Kto maže, ten jede. 5x kĺbová výživa pre bežkyne inak

Ak beháš, určite už máš skúsenosť s bolesťou kĺbov. Bedrá, členky a kolená trpia pri behu najviac. Kĺbová výživa je základnou výbavou bežca, ak sa bolesť prihlási o slovo. No kĺby sa dajú vyživiť aj stravou. Pozri ako jednoducho.

Všetky kĺby sú postavené tak, aby vydržali neuveriteľnú záťaž a silu. V každom z nich je kapsula naplnená synoviálnou tekutinou, ktorá tlmí a vyživuje chrupavku. Je to veľmi múdra chrupavka, ktorá umožňuje kostiam hýbať sa. Nesprávna strava, vek a genetika môžu spôsobiť rozpad buniek chrupavky, upchatie synoviálnej tekutiny a vyvolanie zápalovej reakcie, čo vedie k bolesti. Našťastie môžeš zdravie kĺbov korigovať pomocou určitých kľúčových potravín.

bolesti klbov

# 1: Oleje

Výskumníci z univerzity v Catanii v Taliansku pridávali extra panenský olivový olej do stravy zvierat, ktoré mali spoločné zranenie. Po ôsmich týždňoch mali tieto zvieratá výrazne vyššie hladiny lubrikantov, čo je bielkovina v synoviálnej tekutine, ktorá chráni chrupavku a slúži ako mazanie, v porovnaní so zvieratami, ktoré kŕmili štandardnou stravou bez olejov.

Rada: pridávaj aj ty oleje do šalátových dressingov, cestovín a zeleniny.

klbova vyziva

 

# 2: Kefír

Toto kultivované mlieko dodáva množstvo zdravých baktérií, vrátane jedného kmeňa nazývaného L-casei. V podobnej štúdii dostali účastníci dennú dávku L-casei počas dvoch mesiacov a boli pod dozorom. Na konci štúdie mali nižšie hladiny zápalových markerov a menej stuhnuté kĺby než skupina bez výživy.

Rada: nalej kefír na musli alebo pridaj do smoothies. Nesladené verzie obsahujú viac baktérií a menej cukru ako tie sladené.

vyziva na klby

 

# 3: Pomaranče

Tieto úžasné citrusové plody sa odporúčajú jedincom s osteoartritickou bolesťou kolena. Po užívaní oranžového extraktu počas šiestich týždňov, nastáva pokles bolesti kolena a nižšie hladiny zápalovej zlúčeniny. Účinok je spôsobený bioflavonoidom v citrusoch nazývaných nobiletin.

Rada: pri čistení pomarančov neodstraňuj z povrchu biele jemné šupky. Použi v smoothies, aby si získala maximálny obsah bioflavonoidov.

kĺbová výživa

 

# 4: Losos

Táto ryba je top spoľahlivým zdrojom omega-3 tukov. Štúdie s doplnením omega-3 ukazujú, že tento tuk spúšťa sériu kľúčových reakcií, ktoré vedú k zmierneniu zápalu kĺbov najmä u tých, ktorí trpia artritídou. Výskum ukazuje, že ľudia, užívajúci každodenné doplnky rybieho tuku, môžu zvyčajne znižovať užívanie liekov proti bolesti.

Rada: čerstvý losos je skvelý, ale konzervované verzie sú tiež rovnako bohaté na omega.

vitaminy na klby

 

# 5: Kurkuma

Kurkuma je bohatá na silný antioxidant nazývaný kurkumín, ktorý môže znížiť množstvo zápalových zlúčenín v bunkách chrupavky.

Rada: pridaj kurkumu do ryže, fazule, šalátového dresingu na zvýraznenie farby a výživu kĺbu.

najlepsia klbova vyziva

Hoci lieky proti bolesti fungujú okamžite, neriešia často problém. Bohatou stravou a vhodne zvolenými výživovými doplnkami môžeš výrazne zlepšiť kvalitu behu a pocitu z neho.

 

Recepty zo spomínaných surovín na zdravý spôsob nájdeš aj v našich knihách Z fitka do kuchyne:

zdravé recepty kniha

 

 

O behu sa dočítaš aj v týchto článkoch:

Ako behávať v horúčavach? – ponúkame ti 5 overených tipov

Prečo si ísť zabehať ráno? – dôvody, ktoré ťa presvedčia

Ako sa vystrečovať po behu? – skús joga cvičenie

Akými pesničkami si zaplniť svoj playlist, keď chceš behávať?

 

Zdroj: www.nih.gov

Adela Jasenovcová

Článok bol pridaný dňa 28/06/2018 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: Adela Jasenovcová

Komentáre