Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Chceš otehotnieť? Čakáš bábätko? Toto by si si mala prečítať!

ajurvéda rady pre tehotné
Premýšľate s partnerom nad bábätkom a chceli by ste sa na to aj zodpovedne pripraviť? Alebo máte za sebou neúspešné snaženie sa a hľadáte spôsob, ktorým ti vám pomôcť? Prípadne si potratila a chcela by si pred ďalším snažením sa zlepšiť svoj organizmus natoľko, aby si sa podobnej skúsenosti už vyhla? V tomto rozhovore s odborníčkou na ajurvedu Evičkou nesľubujeme žiadne zázraky, no vieme ti poskytnúť rady, ktoré možno inde nedostaneš. A nezabudneme aj na tehuľky, ktorým poradíme prírodné spôsoby, ako sa vyhnúť rannej nevoľnosti, ktoré jedlá v tehotenstve radšej nejesť a pod. Príjemné čítanie. ;-)

Milá Evička, už sme sa párkrát s tebou zhovárali na tému ajurvéda, no zatiaľ nikdy nie v súvislosti s tehotenstvom a plodnosťou žien a mužov. Aký je pohľad ajurvédy na túto tému?

Ajurvéda je známy liečebný systém, jej prístup k tehotenstvu a plodnosti začína niekoľko mesiacov pred počatím. Najčastejším problémom, s ktorým sa stretávam, býva hlavne rozladenosť hormonálneho systému a nutnosť očisty organizmu. A to u oboch partnerov, aby sa dosiahla kvalita vajíčka aj spermií a samozrejme dobrý stav maternice, v ktorej sa bude dieťatko vyvíjať.
Práve ajurvéda dokáže zharmonizovať telo po fyzickej aj mentálnej stránke vďaka správnemu životnému štýlu. Aj vďaka ajurvéde sa tak odstránia časté problémy s plodnosťou a tehotenstvom a po pôrode sa organizmus matky dokáže lepšie zotaviť a fungovať.
tehotenstvo
 

Prežívajú tehotenstvo konštitúcie VATA, PITTA a KAPHA rozdielne? Ak áno, aké sú tam rozdiely?

Samozrejme. Často sa stretávam s nadváhou, ktorá bráni správnemu fungovaniu reprodukčného systému. V súvislosti s nadváhou (zvýšená KAPHA) spomeniem problémy s ovuláciou, vznik myómov, cýst, zadržiavaním vody v tele.
Pri problémoch s otehotnením alebo tehotenstvom samotným môže byť príčina aj v rozladenej VATA alebo PITTA energii. U VATA typov je to často hlavne nervový systém, tieto ženy sú často taká kôpka nervov, majú problém so spánkom, ktorý je v tehotenstve veľmi dôležitý. PITTA ženy majú problémy s nepravidelným menštruačným cyklom, nauzeou, trávením.
Ale vrátim sa k nadváhe. Tá síce nie je priama príčina neplodnosti, ale tukové bunky produkujú estrogén, telo sa potom správa akoby užívalo antikoncepčné hormóny, chýba ovulácia. Na druhej strane, ženy, ktoré majú postavu typu Venuša, otehotnejú rýchlejšie.
Ak máte podváhu, znova je tu problém, telo potrebuje aspoň 20% zo svojej hmotnosti tuk, aby dokázalo tvoriť hormóny, práve preto anorektické typy žien strácajú cyklus. Stačí často pár kíl nabrať a hormonálny profil sa upraví. Škodí aj chlad usadený v tele – ten oberá o energiu obličiek ženy, preto sú vhodné zahrievajúce potraviny a koreniny hlavne v zimných mesiacoch u typu VATA a KAPHA.
ako otehotniet
 

Aké najčastejšie problémy môžu páry riešiť, ak sa im nedarí s otehotnením? Naozaj zohráva vek veľmi dôležitú rolu? Alebo je podstatnejší zdravotný stav oboch partnerov?

