúsiť cvičiť aj na ňom, nech tam tak smutne nepostáva 😄. Tak sa k cvičeniam z výzvy pridal aj trenažér.

Snažím sa na ňom cvičiť aspoň 4x do týždňa, ale nie je to nič extrémne, väčšinou je to 25 až 30 minút. Žiadne iné cviky zamerané na brucho som teda necvičila. I keď teraz som si spomenula, v úžasnom Fitness diári od Fitshakera bývajú mesačné výzvy. Tak februárová bola akurát zameraná na bruško. Januárové drepy a, samozrejme, aj februárový bicykel som pridala do svojho cvičenia.

kardio cvičenie doma
cvicenie doma pre zaciatocnikov

Ako sa vám cvičilo? Páčili sa vám tréningy, našli ste si aj svojich obľúbených trénerov 😊?

Ja som sa do cvičenia s Fitshakerom zamilovala 😄. Môj muž o tom vie svoje, zrejme už mu to lezie niekedy aj na nervy, keď o ňom neustále rozprávam, ale stojí pri mne a je mi veľkou oporou. Začiatky sú vždy o niečo ťažšie, kým sa človek rozhýbe, a tých svalovíc potom 😄. Boli dni, keď som bola rada, že som vôbec vstala. Tento stav mi robí radosť. Sú tréningy, ktoré vám zbehnú ako voda a zrazu ste z rozcvičky na strečingu, vysmiata a spotená. Potom sú tréningy, kde pri rozcvičke umierate (teda ja).

To na tom tréningu neviete, čo so sebou, spomínam si na jeden 😄 s Olinkou, kde som potila krv už snáď na začiatku, nechcela som to vzdať, tieklo zo mňa, ako keby som vyšla z bazéna. Nevládala som, nadávala, funela a dokonca sa priznám, neviem, ako to tá Olinka dokázala, som aj plakala 😄. Teraz je mi to vtipné, ale vtedy som bola na konci so silami aj s nervami, bol to boj.

Vlastne potom prišiel ten nápad s eliptikalom, aby som si zlepšila kondičku a žiadna Olinka ma už neprekvapila. Čo sa týka trénerov, asi každý má takých, ktorých zbožňuje a teší sa na tréningy s nimi, ako napríklad Honza Kempa, Magdaléna Kažimírová a Matej Olejár, a potom takých, ktorých vidíte a viete, že to nebude prechádzka ružovou záhradou.

Vo Fitshakeri je skvelé, že nevyhovujúce cvičenia si môžete zameniť za iné, ja osobne som to nerobila, brala som to ako výzvu prekonať sa. A táto veta prekonať sa mi ide v hlave už od začiatku výzvy.

Prekonávať sa je veľakrát namáhavé, no dá sa v tom nájsť určitá zábava, sebapoznanie.

V tomto roku bolo moje najväčšie prekonanie sa ani nie to, že som sa pustila do výzvy, ale možnosť osobného cvičenia s Matejom Olejárom. Keď mi na FB vyskočil post o tom, že má cvičenie aj u nás v meste, v prvom momente si vravím fajn, dobrý nápad. Zverila som sa o tejto možnosti rodine. Tí ma vyzvali, aby som sa prihlásila, prečo nie, treba využívať možnosti.

Vo veľkej eufórii som sa prihlásila, a potom po pár dňoch, keď som pri cvičení pociťovala, že telo nevládze, som sa chcela vzdať, čo tam ja budem robiť? Sama, nikoho nepoznám. Nervózna som si nadávala, do čoho som sa to pustila.

Prekonať sa, to bol dôvod, prečo som sa prihlásila, prečo som tam so zovretým žalúdkom nakoniec šla. Poviem vám, nič lepšie som nemohla spraviť.

Určite pôjdem aj nabudúce. Kto to ešte nevyskúšal, nebojte sa, ani začiatočníci, choďte, spravte ten krok, nebudete ľutovať, jediné, čo príde, je pocit šťastia, radosti, spokojnosti a budete na seba hrdí, čo ste zvládli.

plan na cvicenie doma

Upravili ste počas výzvy aj stravu 😊? Pridali ste nejaké nové zdravé suroviny? Alebo ste niečo vyradili?

