Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Vitamíny v praxi: Ako ich využiť na maximum?

vitaminy

Vitamíny patria medzi mikronutrienty, ktoré naše telo potrebuje síce len v malých množstvách (oproti makroživinám), na normálne fungovanie nášho organizmu však majú kľúčový význam.

To, že vitamíny sú pre naše telo dôležité, určite vieš. Ovocie a zelenina sú zdravé, lebo sú v nich vitamíny – podobné frázy vštepujeme už malým deťom. Nie každý však už vie, ako vitamíny prijímať tak, aby boli využité na maximum, a čo s ich obsahom v ovocí a zelenine urobí napríklad skladovanie, varenie či zaváranie.

Stručne o vitamínoch

Vitamíny sú organické zlúčeniny, ktoré sú obsiahnuté v strave, v niektorej viac ako v inej.

Aj keď ich naše telo potrebuje len v malom množstve, ich nedostatok sa vie prejaviť závažnými stavmi. Tie, ktoré potrebujeme, sú vitamíny (alebo skupiny vitamínov) A, B, C, D, E, H a K.

Jednoducho ich delíme na tie, ktoré sú rozpustné v tukoch (D, E, K, A) a rozpustné vo vode – všetky ostatné.

Vitamíny sa podieľajú na priebehu biochemických procesov, slúžia ako antioxidanty, podporujú normálne fungovanie imunitného systému a, samozrejme, každý z nich má aj špecifické účinky na konkrétny proces či orgán.

vitamíny pre deti

Ako užívať vitamíny?

Vitamíny vieme získať z pestrej stravy v potrebnom množstve, ak ich však predsa len chceme suplementovať, hlavne pri tých v tukoch rozpustných treba dodržiavať isté špecifiká.

Vitamíny rozpustné v tukoch naše telo skladuje hlavne v tukovom tkanive, a ak chceme nášmu telu pomôcť a maximalizovať ich využiteľnosť a vstrebávanie, je vhodné ich kombinovať so stravou s obsahom tukov. Napríklad vitamín D je jedným z najdôležitejších, avšak vzniká v koži pôsobením slnečného žiarenia, a tak je jeho suplementácia potrebná hlavne v obdobiach jesene a zimy, keď nemáme dostatok slnka.

A keďže vitamín D je v tukoch rozpustný, je vhodné zvoliť formu, ktorá obsahuje aj tuky (napríklad oleje), vtedy sa lepšie vstrebe, a touto formou sú napríklad kvapky.

vitamíny rozpustné v tukoch

Skladovanie vitamínov

Keď sa bavíme o vitamínoch v „prirodzenej“ forme – o ovocí a zelenine, je na mieste otázka, ako sa ich obsah alebo kvalita mení pri rôznom skladovaní a spracovaní. Mali by sme ovocie a zeleninu skladovať v chladničke či mrazničke? A čo sa stane, keď ovocie uvaríme alebo zavaríme?

Chladenie a mrazenie

Štúdia z roku 2015 porovnávala obsah vitamínov A, C a E vo vybranej zelenine a ovocí, konkrétne ich obsah v čerstvom stave a po zmrazení.

Vitamín C nevykazoval výrazný rozdiel, v niektorých vzorkách bolo jeho množstvo málinko vyššie v zmrazenom stave.

Obsah vitamínov A a E sa nezmenil, jediná zložka, ktorej množstvo po zmrazení kleslo, bol betakarotén. Mrazenie čerstvého ovocia a zeleniny podľa tejto štúdie teda množstvo vitamínov (okrem betakaroténu) neznižuje.

Čo sa týka uchovávania v chladničke, množstvo väčšiny vitamínov v ovocí a zelenine celkovo klesá skladovaním, pričom pri uchovávaní v teplote 4-6 stupňov sa tento pokles síce spomaľuje, ale nie výrazne.

vitamíny v ovocí a zelenine

Varenie

Iná štúdia z roku 2018 sa pozrela na obsah vitamínov v ovocí a zelenine po tepelnej úprave.

Ukázalo sa, že varenie, parenie, blanšírovanie či ohrievanie znižuje obsah vitamínov, najviac vitamínu C.

Platí však, že čím kratší čas a s čím nižšou teplotou sa so surovinami pracuje, tým menej radikálne je zníženie obsahu vitamínov. Zaujímavý je však napríklad vitamín B12, ktorý pri varení nedegraduje.

vitaminy v ovoci

Zaváranie

O zaváraných potravinách sa často hovorí ako o tých, v ktorých už vitamíny nie sú.

Výskum však ukazuje, že nie vždy to musí byť pravda. Pri zaváraní zvyknú degradovať skôr vitamíny rozpustné vo vode, hlavne C a B, zatiaľ čo vitamíny rozpustné v tukoch si svoju hodnotu zachovávajú pomerne dobre.

ako užívať vitamíny
Čo z toho teda vyplýva? Ovocie a zelenina obsahujú najvyššie množstvo vitamínov, ak ich konzumujeme čerstvé. Nie vždy však máme takú možnosť, a tak je zamrazenie čerstvo pozbieraného ovocia či zeleniny rovnako dobrým riešením. Na varenie či zaváranie však netreba zanevrieť, pretože stále platí, že aj nižšie množstvo vitamínov je lepšie ako žiadne.

Na našom blogu a v kuchárskych knihách nájdeš hromadu skvelých receptov, ktoré prihliadajú na správne zachovanie vitamínov v strave! Inšpiruj sa ❤️.

Navyše teraz kúpou členstva na rok u nás získavaš jednu z našich kuchárskych kníh ako darček. Pozri si aj ďalšie benefity, ktoré máme pre našich členov a pridaj sa k nám:

zdravé recepty
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.