Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Čistá voda z kohútika bez použitia filtrov? Áno, ide to aj prírodne!

Čistú vodu bez závad je už skoro nemožné nájsť. Chemikálie a kovy prítomné vo vode z vodovodu a plastových flašiach sa hromadia v tele a pestujú v nás choroby. To je už dobre známe, a tak čím viac vodu znečisťujeme, tým viac vyvíjame spôsoby, ako jej dať naspäť jej čistotu a nezávadnosť. Počuli ste už o tom, že sa dá vyčistiť pomocou kameňov či dokonca ovocia? Ako na to a či je tento spôsob účinnejší ako drahé filtre, sa dočítate v tomto článku. Sú filtre 100 %-tným riešením na čistenie vody? Určite ste už počuli alebo máte doma rôzne filtre vody. Je ich mnoho, ale ani filtre nie sú riešenie. Okrem toho, že sa rýchlo opotrebujú, spolu s filtráciou odoberajú vode všetky dobré vlastnosti, výživu, minerály, ale aj jej „odkaz“. Zostáva len tekutinou. Možno uhasí váš smäd, ale čo všetky tie informácie a benefity ktoré čistá voda z prameňa má? Nemá to byť presne tá voda, ktorá vyviera z matky Zeme, ktorú by sme mali piť? Taká lieči naše telo namiesto toho, aby ho zaťažila. Voda totiž odjakživa nebola len tekutinou. Bola omnoho viac. Jej markantná pamäťová schopnosť je pre mňa fascinujúca. Keď som sa venovala niekoľkým štúdiám o vode, nemohla som sa nabažiť množstvu informácií, ku ktorým som sa dostala.
fitshaker_blog_cistenie_vody4
Jednou z mnohých bola štúdia japonského vedca Dr. Masaru Emota. Jeho besteller „The Hidden Messages In Water“ niektorých pobúri, iných ohromí a niektorí len neveriacky krútia hlavou. Avšak čokoľvek, čo vás počas čítania napadne nemôže vymazať fakt, že pamäťová schopnosť vody je celý čas skúmaná mnohými vedcami po celom svete. Pán Dr. Emoto skúmal, okrem pamäťovej schopnosti, aj správanie sa vody vystavovanej rôznym emóciám a vibráciám, ako napr. hudba, rôzne hlasové emócie a frekvencie ako krik a šepot...atď. Následné zmrazenie takejto vody vystavenej podobným stavom mnohým otvorí ústa. Obrazce a ich rôznorodosť sa oplatí vidieť a aj vy tak môžete urobiť online napr. na YouTube. Tým chcem vlastne povedať, že voda je fascinujúca a je škoda ju filtrovať a vziať jej všetko to dobré a prírodné. Navyše, prečo dávať drahé peniaze na filtre, ktoré sa hneď opotrebujú, keď existujú prírodné spôsoby jej čistenia? Prezradím vám pár z nich. 1. Čistenie vody pomocou Šungitu – polyminerálu uhlíka Ja sama som fanatik do kameňov. Fascinuje ma na nich všetko od energie cez vibrácie až po ich liečivé schopnosti. Jedného dňa som narazila na krásny kameň menom Šungit. Viac známe vám asi bude uhlík, ale nie je to presný termín, kedže tu ide len o jeho odrodu a tzv. Polyminerál.
