Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

7x tipy na knihy o zdraví a zdravom životnom štýle, ktoré sa oplatí prečítať

čo čítať

Pred časom som ti priniesla svoj prvý článok s tipmi na knihy. Keďže kníh o zdraví, zdravom stravovaní, dôležitosti pohybu, mentálnom zdraví, spánku, strese a pod. je na trhu kopec, ja v čítaní pokračujem. A dnes ti prinášam zoznam ďalších kníh, ktoré sa mi za posledné obdobie podarilo prečítať a stoja za to, aby som ti o nich posunula info.

Budem sa tešiť, ak si v tomto zozname nájdeš inšpiráciu na čítanie aj pre seba, prípadne ťa celkovo motivujem viac čítať.

Ak si nevidela môj prvý článok, pozri si ho tu:

Glukózová revolúcia (Jessie Inchauspé)

Kniha sa zameriava iba na jednu tému, ako je aj z názvu jasné, a tou je glukóza. Ako ju prijímame, čo sa s ňou v tele deje, ako to na nás vplýva, ako si udržať glukózovú krivku v norme, to všetko sa v knihe dočítame. Obsahuje množstvo príkladov, ja som po jej prečítaní ostala jednoducho nadšená.

Je to písané veľmi jednoduchým jazykom, čo však neznamená, že by bola kniha málo odborná, o čom koniec koncov svedčí 44 strán zdrojov, medzi ktorými je množstvo výskumov. Odporúčam ju prečítať všetkým.

Autorkinou misiou je preložiť najnovšie vedecké poznatky do jednoduchých trikov, ktoré pomôžu ľuďom zlepšiť ich fyzické a psychické zdravie. Tých trikov nám prezradí rovno 10, sú veľmi jednoduché a ľahko aplikovateľné. Medzi tipmi nechýba napr. vysvetlenie, prečo je fajn ísť sa po jedle prejsť namiesto toho, aby sme si sadli. Prípadne ako nám môže pomôcť konzumácia šalátu pred hlavným jedlom.

glukozova revolucia recenzia

Prečo spíme (Matthew Walker, PhD.)

Musím povedať, že prečítanie tejto knihy ma neskutočne obohatilo. Dozvedela som sa množstvo informácií, ktoré mi doplnili to, čo som už niekde čítala/počula, ale prinieslo aj kopec takých, o ktorých som doteraz nevedela. Veľmi odporúčam všetkým, ktorí sa zaujímajú o zdravie seba, svojich potomkov, chcú mať príjemnejšiu starobu, nechcú mať výčitky svedomia, ak si dajú po obede krátkeho šlofíka.

V knihe sa dočítaš napr.:

  • že pojmy ranné vtáča a nočná sova majú vedecký základ, resp. je to evolučne dané, že je normálne, ak si produktívnejšia skôr do obeda alebo ti to páli lepšie po obede, a ideálne je prispôsobiť tomu vstávanie,
  • ako je to s pitím kávy a polčasom rozpadu,
  • ako fungujú REM a NREM fázy a že ukrátiť sa o 2 hodiny z inak 8-hodinového spánku neznamená, že sa oberieš iba o 25 % spánku,
  • že žraloky nemajú očné viečka, preto nikdy nezatvárajú oči, keď spia,
  • že slony spia iba 4 hodiny a, naopak, netopiere hnedé vychutnávajú až 19 hodín spánku,
  • že bábätká v brušku v 3. trimestri posledné 2 týždne pred narodením vychutnávajú 9 – 12 hodín REM fázy spánku a človek v žiadnom inom období života túto dramatickú zmenu v potrebe REM spánku neprekoná,
  • že keď spávame iba 6 hodín, po 10 dňoch to bude mať na našu výkonnosť rovnaký efekt, ako keby sme bdeli 24 hodín,
  • že po 16 hodinách bdenia je najvyšší čas ísť spať, lebo náš mozog začne zlyhávať,
  • že zlepšením spánku by sme mali dokázať znížiť riziko rozvoja Alzheimerovej choroby alebo minimálne oddialiť jej nástup,
  • že WHO oficiálne klasifikovala prácu na nočné zmeny ako „pravdepodobný karcinogén“,
  • že snívanie počas REM fázy spánku pre nás predstavuje formu nočnej terapie. To znamená, že snívanie počas REM spánku zmierňuje bolestné, zložité, dokonca traumatizujúce emotívne udalosti, ktoré sme počas dňa zažili, a umožňuje ústup emocionálnych ťažkostí nasledujúce ráno po prebudení,
  • že používanie iPadu – elektronického tabletu využívajúceho modré LED svetlo – 2 hodiny pred spaním blokuje obvykle stúpajúcu hladinu melatonínu, a to až o 23 %,
  • že sedavý spôsob života nenapomáha tvrdému spánku a každý z nás by sa mal venovať určitej pravidelnej fyzickej aktivite, aby si udržiaval nielen fyzickú zdatnosť, ale pomáhal zvýšiť aj kvantitu a kvalitu spánku. Spánok na revanš zvyšuje našu fyzickú kondíciu a energiu a vďaka nemu môžeme nabehnúť do kolobehu lepšej fyzickej aktivity (a duševného zdravia) a aj sa v ňom udržať,
  • že NASA zistila, že aj krátke 26-minútové zdriemnutie zaručí 34 % zlepšenie vo výkone pracovných úloh a viac než 50 % zvýšenie celkovej bdelosti.
kniha o spánku

