Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

11 kníh o zdraví, ktoré by si si mohla prečítať

zdravie knihy

Za posledných pár mesiacov sa mi podarilo prečítať viacero super kníh o zdravom stravovaní, dôležitosti pohybu či o mentálnom zdraví. Ak si na tom rovnako ako ja a baví ťa nasávať nové informácie, rada posúvaš svoje vedomosti v týchto témach, prinášam ti výber kníh, ktoré sa podľa môjho názoru oplatí prečítať.

Zdravie bez liekov (Ladislav Kužela)

Kniha je napísaná veľmi jednoducho, pán doc. Kužela sa snaží odborné poznatky povedať jazykom, aby mu porozumela aj bežná populácia, ktorá neštudovala roky medicínu či výživu.

Kniha nie je určená len ľuďom, ktorí majú tráviace problémy. Skôr by som povedala, že sú v nej pekné poznatky o výžive ako takej, vyzdvihnuté benefity rastlinnej stravy bez toho, aby bola živočíšna strava zakazovaná. V knihe je zrozumiteľne vysvetlené, prečo sa odporúča dbať na príjem vlákniny.

Táto kniha je podľa mňa vhodná tak pre začiatočníkov, ktorí sa o zdravé stravovanie ešte len začali zaujímať, ako aj pre pokročilých, pretože dokáže doplniť niektoré poznatky.

Tip: Od doc. Kuželu mám doma aj jeho druhú knihu Recepty pre zdravé črevo, kde sa nachádza vyše 70 skvelých receptov. Pár z nich nájdeš aj na našom blogu, pripojím ich na záver k odporúčaným článkom.
kužela kniha

Keď telo povie nie (Gábor Maté)

Napriek tomu, že kniha je celkom hrubá – má vyše 500 strán –, čítala sa mi veľmi rýchlo a ľahko. Úprimne, neviem posúdiť, či to bolo tým, že ma osobne téma knihy natoľko pritiahla, alebo tým, že autor vie pútavo podať informácie. Domnievam sa, že pravda bude v oboch vyjadreniach. V tom druhom mi však dáva za pravdu aj kopec iných čitateľov, ktorí napísali na danú knihu referencie.

Čo bude vo mne po prečítaní knihy ešte dlho rezonovať, je prehodnocovanie náročnejších stresujúcich období. Treba si vedieť zvážiť, ktorý stres nám stojí za to a či ho nie je v živote už príliš.

Samozrejme, nie všetkým situáciám sa v živote vyhnúť dá, preto bolo aj v knihe viackrát spomenuté, aby sme sa naučili techniky na zvládanie stresu. Či už je to práca s dychom, alebo zameranie sa na meditácie, cvičenie a pod.

Nemyslím si, že cieľom knihy je postrašiť nás, čo všetko sa nám môže stať, ak nebudeme počúvať signály nášho tela a nezmiernime tempo, skôr naopak, myslím si, že nás chce povzbudiť k tomu, že keď sa budeme o samých seba viac zaujímať a starať, môžeme sa aj napriek genetickým predispozíciám vyhnúť tomu, čo nás čaká. Núti nás zamyslieť sa nad tým, kedy je tlak zvládnuteľný a kedy treba povedať dosť.

Táto kniha a ešte pár ďalších, ktoré ešte spomeniem, sa týkajú mentálneho zdravia a práve na ňom aj prostredníctvom pohybu budeme pracovať vo výzve Harmónia tela a duše. Výzva štartuje už 6. 11., pridaj sa k nám ;-).

gábor maté kniha

Dobehni svoj mozog (Anders Hansen)

Kniha ma upútala od prvých strán. Čítanie vo mne posilňovalo motiváciu pravidelne sa hýbať.

