Toľko na vysvetlenie, prečo dôverovať, ale zároveň preverovať informácie a prečo je najdôležitejšie držať sa zdravého rozumu, počúvať signály nášho tela, jesť čo najviac základné , lokálne potraviny a jedlá z nich. Toto je prirodzené, najúčinnejšie a najľahšie odporúčanie vo výžive.
Poďme sa pozrieť na zopár faktov a praktických základných rád, na ktoré možno zabúdame. Veľakrát hrajú úlohu antinutričné látky (sú prirodzene prítomné látky – rastlina sa nimi chráni pred škodcami, alebo vznikajú nevhodným skladovaním či spracovaním). Tieto látky, ktoré sa nachádzajú v základných potravinách v malom množstve, nám neuškodia, naopak, v rastlinách sa nachádzajú oveľa vyššie množstvá zdraviu prospešných látok.
# 1: Strukoviny – máte strach z nafukovania a z antinutričných látok v nich?
Skúste aj mungo fazuľku, ktorá sa používa na nakličovanie a je niečo medzi fazuľou a šošovicou.
# 2: Cesnak – je vám z neho zle?
Pozor, aj tu platí lokálnosť, ak si kúpite dovozový cesnak, jeho účinky sú nižšie. Tepelné spracovanie pomôže a platí aj pri tráviacich problémoch z inej zeleniny (paprika, paradajky, cibuľa... treba skúšať).
# 3: Kurkuma − vedeli ste, že jej účinok sa zvyšuje pridaním čierneho korenia?
# 4: Semienka – rozdrviť, či nie?
Nie je to správne, mali by sme ich rozdrviť tesne pred konzumáciou, keďže rozdrvené strácajú účinné látky a navyše oxidáciou vznikajú práve škodlivé (antinutričné) látky.
# 5: Papričky čili – štipľavé jedlo na prázdny žalúdok podporuje chudnutie?
Pálivú chuť spôsobuje látka kapsaicín, ktorá sa dobre rozpúšťa v tuku. Ak vás páli v ústach, vypláchnite si ich mliekom alebo silnou pálenkou, lebo kapsaicín sa rozpúšťa aj v alkohole.
# 6: Kyslá kapusta, alebo jogurt či kvások?
Ľudia nekonzumujúci mlieko a mliečne výrobky z akýchkoľvek dôvodov by mali prijímať prospešné baktérie formou fermentovanej zeleniny.
# 7: Mrkva − doplnenie betakaroténu
# 8: Šípky – pijete vo forme čaju pre vysoký obsah vitamínu C?
Na najlepšie využitie všetkých živín šípky rozžujte ešte čerstvé. Sušením sa vitamín C aj ostatné látky strácajú. Na zachovanie je prospešnejšie pomalým varením uvariť džem, teplom sa síce časť vitamínu stratí, ale časť zostane už natrvalo.
# 9: Med –je kryštalizácia chybou, či nie?
Med má zdraviu prospešné a cenné látky, ale pozor na účinok tepla. Teplo tieto látky ničí. A, samozrejme, je to sladidlo, takže šetrne ;-).
# 10: Cukor – rafinovaný, nerafinovaný, alebo radšej umelé sladidlá?
V trstinovom a kokosovom cukre nájdeme minerálne látky a fytolátky, ale ich množstvo je také minimálne, že to z nich nerobí zdravšiu náhradu cukru. Pre negatívny vplyv cukru na organizmus a jeho nadmernú konzumáciu v dnešnej dobe nepotrebujeme náhradný variant, ale zníženie množstva.
Umelé náhrady, hlavne fruktóza a jej nadbytok, iným spôsobom škodlivo pôsobia na organizmus, hlavne na pečeň a jej detoxikačné účinky a tiež na centrálnu nervovú sústavu.
Pamätajte na to, že cukor nie je esenciálna potravina (nenahraditeľná) pre náš organizmus, čiže ho ani nepotrebujeme prijímať v potrave. Naopak, je to lacná zložka pri výrobe potravín, ktorá je všade a vo veľkom množstve, čím ďalej väčšmi v lacnejších variantoch glukózovo-fruktózového sirupu.
Pokojne striedajte formy cukru, ale pamätajte hlavne na znižovanie množstva.
