Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

5 tipov na rýchle jedlá na obed či večeru

rýchle jedlá

V tomto článku by som vám rada ukázala moje tipy na bleskové recepty na obed či na večeru, ktoré si pripravujem ja. Ako šéfredaktorka blogu mám mnoho našich receptov vyskúšaných. A mnohé milujem a robím si opakovane. No aj ja mávam vyťaženejšie obdobia, keď vyhľadávam niečo fakt rýchle, hotové ideálne do 10-15 minút.

Jednak to riešim tým, že ak mám napr. cez víkend čas, pripravím si z toho-ktorého jedla viac a na druhý deň iba prihrejem a obed je hotový. (Ak ste si všimli, aj toto je jeden z tipov, čo sme vám dali do jedálnička. Varte na viac dní 😉.)

No a v dni, keď navarené dopredu nemám, to riešim napr. týmito rýchlovkami, ktoré som si pred uverejnením článku odkonzultovala s výživovou špecialistkou Jankou Kondrcovou (poznáte z Novoročnej výzvy 2022).

Na úvod chcem ešte dodať, že tieto recepty budú také jednoduché, že si viem predstaviť, že sa už mohli ocitnúť niekde inde, napr. aj v našej facebookovej skupine. Ak sa náhodou v niektorom recepte nájdete, budem sa tešiť, že podobné jedlá jedávame viacerí 😊. A pre ostatných to bude, dúfam, dobrá inšpirácia.

A ešte ďalšia poznámka na úvod. Suroviny zvyknem nakupovať prevažne v obchodoch Lidl a Billa, ktoré mám najbližšie. Čiže aj tieto moje odporúčania sú zo surovín, ktoré by sa mali dať kúpiť úplne bežne.

Množstvo surovín v receptoch bude na 2, maximálne 3 porcie.

# 1: Krevety so zeleninou a s jačmeňom

S manželom sme v obchode objavili zmes mrazenej zeleniny s jačmeňom Bonduelle a odvtedy si doma robievame tento naozaj jednoduchý recept.

Potrebujeme:

  • 1-2 lyžice oleja
  • 1 balenie mrazených malých kreviet (160 g)
  • morskú/himalájsku soľ
  • mleté čierne korenie
  • kurkumu
  • 1 balenie mrazenej zeleniny s jačmeňom

Ako na to?

1

Na oleji osmažíme krevety, ktoré sme predtým nechali rozmraziť (alebo, ak sme nestihli, prepláchneme ich vlažnou vodou).

2

Ochutíme koreninami, po asi 4 minútach pridáme mrazenú zmes a necháme na miernom ohni dusiť cca 6 minút.

3

Hotovo! Toto jedlo je veľmi ľahké, odporúčam dať si na obed aj hustejšiu polievku, prípadne si nechať toto jedlo na večeru.

Môj tip: Krevety môžeme nahradiť aj tofu, tempehom alebo kuracím mäsom (pri kuracinke to však bude trvať trošku dlhšie).

Tip od Janky:

Tip od Janky:

Jačmeň a špalda sú vo výžive ľudí výživnou zložkou. Obsahujú vitamíny (skupiny B a E) a minerálne látky (Mg, S, Na, K, Zn, Ca, P, Fe).

Špalda obsahuje viac bielkovín aj esenciálnych aminokyselín než pšenica.

Z výživového hľadiska je mrazená zelenina veľmi podobná čerstvej, straty živín sú minimálne.

Krevety sa radia k biologicky hodnotným potravinám.

rýchle obedy

# 2: Ryba s hráškovým pyré

Opäť ďalší recept takmer bez námahy a do 15-20 minút. Tento si u nás robievame takmer pravidelne raz týždenne.

V Lidli si kúpime rybu, najčastejšie dúhového pstruha alebo iného pstruha. Častejšie volíme sladkovodnú rybu a menej siahame po lososovi (hoci aj toho mám veľmi rada a v mojom jedálničku nechýba). Zvyčajne nám stačí jedno balenie, keďže 1 fileta pstruha má aj vyše 400 g. My si to po upečení rozdelíme na 2 porcie.

Potrebujeme:

  • rybu (cca 150-200 g filety na osobu)
  • soľ a korenie
  • 3-4 lyžice olivového oleja
  • mrazený hrášok (cca 200 g)
  • bylinky podľa chuti
  • semienka podľa chuti (voliteľné)

Ako na to?