Myslím si, že nikdy nie je neskoro začať sa o seba starať, a to aj preto, aby bola naša budúcnosť radostnejšia, bezbolestnejšia, jednoducho vitálnejšia. Že to nie je len o tom, ako vyzeráme a cítime sa dnes, ale aj o tom, akí bystrí chceme byť v starobe. Je fascinujúce uvedomiť si, že obyčajnou pravidelnou hodinovou prechádzkou 2x do týždňa dokážeme nielen spomaliť starnutie, ale dokonca omladiť svoj mozog.

O benefitoch pravidelného pohybu na zmiernenie stresu ani nehovorím. O joge sme to vedeli dávno, ale práve kombinácia kardia a silového cvičenia nám dokáže takisto pomôcť so zmiernením stresov a úzkosti.

Odporúčame naozaj všetkým, ktorí sa chcú dozvedieť niečo nové o fungovaní nášho mozgu, ale aj tým, ktorí potrebujú ďalší silný bod do svojej motivácie, prečo sa pravidelne hýbať.

anders hansen kniha dobehni svoj mozog

4 000 týždňov (Oliver Burkeman)

Výborná kniha, ktorá je zameraná na tému produktivita a výkonnosť. Pretože každý z nás má na svojom TO DO liste určite kopec úloh, a ani keby sme vynaložili tú najväčšiu snahu, nikdy všetky nezmiznú, naopak, pribudnú nám ďalšie.

A to nehovorím len o tých pracovných úlohách. Sú to aj každodenné drobnosti, starosti, ktoré potrebujeme vyriešiť. Napríklad poliať kvety, nakúpiť, dať oprať, objednať sa k lekárovi a pod.

Preto nás kniha nabáda zamyslieť sa nad tým, ako narábame s časom, či sa zbytočne nestresujeme veľkým množstvom úloh a či nezabúdame byť aj len v prítomnom okamihu a užívať si život naplno.

oliver burkeman kniha

Životný náboj (Brendon Burchard)

Premýšľala som, či sem túto knihu pridám alebo nie. Pre mňa osobne bola z tohto celého výberu slabšia, ale môže to byť aj tým, že som od nej mala iné očakávania. Ak ti chýba životná energia, nečakaj, že si knihu prečítaš a hneď ťa to nabije. Takto to nefunguje. Poskytne však mnoho podnetov na zamyslenie sa a prehodnotenie svojho života.

V knihe nájdeš 10 motivácií, pričom určite si každý vyberie aspoň niečo, čo dokáže vo svojom živote zmeniť k lepšiemu.

Či už to bude skúšanie nových výziev (lebo aj tie nás dobíjajú), venovanie viac starostlivosti druhým, prípadne uvedomenie si, že my sme dosť a naša existencia môže mať obrovský význam hoci aj len pre jednu osobu, o ktorej ani nemusíme vedieť.

Okrem toho si ja osobne z knihy odnášam aj to, že je potrebné venovať viac kvalitného času top priateľom, zároveň prehodnotiť, akými ľuďmi sa obklopujeme, a nebáť sa pozastaviť kontakty s tými, ktorí nám energiu odsávajú.

Ak ti vyhovujú americkí rečníci, ktorí sršia až neprirodzeným optimizmom, bude sa ti to páčiť. Mne osobne tento štýl až tak nesedí, no napriek tomu som rada, že som knihu prečítala, a pridávam ju do tohto výberu.

brendon burchard

Čo naozaj jeme? Pravdy a mýty o jedle (Tim Spector)

Kniha obsahuje 23 kapitol, každá zameraná na jednu oblasť.

Dozvieš sa napríklad:

  • prečo je počítanie kalórií nezmysel,
  • ako je to s doplnkami výživy,
  • prečo to s rybami nie je také ružové,
  • či koľko soliť.

Kniha je písaná kritickejšie a opiera sa o kopec štúdií. Autorov cieľ je, aby sme sa nad stravou viac zamýšľali, a ako sám na záver uvádza, ak by nám mal čosi odporučiť, potom sú to tipy, ktoré sme už všetci veľakrát počuli.

