Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nemáš ešte ozdobený stromček? Poradíme ti, ako si vybrať vianočné ozdoby

vianočný stromček

Nemáte doma ešte ozdobený vianočný stromček?

Žiaden stres – jeho zdobenie odjakživa prebiehalo až 24. 12., a že to dnes robíme v predstihu, je len otázka ostatných rokov. Ber to preto tak, že doma vlastne len dodržiavate tradíciu 😊.

Ak sa z ozdobeného stromčeka chcete doma tešiť už teraz, tu je niekoľko tipov odo mňa, ako a aj prečo to robiť o niečo viac ekologicky.

Ako a prečo zdobiť vianočný stromček viac ekologicky?

Wikipédia mi prezradila, že vianočný stromček je „novodobá forma prastarého všeľudského symbolu života a prosperity, zelene“. A starká mi prezradila, že zdobiť ho začali v Nemecku, do iných kútov sveta sa táto tradícia začala šíriť neskôr a v našom regióne sa aj u obyčajných ľudí (roľníkov) stala bežnou dokonca až koncom 19. storočia.

Starká je dejepisárka, tak verím, že má pravdu 😊.

Keďže v tých časoch ešte nepanoval svetu plast, vianočné stromčeky boli živé (ak sa nevieš rozhodnúť, aký si zaobstarať, prečítaj si môj článok o tom, či je ekologickejší plastový alebo živý stromček) a podobne prírodné boli aj ozdoby – sušené ovocie, oriešky, slama a ozdoby z nej, červené jabĺčka či výrobky z dreva.

A tak to bolo dobre.

Prírodné ozdoby totiž po skončení sviatkov uzavreli cyklus a v prírode sa rozložili alebo premenili na výživný kompost. Inými slovami: žiaden odpad, zero waste. Proste eko.

Naša doba plastová však prenikla aj sem a dnes by sme vianočný stromček bez jediného plastu hľadali dlho. A ono by to vlastne až tak nevadilo, keby sme k tomu pristupovali s rozumom a obozretnosťou. Používaniu moderných vianočných ozdôb hrozia dve riziká: zdravotné a ekologické.

vianočné stromčeky

Sú vianočné ozdoby zdravotne vyhovujúce?

No – ako ktoré. Existujú regulácie, ktoré by (teoreticky) mali zabrániť tomu, aby sa na náš európsky trh dostali také ozdoby, ktoré by mohli predstavovať zdravotné riziko. Napriek tomu sa však ukázalo, že mnohé obsahujú toxické látky¹.

Na visačke v obchode to však nie je napísané, a tak sa môže ľahko stať, že si domov v plastovom vianočnom stromčeku, osvetlení či ozdobách donesieme aj alergény, ftaláty používané na zmäkčovanie plastov, chlórované parafíny a dokonca aj olovo.

Z nezávislých testov vyplynulo, že takmer 40 % testovaných stromčekov a ozdôb prekračovalo zákonné limity týchto látok a do obehu sa nikdy nemali dostať. Dostali sa. A mohli tak spôsobiť alergie či iné zdravotné problémy.

Zlá správa znie, že spotrebiteľ sa k týmto informáciám bežne nedostane – pokiaľ si nedá námahu, nespojí sa s výrobcom a nebude na nich trvať. Dobrá správa je, že si ich jednoducho kupovať nemusíme a môžeme sa vrátiť k starým dobrým pôvodným voňavým a zdravým prírodným ozdobám.

ozdoby na stromček

dEKOrujte

Tak ako zdravý obed nerovná sa bez chuti, ani eko ozdoby nie sú bez krásy. Jedny z mojich najobľúbenejších sú vysušené citróny. V kontraste so zelenou farbou stromčeka krásne vyniknú a baví ma už ich príprava:

Je to taký náš rodinný rituál, keď si pustíme hudbu alebo sa rozprávame a pri tom citróny krájame na krúžky. Potom ich poukladáme na radiátor alebo rozvešiame na sušiak pokojne aj v niekoľkotýždňovom predstihu. Sú tak ozdobou ešte pred tým, než vôbec máme stromček, a ako bonus nám rozvoňajú priestor. Po vysušení ich už len natiahneme na šnúrku a povešiame na konáre.

lacné vianočné ozdoby

K žltým citrónom sa mi veľmi páči béžová aj hnedá. Tú kedysi vybavila moja sestra, ktorá do vytvarovaných mini medovníčkov ešte pred pečením porobila dierky a my sme ich tak mohli ponavliekať na šnúrky a zavesiť na stromček. Tie isté máme snáď aj 7 rokov. Jesť sa síce už nedajú, ale stále sú rovnako krásne. (Ak si ich chcete vyzdobiť cukrovou polevou, tá vám po niekoľkých sezónach pravdepodobne opadá. To sa však dá ľahko napraviť.)

Ja teda piecť neviem, takže hnedá z mojej dielne spočívala v niekoľkých pekných šiškách, ktoré som si doniesla z prechádzky. Na hustejšie konáre stačí položiť.

Máme aj niekoľko slamených ozdôb, priznám sa, že už si nepamätám odkiaľ: hviezdičky a zvončeky.

výroba vianočných ozdôb

O bielu farbu sa nám postarala starká, ktorá profesionálne háčkuje a ozdoby nám vyrobila touto technikou. Je úplne iný pocit vešať na stromček jej ručnú prácu ako niečo, čoho príbeh nepoznám.

Ak nemáte starkú, ktorá háčkuje, bielu farbu si viete vyčarovať aj z tohto jednoduchého receptu, ktorý si nesiem ešte zo základnej školy:

Na výtvarnej výchove (či nejakej forme ručných prác) sme robili napríklad ozdoby z jednoduchého (nejedlého) cesta: sóda bikarbóna, kukuričný škrob a horúca voda. Všetko sa zmieša, varí v hrnci, kým nevznikne cesto, a nechá sa vychladnúť. Pracuje sa s ním lepšie ako s klasickým cestom, veľmi sa nelepí, má krásnu bielu farbu a čo sa nepodarí, môže ísť do kompostu. Povykrajované ozdoby treba nechať zaschnúť (myslite na dierku na šnúrku) a pekne povešať na stromček.

vianočné dekorácie urob si sám

Krásne vyzerajú aj červené prvky: sušené šípky alebo sušené jabĺčka.

Chápem, že krása je veľmi individuálna a to, čo sa nám páči, je naozaj vec vkusu a názoru. No vianočné ozdoby nie sú súťažou krásy, aj keď nás o tom reklamy často presviedčajú. Namiesto príjemnej atmosféry a kvalitného času s rodinou sa tak môžu ľahko premeniť na stres. Pritom aj pokrivené výrobky detí či rôzne spoločné „nepodarky“ budú tými najkrajšími ozdobami na svete. Lebo budú jedinečné, aké nemá nikto. Spomienkové, príbehové, vaše.

Tip na záver:

Svetielka si doma asi väčšina z nás nevyrobí. Uprednostniť však môžeme vianočné osvetlenie s vymeniteľnými žiarovkami a ideálne LED svetielka, ktoré minú až o 80-90 % energie menej a dokonca vydržia 10-krát dlhšie než iné žiarovky – takže je to ekologické aj ekonomické riešenie.

vianočné osvetlenie na stromček

Ak ti inak chýbajú nejaké vianočné darčeky a máš pocit, že práve niečo z nášho e-shopu by niekomu mohlo urobiť radosť, tak vedz, že pri objednávke do 14.12. si to určite nájde pod stromčekom.

vianočné darčeky
Fotka autora
Martina Novotová
Redaktor vo Fitshaker

Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.