fitshaker_blog_cistenie_vody_šungit
Šungit je forezný. Obsahuje molekulu fulerén, jej objav ziskal v roku 1997 nobelovú cenu. Šungit pôsobí ako prírodný absorbent. Po vložení do vody pôsobí tak, že viaže na seba z vody nežiadúce látky ako chlór, dusičnany, amoniak, ťažké kovy, oleje, a dokonca aj ropu. Na druhej strane, na rozdiel od chemických filtrov, Šungit ako polymineral vracia vode  stopové prvky, ktoré sú pre organizmus žiadúce. Voda sa stáva zásaditou. Jediné nálezisko Šungitu je v Rusku, v oblasti Karélia. Aj keď sa Šungit výzorom ponáša na uhlie, zlatkasté stopy minerálov ho robia už na prvý pohľad rozpoznateľné od uhlíka. Voda so šungitom je bez zápachu, chuti aj vône, taká aká má voda byť. Pri pravidelnom pití budete prekvapení z liečivých účinkov, ktoré sa dostavia. Šungit totiž znižuje hladinu histamínu v krvi, podporuje liečbu akné, psoriazy, či ekzémov, zvyšuje imunitu a urýchľuje metabolizmus. 2. Čistenie vody za pomoci šupiek z jabĺk a paradajok Iste viete, že šupky ovocia a zeleniny sú veľmi výživné. Samozrejme, ekologicky pestovaných, nepostrekovaných ani inak nemodifikovaných. Ale vedeli ste, že sa môžu použiť aj na čistenie vody? PhD. Mr. Ramakrishna Mallampati dlho skúmal rôzne spôsoby ako  filtrovať vodu prírodne a ekonomicky. V jeho záujme vždy bolo hlavne priniesť čistú vodu do chudobou postihnutých oblastí, kde je takáto voda hodna zlata. Popri skúmaní sa zistilo, že dve z najbežnejších konzumovaných a pestovaných plodov – jablko a paradajka – konkrétne ich šupky, sú mimoriadne úspešné v absorbovaní škodlivín. Spravil to tak, že šupky najskôr dezinfikoval a následne ich nechal uschnúť. Potom ich ponoril na niekoľko hodín do nádoby s vodou, ktorú následne skúmal. Voda bola čistá a pripravená na pitie. Zistil, že paradajková i jablková šupka dokázala odstrániť absorbovaním z vody všetky škodlivé látky vrátane organických farbív, chemikálií a pesticídov. Ramakrishna nechcel žiadne komerčné využitie tejto metódy, a tak sa spojil s neštátnymi neziskovými organizáciami a spôsob priniesol do postihnutých oblastí.
fitshaker_blog_cistenie_vody1
3. Šupky z exotických plodín, ako banán a citrusy Pre zaujímavosť uvediem ešte čistenie exotickými plodinami - to však v našich zemepisných šírkach odporúčam menej, keďže nikdy si nemôžeme byť istí, čím boli tieto plodiny postrekované, kým sa k nám dostali. Banány boli podobným spôsobom použité dokonca 11 x s rovnakým účinkom. Podarilo sa im očistiť vodu znečistenú priemyselnými závadami. Z výskumov vyplynulo, že v šupke sú zastúpené početné atómy dusíka, síry a organických zlúčenín, ako napr. karboxylové kyseliny. Tieto kyseliny podobne ako Šungit majú záporné páry elektrónov, a preto úspešne viažu na seba kovy vo vode.
banana-614090_1920
Ďalšia štúdia, ktorá ma zaujala bola solárna dezinfekcia za pomoci citrusov. Táto je zase veľmi účinná popri znížení nebezpečenstva baktérie E coli. Tu sa práve limetka ukázala ako najúčinnejšia. Zo zverejnených štúdií školou Hopkins school of medicine, vyplýva, že limetka vo vode na slnečnom svetle urýchľuje dezinfekčný proces. Solárna energia s použitím kombinácie s citruovými plodmi dokáže byť účinná už do 30 minút. Táto metóda však nedokázala absorbovať patogény a iné kovy a chemikálie vo vode, preto sa odporúča kombinácia s jednou už spomenutou z metód.
limes-773089_1920
Tak a opäť nás raz príroda presvedčila, že je tá najsilnejšia, a keď sa s ňou, namiesto boja, zlúčime dokážeme na pohľad nemožné. Inšpirujte sa a skúste si to sami :-).   Ďalšie články, v ktorých hrá voda hlavnú úlohu: Ako dokáže voda liečiť? Obyčajná voda z vodovodu, a predsa plná minerálov Zabudni na ochutené vody - daj si vodu s bylinkami
Vanda Dita Gallo
Redaktor vo Fitshaker

Dlhé roky som aktívna vyznávačka veganského/raw životného štýlu. Venujem sa prednáškam a osvete o zdravom životnom štýle, zdravej voľbe surovín. Venujem sa tiež výrobe zdravých ľahko stráviteľných a výživných verzií pochutín ako napr. Raw – živému chlebu či kelovým chipsom. Pripravujem super zelené výživné smoothies a zdravé raw verzie hlavného menu pre veganov a vitariánov. Pozorne analyzujem zelenú listovú zeleninu, bylinky a jedlé divé trávy. Verím, že moje články, početné recepty a zaujímavosti vás inšpirujú, poučia a dajú vám niečo cenné a hodnotné do života. Pretože presne to je to, čo sa vám budem snažiť odovzdať v každom jednom z nich.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.