Jesť rozmanitú pestrú rastlinnú stravu. Znížiť konzumáciu rýb a mäsa, naučiť sa čítať etikety, viac ako na doplnky sa spoliehať na skutočné potraviny, vyhýbať sa ultraspracovaným potravinám a pod. Ku všetkým tým bodom nájdeme v jednotlivých kapitolách aj jeho argumenty podložené štúdiami.

tim spector

Dobrá správa o úzkosti (Anders Hansen)

Ďalšia skvelá kniha od autora Andersa Hansena, ktorý napísal aj Dobehni svoj mozog. Keďže bola táto kniha dlhodobo v rebríčkoch TOP 10, lákalo ma zistiť prečo. Kniha síce nesie názov spojený s úzkosťou a áno, aj táto téma sa tam rozoberá, ale je to viac o téme šťastia a o tom, ako sa cítime.

V knihe sa dozvieš napríklad 2 mentálne triky proti úzkosti. Ďalej aj to, ako moderný životný štýl obmedzuje imunitný systém a že je dokázané, že dlhodobý sedavý spôsob života môže spôsobovať zápal vo svaloch alebo v tukovom tkanive, podobne ako dlhodobý stres.

Takisto sa dozvieme, aká nebezpečná je osamelosť a aké kľúčové sú v našom živote vzťahy. Rovnako ako v knihe Dobehni svoj mozog, aj tu si autor posvietil na benefity pohybu v súvislosti s depresiou a úzkosťou.

Je to jednoducho vynikajúca kniha, ktorú sa naozaj oplatí prečítať, a nielen tým, čo pociťujú stavy úzkosti.

anders hansen kniha

Medicína výživy 1, 2 (Boris Bajer)

Autor Boris Bajer zhrnul v pomerne tenkých knihách toľko vedomostí, že som to občas čítala s otvorenými ústami. Keď si myslíš, že o výžive si už prečítala veľa, tieto knihy ťa presvedčia, ako veľa toho ešte nevieš.

Jednotka je podľa môjho názoru náročnejšia na čítanie. No určite sa oplatí prečítať, nie je to totiž ako beletria, ktorú raz prečítate, zistíte, ako sa skončí, a tak skoro to nepotrebujete čítať znovu. Každá kapitola je nabitá toľkými informáciami, že sa k nim môžete neustále vracať. Odporúčala by som ju však tým ľuďom, ktorí majú o výžive už aspoň niečo prečítané. Pre nich bude mať táto kniha obrovskú pridanú hodnotu.

Druhá kniha sa čítala o niečo lepšie, je tam viac praktických vecí. Priznám sa, že tú som čítala ako prvú v poradí, keďže v tom čase som jednotku doma nemala. A vôbec to nevadilo, knihy sa dajú čítať nezávisle od seba.

Ak by si si z týchto kníh chcela prečítať iba jednu, prípadne premýšľaš, ktorou začať, odporúčala by som zvoliť najprv 2, ako som to urobila ja.

V oboch knihách nájdeš na záver aj niekoľko receptových inšpirácií.

boris bajer
boris bajer knihy

Imunita (Philipp Dettmer)

Zo všetkých uvedených kníh je táto asi najzložitejšia. Je to, ako keby ste sa ocitli na hodine biológie, kde je témou imunita a učiteľ sa vám ju snaží čo najjednoduchšie vysvetliť. Autor používa množstvo skvelých príkladov, prirovnaní a neustále opakuje veci, ktoré ste si už prečítali. Čo v tomto prípade vôbec nie je na škodu, keďže odborných pojmov v knihe je viac než dosť.

Čo by som veľmi vyzdvihla, sú naozaj krásne a zrozumiteľné ilustrácie.

V knihe sa dozvieš aj mnoho zaujímavostí, napr. ako sa začalo s očkovaním proti kiahňam, že partnera si vyberáme aj na základe toho, ako nám vonia, a z veľkej miery to súvisí práve s imunitou, prečo prídeme o apetít, keď sme chorí, prečo mávame teploty a pod.