Atómové návyky (James Clear)

Aj ja som podľahla zvedavosti zistiť, prečo je táto kniha taká populárna. A už tomu rozumiem. Vrelo ju odporúčam prečítať každému, kto si chce vybudovať v živote nový návyk, spojený napríklad so zdravým životným štýlom.

V knihe sa dozvieš, že na to, aby si si vybudovala nový návyk, ten musí byť:

  • očividný
  • atraktívny
  • ľahký
  • uspokojivý

Každej z týchto 4 podmienok sa autor v knihe venuje do hĺbky.

Z knihy si odnášam okrem iného aj ďalšiu motiváciu, prečo sa pravidelne hýbať. Už lepšie chápem, že aj tie dni, keď sa mi nechce cvičiť, je lepšie, aby som urobila aspoň 10 drepov, pretože toto sú tie najdôležitejšie dni pri dosahovaní úspechu, vďaka tomu udržiavam nahromadené zisky z predošlých dní.

Super pre mňa bola aj kapitola 18 s názvom Pravda o talente, ktorá sa začala opisom 2 športovcov, ktorí vo svojej oblasti získali olympijské medaily. Keby si však vymenili miesta, je možné, že by skončili poslední. A tak, keď si uvedomíme, na čo máme predpoklady, môžeme sa na to viac sústrediť a zlepšovať sa. Napríklad odo mňa nečakaj vtipné príbehy, zato články s tipmi na odborné knihy ti rada prinesiem aj nabudúce :-).

Atomic habits kniha

Výživne o výžive (Jana Kondrcová)

Na vydanie Jankinej prvej knihy som sa úprimne tešila. Má môj veľký obdiv, že nasledovala svoju túžbu vedieť o výžive viac a po absolvovaní kurzov s certifikátom sa ponorila do tejto oblasti väčšmi pri štúdiu na vysokej škole. Je to krásny príklad toho, že nikdy nie je neskoro začať si plniť sny.

Janka sa v knihe sústredí na zdôraznenie našej individuality a toho, že by sme sa nemali sústrediť na konkrétne potraviny, ktoré sú pre nás buď super zdravé, alebo, naopak, by sme ich jesť nemali. Ako často rada zdôrazňuje, každá potravina pre nás môže byť jedom či liekom, závisí od jej skonzumovaného množstva.

Janka nás v knihe prevedie kapitolami, kde sa povenuje procesu trávenia, posvieti si na mýty a fakty a ponúkne základné dôležité rady vo výžive. Vyskladáme si spolu zdravý tanier, povie nám viac o rastlinnej aj živočíšnej strave, minerálnych látkach i vitamínoch. Nezabudne na mikrobióm, v závere nás prevedie rôznymi tipmi diét a podelí sa o skúsenosti zo svojej praxe s klientmi.

Verím, že po prečítaní knihy už pre teba strava nebude takým strašiakom.

Janka Kondrcová kniha

Telo v 21. storočí (Michal Červený, Milan Sedliak)

Ide o publikáciu z dielne N Press z roku 2020, ktorá je robená formou rozhovoru. Redaktor Michal Červený kládol otázky docentovi Mgr. Milanovi Sedliakovi, PhD. Kniha je rozdelená do 8 tematických okruhov. Má len 150 strán a je nabitá množstvom skvelých informácií.