Problémy najčastejšie súvisia s dlhoročným užívaním antikoncepcie a nesprávnym životným štýlom – priveľa chémie, neliečené infekcie, nedostatok vitamínov, prepracovanosť, nadváha a iné.
Často sa v praxi stretávam s tým, že žena nemá problém otehotnieť, ale nedokáže bábätko donosiť. Vek je často problém hlavne u žien, ženy majú čas, 20 rokov užívajú antikoncepciu a potom sa veruže čudujú, že ono to pred štyridsiatkou nejde tak ľahko.
Ajurvéda považuje ideálny vek ženy na splodenie dieťaťa do 35-ky. Okolo štyridsiatky už veľa žien rieši prejavy menopauzy. Muži majú z hľadiska veku výhodu. Aj zlý spermiogram nemusí znamenať neúspech a žena môže otehotnieť. Veď stačí jedna žubrienka. :-)
Nevýhodou žien je fakt, že na rozdiel od mužov ich reprodukčná kapacita je vyčerpateľná.
 

A čo napríklad také emócie? Majú vplyv na počatie?

A ešte aký!!! Neporiadok na emocionálnej úrovni je ďalší problém. Často je žena v neskutočnom strese pri každej ďalšej menštruácii, veľakrát je tam nátlak partnera alebo manžela, svokry, obviňovanie z neschopnosti.
Nie nadarmo platí, že žena skôr otehotnie v príjemnej atmosfére, dovolenkovej pohode. Veľmi často sa stretávam s tým, že muži sa cítia ako oplodňovací nástroj napríklad počas ovulácie. A ono to práve preto nefunguje.
Vždy hovorím narovinu, milujte sa z lásky a pre radosť, nie pre splodenie potomka.

Poznám desiatky prípadov, kedy žena otehotnela práve vtedy, keď sa tým prestala zaoberať, keď veciam nechala voľný priebeh.
oplodnenie
 

Aké potraviny sa odporúča konzumovať, ak chceme zvýšiť šance na počatie? Platia aj nejaké špeciálne odporúčania pre mužov?

Šancu na počatie zvyšuje pozitívny prístup, dodržiavanie správnej životosprávy a radosť zo života. Ajurvéda doporučuje napríklad namočené mandle a orechy, datle a figy, dostatok kvalitnej zeleniny a ovocia (hlavne šťavnaté zrelé ovocie v bio kvalite – ja hovorím to „od babky“ – slivky, hrušky, jablká).
Tiež napríklad teplé mlieko korenené šafránom a kardamonom a osladené medom, je to nápoj, ktorý zlepšuje tzv. OJAS – čo je akási esencia života, vitality. Tá sa prenáša počas tehotenstva z matky na bábätko.
Čo sa týka životného štýlu, človek má byť v pohode, jesť satvickú stravu (to je strava harmonizujúca, poskytujúca výživu a energiu), dostatočne odpočívať, hýčkať sa napríklad olejovou masážou, netráviť veľa času za počítačom alebo pred televíziou. Veľmi prospešná je jóga, meditácie a afirmácie.
Z ajurvédskych bylín doporučujem ašvagandu a šatavari, tiež bylina dlhovekosti guduchi alebo brahmi na nervový systém.
Ajurvéda nazýva reprodukčné tkanivá tzv. SHUKRA – u žien vajíčka, u mužov spermie. Ich kvalita závisí od ostatných tkanív v tele – patrí sem napr. aj krv, preto sa doporučujú horeuvedené potraviny na vyživovanie všetkých tkanív v tele.
Vyskúšajte napríklad banán so škoricou a kardamonom – chutný a zdravý dezert na zlepšenie trávenia. Celkovo sa do jedál odporúča pridávať tiež koriander, fenikel alebo kurkuma. A nepodceňuje afrodiziaká ako sú rôzne esenciálne oleje – geranium, ylang ylang, škorica. Vôňa je nesmierne dôležitá. K bylinám na sexuálny apetít patrí aj zeler, maca peruánska, zázvor, senovka grécka, ale aj alchemilka, palina, rebríček, ktoré zlepšia celkové reprodukčné funkcie u oboch.
ajurveda
 

Keď spomíname mužov, čo okrem stravy by mali muži zmeniť, ak chcú počať dieťa?

Podľa výsledkov meraní sa doporučuje zmena jedálneho lístka, viac pohybu na čerstvom vzduchu. Podľa toho, ktorá konštitúcia je rozladená namiešam bylinkové nutričné zmesi, ktoré pôsobia pozitívne na hormonálny systém, libido, na stavy prepracovanosti.
Ašvaganda je vhodná pre slabých jedincov, pomáha pri stabilizácii maternice a zlepšuje kvalitu spermií. Muži si myslia, že im stačí spermiogram v norme. No ono to často nestačí. Veľmi často sa stretávam s tým, že práve muži nemajú záujem o detoxikáciu, považujú ju za zbytočnosť alebo len ženský nezmysel. Preto vždy vyzývam páry, aby prišli spolu, pokiaľ príde len žena, je zaručený úspech polovičný.
 

