Peťka je krásna mamička, ktorá nám porozprávala, ako sa po pôrode dostala do formy. Zaujíma ťa ako? Čítaj 😊.
Peťka, ako ste sa dostali k Fitshakeru a prečo ste sa s nami rozhodli cvičiť? Aký bol váš počiatočný cieľ 😊?
V prvom rade musím povedať, že v cvičení nie som úplná začiatočníčka a so športom ako rekreáciou vyrastám odmalička. Asi dva roky, kým som bývala v Banskej Bystrici, som sa venovala CrossFitu a s našou komunitou som absolvovala súťaže ako Tvrďák, Spartan, Marathon BB (štafeta) a Železný hasič. Vždy len tak pre radosť a zdolanie svojej osobnej méty, nie súťažne. Následne som sa presťahovala naspäť do rodného mesta Nová Baňa a hľadala som spôsob, ako sa znovu vrátiť k pohybu. A kde sa vzal, tu sa vzal, bol tu FITSHAKER 😊. Doslova na mňa vyskočil v pravej chvíli na Facebooku. Takže moje prvé stretnutie s Fitshakerom sa datuje do obdobia spred 3 rokov.
Samozrejme, vtedy nešlo o cvičenie na dennej báze.Mala som pár mesiacov, aby som Fitshaker ako premium členka spoznala. Až jedného dňa prišlo e-mailom upozornenie na Novoročnú výzvu 2020. Pozrela som sa na seba v zrkadle a povedala si:
A podarilo sa! Úspešne som zdolala Novoročnú výzvu 2020, vrátila sa do svojej formy. Vtedy som sa nezapojila súťažne ani sa nemerala, ani nevážila. Stačilo mi, čo som videla v zrkadle, a bola som spokojná.
Potom prišlo leto a do Plavkovej výzvy 2020 som sa nezapojila, pretože v lete som bola veľmi pohybovo aktívna. Veľa som behávala (5-10 km), korčuľovala (cca 20 km), bicyklovala (cca 50 km). Vždy som pohyb striedala tak, aby sa zmestil aj k mojej pracovnej náplni, priateľovi, domácnosti a štvornohému miláčikovi Neiovi. Aj vďaka nemu som začala aktívne behávať a raz sa mi podarilo zabehnúť polmaratón – snáď sa mi to ešte raz podarí 😊.
V októbri 2020 som otehotnela. Vtedy vo svete a aj u nás zúrila tuším druhá vlna Covid-19 a ja som rozmýšľala, čo ďalej. A, samozrejme, som nechcela zostať sedieť doma. Beh vystriedali prechádzky a náročné HIIT či TABATA tréningy som nahradila Gravid jogou a BabyFit s Jankou. Takže áno, aj počas tehotenstva som zostala verná pohybu a Fitshakeru, kým to moje bábätko dovoľovalo. Napriek tomu sa mi nepodarilo udržať si krásnu postavu a s bruškom mi „narástol“ aj zvyšok tela. Preto som sa, len čo to moje telo dovolilo, vrátila k pohybu. Rodila som v júli 2021 a bábätko mi zanechalo 73,5 kg (pri 164,5 cm).
Takže som sa už vtedy rozhodla, že absolvujem Novoročnú výzvu 2022, ak bude vyhlásená, a zapojím sa aj súťažne, aby ma to viac motivovalo. Postupne som od augusta veľa kočíkovala, a keď poviem veľa, myslím veľa – 7 km do kopcov, 10 km, 12 km. Spoločnosť mi robili môj psík, ktorý pohyb tak ako ja miluje, a hudba 😊.
Občas som veslovala, posilňovala s vlastnou váhou, či už sama, alebo s Fitshaker videjkami. Ale nikdy som nič nerobila nasilu a z donútenia. Keď moje telo cítilo, že niečo nezvládne, necíti sa na to, dala som mu oddych. A potom to prišlo, 10. 1. 2022, pozrieť sa na seba do zrkadla a povedať si, že to dám. Áno, už som mala kus cesty za sebou, ale pred sebou najťažší záver. A tu sa dostávam k svojmu cieľu.