# 11: Éčka v potravinách – sú potrebné, bezpečné a všetky škodlivé?
Kto sa má v tom vyznať? Žiaľ, neexistuje zákon, ktorý by chránil spotrebiteľa, ale existujú „appky“, kde si môžete zadať názov a vyskočí vám informácia o danom éčku, jej odporúčaná dávka aj základná charakteristika. Mnohé sú povolené, iné v niektorých krajinách zakázané. Smutný je fakt, že nevieme odhadnúť, koľko ich takto prijímame, v akom množstve a čo to robí s naším organizmom.
Niektoré éčka majú pri výrobe potravín aj nezastupiteľnú a prospešnú úlohu, ako konzervanty, antioxidanty, niekedy nevyhnutne sladidlá. Chránia potravinu pred škodlivými mikroorganizmami, plesňami...
Mnohé sú prírodného charakteru, čo je označené ako prírodná látka, ale pozor na označenie prírodne identická látka – tu ide o umelo vyrobenú náhradu.
Toto je potrebné rozlišovať. Dobrá správa je, že v základných potravinách a minimálne priemyselne spracovaných sa éčka nenachádzajú.
# 12: Oleje – ako sa v nich vyznať?
Pri tepelnej úprave používajte tuky a oleje s vysokým dymovým bodom, čo znamená, že sú odolné proti vyšším teplotám.
Patria sem: ghee maslo, masť, olivový olej, repkový (najlepšie v bio kvalite pre postreky), neodporúča sa slnečnicový olej kvôli vysokému obsahu omega-6 MK (ktorých máme v strave nadbytok a podporujú zápalové procesy v organizme), a ani orechové oleje vrátane arašidového nie sú vhodné na používanie pri vysokých teplotách.
V studenej kuchyni používajte kvalitné za studena lisované oleje (olivový, ľanový, sezamový, rybí olej, ktorý je bohatý na omega-3 MK, podobne na tieto MK je bohatý aj ľanový, ale v jeho prípade je to vo forme ALA, ktorú si naše telo nevie tak dobre premeniť na prospešnú formu DHA a EPA nachádzajúcu sa v rybom oleji ).
Správnou výživou a stravou dokážeme veľa ovplyvniť a pomôcť si k pevnému zdraviu a peknému telu. Naopak, nesprávne zvolenou stravou môžeme veľa pokaziť. Neexistuje jeden návod pre všetkých, existuje však jediná správna cesta pre náš organizmus a tou je vnímanie reakcií nášho tela na stravu − pozitívnych aj negatívnych − a týmto spôsobom nájsť najvhodnejšiu a zdraviu naozaj prospešnú stravu.
A aby sa ti darilo stravovať sa zdravo, nahliadni aj do našich kuchárok, kde nájdeš množstvo famóznych inšpirácií na zdravé fit recepty:
A čo ďalšie ti odporúčame prečítať?
Ako stravovanie ovplyvňuje našu hormonálnu sústavu?
Prečo máme svalové kŕče a ako sa im vyhnúť? Akú rolu v tom zohráva horčík?
Aj ananás je super na posilnenie imunity! Prečo ďalšie si ho dopriať?
V prvom rade som mama a manželka. Môj záujem o vplyv stravy na zdravie začal pred niekoľkými rokmi po diagnostikovaní celiakie a ochorení mladšieho syna. Vzdelanie vo výžive si po certifikovanom kurze dopĺňam na SPU Nitra - Výživa ľudí ako nutričný špecialista a zároveň získavam prax v gastroenterologickej ambulancii u p. doc. Kuželu, PhD.. Snažím sa pomáhať s úpravou stravy pri rôznych diagnózach, tráviacich problémoch, intoleranciách a alergiách Založením firmy a stránky www.vyzivajk.sk by som chcela pomáhať ľuďom zorientovať sa v dezinformáciách o výžive a správnou stravou a životným štýlom predchádzať civilizačným ochoreniam a narastajúcej obezite. Ponúkam konzultácie, analýzy stravovania s vysvetlením chýb, vypracovanie stravovacieho plánu, prednášky s diskusiou a tipy na recepty. Nie som predajca žiadnych doplnkov výživy, učím ľudí prijímať všetky potrebné živiny stravou. Mám rada pocit, keď vidím ako moje rady pomôžu... to je môj hnací motor na ďalšie štúdium a poznanie súvislostí v stravovaní a zdraví...