V knihe sa napr. dozvieme:

  • prečo sa tuk ukladá primárne do brucha,
  • prečo ak chudneme, mali by sme okrem stravy pridať aj pohyb,
  • či cvičenie brušákov pomáha na krásne brušné svaly,
  • prečo sú podľa docenta smoothie nápoje vhodné pri priberaní a nie chudnutí,
  • či treba po tréningu jesť,
  • ako je to s iónovými nápojmi,
  • aký vplyv má spánok na chudnutie,
  • ako je to s našou výkonnosťou.

A mnoho ďalšieho.

recenzia Telo v 21. storočí

Ako byť zdravý? (Veronika Folentová)

Zatiaľ čo predchádzajúca kniha bola písaná formou jedného rozhovoru, v tejto nájdeme rozhovorov hneď 10. Autorka vyspovedala ľudí ako napr. kardiológa Roberta Hatalu, gastroenterológa Ladislava Kuželu, pohybového terapeuta Petra Patáka, neurogenetika Tomáša Eichlera a ďalších odborníkov.

Kniha sa číta ľahko a je vhodná pre každého, kto sa zaujíma o zdravie.

Spomedzi kvanta zaujímavých informácií pre teba vyberám aspoň tieto:

  • Štyridsaťminútová rýchla chôdza je pohyb, ktorý udržuje srdce v dobrej kondícii a dá sa vykonávať do vysokého veku.
  • Existujú základné triky, ktoré pomáhajú, aby neboli vysoké výkyvy cukru. Prvý je začať jedlo malým tanierom šalátu. Šalát má vlákninu, ktorá spôsobí, že sa cukry a tuky v žalúdku omnoho pomalšie vyprázdňujú. Výkyv cukru je tak menší. Základ je teda šalátom začať a nie končiť. Druhý malý trik je, že po každom jedle by sme sa mali hýbať. Pohybom vieme cukor spracovať, vtedy ide do svalov. Ak chceme, aby sa cukor spracoval dobre, treba sa hýbať.
  • Meditácia nedokáže nahradiť spánok, ale zlepšuje rôzne fázy spánku. Ľudia, ktorí meditujú, pomalšie starnú, pomalšie sa im skracujú konce chromozómov teloméry.
ako byt zdravy recenzia

Zachovajte si bystrosť (Sanjay Gupta)

Opäť jedna úžasná kniha nabitá informáciami. Napísal ju neurochirurg, ktorý je v odbore už vyše 20 rokov. Okrem toho sa Sanjay Gupta vo všeobecnosti považuje za jedného z najdôveryhodnejších reportérov v médiách. Okrem uznania v oblasti žurnalistiky získal niekoľko čestných titulov a humanitárnych cien za svoju starostlivosť o ľudí zranených vo vojne alebo pri prírodných katastrofách.

Jeden z najsilnejších momentov knihy bolo zistenie, že ochorenia ako Alzheimerova choroba vznikajú dvadsať až tridsať rokov predtým, ako sa objavia prvé symptómy, preto sa o mozog musia starať aj mladí ľudia. Ako si však už určite počula aj ty, to, či máme na vznik takej choroby genetické predispozície, nemá až taký vplyv. Vyše 90 percent svojho zdravotného stavu a dlhovekosti máme vo vlastných rukách.

Istotne ťa neprekvapí, že práve zdravý životný štýl je to, čo nás dokáže chrániť. Hovoríme teda o pohybe, zdravej strave, ale aj kvalitnom spánku, socializácii, učení sa nových vecí či manažmente stresu.

Podobne ako pri prečítaní knihy Dobehni svoj mozog, aj teraz som mala pocit, že som do každej bunky svojho tela nasala ďalšiu motiváciu, prečo sa hýbať.

