Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Konzistentnosť: Skutočný kľúč k úspechu?

konzistentnosť

Každý z nás má v živote rôzne sny a ciele, ktoré túži dosiahnuť. Niekto má dokonca počiatočnú motiváciu niečo začať, ale splnenie úlohy sa často stáva únavným procesom, ktorý počas cesty z viacerých dôvodov jednoducho vzdá. Prečo niektorí svoje predsavzatia nedokončia a iní úspešne zdolávajú cieľ za cieľom?

Môže byť konzistentnosť tou záhadnou ingredienciou úspechu?

Úspech je súčet malých snáh opakovaných deň čo deň.

Robert Collier

Čo znamená pojem konzistentnosť?

Konzistentnosť (súdržnosť, dôslednosť, húževnatosť) je každodenné opakovanie rovnakých rutín s cieľom dosiahnutia vopred určeného cieľa. Nie je to stav mysle. Je to zvyk, ktorý budujeme niekedy aj zopár rokov. Ak v začiatkoch budovania vynecháme deň alebo dva, je vysoko pravdepodobné, že sa vzdáme a cieľ nedosiahneme.

Byť konzistentný znamená venovať pozornosť svojim cieľom a sústrediť sa na veci a činnosti na ich dosiahnutie. Znie to ako jednoduchý plán, ale v realite ide o náročný proces.

Disciplinovanosť, zodpovednosť a pravidelnosť sú súčasťou zachovania konzistentnosti. Ak sa chceme stať úspešným človekom, treba trénovať konzistentné myslenie, zostať disciplinovaný a ukázať samému sebe, že cieľ naozaj chceme dosiahnuť. Konzistentnosť je v podstate rozdiel medzi neúspechom a úspechom.

plán na chudnutie

Prečo je konzistentnosť v živote dôležitá?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo tvrdá práca môže viesť k dosiahnutiu cieľa a úspechu v živote. Byť konzistentný vie byť náročné, pretože treba vynaložiť veľa sebakontroly.

Dôslednosť v praxi buduje disciplínu, zbystruje pozornosť a zvyšuje povedomie o tom, čo treba urobiť. Zbaviť sa starých návykov je náročný proces, ale je jediný správny, ak sa chceme zlepšiť a zažiť osobný pokrok.

Konzistentnosť buduje a rozvíja:

  • Dôslednosť: Tá zvyšuje našu šancu na pokrok a pomáha v udržiavaní motivácie.
  • Disciplínu: Pravidelnosť v živote buduje disciplínu.
  • Sebadôveru: Keď kráčame k cieľu, pociťujeme pocit úspechu a sebadôvery, čo nám v konečnom dôsledku pomáha cieľ dosiahnuť.
  • Návyky: Opakovanie nových a správnych krokov vedie k ich automatizácii.
  • Osobnosť: Posúvame sa vpred, meníme sa na osobnosť, akou chceme byť.
plan na cvicenie doma

Život však prináša do cesty aj rôzne prekážky a neúspechy, ale aj tie sú nevyhnutné pre dosiahnutie úspechu a v budovaní konzistencie. Len vynaloženie dostatočného úsilia s maximálnym odhodlaním a vášňou je skutočne dôležité pre dosiahnutie akéhokoľvek cieľa.

Ak chceš mať konzistentné správanie, snaž sa o konzistentné myslenie.

Motivácia ženie ľudí vpred, ale konzistentnosť zabezpečuje neustály rast a posun dopredu.

Ako byť/zostať konzistentný a dosiahnuť cieľ?

  • Stanov si konkrétne a realistické ciele: Na začiatok si stanov realistické ciele, ktoré veľmi nepresahujú zónu pohodlia, čo bude motiváciou k ďalším výkonom. Tieto ciele sa odporúčajú krátkodobé, ideálne denné, aby sme ich vedeli jednoducho vyhodnocovať, kontrolovať a zdolávať. Chcela by si prvýkrát úspešne dokončiť plavkovú výzvu? Usiluješ sa o zlepšenie spánku? Chceš prečítať viac kníh ročne, dokončiť jazykový kurz alebo naplno využiť zakúpenú permanentku? Všetko sa dá zvládnuť!

  • Poznaj odpoveď na otázku:Prečo?“ Toto je veľmi dôležité. Bez konkrétnych dôvodov veľmi rýchlo zabúdame, prečo sme sa na cestu vydali a čo chceme vo výsledku dosiahnuť.