V počiatočnej fáze po pôrode bolo mojím cieľom schudnúť. Bola som zvyknutá na 56 kg a pohyb. A zo zrkadla sa na mňa pozerala rozkysnutá stará pani. Taký pocit som zo seba mala. Ale teraz bolo mojím cieľom nájsť opäť svoju vnútornú rovnováhu, upraviť stravu, ktorá sa tehotenstvom dostala, kam som nechcela, a zhodiť – ani nie tak posledné kilá, ale centimetre a percentá tuku.
Zúčastnili ste sa na novoročnej výzve a máte za sebou krásnu premenu 😊. Ako sa vám výzva páčila? Bola dobre vyskladaná? Páčil sa vám výber trénerov a cvičení?
Výzva 2022 splnila moje očakávania. Opäť mi ukázala, koľko jednotlivých druhov pohybov a typov cvičení existuje, a viem, že ani zďaleka neboli vyčerpané všetky možnosti, ktoré nám svet športu ponúka. Fitshaker zvolil dobrú taktiku. Ukázal svojim členkám jednoduchšie druhy pohybu, kardio tréningy, ale aj HIIT či TABATA makačky. Na svoje si prišli aj „jogamaniačky“, ku ktorým som ja teda nepatrila, skôr k tej druhej skupine. Fitshaker ma však naučil mať rada aj tento typ pohybu. Už viem, že aj v menej tepovo aktívnom pohybe je čaro.
Na druhej strane ste ponúkli novinku, a to Loca Dance s Elierom. Poviem pravdu. Spočiatku som sa tomu veľmi potešila, no po prvej hodine ma moje nadšenie prešlo, keďže som si myslela, že som troška tanečne zdatná, no Elier ma vyviedol z omylu. Nedokázala som zladiť nohy s rukami. Nakoniec prvý tréning odtancovali len nohy, aby som si aspoň troška zacvičila. Myslela som si, že ďalšia hodina bude katastrofa a, čuduj sa svete, nebola. Už po tej prvej hodine sa moje telo akosi naladilo a tú druhú som odtancovala ako nič (samozrejme, že Elierove tanečnice by ma schovali do vrecka – ale bola som kráľovnou nášho obývačkového parketu 😂 a to mi stačilo). Čiže jediné, čo by som navrhla, že Elier by mohol pred každou pesničkou ukázať pár základných krokov.
A ešte, čo som si vymieňala, bol joga týždeň a Elierov týždeň, pretože som vždy pred HIIT s Olinkou chcela mať jogu... Prečo asi 😄? Musím povedať, že mne sa najlepšie cvičilo s Di, Olinkou, Jankom Kempom a Matejom Olejárom, ktorým som vlastne aj teraz zostala verná a zvolila som si po výzve program MasterPack.
Cvičíte pravidelne? Vieme, že popri malom dieťatku sa čas hľadá ťažšie, ale zaujíma nás, či cvičenie z domu dopĺňate aj inými aktivitami s bábätkom. Napríklad dlhé prechádzky a podobne 😊.
Áno, už sa opäť snažím cvičiť tak ako pred tehotenstvom. Či cvičím pravidelne, je ťažko zodpovedateľná otázka – čo je to pravidelne? Nie, necvičím každý pondelok, stredu a piatok. Cvičím 3-, 4- či 5x do týždňa vtedy, keď mi to časovo, chuťovo a bábätkovsky vyhovuje 😊.
Aktuálne je to prevažne cvičenie s Fitshakerom, pretože mi veľmi vyhovuje, že nemusím rozmýšľať, z čoho si vyskladám tréning, a len zapnem video. Niekedy jedno, niekedy dve. Na druhej strane mám doma závažia a viem si každý tréning okoreniť, a keďže mám aj športové skúsenosti, snažím sa vymyslieť si niekedy tréning aj sama.
