Prečo jesť strukoviny?
Načo si dať pozor?
Za nevýhodu strukovín mnohí považujú to, že spôsobujú plynatosť. Nafukovanie spôsobuje šupka, ktorej sa môžeš ľahko zbaviť pasírovaním. Pomáha aj varenie strukovín s bylinkami ako napríklad bazalka alebo šalvia, prípadne s riasou Kombu. Nesmieme zabudnúť aj na bobkový list, ktorý tiež odporúčame pridať do vody počas varenia strukovín.
1. Hrach
Tip od redakcie: Pozri 11 receptov s hráškom
Môj TIP: Čerstvý hrášok sa výborne hodí ako prísada do zeleninových šalátov. Ak sa rozhodneš variť hráškovú polievku, odporúčam použiť radšej mrazený hrášok ako konzervovaný. Polievočka bude mať sviežejšiu farbu aj chuť.
2. Šošovica
Môj TIP: Medzi moje obľúbené patrí červená šošovica, ktorá je bez šupky a teda ju nemusíš namáčať, ani dlho variť. Výhodou je lepšia stráviteľnosť a tiež to, že na rozdiel od iných strukovín, nespôsobuje nadúvanie. Čo s ňou? Použi ju ako prílohu napríklad namiesto zemiakovej kaše. Tiež z nej môžeš pripraviť skvelú nátierku alebo polievku. Je výborná v kombinácii s pálivou paprikou alebo chilli.
Recept na šošovicovú polievku so sladkou kapustou
Šošovicové kari na sladko-pikantno
Červená šošovica s paprikou a mrkvou na indický spôsob
Recept na šošovicové fašírky - tip na obed alebo večeru
Recept na cícerovo-batatový šalát s čiernou šošovicou
Kaša z červenej šošovice ako príloha k mäsu či rybe
3. Fazuľa
Môj TIP: Čím má fazuľa tmavšiu farbu, tým viac má antioxidantov. Moja obľúbená je čierna fazuľa, ktorá má pozitívne účinky na tráviaci trakt, predovšetkým hrubé črevo. Okrem toho pomáha regulovať hladinu krvného cukru. Čo s ňou? Namočiť, uvariť, rozmixovať, ochutiť a skvelý dip je na svete. Okrem toho sa dá použiť aj ako základ pre rozličné sladkosti, do mexických jedál ako je tacos, ako príloha v kombinácii s ryžou či quinoou.
Hustá fazuľová polievka, ktorá chutí skvelo aj bez mäsa
Výživná krémová fazuľová polievka
Recept na broko-fazuľové fašírky, skvelé na obed či na večeru
Fazuľový koláč s ovocím
Čoko-jablkový koláč bez múky a cukru
4. Cícer
Môj TIP: Cícer si môžeš vychutnať v slanej aj sladkej verzii. Ak ho ešte teplý a upečený obalíš v mede a škorici máš skvelú sladkú pochúťku. Slaná varianta vznikne obalením uvareného cíceru v olivovom oleji, soli a ak máš rada pikantné, môžeš pridať aj chili. Okrem toho je vynikajúcou prísadou do šalátov a polievok, a nesmieme zabudnúť ani na obľúbený hummus, ktorého je základom.
5. Bôb
Môj TIP: Ak máš rada pečené gaštany, určite si pochutíš aj na pečenom bôbe. Uvarený bôb buď opeč na panvici, alebo upeč v trúbe. Nezabudni pridať trochu oleja, bylinky podľa chuti, soľ a na záver (po upečení) pokvapkaj citrónovou šťavou. Je to skvelá pochúťka na večerné chrumkanie, rovnako aj príloha k hlavnému jedlu.
Som trénerka a inštruktorka skupinových cvičení. Okrem toho milovníčka dobrého a zdravého jedla. Rada ľudí motivujem k tomu, aby sa viac hýbali a aby sa zaujímali o to, čo skončí v ich žalúdku. Kombinácia pohybu a vyváženej stravy môže každému zabezpečiť nielen krásnu postavu, ale predovšetkým pevné zdravie, dostatok energie a vitality.