V závere knihy sa utvrdíme v tom, čo už dávno tušíme. Že práve pestrá kvalitná strava, dostatok pohybu a eliminácia stresu pomáhajú s tým, aby bol náš imunitný systém zdravý.

Ak ťa zaujíma, ako funguje naše telo, resp. imunitný systém, do hĺbky, a chceš vedieť, ako telo bojuje, ak sa poraníme, prechladneme alebo nás napadne vírus, prečítaj si túto knihu od vydavateľstva Tatran.

kniha o imunite

Vystúpte z kolotoča diét (Michal Páleník)

Ako v úvode knihy Michal píše, kniha je určená všetkým, ktorí:

  • nešportujú alebo športujú a bojujú s kilami navyše,
  • sa necítia vo vlastnom tele dobre,
  • majú vyskúšané rôzne diéty bez dlhodobého efektu,
  • nechcú drasticky meniť svoj zabehnutý spôsob života,
  • odmietajú sa vzdať jedál, ktoré majú radi,
  • majú málo času, nestíhajú variť, prípadne nevedia variť,
  • majú obavy z hladu,
  • sa nevedia vysomáriť z informácií o tom, čo je zdravé a čo nie,
  • sa utešujú v stresových situáciách jedlom,
  • hľadajú nutrične vyvážené recepty.

Jednotlivé kapitoly sú rozdelené po týždňoch, pričom každý týždeň Michal pridá jednu, max. 2 úlohy, ale predtým vysvetlí, prečo sú tieto úlohy dobré. Nečakaj žiadne diéty, obmedzenia. Vďaka týmto trikom si vieš vybudovať pevné základy a začať chudnúť udržateľným tempom.

Veľmi oceňujem množstvo praktických jednoduchých tipov, ktoré do svojho života môžu aplikovať všetci. Môj osobný favorit je chrúmanie mrkvy predtým, ako si dám večeru.

Na záver knihy ťa čaká aj 50 nutrične vyvážených receptov.

vystúpte z kolotoča diét

Na záver by som rada dodala, že určite existuje kopec ďalších skvelých kníh o výžive, pohybe, spánku, odbúravaní stresu, práci na sebe a pod. Aktuálne mám nejaké rozčítané, takže po čase opäť rada pripravím súhrn toho, čo som prečítala, s mojimi názormi.

Ďalej chcem dodať, že nejde o platený článok. Knihy sa do tohto výberu dostali na základe môjho subjektívneho uváženia a všetky som poctivo prečítala od začiatku do konca. Dokonca som do tohto článku pár kníh (hlavne od zahraničných autorov) nezaradila, pretože mi neprišli až také super, aby som sa o ne s vami podelila.

Poteším sa aj vašej spätnej väzbe, ak vás výber kníh inšpiroval, prípadne motivoval k čítaniu. Zároveň sa v komentároch poteším aj vašim tipom na knihy, ktoré by som si podľa vás mala prečítať, naopak, ja :-).

Pozývame ťa do tohtoročnej 60-dňovej Výzvy do plaviek 🤗.

Ani tento rok nebude chýbať naša spoločná jazda, na ktorej odhalíš svoju silu, odvahu a sebavedomie ❤️. Čaká ťa nielen nadupaný program pre začiatočníkov aj pokročilých, ale takisto stravovacie videá s výživovým odborníkom Mgr. Michalom Páleníkom a rozhovory s fitshakeráčkami, ktoré sa podelia so svojimi silnými príbehmi.

Tak si nenechaj nič ujsť a pridaj sa k nám! Už 6. mája začíname 👇.

výzva do plaviek
Fotka autora
Katarína Vrbičanová
Head of Content

Moje telo je to jediné, s kým musím prežiť celý život. Nie je to len klišé fráza, ale niečo, podľa čoho sa snažím žiť. Rada objavujem nové zdravé recepty, obklopujem sa pozitívnymi vecami a zbožňujem pohyb. Táto trojkombinácia je pre mňa dôvod, prečo som aj ja súčasťou Fitshakera :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.