Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Strava ako kľúč k silnej imunite: Ako výber potravín ovplyvňuje naše zdravie a odolnosť voči chorobám

strava a imunita

Stravovacie návyky Slovákov sa v posledných rokoch vyvíjajú a čiastočne menia.

Zásadný vplyv na to majú najmä tieto faktory:

  • ekonomické možnosti obyvateľstva a jeho kúpyschopnosť
  • dostupnosť rýchleho občerstvenia
  • spoznávanie iných kuchýň a príchod nových druhov potravín
  • alternatívne spôsoby stravovania
  • zvyšujúce sa povedomie o zdravom životnom štýle a aktívny záujem o zdravotný stav a jeho zlepšovanie
  • tradovanie rôznych mýtov a neprávd o vplyve stravy na imunitu a jej výkonnosť.
stravovanie
nákup zeleniny

Napriek tomu u Slovákov stále prevláda vplyv tradičnej kuchyne a s ňou spojené gastronomické zvyklosti, ktoré sa viažu k rôznym tradíciám. Sebakriticky treba povedať, že stravovanie, ktoré evidujeme v prevažnej časti nášho obyvateľstva, nie je z pohľadu imunity a imunitného systému ani zďaleka ideálne.

V jedálničku nachádzame vysoké zastúpenie jednoduchých a rafinovaných sacharidov, ako sú zemiaky, múka, chlieb a rôzne druhy kysnutého pečiva. Vysoké zastúpenie majú aj mäso a údené mäsové výrobky, ako klobásy, salámy či paštéty. Ak k tomu pripočítame aj konzumáciu alkoholu a sladených vôd, musí byť každému jasné, že toto nie je práve ukážka správneho stravovania.

Nepodceňujme, čo máme na tanieri

To, čo máme na tanieri, má zásadný vplyv na funkčnosť a silu imunitného systému. Je to logické – gro imunitného systému (až do 80 %) sa nachádza v tenkom čreve. Preto nekvalitná strava, ktorá je bohatá na spracované potraviny, rafinovaný cukor, nasýtené tuky a má nízky obsah dôležitých živín, môže priamo negatívne vplývať cez imunitný systém čreva aj na imunitu celého organizmu. Ukazuje sa, že nevhodné zloženie stravy môže viesť aj k vzniku širokého spektra imunitne podmienených ochorení vrátane alergií.

Možno si to predstaviť ako začarovaný kruh, v rámci ktorého jedna akcia vyvoláva ďalšiu. Napríklad nekvalitná a nesprávne zložená strava môže negatívne vplývať aj na črevný mikrobióm, ktorý je esenciálny pre náš imunitný systém. Mimochodom, formovanie črevného mikrobiómu sa začína bezprostredne po narodení a negatívne vplyvy môžu poškodiť jeho prirodzený vývoj s mnohými negatívnymi následkami v budúcnosti.

Poškodenie a narušenie fyziologického a zdravého mikrobiómu vedie k tzv. dysbióze – nerovnováhe medzi prospešnými a škodlivými baktériami v črevách. To má priamy vplyv aj na črevnú bariéru. Poškodená črevná bariéra môže spôsobiť, že do krvného obehu prenikajú látky, ktoré by boli za normálnych okolností zadržané, prípadne by neprenikli v takom množstve. Táto zvýšená priepustnosť čriev môže vyvolať abnormálne imunitné reakcie vrátane potravinových alergií.

Samostatnú kategóriu tvoria potravinové intolerancie, ktoré však nemajú súvislosť s imunitným systémom.

Ukážkové stravovanie z pohľadu imunity

Stravovanie, ktoré je založené na vyváženej a nutrične bohatej strave, zohráva kľúčovú úlohu v efektívnom fungovaní imunitného systému. Dôležité je správne zastúpenie jednotlivých živín, či už makro- alebo mikronutrientov.

Významnými faktormi sú aj pravidelnosť stravovania a primeraná nutričná hodnota stravy. Každý z nás tak môže byť sám sebe laickým, ale dôležitým lekárom. V prípade korekcie stravy a jej zloženia je vhodné obrátiť sa na skúsených odborníkov z radov nutričných terapeutov či lekárov.

Aj preto odporúčame vyberať si potraviny, ktoré sú prirodzene bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.

Prečo? Sú dôležitými zdrojmi faktorov, ktoré podporujú funkciu bielych krviniek a posilňujú prirodzené bariéry tela proti infekciám, vrátane bariéry črevnej steny. Zefektívňujú fungovanie imunitného systému a koordináciu imunitných obranných reakcií.

Imunitnú rovnováhu zas podporia polyfenoly a flavonoidy. Fermentované potraviny slúžia ako želané probiotiká a prebiotiká. Omega-3 mastné kyseliny môžu viesť k zníženiu zápalu v organizme, celozrnné potraviny pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi a pozitívne vplývajú na črevný mikrobióm.

Mimoriadne dôležitým a často podceňovaným prvkom je však dostatočná hydratácia organizmu – teda pitie čistej vody alebo neochutených čajov. Veľmi populárnymi sa stávajú tzv. funkčné potraviny, ktoré okrem výživovej hodnoty prinášajú pre náš organizmus aj ďalšie pozitíva.

Kniha Fitshaker v kuchyni je už v predaji!

Zaži revolúciu vo svojej kuchyni s našou novou knihou Fitshaker v kuchyni! Nájdeš v nej množstvo chutných, zdravých a jednoduchých receptov, ktoré ti pomôžu dosiahnuť tvoje fitness ciele bez kompromisov na chuti. Či už hľadáš inšpiráciu na raňajky, obedy, večere alebo sladké pochúťky – táto kniha má všetko, čo potrebuješ pre zdravý životný štýl.

Objednaj si ju na našom e-shope už dnes a posuň svoje varenie na novú úroveň! 🥑🍜

Fitshaker kniha

Autor textu: Prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, MHA, Dott.ric., FAAAAIwww.ssaki.eu

Renomovaný klinický imunológ, alergológ a pediater s 19-ročnou praxou

Fotka autora
Miloš Jeseňák
Prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, MHA, Dott.Ric., FAAAAI je renomovaný klinický imunológ, alergológ a pediater s vyše 20-ročnou praxou.

Web: www.ssaki.eu

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.