Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Tamarka (- 17 kg): „Prvýkrát v živote mojím cieľom nebolo upraviť svoj zovňajšok, ale svoje vlastné pocity zo seba.“

cvičenie doma

Veľmi sa tešíme, že si dnes môžete prečítať rozhovor s Tamarkou, ktorá pozná Fitshaker ako vlastnú dlaň, pretože s nami cvičí od úplných začiatkov. Sme veľmi šťastní, že je nám verná už toľko rokov. Napíšte nám do komentárov pod rozhovor, koľko rokov ste s nami vy 😊?

Tamarka, kedy sa začala vaša premena, ktorý deň beriete ako ten prvý, keď ste sa rozhodli, že idete na sebe pracovať 😊?

Moja premena sa začala úplne nečakane a spontánne, keď som sa jedného septembrového dňa zobudila a povedala som si, že by som sa chcela začať hýbať, pretože som už mala veľmi často zo seba zlé pocity typu – som ešte mladá a cítim sa staro, nevládzem nič, vyzerám hrozne. A hlavná vec, čo ma už začínala trápiť, boli kadejaké boliestky chrbta, krížov, ramena, kolien atď. Pre cvičenie som sa teda rozhodla hlavne preto, aby som eliminovala tieto hrozné pocity zo seba samej.

Keďže Fitshaker poznám už od samého začiatku a viackrát som sa k nemu za tie roky aj vrátila, vedela som presne, čo robiť. Nastavila som si starter pack a každý deň som odcvičila.

pomôcky na cvičenie doma

Vyhovuje vám cvičko s Fitshakerom? Ako by ste ho zhodnotili za ten čas, čo s nami cvičíte 😊?

Fitshaker využívam, odkedy vznikol. Bola som po prvom pôrode (2014) a v roku 2015 som sa prvýkrát zapojila do výzvy, neviem, či to bola úplne prvá alebo druhá, bol to vtedy veľký ošiaľ, aj jedna kamarátka so mnou cvičievala.

Krásne som schudla aj vtedy, no znovu som otehotnela a pri dvoch deťoch už som potom veľmi ťažko opäť našla to veľké odhodlanie… Už od toho času som však vďačná za Fitshaker, pretože kto chce cvičiť a neodhodlá sa ísť do fitneska ako ja (a myslím, že nás mamičiek je takých dosť), ten si naozaj príde na svoje.

Najviac sa mi vždy páčilo, že sa dá vybrať program podľa vlastného gusta, resp. síl, a aj keď je to zo začiatku len 20 minút denne, stále je to lepšie, ako sedieť na gauči.

cvičenie doma pre ženy

Vaša premena na fotkách je krásna a hneď viditeľná 😊. Kedy ste si na sebe začali všímať zmeny – nielen fyzické, ale napríklad aj lepšiu náladu?

Prvé zmeny prišli hneď po pár dňoch, a to lepší pocit zo seba, viac energie a odhodlania.

Keďže som začínala s ľahkými cvičeniami, neodpálila som si telo hneď na začiatku, ako sa mi to párkrát predtým už podarilo, čo malo absolútne opačný efekt, pretože ma to demotivovalo a hlavne sa mi ťažko potom pokračovalo s cvičením, keď ma bolel každý centimeter tela.

Prvé fyzické zmeny prišli cca po týždňoch, ale okolie si to začalo všímať až tak po mesiaci, niektorí až po 2 mesiacoch. Ľudia mali pocit, že som schudla rýchlo, ale myslím, že to šlo na začiatku celkom pomaly. Ale keďže asi prvýkrát v živote mojím cieľom nebolo upraviť svoj zovňajšok, ale svoje vlastné pocity zo seba, vôbec ma to netrápilo. Len som proste každý deň odcvičila, tešila sa zo seba a hotovo.

náradie na cvičenie doma

Ako sa stravujete, aké potraviny a jedálniček preferujete? Upravili ste niečo od začiatku svojej premeny 😊?

Zo začiatku som stravu neriešila vôbec, asi prvý týždeň som normálne jedla, len som sa snažila nejesť večer a vyhnúť sa hlúpostiam… No takto to u mňa nikdy nefungovalo.

Potrebovala som aspoň nejaký smer, ale už som nechcela držať žiadne diéty ani nič podobné. Takže som sa rozhodla, že jediné, čo obmedzím, je čas, keď jem.

