Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ak chceš schudnúť, inšpiruj sa! Toto je vzorový jedálniček na chudnutie pre ženy vegetariánky na 1 deň

jedálniček na chudnutie pre ženy
Mnoho ľudí si myslí, že keď začne chudnúť, musí držať nejakú prísnu diétu, no to vôbec nie je pravda. Aj v režime, kedy sa snažíme schudnúť môže byť naša strava výživná, sýta, veľmi chutná a dokonca bohatá aj na sladké chute. Samozrejme, tie zdravé, doma a s láskou prichystané. Dnes ti prinášame už druhý vzorový jedálniček na chudnutie na celý deň. Ten dnešný začne sladkými raňajkami a bonusom je, že je čisto vegetariánsky. Si zvedavá, ako to v taký deň môže vyzerať?

Ak je toto prvý jedálniček, ktorý si na našej stránke objavila, odporúčame ti prečítať si úvodné slová z prvého vzorového jedálnička. Nájdeš tam informácie, že takéto jedálničky na mieru nerobievame, jedná sa len o inšpiráciu, no nie je v ňom zohľadnených množstvo individuálnych faktorov, ktoré sú veľmi dôležité a u každého z nás sa líšia. Tak to bude v každom vzorovom jedálničku, ktorý u nás objavíš. Poďme teda konkrétne na druhý z nich.

RAŇAJKY

Nakoľko sme minulý týždeň začínali slanými raňajkami, dnes to bude opačne a hneď zrána začneme teplou pšenovou kašou.

Pšenová kaša s opečenými hruškami a mandľami

Pšenové vločky sú super nielen pre celiatikov, keďže sú prirodzene bezlepkové. No nakoľko ich poznali už naši predkovia, je to surovina, ktorú naše trávenie hravo zvládne. Navyše, pšenové vločky sú bohaté na obsah železa, vlákniny či napríklad vitamínov skupiny B. K tomu super porcia tvarohu bohatého na bielkoviny je priam základ pre dobrý deň. :-)
pšenová kaša
 

DESIATA

Desiatovať nemusíš nič zložité. Odporúčame biely grécky jogurt 0% (napr. Milko) a k tomu cca 15 g buď bio datľového sirupu alebo domáceho džemu bez pridaného cukru.
vzorový jedálniček
 

OBED

Po obede sa nemusíš cítiť ospalá, pričom môžeš mať kopec energie a byť sýta. Stačí, ak zvolíš ľahšie verzie jedál. Konkrétne pre tento ukážkový deň odporúčame dať si na obed 1 porciu zeleninovej polievky bohatej na bielkoviny a potom 1 porciu šalátu s čakankou, granátovým jablkom a tempehom.

Zeleninová polievka plná bielkovín

Fantastická polievka plná živín, ktorú pripravíš do 20 minút. Vďaka pridanej červenej šošovici ťa zasýti na dlhšiu dobu.
zeleninova polievka
 

Listový šalát s čakankou, granátovým jablkom a tempehom

Niekedy stačí ozaj málo a môžeš dosiahnuť tak veľa. V tomto šaláte sa popri klasickej šalátovej zelenine stretneš aj s granátovým jablkom, či chutnou kyselkavou zálievkou. Ako zdroj bielkovín je v recepte použitý tempeh. Skvelé jedlo hotové do cca 15 minút.
recepty pri chudnutí
 

OLOVRANT

Na olovrant si môžeme dopriať až 2 kúsky mrkvovej tortičky ideálne plnenej tvarohovým krémom.

Mrkvová tortička

Vynikajúca vláčna mrkvová torta, kde do cesta okrem mrkvy pridávame aj datle, ktoré cesto zdravo osladia. Toho proteínu do cesta sa neboj. Ak doma žiadny nemáš, nahraď ho múkou, avšak musíme ťa upozoniť, že torta potom stratí časť obsahu bielkovín, ktoré sú veľmi dôležité.
zdrava strava vzorovy jedalnicek
 

VEČERA

Aby si nemusela večer stáť dlho pri varení, pridali sme na záver tohto jedálnička recept, ktorý ti zaberie iba pol hodinku.

Cuketový prívarok s kôprom

Cuketa do jedálnička každej fit žienky jednoznačne patrí. Dajú sa s ňou čarovať sladké aj slané pokrmy. V kombinácii s kôprom a uvareným vajíčkom máš postarané o famóznu večeru.
vegetariansky jedalnicek
A sme na konci ďalšieho vzorového dňa. Ako sa ti páči verzia jedálnička na chudnutie pre vegetariánov? :-)
Pripájame ešte výživové hodnoty za celý deň.
(Približné hodnoty príjmu sú vypočítané pre 70 kg vážiacu a 165 cm vysokú ženu vo veku 33 rokov s priemerným denným výdajom cca 2 000 kcal.)
Výživové hodnoty spolu za celý deň:

Kalorická hodnotaTukySacharidyBielkovinyVláknina
 1 665 kcal 52 g 157 g 111 g 27 g
 
Sú ti tieto recepty povedomé? Ak áno, potom máš a aj poctivo doma varíš z našej knihy Z fitka do kuchyne špeciál I. Recepty sú v nej zoradené podľa jednotlivých kategórií (raňajky, snacky, polievky,...), aby si si ľahšie vedela zostaviť svoj vyvážený jedálniček sama. Na ten istý princíp sú robené aj knihy Z fitka do kuchyne špeciál II a III, pričom k poslednej trojke je ako bonus v elektronickej podobe jedálniček na 10 dní od výživovej poradkyne Ivky Maheľovej (za slobodna Eľkovej):
jedálniček na chudnutie pre ženy
 
Ak sa ti páčia takéto jednodňové jedálničky, pozri si aj tieto:
Vzorový redukčný jedálniček na 1 deň (nielen počas vianočných sviatkov)
Vyvážený jedálniček na chudnutie na 1 deň: začíname deň praženicou
Recepty na celý deň podľa výživovej poradkyne Mirky Luberdovej
Fotka autora
Katka a Simča
Redaktor vo Fitshaker

V našich článkoch ti budeme prinášať spojenie toho, čo každá z nás vie najlepšie. Katka sa ako šéfredaktorka snaží počúvať, čo si pýtate a podľa toho vytvárať relevantný obsah, ktorý by mal byť čo najviac nápomocný. Simča ako trénerka sa aj vo svojej praxi snaží venovať strave do hĺbky. V našich článkoch ti prinesieme odpovede na otázky, ako by mohol vyzerať zdravý jedálniček, prečo je lepšie pripravovať si jedlo zdravším spôsobom, ukážeme si nejaké porovnania a pod. Veríme, že to bude prínosné a dozvieš sa v našich článkoch množstvo nových informácií. Príjemné čítanie!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.