Všetky
Recepty
Zdravie
Všeobecné
Cvičenie
Stravovanie
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
LETO
Fit pobyty a dovolenky

Tajomstvo mladistvej pleti? 💆‍♀️✨ Face yoga, ktorú si odteraz môžeš zacvičiť aj u nás!

tvárová joga

Zaujíma ťa face yoga? Si tu na správnom mieste! 🌟

Cvičenie, ktoré ti pomôže vyzerať mladšie a sviežo, dobilo internet – a my ti ho teraz prinášame vo forme programu na Fitshakeri. 🧘‍♀️✨Prečítaj si rozhovor so Zuzkou Ondrisovou, s ktorou sa práve v tomto programe stretneš, a nalaď sa na to, že face yogu si odteraz zacvičíš už aj na Fitshakeri! 💪

😊Ako malú ochutnávku ti prinášame prvé video.

Vyskúšaš ho?

Zuzka, ty si lektorka a školiteľka face jogy a vytvorila si pre Fitshaker nový program. O ňom sa dnes budeme rozprávať, ale samozrejme aj o tvárovej joge. A mňa takto na začiatok zaujíma, čo tebe priniesla do života tvárová yoga?

Tak pre mňa tvárová joga bol naozaj taký obrovský zlom. A jednak tá prvá vec, alebo taká tá prvá možno viditeľná vec, ktorá sa mi stala, bolo to, že som zlepšila svoj vzhľad. A to bolo práve aj to, čo ma k tej tvárovej joge priviedlo po šiestich rokoch na materskej a rodičovskej dovolenke, ktorá vieme, že asi úplne dovolenkou nie je veľakrát a zanechá na nás ženách také tie stopy, ktoré sa nám nie úplne páčia.

Zuzi, robíš to už jedenásť rokov? Tvárová joga sa odvtedy veľmi posunula. Ako si začala hľadať informácie alebo čím si vôbec začala?

Začala som lektorským kurzom. Naskočila som do toho hneď, pretože mi o tom povedala kamarátka. Pamätala som si, že ona to praktizuje, a vnukla mi tú myšlienku práve v čase, keď som riešila, či sa vrátim naspäť do práce. Spomenula, že sa na to dá urobiť lektorský kurz. Povedala som si, že to znie dobre, tak to skúsim a možno sa tomu v budúcnosti budem aj venovať. Priamo som začala týmto a kúpila som si aj knihy a začala som vyhľadávať na internete rôzne masáže. Vtedy to fungovalo a veľmi to frčalo. Boli populárne japonské masáže tak som to celé začala praktizovať a postupne spájať. Potom to už postupne začínalo byť aj také, že sa to dostávalo von - cez internet, a prichádzalo čoraz viac informácií, čoraz viac techník a omladzovacích možností.

Zuzi, aký je taký najväčší rozdiel medzi klasickou jogou, ktorú cvičíme, ktorá je veľmi komplexná a touto tvárovou?

Už ten základný rozdiel je vlastne v tom, že pri klasickej joge precvičujeme v princípe celé telo. Tam sa kladie dôraz na to, aby sme ostali pružní, zdraví, ale je to aj o prepojení tela, mysle. Pri klasickej joge môžme robiť dychové cvičenia, vedené meditácie - čiže je to taký komplex. Aj pri tvárovej joge dávame dôraz, trebárs aj na dýchanie, aby sme dych nezadržiavali, ale tam je priamy fokus ozdravenie našej pleti. Aby sme to skôr videli a zároveň aj cítili. 

Samozrejme, klasická joga môže mať  pozitívny vplyv na pleť, ale pri tej tvárovke je to vyslovene prvotným cieľom. Takže rozdiel je v tomto a tiež aj v intenzite, dĺžke cvičenia a v tom, že sa zameriavame na úplne iné svaly. Pri celotelovej klasickej joge precvičujeme veľké svalové partie, takže to trvá od tej polhodinky až po dve. Pri tvárovej joge môžeme využiť 5 - 10 minút, maximálne takú polhodinku, čo je už naozaj postačujúce. 

tvárová joga Fitshaker

Klasická joga má rôzne odnože. Ako je to pri tvárovej? Tam to tiež musí byť veľmi rôznorodné, záleží od oblasti asi odkiaľ to prišlo. Ako sa to spája v rámci sveta?

