5 tipov, ako si vychutnať predvianočné obdobie

Keby som sa opýtala, či sú Vianoce najkrajším obdobím roka, zdvihla by si ruku? Pre mňa jednoznačne sú. Vianočná nálada ma začne chytať vždy koncom novembra. Vtedy si začínam v obchodoch všímať dekorácie, vonku začne byť čoraz chladnejšie a mne v hlave bežia nápady, aké vianočné koláče budem toho roku piecť. Vianoce sú obdobie, kedy by sme mali spomaliť a vychutnať si každý moment. No občas sa stane, že sa proste nedokážeme na vianočnú vlnu naladiť. Máme pocit, že nestíhame, náš stromček nie je najkrajší, nekúpili sme toho najväčšieho kapra, nestihli umyť okná, upiekli sme len 5 druhov vianočných koláčov,… Ak si občas tiež v takomto strese, mám pre teba len jednu radu. Pokoj! Sviatky si môžeš užiť bez všetkých týchto stresov a starostí. Upokoj a vyprázdni myseľ, obklop sa dobrou náladou a Vianoce si jednoducho uži. Skús využiť niektorý z mojich tipov. ;-)

1. Plánuj

Ak si typ ženy, čo musí mať domácnosť na Vianoce tip-top za každých okolností, začni na to myslieť už 2 týždne pred Vianocami. Naplánuj si, kedy budeš prať, kedy prezlečieš posteľné prádlo, kedy utrieš prach. Plánuj aj tie najmenšie maličkosti.

Vyhni sa nákupom na poslednú chvíľu. Spíš si na papierik vopred, čo plánuješ variť na štedrovečernú večeru a aké koláče budeš piecť. Vyhotov si nákupný zoznam, ktorý nos stále so sebou a postupne tieto veci nakupuj a nos domov. Určite predsa nechceš, aby si 23.12. stála v rade pred pokladňou, lebo si zabudla kúpiť jedno maslo.

vianocny zoznam

 

2. Darčeky nakupuj postupne

OK, s týmto tipom prichádzam trošku neskoro, ale môže sa ti zísť budúci rok. Prípadne sa zamysli, o čom ste sa posledné mesiace s blízkymi rozprávali a nájdeš ten správny darček aj teraz. Môj tip pre teba do budúcna je ten, aby si mala už od septembra uši na stopkách. Snaž sa vypočuť, čo by si kto želal. Veľa ľudí medzi rečou len tak spomenie, že by sa im hodil nový vysávač, alebo že vyšla super nová kniha, či tá váza v tom obchodíku bola vážne nádherná. Ak si tieto tajné želania zapíšeš, máš na Vianoce vystaráno. A ak to začneš riešiť zavčasu, nemusíš kupovať darčeky nárazovo, ale postupne, čím vlastne neminieš naraz veľa peňazí. Dokonca je šanca, že tí ľudia aj zabudnú, čo si želali, a tak ich bude čakať pod stromčekom prekvapenie.

Ak ti tento tip už toho roku nepomôže, skús nájsť aspoň tipy na internete. Naozaj je ich mnoho, stačí vedieť, o čo sa kto zaujíma. My sme tiež zostavili 50 tipov, ktoré ťa môžu inšpirovať.

darceky pre zenu

 

 

3. Pečenie vianočných koláčov

Ak každý rok vypekáš 20 druhov koláčov, tak si daj tento rok pohov. Úprimne sa spýtaj samej seba, či potrebuješ toľko druhov a či ich vôbec má kto zjesť. Nedojedáš ich náhodou ty po Vianociach, lebo je ti ľúto ich vyhodiť?

Ak máš obrovskú gigantickú rodinu tak je jasné, že vypekáš veľa koláčov. No ak ste traja alebo štyria, úplne vám budú stačiť 3-4 druhy. Vianoce nie sú o tom, aby ste sa všetci napchali cukrom. Doprajte si len o trošku viac ako inokedy. Nalož si na tanier napríklad len 2 koláčiky, alebo si odkroj z každého len nejakú polovicu/tretinu.

