Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nedocenená Quinoa - 8 dobrých dôvodov, prečo ju konzumovať

Quinoa
Na prvý pohľad vyzerá Quinoa ako drobná ryža. Nenechaj sa však oklamať vzhľadom. V drobných zrniečkach sa ukrýva pravý poklad Inkov, ktorí túto vzácnu plodinu pestovali už pred 5 000 rokmi. Vo svojej “rodnej” Južnej Amerike je vysoko cenená a nechýba na žiadnom ekvádorskom, bolívijskom či peruánskom stole. My ti prezradíme 8 dôvodov, prečo by nemala chýbať ani na tom tvojom :-).

1. Bielkoviny, bielkoviny, bielkoviny

Áno. Skutočne bolo potrebné napísať bielkoviny trikrát. Quinoa je totiž jedným z najbohatších zdrojov bielkovín, čo ocenia najmä tí, ktorí cvičia a tiež vegetariáni a vegáni. V 100 g obsahuje quinoa neuveriteľných 15 g bielkovín!

2. Všetky esenciálne aminokyseliny v jednom

Ako jedna z mála rastlín obsahuje quinoa všetkých 9 dôležitých esenciálnych aminokyselín. Ak cvičíš a snažíš sa poctivo budovať svalovú hmotu, určite sa ti pri tejto informácii rozžiarili oči. Týchto 9 aminokyselín si telo totiž nevie vyrobiť samo a potrebuje ich dodávať v strave. Tak prečo nie quinoou spolu s množstvom ďalších dôležitých látok?
fitshaker-blog-quinoa
 

3. Minerály, vitamíny a ďalšie živiny

Predstav si takú štandardnú 40 gramovú porciu quinoi. My ti teraz prezradíme “neštandardné” hodnoty, ktoré v sebe ukrýva. Porcia pokryje 43 % odporúčanej dennej dávky mangánu, 21 % odporúčanej dennej dávky horčíka, 20 % fosforu. Tiež tam nájdeš vitamíny B, A, C, E, železo (ktorého obsahuje 2 x viac ako pšenica), vápnik a vlákninu.  Na takú obyčajnú “prílohu” k obedu to vôbec nie je zlé, však :-)?

4. Pomocník pri chudnutí

Ak sa nachádzaš medzi tými, ktorí sa pokúšajú zhodiť nejaké to kilo (napríklad v našej novoročnej 50-dňovej výzve :-)), zbystri pozornosť. Quinoa má nízky glykemický index, a tým zabraňuje kolísaniu hladiny cukru v krvi, čím zasýti na dlhší čas. Táto informácia je veľmi užitočná aj vtedy, ak ty alebo niekto z tvojho okolia, trpí cukrovkou. Môžeš tak rozšíriť jedálniček o chutnú potravinu plnú zdraviu prospešných látok.

ceviche-855176_1280
 

5. Bez lepku a cholesterolu

Ani bezlepková diéta nie je problémom. Quinoa je totiž prirodzene bezlepková potravina, v ktorej niet navyše ani stopy po cholesterole. Čiže, ak máš doma náhodou babku, ktorá sa na vysoký cholesterol sťažuje, neváhaj jej ponúknuť quinou. Po najbližšom vyšetrení sa ti určite poďakuje.
 

6. Všestranná v kuchyni

Ak si nevieš predstaviť ako quinou pripravovať a konzumovať, dáme ti jednoduchý návod. Predstav si quinou ako prílohu namiesto zemiakov alebo prísadu všade, kde teraz používaš ryžu. Raňajková verzia s ovocím a orieškami, obedová ako príloha, olovrantová a desiatová ako nákyp… Možnosti je nespočetne. Navyše sa pripravuje ešte jednoduchšie ako ryža - prepláchnuť, 15 - 20 minút povariť a quinoa je pripravená k zjedeniu.
fitshaker_blog_quinoa_ranajky_3
 

7. Bojovník proti stresu a migréne

Áno, čítaš dobre. Táto rastlina je skvelým bojovníkom proti stresu a migréne hneď z dvoch dôvodov. Prvým je obsah horčíka a druhým obsah vitamínu B2. Horčík dokáže uvoľniť krvné cievy, čím spôsobí zmiernenie bolesti hlavy a posilnenie kostí či zubov. Vitamín B2 pomáha pri úzkosti, únave a vysokom krvnom tlaku.
 

8. Trávenie bez ťažkostí

Vďaka probiotickým vlastnostiam a obsahu nerozpustnej vlákniny je v boji proti tráviacim ťažkostiam quinoa na tvojej strane. Okrem plynulého trávenia pomôžeš svojmu telu ochrániť sa pred žlčovými kameňmi či rakovinou hrubého čreva.
salmon_volcano (1 of 1)

Pevne verím, že ťa aspoň jeden dôvod zaradiť quinou do svojho jedálnička presvedčil. Či sa rozhodneš kvôli benefitom spojených s chudnutím, trávením, naberaním svalovej hmoty alebo antistresovým, urobíš pre seba skvelú vec. V konečnom dôsledku totiž získaš celý “all inclusive” balíček :-).

Množstvo zdravých a chutných receptov nájdeš v našej knihe Z fitka do kuchyne 1. Recepty napiekli i navarili popredné fitness trénerky, od ktorých sa môžeš len inšpirovať :-). 

knihy z Fitka do kuchyne

Po recepty nemusíš chodiť ďaleko. Nejaké nájdeš tu:

Raňajky: Chutná kaša s malinami a mandľami

Obed: Quinoa rizoto s dubákmi

Obed či večera: Zeleninová quinoa panvička

Večera: Losos-Quinoa Express

Fotka autora
Baška Línek
Redaktor vo Fitshaker

Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.