Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

„Prevencia je tá najúčinnejšia zbraň,“ hovorí gynekologička

Prevencia

Je október a práve tento mesiac odštartovala celonárodná kampaň Ružový október – Mesiac osvety o karcinóme prsníka. Práve ten je hrozbou pre všetky ženy vo všetkých krajinách na celom svete a v akomkoľvek veku (po puberte). Prečo je téma zdravých ženských prsníkov veľmi dôležitá, ako na správne samovyšetrenie prsníkov, kedy neodkladne navštíviť lekára a veľa iných informácií z tejto oblasti nám prezradí lekárka MUDr. Lucia Ďurčeková.

Na úvod by som vás poprosila o krátke predstavenie sa našim čitateľom. Čo je vašou prácou, resp. životným poslaním?

V prvom rade by som sa chcela poďakovať, že ste sa rozhodli robiť osvetu v oblasti, ktorá je stále pomerne málo diskutovaná.

Študovala som na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Už ako malé dievča som chcela byť lekárkou a liečila som doma všetky svoje bábiky a plyšové hračky. Preto byť lekárkou je pre mňa splnený sen a cesta, ktorú by som nemenila.

Pre gynekológiu a pôrodníctvo som sa definitívne rozhodla, keď som ako medička videla prvý pôrod. Boli to neskutočné emócie, ktoré ma presvedčili, že to je to, čo chcem robiť celý svoj život. Aj keď si momentálne užívam tú najdôležitejšiu ,,prácu“, pretože som na materskej dovolenke, snažím sa, aby som nevyšla z formy, a 1x v týždni pracujem na gynekologickej ambulancii a na sociálnej sieti Instagram sa snažím robiť menšiu osvetu v gynekologicko-pôrodníckej oblasti.

rakovina prsnikov

Prečo si myslíte, že téma zdravých ženských prsníkov a upozorňovanie na túto tému je tak veľmi dôležité?

Odpoveď je, žiaľ, smutná, no jednoznačná – karcinóm prsníka je najčastejším zhubným nádorom žien, pričom jeho výskyt neustále narastá a netýka sa len mladých žien. Pacientky po menopauze si mylne myslia, že sa ich netýka preventívna gynekologická prehliadka ani vyšetrenie prsníkov.

Riziko ochorenia na karcinóm prsníka stúpa práve s vekom.

Vo vekovej skupine 65- až 69-ročných žien je riziko ochorenia až 17-krát vyššie ako u žien vo veku 30 – 34 rokov.

Veľmi dôležitou súčasťou v živote ženy by malo byť samovyšetrenie prsníkov. Ako často a v ktorej časti menštruačného cyklu odporúčate samovyšetrenie absolvovať?

Samovyšetrenie prsníkov by malo byť normálnou súčasťou života. Žena by ho mala robiť pravidelne 1x za mesiac, ideálne po menštruácii (resp. 5. – 10. deň cyklu), keď ešte prsníky nie sú vplyvom hormónov naliate a citlivé.

Vedeli by ste nám dať aj presný návod, ako samovyšetrenie urobiť naozaj správne? Pri akých ďalších príznakoch (okrem samoobjavenej hrčky) by sme mali zbystriť pozornosť a navštíviť neodkladne lekára?

Samovyšetrenie spočíva vo vyšetrení prsníkov pohľadom a pohmatom, prsia by ste si mali kontrolovať v stoji pred zrkadlom, pod sprchou a v ľahu. Všímajte si zmenu farby kože, zvráskavenie kože, uzlíky, ktoré ste predtým nehmatali, zmenu veľkosti jedného prsníka, výtok tekutiny alebo krvi z bradavky, vťahovanie bradavky, ktoré ste si predtým nevšimli, zmeny na bradavke alebo dvorci podobné ekzému.

Vyšetrenie začnite pohľadom v stoji pred zrkadlom vo viacerých polohách: s rukami voľne spustenými pozdĺž tela, s rukami za hlavou, s rukami v bok, rukami v predklone, keď prsia visia voľne spustené.

Uchopte prsník medzi svoje dlane a najprv vodorovným, potom zvislým kĺzavým pohybom ich prehmatajte. Pozorujte, či neucítite zatvrdnuté miesto alebo hrčku.

Ľavé rameno spustite dolu, pravou rukou dookola prehmatajte ľavú prsnú bradavku vnútri dvorca, potom ju jemne stlačte, či z nej niečo nevyteká. Tým istým spôsobom vyšetrite aj pravý prsník.

Ľahnite si na chrbát, pod ľavú lopatku si položte poskladaný uterák tak, aby ste mali prsník vo vyvýšenej polohe. Pravou rukou si prehmatajte prsník a jeho okolie. Takisto si vyšetrite aj pravý prsník.