1

Rybu dáme na papier na pečenie, ochutíme podľa seba. Ja mám momentálne dovezenú zmes korenia na ryby z Kanárskych ostrovov, obsahuje koriander, cesnak, rascu, petržlenovú vňať a soľ. Čiže dá sa namiešať rovnaká vlastná alebo použite, čokoľvek máte radi. Často stačí aj soľ a čierne korenie.

2

Ja túto zmes korenia (asi kopcovitú lyžičku) rozmiešam v 1-2 lyžiciach olivového oleja a natriem na rybu. Vložím do rúry na 180 ˚C na cca 15 minút pri ohreve zdola aj hora a ventilátore.

3

Medzitým pripravím jednoduché hráškové pyré tak, že mrazený hrášok nechám max. 5 minút vo vriacej vode, scedím, pridám k nemu olivový olej (asi 1-2 lyžice) + obľúbené bylinky. Ak mám čerstvé, obľubujem mätu, medovku alebo aj bazalku. A rozmixujem ručným mixérom.

4

Minule som si do hráškového pyré pridala aj hrsť slnečnicových semienok a bolo to úžasné.

Tip od Janky:

Tip od Janky:

Rybie mäso má vysokú biologickú a výživovú hodnotu, pretože bielkoviny obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny. Morské ryby sú prevažujúcim zdrojom esenciálnych omega-3 MK s výbornými protizápalovými účinkami nad omega-6 MK s prozápalovými účinkami.

Strukoviny sú skvelým zdrojom bielkovín, minerálnych látok, vitamínov a prospešnej vlákniny.

rýchle večere

# 3: Kuskus s tuniakom, avokádom a so cherry rajčinami

Priznám sa, že tento recept (alebo niečo veľmi podobné) som pred pár rokmi niekde videla. Nie je to môj výmysel, keďže si už však naozaj neviem spomenúť, kde to bolo a ani či a čo som tam upravila, pripájam ho. Robievame si ho naozaj pravidelne, najčastejšie na večeru.

Potrebujeme:

  • cca 120 g kuskusu
  • soľ
  • mleté čierne korenie
  • kurkumu
  • 1 avokádo
  • cca 10 ks cherry paradajok
  • 1 konzervu tuniaka

Ako na to?

1

Kuskus (asi 120 g na 2 porcie) nasypeme do misky, jemne osolíme, pridáme trošku kurkumy a mletého čierneho korenia a zalejeme 240 ml vriacej vody (čiže vždy dvojnásobné množstvo, ako je váha kuskusu).

2

Prikryjeme, aby nasal vodu, a medzitým si nakrájame 1 avokádo na kocky, takisto cherry paradajky (my ich máme radi, nešetrím nimi, odhadom aspoň 10 ks).

3

K hotovému kuskusu pridáme 1 scedenú konzervu tuniaka (kupujeme Rio mare; ak je v olivovom oleji, zvyčajne ho scedím bokom a polievam ním granuly pre psa) a nakrájané avokádo s paradajkami, premiešame a podávame.

Tip od Janky:

Tip od Janky:

Kuskus je výrobok najčastejšie z pšenice, cestovinového typu. Pre ľudí s alergiou na lepok je skvelou náhradou kuskusu quinoa.

Zelenina a tuniak pridávajú receptu skvelú nutričnú hodnotu. Avokádo je zdrojom zdravých tukov, vitamínov skupiny B, E a minerálnych látok K, Ca, P, Mg.

rychly zdravy obed

# 4: Šošovicové cestoviny s bazalkovým pestom a mozzarellou

Už aj v Lidli som objavila svoje obľúbené strukovinové cestoviny, konkrétne z červenej šošovice. Ja si k nim robievam najčastejšie čerstvé pesto z bazalky. No niekedy pre zmenu urobím pesto z pažítky, prípadne v sezóne z medvedieho cesnaku.

Na pesto použijem zvyčajne všetky lístky bazalky z kvetináča, čo predávajú v obchodoch. V lete mi však rastie v záhrade, takže množstvo si prispôsobujem od oka.

Potrebujeme:

  • 250 g cestovín z červenej šošovice
  • bazalku
  • olivový olej
  • parmezán (cca 50-75 g)
  • 1-2 hrste píniových orieškov (príp. slnečnicové semienka)
  • soľ
  • citrónovú šťavu (voliteľné)
  • 125 g mozzarelly

Ako na to?

1

Dáme variť cestoviny a medzitým si pripravíme pesto.

2

Bazalkové lístky umyjeme, otrepeme od vody, vložíme do mixéra a pridáme k nim olivový olej podľa potreby. Začíname v menších množstvách a podľa mixovania prilievame tak, aby sme dosiahli požadovanú konzistenciu.

