Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Bicykel vs. korčule - ktorá z týchto aktivít je pre teba výhodnejšia?

korculovanie

Leto je v plnom prúde a teplé počasie mnoho ľudí využíva na letné športy. Medzi najobľúbenejšími sa nachádzajú kolieskové korčule a bicyklovanie. Okrem pobytu na slnku a čerstvom vzduchu a okrem spoločenského aspektu týchto letných športov však fungujú aj ako efektívne kardio.

Pri oboch nielen spálime množstvo kalórií, ale zároveň aj spevňujeme a formujeme naše telo. Ktorá z týchto aktivít je pre nás teda výhodnejšia? Na to sa dnes spolu pozrieme!

korčulovanie

Korčule

Pri korčuľovaní ide o efektívne aeróbne cvičenie. Pre tých, čo sa s týmto pojmom ešte nestretli, vysvetlíme. Pri aeróbnej aktivite sa zvyšuje aktivita srdca, aby dokázalo zabezpečiť adekvátne zásobenie všetkých orgánov okysličenou krvou. Srdce teda musí pumpovať krv rýchlejšie, čo pri pravidelnom pohybe podporuje zdravie srdca, ale dokonca zvyšuje aj hladiny HDL (dobrého) cholesterolu.

Tým, že sa pri korčuľovaní alebo inej aeróbnej aktivite zadýchaš, navyše zlepšuješ „výkon“ svojich pľúc tým, že zvyšuješ ich kapacitu! Pri korčuľovaní, v závislosti od výšky, veku a hmotnosti, samozrejme, spáli priemerný človek okolo 200 kcal za 30 minút!

Pri kolieskových korčuliach navyše zapájaš viac svalov, ako sa zdá. Zaberajú nielen svaly dolných končatín, ale aj svaly chrbta na udržanie rovnováhy či svaly ramien a hlboké svalstvo brucha.

Pri korčuľovaní ide navyše o low-impact cvičenie, čo je opakom HIIT tréningu. Takýmto spôsobom si teda môžu dopriať kardio aj ľudia s boľavými kĺbmi – hlavne kolenami, keďže korčuľovanie je v porovnaní napríklad s behom šetrnejšie.

korčule

A riziká?

Takmer pri všetkom existujú riziká a kontraindikácie – dobrou správou však ostáva, že pri korčuľovaní ich je skutočne minimum.

Opatrne by mali s korčuľovaním začínať ľudia s problémami s rovnováhou a treba, samozrejme, myslieť na strečing predtým, ako začnete.

Odporúča sa používať adekvátne ochranné pomôcky – oplatia sa hlavne chrániče na zápästia, keďže tie sa pri pádoch zvyknú zlomiť najčastejšie.

kalórie

Bicykel

Cyklistika vedie v rebríčkoch popularity možno väčšmi než korčule, keďže je to obľúbený šport v každom veku, od detí až po seniorov.

Pri cyklistike tiež ide o aeróbne low-impact cvičenie, čiže benefity na srdce, pľúca či zvyšovanie HDL cholesterolu zostávajú rovnaké ako pri korčuľovaní. Cyklistika však má ešte pár „extra bonusov“. Pri bicyklovaní závisí množstvo spálených kalórií od intenzity – rýchlosti, ale aj terénu. V priemere sa však uvádza, že polhodinou bicyklovania na nenáročnom teréne môžete spáliť od 200 – 300 kalórií.

Pri cyklistike navyše účinne kombinujeme kardio, ale aj silový tréning zameraný na stehenné svaly. Sami určite cítite, že pri intenzívnom bicyklovaní vás stehná doslova pália. Výhodou je aj to, že posilňujete svalstvo stehna šetrným spôsobom a nezaťažujete pri tom kĺby, ako je to napríklad pri drepoch či cvičení s váhami!

Jednou z najväčších výhod však zostáva fakt, že bicykel je skutočne najuniverzálnejší spôsob, ako si dopriať pohyb. Cyklistika neznamená len víkendových 50 km v cyklistickom úbore. Na bicykli sa totiž viete každý deň presúvať do práce či školy a okrem pravidelného pohybu, spálenia kalórií a spevnenia stehien sa správate aj ekologicky a šetrne voči životnému prostrediu.

bicyklovanie chudnutie

Ako rekonvalescencia

Bicyklovanie – či už na stacionárnom bicykli, alebo outdoor – lekári odporúčajú v rámci zotavovania sa po zraneniach kolien či operáciách. Je to logické, keďže so silnými svalmi stehien vieme čiastočne odľahčiť prácu kolenných kĺbov.

bicyklovanie svaly

Čo je teda lepšie?

Na otázku, či je teda lepšie korčuľovanie alebo cyklistika, neexistuje správna odpoveď.

Oboje spadajú do rovnakej kategórie tréningu a je teda len na vás, ktorá aktivita vás viac teší a baví. Benefitov pre naše zdravie majú totiž obe dosť a v konečnom dôsledku platí, že každý pohyb je lepší ako žiaden – rovnako aj pri korčuliach či bicyklovaní!

bicyklovanie a postava

Udrž si fit postavu počas celého leta kombináciou vonkajších športových aktivít a účinného 15-minútové cvičenia s nami ! Máme pre teba skvelý program Fit in 15 min, vďaka ktorému si zacvičíš rýchlo a efektívne s našimi trénermi a budeš na seba deň od dňa pyšnejšia! 😊

cvičenie doma
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Som študentkou medicíny. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom "ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom tele deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť ľudskému telu. Okrem toho som fanúšikom cestovania, spoznávania a dobrého jedla a tieto moje vášne sa snažím preniesť aj do mojich článkov. Ak ťa zaujíma, čo sa v našom tele deje pri športe, jedle, ako si zachovať fyzické aj psychické zdravie, či všetky možné aj nemožné témy z oblasti zdravia podložené štúdiami a faktami tu si na správnom mieste.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.