Povedala by som, že joga je dosť členitá. Je v nej veľa rôznych odtieňov a kombinácií, ale v tej tvárovej joge je to jednotnejšie. Je to len o rôznorodosti cvikov, ktoré sa dajú kombinovať, rôzne vyskladať, môžu byť s rozdielnou náročnosťou a tiež je to o tom, čo si k cvičeniu pridáme. Vo svojej praxi využívam veľmi často a rada kombináciu cvičenia a masáží, čo sme využili aj v programe pre Fitshaker. Rada využívam aj rôzne pomôcky. Veľmi populárna je napríklad Gua Sha. Tá je naozaj taká stálica. Potom je to bankovanie, ktoré mám veľmi rada a teší sa obľube i druhej strany. Čiže tá kombinácia cvičenia, masáže a bankovania prináša krásny a dosť rýchly výsledok. Plus ja si s týmto spájam ešte ďalšiu techniku - tejpovanie. Toto sú moje kombinácie a myslím si,  že každá lektorka si to skladá podľa seba a odporúča to, s čím má najlepšiu skúsenosť. Najlepšie sa to takto odporúča a kombinuje aj u klientov, čo zvládnu a s čím vedia pracovať. Lebo aj tu sú určite limity.

Spomenula si program na Fitshakeri. Ako je vyskladaný?

Snažili sme sa ho poskladať tak, aby sa v ňom našla každá žena. Aby tam neboli žiadne obmedzenia, práve pri používaní pomocok, ako sú trebárs banky alebo tejpy. Aby to ženy neodradilo, pretože nie každá žena môže bankovať alebo tejpovať. Povedali sme si, že urobíme tú základnú kombináciu - cvičenie plus masáž. Čo je naozaj jednoduché. Nepotrebujeme na to žiadnu špeciálnu pomôcku a dá sa to vlastne robiť a skombinovať kedykoľvek, kdekoľvek. 

Program trvá mesiac?

Áno a je rozdelený na štyri bloky. V každom tom týždni sa sústreďujeme na konkrétnu partiu, ale vždy začíname celou tvárou. Aby som sa mohla venovať nejakej konkrétnej lokálnej partii, potrebujem rozhýbať celú tvár. Prvý týždeň začína tak, že sa trošku zoznamujeme so všetkými svalmi a precvičíme celú tvár súborom cvikov. Zároveň na konci tvár trošku premasírujeme, vystrečujeme, takže  másaž pôsobí na svaly veľmi príjemne a relaxačne. Cvičenia sú nakombinované tak, že sú tam videá dlhšie aj kratšie, čiže do nejakých 20-25 minút. Potom tam máme krátke 5 minútovky, taký refresh pleti, keď si poviem, že naozaj nemám veľa času, ale tých 5 minút si nájdem. 

Zuzi, máš to ty tak v bežnom živote, napríklad čakáš na klientku, alebo si na stretnutí a dotýkaš sa tváre. Je vôbec dobré, keď človek možno nemá umyté ruky, nie je na to pripravený dotýkať sa tváre?

Nehovorím, že je to zlé. Keď si ale chceš robiť masáž, tak je lepšie, keď máš pleť aj ruky čisté. Je to príjemnejší pocit. Ale… Napríklad keď čakáš na niekoho a chceš využiť tú chvíľku. Môžeš trebárs urobiť pár cvikov bez použitia rúk, ktoré môžu byť veľmi nenápadné. Takto vie precvičiť pery, alebo líčka, bradu. Niečo, čo je rýchle, jednoduché, nie je príliš pozornosť vzbudzujúce. Urobíš niečo, čo si ľudia okolo ani nemusia všimnúť, ale ty pracuješ s tvárovými svalmi. 

Máš niečo, čo by si nám mohla poradiť hneď teraz?

Môžeš využiť to, že pootvoríš ústa a špičkou jazyka zatláčaš hore do podnebia. Jazykom zatláčaš a pracuješ v takom sekundovom intervale, že zatlačíš, uvoľníš, zatlačíš, uvoľníš. Týmto posilňuješ svaly spodnej brady a je to také, že to ani nie je vidieť. Je to veľmi príjemná, rýchla rozcvička na spodnú bradu. Ženy si tieto cviky nájdu práve v programe. Niektoré cviky z toho sú použiteľné aj do auta. Šoférujem alebo ideálne, keď ma niekto vezie na dlhšiu cestu, tak môžem využiť ten čas a zacvičiť si. 

Zuzi, je nejaký rozdiel medzi tvárovými mimickými svalmi a tými našimi kostrovými?

V princípe áno, pretože kostrové svaly nám umožňujú pohyb končatiny a tie mimické svaly už podľa názvu majú inú funkciu. Samozrejme vytvárajú na našej tvári nejakú emóciu a vďaka tým svalom sa buď tešíme, hneváme, usmievame, otvárame ústa a podobne. Toto je ten rozdiel. Svaly na tvári, práve tie mimické, sú spojené priamo s kožou. To znamená, že keď ten sval ochabuje, tak to v zásade vidíme aj na koži. Potom sa nám vytvárajú vrásočky a keď robíme určité pohyby veľmi často, dvíhame obočie a podobne, používame mimický sval čelový, ktorý nám pomáha to obočie dvíhať. Takto si vytvárame mimické vrásky.