3

Takisto pridáme syr parmezán (z tej trojuholníkovej tehly, čo predávajú v obchode, je to asi ¼ alebo ⅓).

4

A nezabudneme pridať píniové oriešky (ak nemáme, účel dobre splnia aj slnečnicové semienka).

5

Všetko rozmixujeme na hladké pesto, ktoré iba jemne osolíme (parmezán je dostatočne slaný). Ak máme, pridáme aj trošičku citrónovej šťavy, ale mne pesto chutí aj bez nej.

6

Uvarené cestoviny zmiešame s pestom a pridáme nakrájanú mozzarellu.

Môj tip: Pesta si môžete vyrobiť aj vo väčšom množstve a odložiť na ďalšie použitie. Chutí super natreté na hrianke alebo ako dip k plackám, alebo o týždeň znovu do cestovín.

Tip od Janky:

Tip od Janky:

Strukovinové cestoviny sú vhodnou alternatívou klasických cestovín. Používanie korenín a byliniek je skvelé na naše trávenie a tým na črevný mikrobióm.

Parmezán je výborným zdrojom bielkovín s esenciálnymi aminokyselinami aj tukov.

rychlé recepty na veceru

# 5: Ryža s paradajkovou omáčkou, so špenátom a s cícerom (alebo s tofu)

Toto jedlo sme si začali robievať v čase prvého lockdownu, keď sme mali doma nakúpených viac konzerv. A robievame si ho radi doteraz, je totiž rýchly, veľmi sýty a výborne zahreje aj vďaka pridaným koreninám.

Potrebujeme:

  • cca 1-2 lyžice olivového oleja
  • 1 cibuľu (príp. 2 menšie šalotky)
  • 1 konzervu cícera
  • mletý koriander
  • mletú rascu
  • kurkumu
  • mleté čierne korenie
  • soľ
  • 1 konzervu 400 g drvených paradajok (ja preferujem značku Solo Pomodoro Mutti)
  • čerstvý baby špenát (cca ½ vaničky)
  • cca 120-150 g ryže

Ako na to?

1

Na oleji osmažíme cibuľku (ja ju krájam na väčšie pásiky, mám rada, keď ju v tomto recepte vidno).

2

Pridáme prepláchnutý cícer z konzervy, ochutíme koreninami z indickej kuchyne (koriander, rasca, kurkuma, čierne korenie a soľ).

3

Podlejeme konzervou drvených paradajok a necháme prebublať asi 5-10 minút.

4

Asi 1-2 minúty pred skončením pridáme prepláchnutý čerstvý špenát (zvyčajne aspoň pol balenia), a keď sa scvrkne, vypneme.

5

Podávame s ryžou.

Môj tip: Niekedy namiesto cícera používam tofu.

Tip od Janky:

Tip od Janky:

Ryža a strukovina sú z výživového hľadiska výborná kombinácia. Cícer je zdrojom bielkovín, minerálnych látok, vitamínov a vlákniny. Pridané koreniny, bylinky a špenát zvyšujú nutričnú hodnotu jedla.

rychle jedlo

Verím, že si medzi receptami načerpala inšpiráciu aj ty. Budem sa tešiť, ak mi napíšeš do komentára, či niečo vyskúšaš pripraviť, alebo či robievaš niečo podobné.

Na záver by som sa rada poďakovala aj Janke Kondrcovej, ktorá si napriek svojmu pracovnému vyťaženiu našla na tento článok čas a prispela aj svojimi tipmi.

A nezabúdaj, byť zdravá a fit nie je iba o strave, je potrebné k tomu pridať aj pohyb. U nás vo Fitshakeri máme v ponuke vyše 900 tréningov, ktoré si vieš jednoducho filtrovať a vybrať si tak to, čo je pre teba vhodné. Platíš iba jedno členstvo a vďaka tomu máš 24/7 k dispozícii celý náš obsah. Šetri čas, peniaze a buď zdravá a fit!

domáce cvičenie pre ženy
Fotka autora
Katarína Vrbičanová
Head of Content

Moje telo je to jediné, s kým musím prežiť celý život. Nie je to len klišé fráza, ale niečo, podľa čoho sa snažím žiť. Rada objavujem nové zdravé recepty, obklopujem sa pozitívnymi vecami a zbožňujem pohyb. Táto trojkombinácia je pre mňa dôvod, prečo som aj ja súčasťou Fitshakera :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.