Ľavý prsník si prehmatajte jemným hladiacim tlakom vnútornou stranou troch stredných prstov – nie ich končekmi! Začnite zvonka zospodu, krúživými pohybmi dookola, vždy bližšie k stredu, k bradavke. Toto urobte dvakrát. Raz majte ruku založenú pod hlavou a raz voľne pripaženú. Takisto postupujte pri prehmatávaní pravého prsníka.

Nezabudnúť prehmatať aj obe podpazušia!

Ľavú ruku voľne pripažte. Pravou rukou si prehmatajte jamku nad kľúčovou kosťou. Takisto si vyšetrite aj pravú stranu.

Akúkoľvek novovzniknutú zmenu konzultujte so svojím lekárom. A nezabudnite – nie každá zmena či hrčka nutne musí znamenať rakovinu.

Na aké vyšetrenie a v akom časovom úseku mám ako dospelá žena zo zákona nárok?

V prvom rade nezabúdať na samovyšetrenie, pretože každá žena (môže vyšetrovať aj partner) svoje prsníky pozná najlepšie a vie rozoznať akúkoľvek zmenu. Vyšetrenie prsníkov by malo byť súčasťou gynekologickej preventívnej prehliadky a 1x za 2 roky má každá žena od 18. roku života nárok na ultrazvukové vyšetrenie prsníkov a po 40. roku sa namiesto ultrazvuku robí mamografia.

Majú na takéto vyšetrenie nárok aj tehotné a dojčiace ženy?

V prípade tehotenstva a dojčenia sa odporúča prsníky si len pravidelne vyšetrovať, zobrazovacie vyšetrenia sa nevykonávajú. Mliečna žľaza v tehotenstve a najmä pri dojčení má úplne inú tzv. echoštruktúru, preto rôzne drobné nálezy môžu byť prehliadnuté.

Iná situácia, samozrejme, nastane, ak by si aj dojčiaca žena nahmatala hrčku alebo by si všimla akúkoľvek zmenu na prsníku. A individuálne sa posudzuje aj situácia, keď mamina bez prestávky dojčí 2-3 deti po sebe a hrozí, že by jej sono alebo mamografia neboli robené aj 6 rokov. Vtedy je dôležité individuálne zhodnotiť zdravotný stav a na vyšetrenie ,,využiť“ čas, keď už je dieťatko väčšie a nedojčí sa tak často.

rakovina prsnika sanca na prezitie

Téma zdravých pŕs sa zvyčajne spája len so ženami. Ale týka sa aj mužov? Ako je to s nimi?

Môže to znieť akokoľvek vtipne, aj muži majú prsné tkanivo. Rakovina prsníka sa u nich však vyskytuje raritne. Americká spoločnosť na liečbu rakoviny uviedla, že len menej ako 1 % všetkých prípadov rakoviny prsníka pripadá na mužov.

Napriek tomu by muži nemali byť úplne ľahostajní, a ak sa u nich objavia zmeny na prsníkoch (sekrécia z bradavky, bolesť bradaviek, obrátenie bradavky, rôzne vredy na bradavke alebo dvorci, hrčka na prsníku alebo v podpazuší), ihneď by mali vyhľadať lekára.

Čitateľky určite zaujíma tajný recept na zdravé prsia. Aké rady by ste dali na záver všetkým ženám, aby boli zdravé?

Ak by sme takýto tajný recept poznali, hneď by sa nám ľahšie žilo. Boj s rakovinou je veľmi ťažký, v prípade rakoviny prsníka však platí, že pokiaľ sa ochorenie zachytí v začiatočnom štádiu, liečba býva veľmi úspešná.

Najlepšou liečbou zhubných nádorov je ich včasný záchyt.

Budem sa síce opakovať, no PREVENCIA – to je tá najúčinnejšia zbraň. A ak si na svojich prsníkoch všimnete čo i len najmenšiu zmenu, ktorá sa vám nepozdáva, treba ihneď vyhľadať lekára.

nádor prsníka

Za veľmi dôležité a cenné informácie ďakujeme MUDr. Lucii Ďurčekovej. Na získanie ešte väčšieho množstva cenných informácií z oblasti ženského zdravia odporúčame navštíviť jej Instagram @mama_gynekologicka.

Tiež považujeme za dôležité dať do pozornosti odkaz na kampaň Ružový október.

A vieš čo je ešte super pre ženské zdravie? Byť v harmónii a pravidelne sa hýbať. Na hormonálnu rovnováhu nás žien je úplne skvelá práve joga. A preto sme 40-dňovú výzvu Harmónia tela a duše 2021 vyskladali tak, že 3x týždenne budeme cvičiť jogu, 1x pilates a 1x budeme meditovať. A do toho nás čakajú inšpiratívne rozhovory na rôzne ženské témy, napr. aj o panvovom dne. Čo povieš, pridáš sa?

fitshaker výzva
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.