Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako dokáže protizápalové stravovanie zlepšiť zdravie a život? Prezradí Monika

Veľa z nás bojuje s rôznymi zdravotnými problémami a nevie čo ich spôsobuje. Hľadáme, skúšame, čítame, no zlepšenie nikde. Aj Monika patrila dlhých 17 rokov do tejto kategórie, až kým konečne objavila spôsob ako svoj zdravotný stav výrazne zlepšiť. Jej inšpirujúci príbeh zo života, skúsenosti a odpovede na mnohé otázky nám prezradí nižšie. Inšpiruj sa spolu s nami. ;-)

Každý máme svoj životný príbeh a skúsenosti. Aký je ten Váš príbeh? Kedy ste sa začali bližšie zaoberať vplyvom potravín na celkové zdravie a v akom životnom období?

Ako 18 ročná som dostala žlčníkovú koliku. Odvtedy som si musela dávať pozor, čo zjem. Koliky sa z času načas aj tak objavovali. Stravovala som sa takpovediac racionálne – minimum tuku, veľa celozrnných potravín. Veľmi sa mi páčilo vegetariánstvo a mala som obdobia, kedy som ho dodržiavala a kedy zase nie.
Na jednej prednáške som sa dozvedela o makrobiotike, známej tiež pod názvom strava podľa 5 elementov. Tento spôsob stravovania ma veľmi oslovil. Pre priblíženie: ide o smer, pri ktorom sa konzumujú len varené obilniny, strukoviny a zelenina. Dalo by sa hovoriť o vegánstve, bez priemyselne spracovaných výrobkov. Bola som nadšená a mala som podporu jednej pani doktorky, ktorá sa zaoberala TČM. Dopadlo to však katastrofálne a moje autoimunitné ochorenie sa ešte viac rozbehlo. Po 6.rokoch som bola na konci zo silami, tak psychickými, ako aj fyzickými.
Ale ako to v živote chodí, kto je otvorený novým možnostiam – dostaví sa riešenie.
zdravá výživa
 

Vedeli by ste čitateľom bližšie priblížiť všetky zdravotné problémy a ako sa prejavovali?

Zažívacie problémy ma trápili už od skorej mladosti, neskôr sa pridružili rôzne alergie na lepok a ďalšie potraviny. V 30. rokoch mi bola diagnostikovaná reumatoidná artritída a ako sa hovorí „potom to už išlo“, nabaľovali sa ďalšie problémy – alergie, problémy s dýchaním, gynekologické mykózy, a tiež mykóza nechtov a kože, vypadávanie vlasov, anémia, nízky krvný tlak, a iné. Peľová alergia prerástla do bronchiálnej astmy. 
Najhoršie boli viac denné ataky, kedy som nemohla ani vstať z postele. Všetko som zhrnula na mojej webovej stránke (viď na konci článku). Bola som taká zoslabnutá, že sa mi nedarilo obliecť ani pripraviť si niečo na jedenie. Nemala som chuť vôbec vychádzať z domu, stretávať ľudí a aj z jednohodinového cestovania ma chytala panika.
autoimunitné ochorenia
 

Ako dlho trvalo obdobie zdravotných problémov a kedy nastal zlom v zlepšení Vášho zdravotného stavu?

Dá sa povedať, že od tých 30. rokov to išlo len smerom k horšiemu a trvalo to dlhých 17 rokov. Začiatkom roku 2017 som si prečítala knihu Syndróm trávenia a psychológie a objavila SCD diétu, čo fungovalo len čiastočne.
Veľký obrat nastal po prečítaní knihy Autoimunitné riešenie od Amy Myers, MD. Samozrejme, že obrat nenastal ako keď lusknete prstom. Prvé, čo som spozorovala, bolo ustúpenie tráviacich ťažkostí a mala som viac energie. Už som necítila potrebu spať počas dňa, vytratili sa celodenné ataky a gynekologická mykóza sa ani raz nezopakovala. Prestala sa mi točiť hlava a nemala som už hypoglikemické slabosti. Mala som chuť aj na krátke cvičenie a z 10-minútového plávania sa stal 1-hodinový každodenný tréning. Postupne mi začali rásť pevné nechty bez známok mykózy.
Aj keď som sa nezbavila autoimunitného ochorenia, kvalita života sa výrazne zlepšila.
plavanie
 

Do akej miery mala na zlepšenie celkového zdravotného stavu vplyv strava? Išlo len o zmenu v tejto oblasti?