Zuzi, hovoríme stále o nejakej estetike, ale mnoho ľudí má možno zdravotné problémy. Zápal trojklanného nervu, tiky, nevedomé škrípanie zubami, takže je v tej tvári obrovské napätie. Celé sa to hromadí aj vo výraze tváre.

To je to, čo vidíme — že človek vyzerá vystresovane, vyzerá zle. Ako si to ty vnímala? Lebo to je taký nahromadený stres, ktorý sa odráža v tvári.

fitshaker face yoga

A možno nejde len o estetiku, ale dá sa tvárovou jogou uľaviť aj od takýchto závažnejších zdravotných problémov?

Určite áno. V praxi sa s tým stretávam. A to, čo si spomenula, poviem, že najľahšie je práve to škrípanie alebo zatínanie zubov. Musím povedať, že mám celkom zaujímavé výsledky práve s klientkami, ktoré sa pustili do tvárovej jogy, lebo chceli vyriešiť nejaký estetický problém, ale ako prvé odstránili škrípanie zubov. Zbavili sa tých dlách, ktoré museli na noc nosiť, aby si nepoškodzovali sklovinu. Takže toto bolo veľmi zaujímavé. Takže áno, dá sa aj toto riešiť.

My sa tie svaly snažíme aj uvoľniť. Máme v  tvári nakumulovaný stres a taký krč. Čiže my ho aj masážou a cvikmi dokážeme veľmi pekne uvoľniť. Zároveň tie ďalšie, možno ťažšie problémy, ako zápal trojklanného nervu, Bellova obrna, alebo rôzne úrazy, autonehody, môžu spôsobiť presne to, že polovica tváre funguje inak ako tá druhá a potrebujeme to vyrovnať. A tu je ale dôležité povedať, že áno, dá sa s tým pracovať, ale ideálne je, pokiaľ si to klient odkonzultuje aj so svojim lekárom, fyzioterapeutom, alebo rehabilitačnou sestrou. Ak povie lekár, áno je to v poriadku, táto terapia by bola pre vás vhodná, môžete niečo takéto pridať. Potom je fajn, keď začneme cvičiť, alebo pridáme masáž. S takýmito klientami ale pracujem len individuálne. Potrebujem vidieť, čo zvládnu, čo dokážu, aký majú rozsah. Potrebujeme to nastaviť individuálnym spôsobom. Takže tvárová joga je veľmi individuálna, ale zároveň celistvá.

Tak povedz mi, prosím ťa, aj o tej synergii cvičenia jogy celkovo na celé telo a tvárovej jogy.

Je to o tom, že keď chceme niečo riešiť na tvári, tak by sme sa mali trošku pozrieť na celé telo. Tvár je odrazom toho, ako sa staráme o svoje telo a aké máme návyky. Napríklad keď ráno rozhýbeme celé telo, rozhýbeme aj lymfu. Ak si tú lymfu blokujem spôsobom, že som celá stuhnutá, alebo mám veľmi málo pohybu, tak sa mi niektoré svaly na tele skracujú alebo tuhnú. Tým blokujú tok lymfy. Potom môžem mať v tvári opuchy. A keď rozhýbem telo a rozhýbem aj tvár, tak sa takýchto vecí môžem zbaviť. Zároveň, ak mám nesprávne držanie tela, veľmi sa hrbím a robím to naozaj neustále a nekompenzujem to žiadnym iným pohybom, tak si môžem vytvoriť dvojitú bradu. Takže sa na to treba pozerať komplexnejším spôsobom. A ono to samozrejme spolu všetko súvisí. Hlava sa nedá riešiť úplne samostatne od tela. A zároveň, keď cvičíš jogu, tak udržiavaš v dobrej kondícii celé svoje telo. Aj tvár. Je tam ten efekt, pretože rozbehneš lymfu a prekrvíš celé telo. Máš cviky na to, aby si prekrvila aj tvár, alebo vedome uvoľňuješ svaly na tvári. Takže je to prepojené a vlastne sa to nedá úplne oddeliť. 

Koľko času musím venovať tvárovej joge, aby som videla výsledky? Lebo to asi nie je tak, že prídeš niekde a tu ti niečo pichnú a tu to takto urobia a zrazu vyjdeš omladená a okrásnená. Ale je to nejaký čas, ktorý musíš venovať sebe.

Koľko asi treba tomu dať?