Čo ak žena zažila potrat, prípadne mnohonásobný potrat. Môže si pomôcť ajurvédou?

Určite áno. Mala som mamičku, ktorá mala túto negatívnu skúsenosť asi 5-krát. Ale nevzdávala sa. Minulý rok sa jej narodil zdravý chlapček.
Dôkladná príprava na tehotenstvo značne redukuje možnosť potratu.

Veľmi osožné sú ajurvédske očisty, masáže, strava, ktorá má byť výživná a prispôsobená konštitúcii. Stres a hektický spôsob života v tomto smere vôbec neprospieva.
Veľmi prospešná je už spomínaná bylina šatavari. Stále tvrdím, že zdravá žena má pravidelný cyklus, zo skúsenosti viem, že u 80% žien tomu tak nie je.
Šatavari je jednou z najvýznamnejších liečivých bylín, nazýva sa kráľovnou bylín pre ženy. Je to bylina plná živín a je najlepšou bylinou na podporu ženskej plodnosti. V ajurvéde sa používa predovšetkým na podporu sexuálneho zdravia ženy, pre hormonálne a regeneračné účinky. U mužov je vhodná k fytoterapii mužskej neplodnosti z dôvodu riedkych spermií.
nedarí sa mi otehotnieť
 

To, že by žena v tehotenstve nemala piť alkohol, fajčiť, či jesť sushi alebo plesnivé syry nám je známe. Ale sú z pohľadu ajurvédy aj nejaké bylinky, korenia či iné potraviny (možno aj podľa zaradenia do konštitúcie), ktorým by sa tehotná žena mala vyhýbať?

Určite sú to hlavne pikantné jedlá, tiež pokrmy, ktoré spôsobujú nafukovanie (tu je vhodné ich kombinovať s bylinkami, ktoré tieto účinky eliminujú) no a v neposlednom rade všetko čo obsahuje umelé sladidlá a chemické aditíva, tiež mastné a vyprážané je lepšie obmedziť.
Veľa žien počas tehotenstva extrémne priberie, čo hlavne u obéznych žien je často problém. Nesúhlasím teda s tvrdením, že tehotná žena má jesť za dvoch. Opatrnosť platí aj pri rôznych bylinkách, ktoré by sa nemali používať hlavne v prvom trimestri.
 

Existujú nejaké tipy z ajurvédy, ktoré môžu pomôcť tehotnej žene, ak trpí rannými nevoľnosťami?

V ajurvéde pomáha konzumácia mletých kardamonových semien, feniklový čaj a veľa oddychu. Mnohým ženám pomôže citrónová šťava, prípadne z aromaterapie citrónovový olej na inhaláciu.
Ďalším receptom je zmes čaju z KARI listov s citrónom a medom alebo klinčekový či mätový čaj. Veľmi osožné sú ranné dychové cvičenia pranayama.
Pomáhajú tiež potraviny s vysokým obsahom piridoxínu – napr. zemiaky, banány, kvalitné ryby. Pri ranných nevoľnostiach doporučuje ajurvéda menšie porcie jedál a dostatočný pitný režim.
som tehotna
 

Nakoľko sa tejto problematike venuješ už nejaký ten piatok, máš za sebou aj nejaké konkrétne úspechy, o ktoré by si sa chcela a mohla s nami podeliť?

Nikdy som nemala v pláne venovať sa téme otehotnenia, ale dnes rada pomáham ženám, ktoré chcú otehotnieť prirodzenou cestou. Ono to prišlo akosi samo, keď mi pár žien otehotnelo po detoxikačnom programe vďaka triphale – úžasnej zmesi 3 bylín, na ktorú nedám dopustiť a ktorú doporučujem takmer každému. Hoci na druhej strane nerobím zázraky.
Mnohým ženám som pomohla schudnúť alebo naopak pribrať, zharmonizovať menštruáciu – to je základ. A hlavne vždy odporúčam naučiť sa správne dýchať – čo súvisí s tzv. „Prana Vata“, ktorá je nesmierne dôležitá, hlavne ak má žena stresujúce zamestnanie a robí všetko „narýchlo“. Chcem však podotknúť, že ženám, ktorým som pomohla, dodržiavali moje pokyny a boli naozaj „poslušné“, mnohé to však aj vzdali hneď v začiatkoch.
umele oplodnenie
 

Chcela by si na záver dať našim čitateľkám nejaké tipy, rady či odporúčania, ktoré tu ešte neodzneli?

Vyváženú stravu som už spomínala, skúste tiež vybalansovať VATA energiu stravou ako je prirodzene sladká chuť napr. sladkých zemiakov, karotky, kvalitných sladidiel. Pokiaľ je narušená KAPHA energia, ktorá znamená nadváhu, najprv jednoznačne schudnúť.
Keď už žena otehotnie, neodoporúčam žiadne očisty ani diéty. Ďalším ajurvédskym pomocníkom je olejová samomasáž napr. teplým sezamovým alebo kokosovým olejom – podľa typu konštitúcie. Experimentujte s korením ako je ajwain, rímska rasca, ktorá purifikuje maternicu u žien a genitourinárny trakt u mužov, kurkuma (na zlepšenie interakcie medzi hormónmi a cielenými tkanivami).
Vo všeobecnosti je dôležité jesť širokú škálu potravín, aby ste získali všetky základné živiny. Výborné sú tzv. dhaly alebo kičari – jednoduché ajurvédske pôstne jedlo. Skúste tiež masáž brucha na podporu plodnosti – plynulým krúživým pohybom masírujete bruško okolo pupka od lonovej kosti až po rebrá. Vhodný je v tomto prípade teplý ricínový olej, prípadne zriedený s iným olejom vzhľadom na jeho hustú konzistenciu. Masáž je vhodná pri bolestivej menštruácii so zrazeninami.
Program plodnosti, ktorý ponúkam odporúča očistiť najprv genitourinálny trakt. Ak sú nečistoty ako plesne, kvasinky a iné toxické látky odstránené, bylinky na podporu plodnosti lepšie účinkujú. Ako som už spomínala je nesmierne dôležité, aby obidve fázy absolvovali obaja partneri. Celkový program očisty by sa mal vykonávať aspoň 3 mesiace pred pokusom o otehotnenie.
Čo sa veľmi často podceňuje je už spomínaná menštruácia a starostlivosť počas nej. Moje rady - počas cyklu viac odpočívať, vyhnúť sa cestovaniu, jesť ľahko stráviteľné jedlá. Toto všetko platí hlavne u žien nad 30 rokov.
Stále to prízvukujem, ženy, používajte panenský kokosový olej na intímnu hygienu, a to počas celého tehotenstva, kedy je žena náchylnejšia „niečo chytiť“. Choďte na dovolenku, choďte na preventívnu prehliadku (pozor na zubné kazy), zabudnite na gélové nechty, schudnite! Aké jednoduché, že?
Možno nie všetky rady by sa stretli s pochopením u lekárov, ale toto je moje presvedčenie, ktoré odovzdávam ďalej ľuďom, ktorí mi dôverujú. Ďakujem im všetkým. A moje motto na tému tehotenstvo znie – „Užívať si milovanie zvyšuje Vaše šance na otehotnenie!“.
S láskou Eva Valentovič – AYUREVA.
babatko
Evičke z AYUREVY veľmi pekne ďakujeme za obohacujúc informácie. Verím, že aj ty si si z nich niečo odniesla a pomôžu ti na tvojej ceste za vytúženým dieťatkom. Nech je tvoje cesta čo najkrajšia. ;-)
 
No a ak by si chcela svoje naštartovanie za otehotnením začať chudnutím, teraz máš najlepšiu príležitosť. Začni s nami cvičiť doma. Na výber máš z vyše 600 tréningov:
cvičenie na doma
 
Ak plánuješ bábätko, alebo ho už dokonca čakáš, pozri si aj tieto články:
Aké vitamíny v ktorom trimestri by si mala počas tehotenstva užívať?
Aké potraviny môžeš a ktoré by si naopak nemala konzumovať v tehotenstve?
Chceš sa vyhnúť bolestiam chrbta v tehotenstve? Poradí ti dvojnásobná mamička a fitness trénerka Lea Vršecká
Fotka autora
Katarína Vrbičanová
Head of Content

Moje telo je to jediné, s kým musím prežiť celý život. Nie je to len klišé fráza, ale niečo, podľa čoho sa snažím žiť. Rada objavujem nové zdravé recepty, obklopujem sa pozitívnymi vecami a zbožňujem pohyb. Táto trojkombinácia je pre mňa dôvod, prečo som aj ja súčasťou Fitshakera :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.