Strava mala úplne zásadný vplyv o čom svedčí predchádzajúci odstavec.
Na tému psychiky, sa s dovolením, trošku rozpíšem. Bola som zamestnaná v oblasti predaja a akosi automaticky nás smerovali k sebarozvoju. Zaujalo ma to, rada som si čítala knihy a sledovala rôznych „motivátorov“. Stále ma ale zaujímalo zdravie, tak som sa prihlásila do školy Etikoterapie – ako náuke o sebauzdravení. Žiaľ, absolútne ma to „nechytilo“. Pravdupovediac, od vtedy neznášam meditácie. Ďalším záchytným bodom bola pre mňa One brain (kineziológia). Prihlásila som sa rovno na kurz. Bola som veľmi svedomitá žiačka a trénovala som aj doma s príbuznými. Opäť nula bodov.
Moje pocity „mizérie“ ma doviedli k tomu, že som bola ochotná investovať nasporené peniaze do Neurolingvistického programovania. Spočiatku som bola nadšená, praktikovala som všetko, čo som sa naučila, ale po 2 mesiacoch prišli pochybnosti. Nefungovali mi overené metódy, techniky a stratégie, nech som sa snažila akokoľvek. Hlava sa začala „plniť“ myšlienkami o mojej neschopnosti a vďaka tomu som zažívala pocity frustrácie a vyhorenia.
Z celého toho sebatrýznenia spôsobovaného len a len vlastnými myšlienkami ma „vyliečilo“ porozumenie. Porozumenie toho, ako my ľudia fungujeme. Čo v skutočne sú myšlienky, odkiaľ sa berú a aký majú, resp. nemajú vplyv na to, čo zažívame. Ono takmer všetko, čomu nerozumieme nás dokáže poriadne potrápiť. A to môžu byť úplne banálne veci. Poviem príklad: Urobím si fľak z ovocia na obľúbenej blúzke. Budem rozmýšľať, čo teraz? Zíde, nezíde, čo na to, atď. Cítim sa bezradná. Potom príde mamina, kvapne citrónovú šťavu a fľak zmizne. Mne sa uľaví, že obľúbená blúzka je zachránená. Automaticky získam vedomosť o tom, ako funguje chémia.
A o tom je celé porozumenie – mám vedomie o tom, ako myšlienky a život funguje. Nepotrebujem stratégie, techniky, meditácie, pozitívne myslenie, odbloky – skrátka nepotrebujem si život komplikovať.
sebarozvoj
 

Na Vašej webstránke môžeme nájsť slovné spojenie „protizápalové stravovanie“. Ako by sa dal vysvetliť alebo špecifikovať tento pojem? Čo je základom tohto stravovania?

Zjednodušene povedané – toto stravovanie vylučuje potraviny, ktoré prispievajú k systémovému zápalu v tele. Základom je návrat k prirodzeným potravinám ako mäso, ryby, vajcia, zelenina, ovocie a tuky v ich prirodzenej podobe, tak ako to príroda zamýšľala. Samozrejme mäso sa tepelne upravuje. Prioritou je čo najmenší zásah priemyslu. Najväčší podiel príjmu tvoria kvalitné tuky.
Aby nedošlo k omylu, nie je to nejaký môj výmysel. Stravovanie je zostavené podľa odporúčaní svetovo uznávaných odborníkov v oblasti funkčnej medicíny ako Amy Myers, MD, Natasha Campbell-McBride, MD, Terry Wahls, MD,  Prof. Tim Noakes, a mohla by som menovať ďalších tucet.
zdravá strava
 

Ktoré potraviny máte vždy doma vo svojej chladničke a naopak, ktoré potraviny ste úplne zo svojho stravovania vylúčili?

Primárnu časť tvoria kvalitné tuky. U nás je to olivový, kokosový olej, maslo, bravčová masť. Ďalej zelená zelenina, vajíčka, orechy, ovocie a mäso. Zameriavam sa na kvalitu. Mäso z pasených zvierat ako jahňacie a hovädzie. Vajíčka domáce.
Vylúčila som suroviny bez energetickej hodnoty – škroby, múka, sladkosti, sladké mliečne výrobky, polotovary, cukor.
Konzervanty, umelé chute, umelé farby a umelé vône zabalené v krásnych obaloch ma v obchodoch vôbec nelákajú.
vajicka
 

Ak by sme chceli začať s takýmto stravovaním, ako a kde začať? Vedeli by ste nám opísať prvé kroky ako začať so zmenou?