Je to individuálne. Samozrejme závisí to od toho veku. Aj v ktorom začínam a aký ten stav tej tváre je aktuálne. Ale ja odporúčam napríklad spraviť si taký rány rituál. 5-10 minútový kedy si môžem trošku zacvičiť, môžem si tvár vymasírovať alebo si spravím krátku masáž s bankou. Zmestím sa do desiatich minút a večer, ak mám chvíľku času, tak zase si môžem urobiť 5-6 cvikov a urobiť si krátku masáž, ktorá môže byť súčasťou rutiny starostlivosti o pleť pri nanášaní séra, krému a využijem vlastne také dva v jednom. Keď už niečo robím, tak to robím systematicky vlastne. Takže môže to byť 10 minútovka ráno, 10 minút večer a určite to bude vidieť. 

Má tvárová joga nejaký vekový limit, že niekto má 60 rokov a povie si, že to už sa mi neoplatí vôbec niečo riešiť.

Toto sú také otázky, ktoré dostávam naozaj každý druhý deň: „Dobrý deň, mám 55 rokov, má to ešte význam?“ alebo: „Mám 60, mám 65 a pod…”. Takže určite tie ženy povzbudzujem, aj keď si myslia, že už sú na to v uvozovkách staré, tak to nie je tak, pretože ako náhle začnú precvičovať svaly a doprajú tej pleti príjemnú masáž, tak sa to prejaví, je to niekde vidieť. Samozrejme v tej 65-ke nemôžeme očakávať, že budeme vyzerať ako 30-ke. To nie je možné,ale tú sviežosť to pleti dodá. A zase otázka, kedy začať? Hovorí sa, že začíname starnúť  zhruba okolo 25-ky. Strácame kolagén, elastín, vytráca sa pružnosť. Týmto to môžeme podporiť. V tej 25-ke tomu ale nepotrebujem toľko času venovať. Možno mi stačí taká ranná, krátka rozcvička a krátka masáž tváre. A je to úplne postačujúce. Možno taká zaujímavosť, mala som najstaršieho klienta na kurze, ktorý mal 85 rokov. Bol to muž a vyzeral na 70. Takže naozaj neexistuje horná hranica.

A čo také rituály na omladenie, ktoré spomínaš na svojej stránke? Tak ako si spomínala, tvárová joga je naozaj len časť mozaiky. O čo sa vlastne treba starať, čo všetko do toho spadá?

Tak samozrejme, keď udržiavame svaly v dobrej kondícii, je super, ak sa staráme aj o svoju pleť. Staráme sa zvnútra aj zvonku. Ranným rituálom môže byť to, že si vyčistím pleť. To neznamená, že si ju ošpliecham vodou, ale naozaj vyčistím. Môžem si zacvičiť, urobím si masáž. Postarám sa o pleť, aby bola chránená pred slniečkom, aby som sa nespálila, aby som si zbytočne nevytvorila vrásky. Dbám na ochranu pleti. Večer, aby som si takisto vyčistila pleť, postarala sa o ňu, použila nejaké aktívne látky, ktoré mi vyživia tú pleť zvonku. Dôležité je aj prijímať dostatok tekutín. 

Aké aktívne látky si ty dávaš? Čo musí byť v tvojej rutine v rámci nejakých kozmetických prípravkov?

Určite je tam kyselina hyalurónová, vitamín C, kolagén. Na dennej báze? Áno, na dennej báze. No a potom mám rada populárny bakuchiol - prírodná náhrada retinolu. Čiže všetko to, čo dodáva pleti šťavu, také zdravie, prúžnosť. To všetko môže byť do plusu a podporuje našu snahu. Takže mám taký svoj rituál, že raz do týždňa si urobím napríklad peeling, dám si masku a oddýchnem si pritom. Dám tej pleti takú šťavu. Snažím sa dopriať si aspoň raz do mesiaca návštevu kozmetičky a nechať sa vyhladkať. Hoci to viem urobiť sama, vždy je to úplne iné, keď si ľahnem na lehátko a niekto iný sa o mňa postará. Myslím si, že pre nás ženy je to veľmi dôležité. 

Zuzke Ondrisovej veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a ako už bolo v rozhovore spomenuté, vo Fitshakeri na Vás čaká skvelý mesačný program s názvom Face Yoga.

🌸 Objav nový program FACE YOGA so Zuzkou Ondrisovou na Fitshakeri!

Jemné cvičenia na spevnenie tvárových svalov, prirodzené omladenie a žiarivý vzhľad. Dopraj si chvíľku pre seba a zaži, čo dokáže pravidelná tvárová gymnastika.

fitshaker face yoga
Fotka autora
Nika Klasko
Šéfredaktorka vo Fitshaker

Som Nika, šéfredaktorka Fitshaker blogu. Milujem turistiku, dobré jedlo, prechádzky a západy slnka pri mori. Najväčšou láskou je však pre mňa moja rodina. Ak práve nebehám za svojou dcérkou, pravdepodobne plánujem ďalší výlet do prírody s batohom plným dobrôt!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.