Pohyb počas menopauzy
Pre nich je pravidelný pohyb nevyhnutnou súčasťou života, veď práve s rovnováhou tela a duše môžu opäť nájsť samé seba alebo tzv. vnútorné ja. Pilates je jeden z najvhodnejších nástrojov na to, aby ženy obdobie prechodu prežívali silné, sebavedomé a v harmónii.
Pritom, príznaky v tomto veku, môžu byť veľmi nepríjemné. Zmeny v ich hormonálnej sústave neraz zanechajú stopy na fyzickej ako aj duševnej stránke ich tela. Zmeny pokožky, strata pružnosti kože, tkanív ako aj svalov, príbytok hmotnosti v oblasti brucha, drieku a stehien sú najčastejšími fyzickými príznakmi, ku ktorým sa často pridružujú nečakané návaly tepla. Okrem toho sa môžu objaviť rôzne formy depresie a zmeny nálad.
Je dokázané, že aktívnym životným štýlom a pravidelným cvičením je možné spomenuté príznaky zmierniť.
Zvlášť vhodná forma pohybu v tomto veku je pilates. Počas hodín pilatesu sú používané cviky, ktoré dbajú na zdravie kĺbov a svalov, ale v potrebnom množstve ich aj vyformujú, uvoľňujú a ponaťahujú. Dýchacie cvičenia sú vhodné na zmiernenie stresu, a tým spojených príznakov. Pilates má pozitívne účinky na tonus svalov, fyzickú kondíciu ako aj na riešenie nadváhy a problémov panvového dna.
Intenzívny pohyb stimuluje krvný obeh, s čím pomáha k vyplavovaniu endorfínov, čo má za úlohu zabezpečiť nám dobrú náladu. Pochopiteľne v tomto veku musia ženy dbať na to, aby nepreháňali počet alebo intenzitu jednotlivých cvikov. Preto je vhodné navštíviť hodinu pilatesu s kvalifikovaným inštruktorom, kde dbá cvičiteľ na to, aby sa aj dámy v zrelom veku cítili po hodine príjemne.
Strava v období menopauzy
V strednom veku sa základné zásady zdravého stravovania menia len v tom, že si musíme všimnúť zvýšené potreby niektorých minerálov (hlavne vápnika a horčíka). No a spotrebu tukov, cukrov a bielej múky musíme zase znížiť na úplne minimum.
Správnou voľbou jedál a živín v nich vieme aj príznaky menopauzy zmierniť. Odborníci zistili, že ženy na „východe“ našej zemegule nepoznajú výraz, čo na západe bežne používame, „návaly tepla počas prechodu“. Podľa vedcov je to vďaka ich strave. Konzumujú veľa sóje, ktorá obsahuje fytoestrogény a morské riasy.
Vieme, že sója je teraz v našich končinách veľmi diskutovanou témou a morské riasy nie sú najdostupnejšie v našich obchodoch. Kto sa nevie zmieriť s konzumáciou sóje (ani vo forme mlieka, tofu, múky a pod), tak má možnosť získať fytoestrogény v prírodnej forme pre svoj organizmus z ľanového oleja (panenský, za studena lisovaný), zo slnečnicových jadierok, z hnedej ryže, z reďkovky, z fazule.
Bobuľové ovocie, červené hrozno a rôzne druhy ovocia obsahujú bioflavonoidy, čo má podobné priaznivé účinky na náš organizmus.
Niekedy na zmiernenie príznakov menopauzy postačí malá zmena v stravovacích návykoch. Napríklad vylúčenie cukru, soli a kofeínu by mohlo mať pozitívny vplyv na zmiernenie návalov tepla.
V strednom veku sa všeobecne spomaľuje metabolizmus, čiže organizmus potrebuje menej potravy než doteraz. Je to veľmi pomalý proces, ale kto si to neuvedomuje, môže byť o pár rokov o dobrých pár kíl ťažší. Ženy v tomto veku najčastejšie hazardujú so svojím zdravím a vyskúšajú rôzne rýchle diéty, ale neuvedomujú si, že diéty ešte viac rozhádžu ich hormonálnu sústavu, ktorá je už aj bez toho dosť narušená.
V tomto veku platí zlaté pravidlo pre ženy a ich stravovanie!
Zaujímavosť na záver:
V roku 1992 si vedci všimli, že japonské ženy, ktoré denne konzumujú sóju, majú návaly tepla v menopauze veľmi zriedkavo. Výsledky mnohých štúdií, ktoré potom sledovali vplyv sóje a fytoestrogénov na výskyt návalov tepla tieto pozorovania potvrdili. V tejto súvislosti vznikli otázniky okolo vplyvu sóje na prognózu existujúceho karcinómu prsníka.
Najnovšie štúdie však jednoznačne dokázali, že niet dôvodov na obavy: pravidelná konzumácia sóje preukázateľne zlepšuje prognózu (znižuje recidívu aj úmrtnosť na rakovinu prsníka) a to bez ohľadu na to, či ide o estrogén-senzitívny nádor alebo nie.
Účinok iných rastlinných preparátov ako je napríklad ďatelina lúčna sa v štúdiách nedokázal, napriek tomu si tieto preparáty mnohé ženy veľmi pochvaľujú.
Som vyštudovaný verejný zdravotník. Zdravá životospráva, zdravé jedlá, potraviny a pohyb ma vždy zaujímali. Roky som cvičiteľkou skupinových cvičení ( v minulosti: Aerobik, Bodywork a Piloxing), momentálne cvičím Pilates v malých skupinách. Svojim klientkám často radím ohľadom zmeny životosprávy, zdravých jedál aj pohybu. Ich spokojné úsmevy a spoločne dosiahnuté ciele, sú pre mňa najväčšou odmenou.