Dala som sa teda na prerušovaný pôst. Jedla som každý deň od 9. do 17., ale nejako som si tým život neobmedzovala. Keď si to situácia vyžadovala, posunula som si okno na jedenie aj o 2 hodinky, prípadne som ho skrátila. Vrásky som si z toho nerobila. Potrebovala som len proste nejaký režim. Každý týždeň som si dopriala dokonca aj „cheat day“, keď som si dala napr. vínko s mužom alebo nejakú pochutinu večer pri telke. Samozrejme, žiadne prejedanie.

No aj pri fastingu sú určité pravidlá, a to kalorický deficit. Začala som teda aj s rátaním kalórií, aspoň zhruba, aby som vedela, ako som na tom každý deň s makroživinami.

Začala som piť po cvičení proteín, ktorý sa pre mňa stal odmenou po cvičení, a aj na ten sa každý deň teším, lebo je to ako taká malá sladkosť, ktorú si môžem bez výčitiek dopriať.

joga cvičenie doma

Poviete nám v číslach, aká bola vaša premena 😊? Koľko kg a cm ste stratili 😊?

Schudla som zatiaľ okolo 17 kg, mojím cieľom však nie je váha, ale to, čo vďaka premene zažívam. Dokázala som eventuálne zmeniť takmer všetko, z čoho som mala dennodenne výčitky a zlé emócie… Žiaľ, na začiatku som si centimetre vôbec nezapísala, takže netuším, koľko mi odišlo 😊.

kardio cvičenie doma
cvicenie doma pre zaciatocnikov

Cvičíte každý deň alebo máte aj dni voľna? Aké tréningy patria medzi vaše obľúbené 😊?

Snažím sa odcvičiť si každý deň, vždy sa na to po práci teším.

Urobila som si také svoje malé denné rutinky, ktoré ma robia šťastnou.

K cvičeniu som po pár dňoch od začiatku pridala aj dlhšie prechádzky a korčule, dokonca občas aj beh, keďže som si veľmi chcela zlepšiť aj kondičku. Toto je však časovo počas pracovného týždňa popri dvoch deťoch trochu náročnejšie, ale našla som si spôsob, ako to zvládnuť.

Manžel mi je tiež obrovskou oporou. Najradšej cvičím tabatové cvičenia a, samozrejme, sú aj dni, keď proste neodcvičím, napr. prvý deň menštruácie, to nikdy nedávam, ale snažím sa, aby som vždy mala aspoň 7 dní po sebe odcvičených, keď už chcem jeden vynechať… (tiež také moje mini nepísané pravidlo).

plan na cvicenie doma

Čo by ste poradili žienkam, ktoré to vždy po týždni vzdajú? Ako vytrvať 😊?

Pre mňa úplne na 100 % platilo – pomaly ďalej zájdeš. Nerobila som si veľké ciele hneď zo začiatku, neočakávala som, že sa udeje zázrak za 2 týždne. Proste som začala pomaly a hlavne som počúvala svoje telo.

Vždy keď sa mi nechcelo cvičiť, som si hovorila, ako ma to bude večer v posteli mrzieť, a keď odcvičím, budem opäť spokojná a stojí ma to LEN polhodinku.

Keď mám chuť na niečo sladké alebo na nejaký prehrešok typu pizza, hamburger a podobne, snažím sa dopriať si to aspoň v trochu prispôsobenej verzii, a ak to nejde, tak aspoň v obmedzenom množstve.

Ale telu treba občas dopriať aj takéto veci, lebo podľa mňa presne preto to ženy po nejakom čase vzdávajú a vrátia sa naspäť k zlým návykom… Ja osobne som si potrebovala urobiť návyk hýbať sa a nájsť si nejaký režim v stravovaní, nastaviť si SVOJE pravidlá, ktoré dokážem držať aj dlhodobo, a zmeniť životný štýl.

Tie 20-minútové cvičenia ma postupne doviedli k oveľa väčšej chuti športovať, začala som dokonca aj behávať, chodím na korčule a s mužom sme začali chodiť aj na turistiky, plánujeme v tom pokračovať a pridávať si na obtiažnosti.

Máme pre teba skvelý DARČEK! Nakúp do 14. 2. v našom e-shope nad 70 € a my ti pribalíme kuchárku Z fitka do kuchyne 3, ktorá v sebe ukrýva niekoľko sladkých inšpirácií na valentínske pečenie 🎁😍.

darček
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.