V knihe sa dočítaš napr.:

  • Kilogramy navyše v oblasti brucha dokázateľne škodia predovšetkým mozgu.
  • Aeróbne aj anaeróbne cvičenie (silový tréning) prospieva nielen telu – mozgu dokonca ešte viac. Fyzická záťaž je zatiaľ jediná vedecky dokázaná vec, ktorá zlepšuje zdravie a fungovanie mozgu. Pohyb môže posilňovať mozog tým, že pridáva, opravuje a udržuje mozgové bunky, vďaka tomu budeš celý deň produktívnejšia a čulejšia.
  • Nedostatok fyzickej aktivity patrí medzi najvýraznejšie rizikové faktory kognitívneho úpadku a vzniku demencie.
  • Fyzická aktivita ponúka najväčšiu návratnosť investície do seba samého a je účinným liekom na mnohé faktory, ktoré prispievajú k vyššiemu riziku úpadku.
  • Keď sa nehýbeš, krvný obeh sa spomalí a telo využíva menej krvného cukru, takže viac cukru zostane obiehať v tele. Stav bez pohybu tiež negatívne ovplyvňuje tuk v krvi, lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL, dobrý cholesterol), krvný tlak v pokoji a hormón sýtosti leptín. Pri sedení svaly upadajú do akéhosi spánku, pri ktorom sa znižuje ich elektrická aktivita, čo vedie k atrofii a rozkladu. Navyše sa zastaví aj produkcia lipoproteínu lipázy, enzýmu, ktorý štiepi molekuly tuku v krvi, takže v tele obieha aj viac tuku. Keď sa tvoj metabolizmus spomalí, spaľuješ menej kalórií. Dobrá správa znie, že ak si aktívna, aj tých niekoľko minút pohybu zabráni účinkom toho, že priveľa času tráviš na zadku. Podstatou teda je, že hoci je nedostatok pohybu rizikovým faktorom predčasných ochorení a smrti, bežný pohyb dokáže taký osud zvrátiť.
  • Pohyb prospieva mozgu dvojako. V prvom rade efektívne využíva cukor cirkulujúci v krvi, zmierňuje zápal a zároveň stimuluje uvoľňovanie rastových faktorov, látok, ktoré podporujú množenie a fungovanie buniek. Rastové faktory v mozgu podporujú zdravie nových neurónov, tvorbu ciev a prežitie všetkých neurónov. Druhý spôsob, akým cvičenie prospieva mozgu, sa môže zdať trošku menej objektívny, ale nemenej dôležitý. Dnes už vieme, že pravidelný pohyb merateľne zmierňuje stres a úzkosť a zlepšuje spánok a náladu – a to všetko môže pozitívne ovplyvniť aj štruktúru a fungovanie mozgu. Kombinácia týchto účinkov vytvára nevyhnutne dôležitú dlhodobú odolnosť mozgu a pripravuje pôdu na to, aby sme boli tvoriví, bystrí a vedeli riešiť krátkodobé problémy.
  • Prečo treba používať zubnú niť a ako to súvisí s ochranou mozgu.
sanjay gupta kniha

Tento článok ukončím tým, že ak ťa baví čítať a rada nasávaš nové vedomosti, určite skúšaj aj takéto odbornejšie knihy. Aj v poslednej menovanej knihe nás autor nabáda, aby sme sa celý život učili niečo nové. Či už prostredníctvom kurzov, alebo aj čítania. Takže okrem toho, že sa po prečítaní takejto knihy dozvieš niečo nové a zaujímavé, čo môžeš rovno uplatniť vo svojom živote a zmeniť ho trošičku k lepšiemu, zároveň tým posilňuješ bystrosť svojho mozgu ;-).

A ja sa poteším spätnej väzbe. Či ťa článok inšpiroval, niektorú knihu z môjho výberu si prečítaš, prípadne či máš aj ty pre mňa nejaké tipy na čítanie.

A ak chceš pracovať na lepšej verzii seba samej, okrem čítania môžeš vyskúšať aj našu Novoročnú výzvu 2024. Nájdeš v nej skvelý základ, vďaka ktorému rozbehneš zdravý životný štýl. Rozhýbeš sa, začneš jesť zdravšie, resp. si viac uvedomovať, čo vkladáš do úst, a k tomu všetkému si budeš môcť vypočuť rady od uznávaného neuropsychológa Roberta Krauseho, ktorý ti pomôže, aby si vytrvala, nevzdala to a našla si v živote viac spokojnosti a nadšenia.

Fotka autora
Katarína Vrbičanová
Head of Content

Moje telo je to jediné, s kým musím prežiť celý život. Nie je to len klišé fráza, ale niečo, podľa čoho sa snažím žiť. Rada objavujem nové zdravé recepty, obklopujem sa pozitívnymi vecami a zbožňujem pohyb. Táto trojkombinácia je pre mňa dôvod, prečo som aj ja súčasťou Fitshakera :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.