Čo sa stravy týka, to je pre mňa vždy najväčší kameň úrazu. Ja milujem jedlo, tie chute, sladké a vlastne viac-menej zjem všetko, čo vidím, a neviem prestať. Pred cca 11 rokmi som sa doslova vyžrala na pekne veľkú ženu. Nebolo to príjemné, neuvedomovala som si to, a vraj ani okolie. Len som si kupovala XL veci, ak nie aj XXL, skrývala sa pod vyťahanými vecami, nikde nechodila.

To, kde som, som si uvedomila jedného dňa, keď sme s mamou boli na nákupe oblečenia, pretože ďalšie rifle sa mi rozpárali na stehnách. Nákupy, skúšanie vecí, ktoré nedokážete na seba obliecť a vidíte sa v tých kabínkach, to bolo ubíjajúce. Najväčší šok pre mňa bol, keď rifle, ktoré mi sadli, boli v obchode pre moletky. Myslím, že vtedy to bolo najväčšie uvedomenie, sklamanie samej zo seba, kde som to až nechala zájsť, ako sa to mohlo stať. Ja som nikdy nebola nejaká chudá, vždy som mala väčší zadok, tučnejšie stehná a lýtka. Ale nikdy to nebol takýto celkový extrém.

Tam sa začal môj najväčší životný boj. CHUDNUTIE. Úprava stravy, cvičenie atď. Schudnutie, vcelku pekné a rýchle, bola som vtedy spokojná. Vrátila som sa však k starým návykom a váha sa opäť vyšplhala hore. Nie až tak extrémne ako vtedy, ale už to k mojej výške nebolo pekné. Každý pokus o chudnutie sa u mňa začínal drastickou diétou. A ako všetci dobre vieme, po diéte príde náš milovaný jo-jo efekt.

Tentoraz som sa však snažila nastaviť hlavu inak, neskúšať diéty, vyraďovať z jedálnička úplne všetko, čo mám rada.
ranne cvicenie doma

Začala som s kalorickými tabuľkami, vypočítala, koľko mám denne prijať, aby telo netrpelo, koľko prijať, keď cvičím a chcem schudnúť.

Upravila som si to v aplikácii a deň čo deň si zapisujem, čo zjem. Hlavne sa snažím mať v každom jedle nejakú zeleninu, poprípade ovocie. Prílohy som zamenila, nezjem toľko ryže, keď už cestoviny, tak celozrnné, dám si mäso alebo iný zdroj bielkoviny, a hlavne sa snažím, aby mi to chutilo a moje chuťové bunky boli spokojné. Zvýšila som príjem tekutín, môj pitný režim je celoživotne minimálny.

Nejem toľko sladkého, snažím sa spraviť si svoje zdravšie alternatívy, napríklad aj podľa receptov na stránke Fitshakera. Potrebujem si uspokojiť aj tieto chuťové poháriky, tak hľadám zdravšie a hlavne výživnejšie náhrady nielen sladkého, ale celkovo jedla.

Samozrejme, že som mala za ten čas aj nejaký McDonald´s, šišky, čokoládu, dokonca sme boli na 3 dni mimo domu a jedla som burgry, cestoviny, sladké, nebolo to už však to, čo som čakala.

Nejako som z toho jedla nemala radosť a veľmi som sa tešila domov na svoje jedlo, čo je u mňa veľmi šokujúce.
strava

Moje staré ja by zjedlo burger, pizzu a neviem čo všetko možné, a po príchode domov by pokračovalo so stravou podobného charakteru. Takže dám si aj „nezdravé“ jedlo, pokiaľ sa mi zmestí do kalorického príjmu. Človek časom vidí, keď si takto sleduje stravu, kde vlastne robil chybu. Myslela som si, že jedna porcia cestovín so smotanovou omáčkou nič nie je, veď toho nebolo veľa, vravela som si, poriadne ani nejem a priberám zo vzduchu 😄. Potom som si to hodila zo zvedavosti do tabuliek, kde som zistila, že to „málo“, čo prijmem, by mal prijať skôr nejaký 2-metrový muž, ktorý denne cvičí aj 3-krát.