Ako prvé odporúčam rozlúčiť sa s priemyselne vyrábaným cukrom, a to v jeho všetkých podobách. Žiaľ, dnes je zamaskovaný snáď v každej priemyselne upravenej potravine.
Preto druhý krok – zbavte sa potravín upravených potravinovým priemyslom.
Základ je naozaj v jednoduchosti. Čím je na potravine menšia úprava, tým viac nutričných látok obsahuje. Ako pomôcka vám poslúži, že takéto potraviny nemajú obal a ani etiketu so zložením. Prípadne zloženie na etikete je max dvojzložkové.
POZN: Každá forma spracovania mení chemickú a biologickú štruktúru prírodných potravín. Naše telá nie sú uspôsobené spracovávať tieto zmenené potraviny! Čím viac sa potraviny menia, tým viac výživných látok sa z nich stráca a tým viac sa mení ich chemická štruktúra. Okrem nutrientov však strácajú aj svoje ďalšie charakteristiky: chuť, vôňu a farbu. Aby sa to vykompenzovalo, pridávajú sa rôzne chemikálie: vylepšovače chuti, farbivá, rôzne „éčka“ (E-čísla), aditíva a konzervačné látky. Ja tomu hovorím, že to nie je potravina, ale „fejk“.
zelenina
 

Čitateľov by určite zaujímalo, či je tento typ stravovania vhodný naozaj pre všetkých. Komu by ste ho neodporúčali?

Úplne pre všetkých. Všetky tieto potraviny tvoria základ nášho stravovania. Bolo tomu tak po milióny rokov, keď bol človek súčasťou prírody.
Žijeme v ére upravených potravín, ktoré slúžia nášmu pohodliu, ale nie nášmu zdraviu a prirodzenej výžive. Príroda nám poskytuje všetky potraviny, ktoré nás robia zdravými, aktívnymi a plnými energie. Tieto potraviny však musíme konzumovať v ich prirodzenej forme.
zdravie
 

Máte skúsenosť pri Vašej dlhodobej praxi s chybami ľudí pri tomto stravovaní? O aké chyby ide najčastejšie?

Najčastejšie chyby vidím v snahe o vytvorenie náhrad. Ľudia si veci sami komplikujú: pečú chlebíky, používajú umelé sladidlá, sirupy. Nevedia sa zbaviť takzvaného „Cukrového démona“. Celé toto stravovanie je naozaj o jednoduchosti. Základné potraviny sú pre náš tráviaci trakt ľahko „rozpoznateľné“. Organizmus vie ako s nimi naložiť, tak prečo mu podsúvať nejaké „fejky“.
Druhým asi najväčším omylom je nadmerná konzumácia bielkovín – ak sa človek nevyzná v problematike a výživových odporúčaniach je oveľa lepšie osloviť výživového poradcu zameraného na Ketogénnu výživu. Je to kratšia cesta k úspechu.
protizapalova strava
 
Na záver by som chcela dodať: Nie som výživový poradca, ani človek s medicínskym vzdelaním. Zdieľam svoju negatívnu skúsenosť s nasledovaním výživových smerov, ktoré sú postavené „na vode“. Poukazujem tiež na nízku úroveň vzdelania v oblasti výživy u väčšiny obyvateľstva.
Práve z nedostatku vzdelania v oblasti výživy prekvitá predaj nekvalitných potravín a zároveň predaj rôznych zázračných práškov, nápojov, super potravín, mastičiek, vodičiek a piluliek. Predajcovia sa doslova spoliehajú na nevedomosť spotrebiteľa.
Mojím poslaním je vzdelávacia činnosť v oblasti výživy, postavená na elementárnych znalostiach, ktoré sa dajú získať napríklad aj z učebníc pre školákov.
Vzdelávanie je tou najlepšou investíciou!
monika komorášová
Monika Komorášová je transformatívny kouč v oblasti porozumenia ľudskej mysle, špecialista na nízkosacharidové stravovanie, autorka knihy a projektu „Cítim sa skvelo“.  Je mentorom pre ľudí, ktorí sa rozhodli navždy vymaniť z nadváhy a s ňou súvisiacich zdravotných problémov. Viac sa môžeš dozvedieť na jej internetovej web stránke www.monikakomorasova.sk
 
Monike veľmi ďakujeme za inšpirujúci príbeh a veľa zaujímavých informácií!
 
K zdravej strave neodmysliteľne patrí aj pohyb, aby sa človek cítil vo svojom tele zdravo a fit. Preto skús nakuknúť do nášho online fitka Fitshaker, kde máš možnosť výberu z cvičení ako joga, Pilates, aerobik, HIIT, intervalových cvičení, cvičení na formovanie a spevňovanie postavy, alebo napr. aj cvičenia pre tehotní či mamičky:
cvicenie na doma
 
Z receptov pre teba vyberáme:
Opečené morčacie prsia so zeleninou
Kuracie prsia s cviklovým šalátom: zdravý obed do 30 minút
Zubáč na masle s opekanými zemiakmi so špenátom
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.