  • Vytvor si rozvrh/časový plán a snaž sa ho dodržať: Vytvorenie podrobného rozvrhu pomáha zabezpečiť splnenie denného plánu.

  • Nájdi motiváciu: Silný podporný motivačný systém môže predstavovať častú záchranu na ceste k cieľu. Každý by si mal určiť tú svoju motiváciu – či už to bude hudba, určitá skupina ľudí na sociálnej sieti, kouč/tréner, myšlienky z obľúbenej knihy, nové oblečenie, rodina atď. Dôležité je, aby sme vždy objavili silu a motiváciu pokračovať ďalej a nevzdali sa.

  • Odmeň sa za malé úspechy: Odmeňovanie sa za malé úspechy prináša nadšenie pre zdolanie ďalšej úlohy. Tiež môže byť súčasťou motivácie.
  • Neboj sa zlyhania: Chyby a prekážky sú súčasťou každého procesu. Môžu to byť prekážky finančné, fyzické, pracovné, rodinné, duševné atď. Ľudí často úplne zastavia na ceste za cieľom a vrátiť sa naspäť im už nedáva zmysel, keď pocítili zlyhanie. Keď prídu výzvy a prekážky, nevzdávajme sa! Poučme sa z nich, prekonajme ich a pokračujme ďalej ešte silnejší ako na začiatku.

  • Buď trpezlivá a vytrvalá: Úspech si vyžaduje trpezlivosť a úsilie. Nevzdávaj sa v strede cesty, aj keď je náročná. Aj v knihe Atómové návyky sa môžeme dočítať, že ľudia sa často vzdávajú svojich cieľov, pretože nevidia okamžité výsledky. Autor knihy James Clear tiež uvádza zaujímavý príklad zo života. Ak lietadlo smerujúce z Los Angeles do New Yorku zmení uhol letu len o 3 stupne na juh, pristane vo Washingtone DC. Na prvý pohľad sú 3 stupne malou zmenou, ktorá vo finále urobí obrovskú zmenu. Zmeny, či už pozitívne, alebo negatívne, ktoré urobíme dnes, budú z dlhodobého hľadiska meniť náš život.

  • Mysli pozitívne: Pozitívne myslenie je nevyhnutné, aby sa spojila motivácia, vášeň, tvrdá práca a oddanosť. Zároveň nám dodáva energiu do ďalších dní, naopak, negatívne myslenie energiu uberá.

  • Podeľ sa s niekým blízkym o svoje plány a ciele: Keď niekomu povieš o svojich plánoch, je pravdepodobnejšie, že ich splníš. Vyberaj však medzi blízkymi ľuďmi, ktorým dôveruješ, alebo sa zver niekomu s rovnakými či podobnými cieľmi. Je náročné byť konzistentným človekom, ak sa obklopujeme nekonzistentnými ľuďmi.

  • Odstráň z dohľadu všetko, čo by mohlo prekaziť dosiahnutie cieľa: Môže ísť o hocičo v závislosti od daného cieľa. Niekomu postačí odstrániť všetky nezdravé potraviny, digitálny detox, prekonať lenivosť. U iných môžu byť prekážkou toxickí ľudia v okolí, nedostatok času alebo negatívne myslenie. Zmena myslenia a opustenie starých vzorcov myslenia je náročnejší proces, ale nie nemožný.
cieľ

Väčšina z nás sa cíti nadšene a plná energie, keď začína niečo nové. Napríklad na konci roka si radi dávame novoročné predsavzatia. Zo štatistík však vyplýva, že až 23 % ľudí skončí už počas prvého týždňa a 64 % počas prvých 4 týždňov. Dôvodom je krátkodobé myslenie. Na začiatku sa javí všetko jednoduchšie a tešíme sa na nové dobrodružstvo. Ideme hneď naplno, na 110 % a neuvedomujeme si, že je nemožné zostať konzistentný v takomto tempe.

Kľúčom je uprednostniť konzistenciu pred intenzitou, kým si nevybudujeme návyk. Nech už si si vysnívala akýkoľvek cieľ, prajeme ti jeho úspešné dosiahnutie.

Zaži ten skvelý pocit voľnosti a šťastia, keď objavíš skvelé možnosti svojho tela vďaka pestrej strave a pravidelnému pohybu. Pridaj sa k nám už dnes.

Tešíme sa na teba ❤️:

Zľava do e-shopu k MDD
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.