Najhoršie na tej strave boli nutričné hodnoty, samý tuk a sacharidy. A to, čo som potrebovala, nejaké vitamíny, vlákninu, bielkoviny, tie tam proste neboli. Po jedle som sa cítila unavená, nafúknutá, nespokojná. Teraz som spokojná, telo má, čo potrebuje, jem, čo mi chutí, varím z toho, čo mám doma, nič náročné na prípravu ani na financie.

Zdravšia strava ma začala baviť, objavujem nové chute, experimentujem. Robím si stravu pestrejšiu, chutnejšiu a vďaka tomu mi nechýbajú staré stravovacie návyky.

Aké sú vaše fitnes plány do budúcnosti? Zúčastnite sa aj na nejakej našej ďalšej výzve 😊?

Ďalšie výzvy? Samozrejme 😄, už teraz sa teším na plavkovú. Zatiaľ som nastavená a pripravená zdolať aj ďalšie výzvy s Fitshakerom. Dúfam, že toto odhodlanie mi aj ostane. Žiadne extra fitnes plány do budúcnosti som si zatiaľ nerobila, mojím plánom je zapracovať na svojej postave a hrdo si obliecť plavky, nehanbiť sa ísť s deťmi plávať a cítiť sa vo svojom tele viac než dobre. Neprestať cvičiť, vyformovať sa, to sú asi moje fit plány.

Keď tak nad tým teraz premýšľam, dobrý plán a zároveň aj veľká fitnes výzva by pre mňa bolo dostať sa na natáčanie cvičení pre Fitshaker 😄. Smejem sa, lebo sa to vo mne bije. Na jednej strane mi to príde ako smiešny plán, čo by som tam ja robila 😄, vyzerala by som ako nemotorná ryba na suchu. Na druhej strane to je zaujímavá myšlienka na ďalšie prekonanie sa.

cvicenie doma brucho

Čo by ste poradili žienkam, ktorým vydrží motivácia len pár dní a potom to vzdajú? Ako majú vytrvať?

Neviem, či som tá pravá osoba na motiváciu, sama som to neraz vzdala. Dúfam, že teraz to už nevzdám, že som na správnej ceste, celoživotnej.

Ale, ženy, nie ste v tom samy! Neviem, či vôbec existuje niekto, kto sa rozhodol schudnúť alebo spraviť niečo so svojím telom bez toho, aby aspoň raz nezlyhal. Stáva sa to. To však nie je prehra.

Prehra by bola, keby ste to vzdali a neskúšali to znova a znova. Každým pádom sa vraciame späť o niečo silnejšie a rozumnejšie.

Nevzdávajte sa! Vždy keď príde myšlienka vzdať sa, zamyslite sa – cítite sa lepšie, keď sa na to vykašlete? Chcete opäť zažívať tie vnútorné pocity? Výčitky, kde ste mohli byť, keby ste vytrvali? Viem, že keď nevidíte pokrok po tom všetkom, čo ste spravili, je to demotivujúce. Skúste sa však zamyslieť, nezačali ste sa cítiť lepšie? Pri pohybe, úprave stravy či pri myšlienke, že robíte niečo len a len pre seba?

Spomeňte si na radosť po cvičení. Na tú hrdosť, ktorú ste cítili, že ste sa PREKONALI. Bolo to úžasné, však? Nevidíte výsledky? Nevadí, sme na seba kritickejšie, okolie vidí viac, možno nie práve nejaký úbytok na váhe, ale vidia tú úžasnú energiu, ktorá z vás vyžaruje.

Všimli ste si na fotkách premien žien, ktoré pridávajú svoje zmeny napríklad do našej skupiny, aj niečo iné ako úbytok centimetrov na tele? Ja áno, vždy ma fascinuje, aké majú iné tváre, akoby to neboli ani ony. Rozžiarené, spokojné, omladené, KRÁSNE ŽENY.

Prekonajte sa! Ja ešte raz ďakujem za túto možnosť, možno niekomu pomôžem vytrvať, možno niekoho inšpirujem. Zároveň som vďaka tomuto rozhovoru v sebe objavila ďalšiu silu ísť ďalej a spomenula som si, prečo to celé robím. Som vďačná, že môžem cvičiť/žiť s Fitshakerom.

Pridaj sa aj ty k nám a poď pracovať na svojom cieli, tak ako to robí aj Barborka.

cvičenie online
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.