Proteín
Štandardne by mal bežný človek prijať aspoň 0,8 g bielkovín na kg hmotnosti. U ľudí, ktorí športujú je tento koeficient vyšší a pohybuje sa pri 2-2,5 g. Pri počte 160 g bielkovín na deň je niekedy ťažké vyskladať jedálniček tak, aby nám potraviny s vyšším obsahom bielkovín neprestali chutiť. Preto je vhodné do stravy zaradiť proteín, kde jedna odmerka (zvyčajne 30 g) obsahuje 20 a viac g bielkovín.
Proteínové muffiny
Proteínové klbká so škoricou
Proteínové RAW tyčinky
Pri chudnutí je známe, že je potrebné prijímať viac gramov bielkovín a je predsa jednoduchšie si pripraviť chutnú proteínovú kašu, proteínové palacinky, koláčiky, smoothie, než stále dookola jesť tvarohy, tuniaky, cottage cheese, vajíčka, kuracie prsia a podobne.
Druhov proteínov je mnoho a líšia sa zložením a obsahom bielkovín. Príchuť si môžeš vybrať takú, aká ti vyhovuje.
Kedy a ako dávkovať proteín?
A vedľajšie účinky? Dalo by sa povedať že žiadne, pokiaľ nemáš intoleranciu laktózy. Vtedy je potrebné vyhľadať proteín, ktorý ju neobsahuje. V tomto prípade je taktiež vhodné miešať prášok s vodou a nie s mliekom.
Aminokyseliny BCAA
Obsahujú tri zložky, aminokyseliny - leucín, izoleucín a valín, ktoré si telo nedokáže samo vyprodukovať, preto je nutné ich prijímať zvonku.
Úlohou aminokyselín BCAA je:
- ochrana svalovej hmoty pred poškodením namáhavým fyzickým výkonom
- zvýšenie kvality a množstva svalovej hmoty
- obnovenie sily a urýchlenie regenerácie
- spaľovanie tuku a redukcia nadváhy
Pri zníženom príjme kalórií počas diéty nastane to, že telo začne spaľovať energiu najskôr zo svalových bielkovín a BCAA majú za úlohu chrániť nadobudnutú hmotu pred rozpadom. Izoleucín pritom spôsobí, že telo začne prijímať energiu z tukov a zabraňuje ich ukladaniu.
Pri zvýšenej námahe pri tréningu naše telo stráca zložky BCAA, čím sa v konečnom dôsledku cítime unavení, naša výkonnosť klesá. Prijímanie BCAA nás pred únavou chráni, dokážeme rýchlejšie regenerovať a zotaviť sa po tréningu, podporuje sa aj imunitný systém a obranyschopnosť nášho organizmu.
Dávkovanie aminokyselín BCAA
Spaľovače
Na začiatok je nutné poznamenať, že nie všetky spaľovače sú účinné pre každého rovnako. Každé telo je jedinečné a ináč reaguje na dané látky. Preto niekomu zaberie výrobok viac ako druhému.
Spaľovače rozoznávame podľa látok, ktoré obsahujú. Úlohou ,,termo“ spaľovačov je zvyšovanie telesnej teploty človeka, väčšia spotreba energie, človek sa v konečnom dôsledku pri cvičení viac potí. Výrobky obsahujúce guaranu, kofeín zvyšujú pulz človeka a urýchľujú proces látkovej premeny, čo má za následok vyššiu spotrebu energie. Doplnky obsahujúce chróm znižujú pocit hladu a výrobky s označením CLA zabraňujú ukladaniu tukov v tele.
Karnitín
Na trhu je množstvo výrobkov s rôznym zložením a v rôznej forme, či už práškové, tabletkové, tekuté alebo v podobe šumivých tabliet.
V druhej časti sa zameriame na ďalšie používané výživové doplnky: kreatín, glutamín a vitamíny. :-)
Len z výživových doplnkov ti svaly nenarastú, pridaj k nim aj cvičenie:
Cviky na pevný zadok
Cvičenie na celé telo
Cviky na všetky partie tela
Už od malička mám blízko k športu, najskôr karate, 10 rokov aktívne futbal a až počas vysokej školy som získal záľubu k činkám, vareniu a zdravej strave. Na začiatku som si myslel, že k vysnívaným kockám na bruchu mi stačí robiť brušáky a veľa behať. Postupne som začal spoznávať jednotlivé stroje, činky a ďalšie a ďalšie variácie cvikov a stala sa z toho závislosť, ktorá prerástla do prvého certifikátu trénera. Pôsobím v Košiciach, kde vo fitku stretávam rôznych trénerov, no ja sa od nich líšim svojim individuálnym prístupom ku klientom a neustálemu sledovaniu správnej techniky pri cvičení. Stále chcem napredovať, zlepšovať sa, vzdelávať sa a pomáhať druhým. Posledné dva roky taktiež pretekám v Spartan Race, kde som získal každý rok 3x trifektu a zdolal dva ultra beasty.