Ak už nevieš odolať pečeniu koláčov na Vianoce, hľadaj zdravšie varianty tvojich obľúbených sladkostí. Inšpiruj sa napríklad naším zoznamom 10 vianočných koláčikov.

zdravé vianočné koláče


RECEPT na čokoládovo-škoricové crinkles

RECEPT na bezlepkové vanilkové rožky

RECEPT na vianočné vegánske brownies

RECEPT na bezlepkové kokosky s čokoládou aj pre deti od 2 rokov

RECEPT na vianočné mafiny s perníkovým korením a zázvorom

RECEPT na makové linecké koláčiky

RECEPT na vianočné jablkové tyčinky so škoricou

2x RECEPTY na vianočné pečivo aj pre deti od 2 rokov: orechové a kakaové sušienky


 

4. Užívaj si december naplno

Nebuď celé predvianočné obdobie zavretá doma. Vybehni von na korčule alebo na lyže. Ak nevieš lyžovať, či korčuľovať, alebo proste nemáš kde, vezmi sánky a poď na kopec. Párkrát sa spusti a vybehni znovu na kopec. Dopraješ si perfektné kardio, ani nebudeš vedieť ako. Navyše sa pri tom perfektne zabavíš s deťmi či priateľmi.

K vianočnému obdobiu patria určite aj trhy. Ak máš možnosť, navštív ich v Prahe, vo Viedni či Budapešti a nasaj vianočnú atmosféru. Alebo sa vyber na tie, čo máš najbližšie a vychutnaj si čaro vysvietené mesta. To ťa určite naladí tou správnou vianočnou energiou.

 

5. Spestri si dni do Vianoc

Blíži sa 13.12., kedy má meniny Lucia. Možno si tiež kedysi písala 13 mien na papierik a každý deň si vyhodila jedno. Skús si toho roku urobiť malú zmenu. Namiesto 13-tich mien si vymysli 13 zaujímavých činností, ktoré budeš musieť v daný deň splniť. Môže ísť o fitness aktivity, ako napríklad:

Doplň o svoje obľúbené cviky, napríklad z jogy či pilatesu.

K týmto aktivitám si môžeš dať aj iné, napríklad:

  • 10 minútovú meditáciu 
  • výzvu, že urobíš v daný deň dobrý skutok
  • urobíš svojmu partnerovi 10-minútovú masáž chodidiel

Vymysli si svoje vlastné aktivity, ktoré ťa bude baviť plniť. Ak tam budú aj tie fitness, budeš mať zo seba dobrý pocit, že si si našla naozaj aspoň pár minút na cvičenie.

TIP: Na budúci rok si toto priprav ako svoj vlastný adventný kalendár. ;-)

 

Hlavne nezabúdaj na to, že sviatky sú o rodine. O tom, aby sme na chvíľu spomalili a uvedomili si, aké máme šťastie, že sa môžeme takto raz za rok stretnúť s celou rodinou a stráviť s nimi krásne chvíle.

 

TIP NA ZÁVER: Ako potešiť úplne cudzích ľudí? Ak pôjdeš po zasneženej ceste, alebo napríklad okolo zasneženého auta, napíš prstom do snehu: „Si výnimočná“, „Maj krásny deň“ alebo „Krásne Vianoce“. Na cestu môžeš vydupať napríklad srdiečko.

Ver mi, že aj takáto maličkosť dokáže vyčarovať úsmev na tvári aspoň jednej osôbke. :-)

 

Skvelým tipom na darčeky, po ktoré dokonca nemusíš ani nikam chodiť, objednáš si ich totiž z pohodlia domova, sú aj naše kuchárske knihy:

zdravé recepty

 

Pozri si aj:

RECEPT na perníkovú horúcu čokoládu s chuťou lieskových orieškov

RECEPT na ayurvédsku horúcu čokoládu

RECEPT na horúci gaštanový nápoj

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 10/12/2017 a zaradený do kategórie: Všeobecné   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre