Ako na jednoduchý detox podľa lunárneho kalendára?

Každý z nás iste vie o vplyve a sile mesiaca na našu planétu. Príliv a odliv, zvieratá zavíjajúce na mesiac, častá insomnia počas splnu. Niet pochýb o tom, že mesiac má na naše telo obrovský vplyv. Veľa dám pozná lunárny kalendár a vie podľa neho, kedy sa má strihať, farbiť, či ísť na kozmetiku. Áno, mesiac vplýva na všetko možné, ale viete aj to, že má schopnosť pomôcť nám zbaviť sa škodlivín a toxínov z tela? Zajtra bude spln. Ideme si vyskúšať malý experiment :-)?

Očisti si telo detoxom

Naše telo je denne vystavené vplyvu toxínov, či už živých alebo neživých. Prijímame ich z vonkajšieho prostredia, ale vytvárame si ich aj my sami, a to nesprávnym stravovaním a stresom. Preto by sme ho mali z času na čas vyčistiť, nielen navonok, ale aj zvnútra. Detox poskytuje telu oddych a čas na regeneráciu. Organizmus si odpočinie od namáhavého trávenia a ušetrenú energiu investuje do regenerácie, a tzv. nápravy škôd. Prospešný je aj v rámci prevencie. Najúčinnejší je počas splnu a novu, kedy telu sila mesiaca pomáha lepšie a efektívnejšie sa čistiť.

Moje očisty sú vždy počas fáz mesiaca, a to nasledovne:

Čo robiť počas SPLNU?

Počas splnu má telo tendenciu zadržiavať. Nemá takú silu zbavovať sa škodlivín. Preto je dobrý pôst, kedy telu umožníme prečkať tento stav. Odporúčam konzumovať čerstvé lisované šťavy z ovocia a zeleniny a ľahké šaláty z listov. Najlepšie aj pár dní pred a pár dní po splne.

Čo robiť, keď je NOV?

Novu hovorím aj “nový začiatok” a on ním aj naozaj je. Detoxikačná schopnosť tela je na vrchole a telo má najväčšiu schopnosť zbavovať sa škodlivín. A tu mu vieme veľmi efektívne pomôcť pôstom, a to pitím vody alebo maximálne štiav 12 hodín pred začiatkom a 12 hodín po vrchole novu.

fitshaker_blog_mesiac_vplyv (2)

V prípade, že sa aj vy pohrávate s myšlienkou detoxu, odporúčam začínať počas fáz mesiaca. Benefity budú cítiteľné intenzívnejšie. Skúste sa počas vašich detoxikačných dní vyhýbať stresu a zvýšenej aktivite. Čistenie by malo prebiehať, keď je telo v pokoji a má dostatok energie na vyčistenie sa. Na záver už len na zdravie vášmu chrámu :-).

 

Ranný detox smoothie počas splnu

Pripravila som si pre vás jeden veľmi príjemný detoxikačný smoothie, ktorý si iste obľúbite na raňajky počas splnu. Vychutnávajte :)

Čo budeme potrebovať pre 2 osoby?

 • 2 poháre jahôd
 • 1 menšie mango
 • šťava z 2 pomarančov
 • 2 poháre listov z kelu
 • 2 cm kúsok zázvoru aj so šupkou
 • kokosová voda (cca 2 poháre)

Ako budeme postupovať?

Všetky ingrediencie vymixujeme vo vysokorýchlostnom mixéri a už len popíjame :-).

fitshaker_blog_detox_smoothie

Na čo vplýva ranný detox?

 • prepláchne pečeň aj obličky od nahromadených toxínov v noci počas bunkovej opravy,
 • podporuje žlčník a pomáha správnej produkcii žlče,
 • pomáha, aby pleť bola žiariaca a jasná,
 • zlepšuje krvný obeh a odstraňovanie toxínov,
 • zlepšuje trávenie a poskytuje žalúdku nový začiatok.

 Urobte si tento drink už zajtra ráno. Uvidíte, hneď sa vám pôjde do nového dňa ľahšie :-).

 

Ďalšie tipy na fantastické smoothies:

Zelené smoothie s chia semienkami

Energy smoothie s nádychom exotiky

Životabudič v pohári – cviklové smoothie

Vanda Dita Gallo

Článok bol pridaný dňa 01/07/2015 a zaradený do kategórie: Stravovanie   |   Autor: Vanda Dita Gallo

Komentáre