Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ktoré ovocie môžeš jesť, keď chudneš? Správne, sú to citrusy!

Svieža vôňa, kyslá chuť a veselé farby. Reč bude o citrusoch, ktoré sú u mnohých veľmi obľúbeným zdrojom vitamínu C. Pomaranče, citróny, grepy, či mandarínky prevládajú v našich kuchyniach hlavne v chladných mesiacoch, kedy si ich dávkujeme ako prevenciu proti chorobám. Kto takto rozmýšľa, robí dobre. Posilnená imunita ale nie je jediný benefit citrusov. Poď sa dozvedieť o nich viac. ;-)

4 dôvody, prečo do stravy zaradiť aj citrusy

 

Vitamín C

Ak pre nič iné, tak toto je dôvod, prečo citróny, pomaranče či mandarínky končia často v tvojom nákupnom košíku. Podiel vitamínu C je v citrusoch vážne vysoký, je to polovica dennej dávky, ktorá je 75 miligramov. C-éčko neposilňuje len imunitu, ale pôsobí aj protizápalovo, udržiava v kondícii cievy a je dobrou prevenciou proti mozgovým príhodám. Ak máš pocit, že si vitamínu C prijala príliš veľa, neľakaj sa. Vypi väčšie množstvo vody, C-éčko sa v nej rozpustí.
dzban s vodou
 

Vláknina

Citrusy obsahujú veľké množstvo vlákniny. Jeden stredne veľký pomaranč obsahuje až 4 g vlákniny. Vláknina ma priaznivé účinky na tráviaci trakt a podporuje chudnutie. Pomaranče sú bohatým zdrojom na rozpustnú vlákninu, tento druh vlákniny pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

Málo kalórii

V citrusoch je veľké množstvo vody a kvôli vysokému podielu vlákniny vyvolávajú pocit sýtosti a zmenšujú pocit hladu. Vďaka tak malému počtu kalórii sa citrusy odporúčajú ľuďom, ktorí si znižujú váhu.

Prevencia pri rôznych ochoreniach

Obličkové kamene nie sú nič príjemné. Citrusy pomáhajú zvyšovať hladinu citrátov v moči, čím znižujú riziko vzniku obličkových kameňov. Veľa štúdií ukázalo, že konzumácia citrusov je prevencia proti určitým druhom rakoviny, no vedia chrániť napríklad aj tvoje srdce či mozog.
 

Na toto by si si pri citrusoch mala dávať pozor!

 

Pozor na zuby

Po tom čo zješ pomaranč či grep, ti niekedy ostane v ústach kyslá chuť, ktorá ti nie je príjemná. V tom prípade sa určite vyhni čisteniu zubou kefkou a pastou. Kyselina, ktorú obsahujú citrusy, ti jemne naleptá zuby a drhnutím kefky by si si mohla vážne poškodiť sklovinu. V tejto situácii si ústa vypláchni čistou vodou počkaj zhruba 30 minút a až potom si zuby vyčisti. Takt tvoje zúbky ostanú v bezpečí.

Pozor na migrénu

Ak ťa po zjedení väčšieho množstva mandariniek, alebo iných citrusových plodov, rozbolí hlava, si pravdepodobne precitlivená na citrusy. Dávaj pozor aj na to, či sa u teba na koži neobjaví začervenanie alebo vyrážky. Môžeš mať alergickú reakciu, ktorá nie je vôbec príjemná.
 

Druhy citrusov

 

Citrón

Pohár vlažnej vody spolu so šťavou z citrónu. Ranná rutina mnohých z nás. Prečo je ale citrón taký zdravý? Aký fígeľ je za tým? Žiaden, citrón je jednoducho liek. Množstvo prospešných látok, ktoré obsahuje sa postará o to, aby chrípka bola znesiteľnejšia a teplota nižšia. Nie nadarmo ti už babička pridávala plátok citróna do čaju, keď ťa trápila prechladnutie. Citrón je vlastne akýmsi štítom voči voľným radikálom.
Malý žltý bojovník proti rakovine, aj takto by sa citrón mohol volať. Napomáha totižto k likvidácia karcinogénnych buniek u 12 typoch rakoviny. Hlavne u rakoviny hrubého čreva, pľúc, prostaty a slinivky brušnej.


RECEPT: Zdravá maková torta s citrónovou polevou
RECEPT: Vanilkovo-citrónová bábovka s čerstvým ovocím
RECEPT: Čokoládové košíčky s citrónovo-mätovým krémom


Citrón pôsobí aj antibakteriálne a obsahuje okrem vitamínu C aj sodík, vápnik a draslík.
Takže, ak ťa trápi nejaká ta chorôbka, nezabudni si do čaju s medom vytlačiť aj citrónovú šťavu. ;-)
citrony
 

Pomaranč

Vôňa pomarančov sa mi už od mala spájala s Vianocami. Často nás čakali aj pod vianočným stromčekom ako darček. V minulosti ich nebolo ľahké zohnať, našťastie pre nás ich už teraz vieme kúpiť v každých potravinách.
Čerstvé pomaranče obsahujú vysoký podiel vitamínu C, ktorý by si mala zvýšiť hlavne ako prevenciu proti chrípke a oslabenej imunite. 100 g pomaranča dokáže pokryť dennú dávku tohto vitamínu.