Okrem iného sa mi sporadicky podarí ísť si zabehať so psíkom, ale väčšinu pohybu mám vďaka mojej dcérke s kočíkom. Zvykneme spolu nachodiť okolo 10 km 3-, 4x do týždňa v poriadnom tempe a do pekných kopcov.
Kedy sa vám ako mamičke podarí ukradnúť si chvíľu pre seba na cvičenie? Pomáha vtedy manžel? Alebo cvičíte počas spánku dcérky 😊?
Keďže moja dcérka Zarka chodí spať do 20.00 hod., ešte mám v sebe energiu si zacvičiť. Čiže väčšinou cvičím, keď zaspí, aby som sa potom aj v pokoji osprchovala a dostatočne sa zregenerovala.
Ale sú dni, keď cvičím buď počas jej denného spánku, alebo mi pomôže so starostlivosťou manžel a ja sa môžem venovať sebe. Vtedy väčšinou idem behať či veslovať alebo si doprajem dlhšie cvičenie. Keby som chcela, môžem cvičiť aj pri Zare, ale to robím nerada, pretože ako mamina sa cítim lepšie, keď má Zarka svoj čas so mnou vyplnený tak, aby bolo najlepšie jej. Ale poznám maminky, čo bez problémov zvládajú cvičenie popri deťoch, hlavne sú to tie viacdetné, pretože tie sa väčšinou riadia heslom – jedno dieťa, žiadne dieťa 😊.
Ak si porovnáte ten pocit pri pohľade do zrkadla pred výzvou a po výzve, ako sa cítite teraz? V čom sú iné tie pocity oproti začiatku výzvy 😊?
Tie pocity sú diametrálne odlišné. Viem, že teraz v zrkadle vidím opäť tú ženu, ktorou som bola pred tehotenstvom. Vidím ženu plnú chuti do života a energie venovať sa svojmu dieťatku. Keďže po pôrode som si myslela, že všetci neprajníci mali pravdu. Veľmi veľa ľudí mi tvrdilo:
A nie, nie je to pravda. Som živý dôkaz a viem, že nie jediný, že sa to dá, len treba chcieť. Treba hľadať spôsoby ako, a nie dôvody prečo nie. A už sa teším, ako budem počúvať, že veď počkaj, prídu dve deti a už to nebudeš stíhať 🤣.
V prvom rade ako ženy musíte upustiť od dokonalosti. Nepoznám ženu, čo má doma upratané, navarené 3 chody, postarané plnohodnotne o deti, opraté, ožehlené, odcvičené, popritom ešte aj pracuje a večer sa usmieva oddýchnutá na manžela. Musíme si ako ženy uvedomiť, že z niečoho uvedeného musíme upustiť, resp. prestriedať to. Tým nechcem povedať, že ja doma neupratujem, nevarím a len sa starám o dieťa a cvičím 😊. Ide o to, že som našla svoj životný stred a určila si priority. Povedala by som, že som našla svoje životné optimum 😊.
Ešte musím povedať, že teraz som veľký kus cesty zdolala aj vďaka manželovi, pretože aj on sa spoločne so mnou pustil do chudnutia a zdravej stravy. Síce každý svojou cestou, ale k rovnakému cieľu sme sa už takmer dopracovali obaja.
Upravili ste počas výzvy aj stravu? Riadili ste sa stravovacími videami alebo sa doma stravujete zdravo dlhodobo 😊?
Áno, počas výzvy som upravila stravu a mnohokrát som sa inšpirovala práve receptami z Fitshakera. Predtým, ako som vstúpila do výzvy, som síce nejedla piate cez deviate, mala som základy zdravého stravovania, ale akosi som na to až tak nestriehla, keď som videla, že váha ide postupne dole.
