Čo jesť pri chudnutí? Toto je vzorový vegetariánsky jedálniček na chudnutie na 1 deň

Aj dnes tu máme vzorový jedálniček na chudnutie, opäť určený aj pre vegetariánov. Je to v poradí už štvrtý vzorový jedálniček, ak sa k tebe dostal tento ako prvý, pozri si odkazy na konci článku na predchádzajúce 3. V prvom nájdeš aj vysvetlenie, prečo z našej strany nie je možné vytvárať individuálne jedálničky na mieru a že tieto jedálničky sú len vzorom, ktorý má slúžiť hlavne ako príklad toho, že aj pri chudnutí môže byť strava v 1 deň veľmi pestrá, chutná a výživná. Navyše, že môže obsahovať aj sladkosti. Nepotrebuješ držať diétu, aby si schudla. ;-)

RAŇAJKY

Niekedy nemáme ráno príliš veľa času na prípravu raňajok. Nie každý deň si môžeme piecť lievance. Ak si fanúšikom smoothie, skús začať deň touto verziou s kokosom, banánom a proteínom.

Kokosovo-banánové smoothie s proteínom

Skvelý recept hotový do 5 minút. Stačí vložiť všetky ingrediencie do mixéra, rozmixovať a vypiť. Určite neodporúčame vynechať z receptu proteín, nakoľko predstavuje významný zdroj bielkovín. Na porovnanie, 1 porcia smoothie bez proteínu má len 5 g bielkovín, zatiaľ čo pri pridaní 1 odmerky proteínu je to až 28 g bielkovín.

Proteín nemusí byť rastlinný, môžeš použiť aj klasický srvátkový. Je to na tebe, čo viac preferuješ.

fitness jedalnicek na chudnutie

 

DESIATA

Na desiatu v tomto vzorovom dni odporúčame 1 porciu (cca 5 ks) cuketových placiek bez smaženia, k nim 1 porciu vajíčkovej nátierky s Lučinou a 100 g šalátovej uhorky nakrájanej na tyčinky.

Cuketové placky bez smaženia

Odporúčame pripraviť deň vopred (možno predtým na večeru, na druhý deň máš super desiatu). Z 1 cukety pripravíš cca 6 porcií. Recept je bez laktózy a navyše, placky sú s nízkym obsahom kalórií. V našom vzorovom jedálničku ich odporúčame jesť s vajíčkovou nátierkou, no samotný recept chutí dobre aj s odporúčaným jogurtovým dipom. ;-)

vegetariansky jedalnicek na chudnutie

 

Vajíčková nátierka s Lučinou

Túto nátierku budeš mať hotovú raz dva, je plná bielkovín, chutí vynikajúco, určite odporúčame vyskúšať. ;-)

zdrava strava vzorovy jedalnicek

 

OBED

Na obed si môžeme pripraviť tradičné nezdravé jedlo v novej verzii. Je to úžasný príklad toho, že aj obľúbené nezdravé jedlá dokážeme pripraviť tak, aby boli zdravé, výživné a aj veľmi chutné.

Brokolicový syr so zelerovými hranolkami

Jedlo je bohaté na bielkoviny a medzi mnohými z vás aj veľmi obľúbené. Niekedy stačí naozaj veľmi málo, aby sme dosiahli fantastický efekt. Veríme, že si pochutíš aj ty, aj tvoja rodina.

vegetariansky jedalnicek

 

OLOVRANT

Ako sme sľúbili hneď v úvode, aj jedálniček pri chudnutí môže obsahovať sladkosti. Hlavne teda tie doma pripravené, kde boli použité kvalitné suroviny a minimum cukru. Neboj sa, na chuti to koláčom neuberá. ;-)

Samozrejme, odporúčame dať si iba 1 porciu.

Fantastický čokoládový koláč bez lepku

Hoci to z názvu nevyplýva, do cesta koláča ide prekvapivo červená fazuľa. Tá je bohatá na železo, kyselinu listovú, bielkoviny a vlákninu. Netreba sa toho určite báť, na chuti nič nie je badať. Ak by sme chceli znížiť obsah tuku, tým pádom aj kalorický obsah, použijeme nízkotučný tvaroh.

jedálniček pri chudnutí

 

VEČERA

Posledným jedlom dňa by mohla byť protizápalová polievka spolu so 70 g 0% bieleho gréckeho jogurtu (napr. zn. Milko).

Protizápalová zeleninová polievka

Hoci sa táto polievka varí dlhšie, určite ju odporúčame vyskúšať. Má totiž protizápalové a čistiace účinky. Veď okrem zeleniny v nej nájdeme cesnak, kurkumu aj škoricu. Navyše má nízky obsah kalórií. ;-)

chudnutie jedalnicek

A sme na konci ďalšieho ukážkového dňa. Ako sa ti páčil? Čo hovoríš na recepty? :-)

 

Samozrejme, na záver pripájame aj kalorické hodnoty na celý deň.

(Približné hodnoty príjmu sú vypočítané pre 70 kg vážiacu a 165 cm vysokú ženu vo veku 33 rokov s priemerným denným výdajom cca 2 000 kcal.)

Výživové hodnoty spolu za celý deň:

Kalorické hodnoty Tuky Sacharidy Bielkoviny Vláknina
1 669 kcal 75 g 148 g 98 g 27 g

 

Nevieme, či si postrehla, ale všetky recepty z tohto jedálnička sme čerpali z knihy Z fitka do kuchyne špeciál II. Nájdeš ich tam zoradené podľa kategórií (od raňajok, jedál z mäsa, bez mäsa až po dezerty), pri každom sú uvedené kalorické hodnoty, oštítkované, či je recept pre vegánov, bez lepku a pod. Rovnaké je to aj pri knihách Z fitka do kuchyne špeciál I a III. Máš doma komplet zbierku?

ako schudnut jedalnicek

 

Na samotný záver ešte pripájame odkazy na predchádzajúce 3 vzorového jedálničky:

1. vzorový jedálniček na chudnutie na 1 deň podľa receptov z knihy Z fitka do kuchyne špeciál I vhodný pre všejedlíkov

2. celodenný vzorový jedálniček na chudnutie aj pre vegetariánov : recepty sú z knihy Z fitka do kuchyne špeciál I

3. celodenný vzorový jedálniček na chudnutie: výber receptov z knihy Z fitka do kuchyne špeciál II

Katka a Simča

Článok bol pridaný dňa 02/03/2020 a zaradený do kategórie: ChudnutieDesiataFitness dezertyPolievkyRaňajkyRAW surová stravaReceptySmoothiesStravovanieVeganVegetariánske   |   Autor: Katka a Simča

Komentáre