RECEPT: Perník s pomarančovo-škoricovým krémom
RECEPT: Čokoládovo- pomarančové toliariky


Okrem C-čka sú v pomaranči aj vitamíny B a A, vápnik, horčík a draslík. Ak ťa trápi zažívanie, daj si pomaranč. Obsahuje pektín, ktorý sa o to postará.
Za zmienku stojí aj podiel vlákniny v pomaranči, jeden kus pokryje 15 % dennej dávky pre tvoje telo. Pomaranče znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, tiež sú skvelými antioxidantami.
Ak sa snažíš chudnúť, pomaranče, no i hocijaké iné citrusy, by mali byť súčasťou tvojho jedálnička.
pomaranč
 

Limetka

Limetka má prekrásnu jedovatú zelenú farbu. Najviac je podobná citrónu, no oproti nemu je menšia a menej kyslá. Čo sa týka vitamínu C a priaznivého pôsobenia na imunitu, limetka nijako nezaostáva za svojimi kolegami citrusmi. Obsahuje aj vitamín B a minerálne látky. Je v nej ukryté veľké množstvo antioxidantov, ktoré pôsobia ako prevencia artériosklerózy a rakoviny. Limetka obsahuje aj látky na riedenie krvi, preto chráni aj pred trombózou.
Určite sa aj tebe stalo, že si sa jednoducho prejedla. Limetka je výborná presne na tento prípad a je výborná aj na metabolizmus pečene. Odporúča sa aj ako prevencie pri paradentóze a hemoroidoch.
zeleny citron
 

Grep

Horký, trpký a kyslý. Presne taký je grep. Je to citrus, ktorý buď miluješ, alebo nenávidíš. Je na tebe, ako si zvykneš na jeho chuť. Ak ti doteraz nechutil, možno ťa jeho plusy presvedčia, aby si si ho dopriala aspoň raz za čas.
Práve kvôli trpkej chuti je jeho účinok na trávenie veľmi pozitívnyreguluje aj črevnú činnosť. Čím je grep horkejší, tým viac vitamínu C je v ňom. Ak je grep sladší, prevláda v ňom väčší podiel betakaroténu. Grep prečisťuje organizmus a podporuje látkovú výmenu v tele.


RECEPT: Grepovo-smotanový zákusok bez múky


Opäť platí to, čo pri ostatných citrusoch. Aj grep podporuje chudnutie. Tvoje telo potrebuje stále energiu. Ak však prijmeš viac energie ako spotrebuješ, zvyšok sa ti uloží v tukových zásobách. Aby si ten tuk dostala preč, potrebuješ vitamín C. Ten ti naštartuje spaľovanie tukov.
 

Mandarinky

Kto by ich nemiloval. Sú maličké, sladučké a chutné. Zo všetkých citrusov sú aj najaromatickejšie. Ich vôňa pôsobí antidepresívne a vytvára dobrú náladu.
Podiel vitamínu C je aj v mandarínke veľmi vysoký, preto aj ona podporuje našu obranyschopnosť a imunitu. V mandarínkach je veľké množstvo pektínu, ktorý pomáha pri znižovaní cholesterolu. Blanka, v ktorej sa skrýva sladká dužina je tiež plná vitamínov. Nachádza sa tam napríklad vitamín B, ktorý je potrebný pre tvorbu červených krviniek a bioflavonoidov.
Pri mandarínke sa dá použiť aj šupka. Napríklad taký odvar z mandarínkových šupiek zmierňuje vracanie, nechutenstvo a zápaly dýchacích ciest. Čaj z čerstvej šupky z mandarínok zmierňuje kašeľ.
Nezabudni si však mandarínky pred prípravou týchto liekov poriadne umyť. A najlepšie bude, ak siahneš po bio verzii.
mandarinky
 

Pomelo

Najväčší z citrusov je „pán“ pomelo. Má veľa dobrých vlastností, prvou z nich je, že zabraňuje anémii tým, že vitamín C, ktorý obsahuje, zvyšuje vstrebávanie železa do krvi. Pomelo má aj vysoký obsah draslíka, a tým sa stáva vhodné pre tvoje kosti. Draslík napomáha správnemu vstrebávaniu esenciálnych minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre zachovanie správnej hustoty kostného vápnika.


RECEPT: Krémové smoothie s pomelom


Vysokou dávkou anitioxidantov pomelo bojuje proti starnutiu a rôznym chorobám. Čiastka vlákniny, podobne ako aj u ostatných citrusov, je v pomele vysoká. Tá je dôležitá pre správny chod čriev a trávenia. Vláknina tiež zabraňuje tvorbe hemoroidov a rakoviny hrubého čreva.
Pomelo je skvelé na tvoju imunitu. Ak ho budeš papať pravidelne, dokážeš bojovať s nádchou, horúčkou, chrípkou, kašľom a zápalom pľúc.
Aj keď neobľubuješ všetky druhy citrusov, stojí za to vybrať si ich aspoň pár a posilniť svoju imunitu práve teraz v tomto jesennom počasí. Nedovoľ, aby ťa položila chrípka či nádcha. Uži si krásnu jeseň von v prírode a nie doma v posteli. ;-)
 
Neprehliadni ani tieto články:
3 super recepty na jesenné RAW smoothies plné zdravia
5 jesenných korenín, ktoré ťa zohrejú
Nedaj jesennej depresii šancu
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.