Až po úraze v októbri, keď som musela od pohybu troška upustiť a prestala som dojčiť, som začala viac riešiť stravovanie. Dávala som si pozor, čo jem, snažila som sa vyhnúť pečivu – avšak nie prestať ho úplne jesť, pretože som toho názoru, že presne to by bola cesta, ako si privodiť intoleranciu na lepok. Zaradila som do jedálnička viac mäsa, zeleniny a menej sacharidov. Tiež som si dávala pozor, aby som na večeru už nejedla ťažké jedlá. Snažila som sa najesť do tej 18. hodiny, keďže som cvičila po 20., aby som nemala plný žalúdok. Ak som po cvičení pociťovala hlad, dala som si maximálne proteín či nejakú chrumkavú zeleninu k telke (uhorku, kaleráb, mrkvu...).
Na druhej strane, boli aj dni, keď som si dopriala aj sladké, aj čokoládu, aj oriešky, aj pizzu, aj burger. Samozrejme, bolo to len sporadicky.
Ale tak ako mám optimum v cvičení, som sa snažila nájsť správnu a hlavne udržateľnú cestu aj v stravovaní. Hovorím tomu 80 na 20. 80 % sa stravujem zdravo, dávam si pozor na kalorický príjem, výdaj, makronutrienty, ale tých 20 % je nezdravých. To neznamená, že mám jeden deň v týždni a zjem všetko, čo nezje mňa. Nie, takto nie. Napr. jeden deň v týždni si dám pohár vína, o dva dni si dám kúsok čokolády na olovrant. Iný deň si dám 2-3 kúsky pizze na obed. Inokedy to vymením za pečivo na raňajky.
S manželom sa snažíme tak v pohybe, ako aj v stravovaní docieliť to, aby si telo na niečo nezvyklo. Pretože telo si pamätá. Myslím si, že na všetko, čo sa opakuje, si vie telo zvyknúť, a preto je potrebné držať ho stále v takej malej nevedomosti. Preto je dobré občas z extrémne zdravej stravy poľaviť a dať si nejakú nezdravú maškrtu 😊. A v cvičení detto. Myslím, že Janka Kondrcová to vo svojich stravovacích videách vystihla úplne presne, a som takmer na 100 % stotožnená s tým, čo v nich prezentovala.
Ešte by som spomenula asi to, že sa snažím 1x za týždeň držať 24-hodinový fasting (pôst). Teda pijem vodu, čaj, kávu, ale nejem tuhú stravu. Ale to už robím asi 10 rokov (okrem tehotenstva a dojčenia a nejakého stavu choroby). Teda v mojom prípade to už nie je o hladovaní, ale o tom, že raz za týždeň chcem dopriať tráveniu oddych a očistu.
Je podľa vás výzva vhodná pre všetky žienky 😊?
Myslím, že výzva je pre všetky ženy rôzneho veku, stavu, postavy, cítenia. Už som spomínala, že cvičenia sú vyskladané tak, aby ste sa zoznámili s pohybom a rôznymi typmi cvičení, a za dva mesiace si vyberiete, kam sa chcete uberať. Tréneri ukazujú ťažšie, ale aj ľahšie verzie cvikov a tréningy sú vhodné tak pre pokročilé, ako aj začiatočníčky.
Nakoniec by som veľmi chcela poďakovať Fitshakeru, že vyskladal super tím trénerov a tréningy, vďaka ktorým som opäť mohla nájsť svoj smer.
Na záver by som len podotkla, že ak chcú ženy schudnúť, Fitshaker je na to ako stvorený. Ale, žiaľ, nestačí len videjká pozerať 😊, treba aj troška zamakať 😊.
Nezabudni, že už zostáva len pár dní na prihlásenie sa do našej Výzvy do plaviek. Začíname 2. 5. Klikni na banner nižšie a makaj s nami na svojom zdravšom JA. Tešíme sa na teba 😊!
Som Nika, šéfredaktorka Fitshaker blogu. Milujem turistiku, dobré jedlo, prechádzky a západy slnka pri mori. Najväčšou láskou je však pre mňa moja rodina. Ak práve nebehám za svojou dcérkou, pravdepodobne plánujem ďalší výlet do prírody s batohom plným dobrôt!