Aká je úloha obličiek?
V tradičnej čínskej medicíne sa obličky nazývajú tiež “koreň života”, nakoľko v prípade, že je jeden prvok systému (tela) oslabený, je práve úlohou obličiek vyrovnať rovnováhu v tele.
Ak teda obličky správne nefungujú, postihuje to celý organizmus, avšak, ak sa o ne dôkladne staráme, vrátia nám to v podobe silnej imunity a energie.
Podľa orgánových hodín sú obličky aktívne od 17-19 hod. Ak chceme doplniť denný príjem tekutín, najvhodnejší čas je práve v tejto dobe, nakoľko po 19-tej hodine sa už neodporúča piť nejaké väčšie množstvá tekutín. Rovnako tak je dobré vyvarovať sa v tomto čase káve, mastným jedlám či alkoholu. V tejto dennej dobe už môžeme začínať pociťovať miernu únavu, ktorou si obličky pýtajú práve pohodu, nohy v teple a ideálne s čajom v ruke.
PÁROVÉ ORGÁNY
Takže v tomto prípade sú to obličky, ktoré sú hlavným orgánom a ich kondícia priamo súvisí práve s vylučovaním, ktoré zabezpečuje močový mechúr.
Ako zistím, či sú moje obličky oslabené?
Otestuj sa!
Červený - od cvikle zafarbený moč - do 6 hodín signalizuje slabé obličky. Čím je tento čas dlhší, tým sú na tom naše obličky lepšie.
Vo východnej medicíne sa obličky považujú za “zimný orgán”. V tomto ročnom období zhromažďuje zem, príroda a človek novú energiu, aby potom na jar mohli opäť prosperovať plní sily. To isté by mali robiť aj obličky, aby mohli zaistiť dostatok stavebnej sily pre pečeň, srdce a krvný obeh. Činnosť obličiek je teda neodmysliteľnou súčasťou regenerácie a pokiaľ sa niekto dlho zotavuje z choroby, býva takmer vždy príčinou nedostatok energie v obličkách.
Čo sa týka ostatných prejavov, tak emocionálnym aspektom obličiek je strach. Ak máme z niečoho stále väčší strach, veľmi ľahko nás pohltí panika. Najmä preto, že obličky predstavujú existenčné zaistenie a starajú sa o prežitie, preto práve strach je protipólom tohto pocitu bezpečia a istoty, ktorý by sme mali cítiť, ak máme obličky v poriadku.
Ako posilniť obličky?
Avšak dôležitá je v tomto období aj imunita a tú môžeme posilniť echinaceou či ženšenom.
Potraviny vhodné na podporu činnosti obličiek sú - kukurica, pšenica, ovos, čierna ryža, šošovica, cícer, sladké zemiaky (bataty), špargľa, pór, zeler, petržlen, čerešne, hrozno, slivky, jahody a goji.
Pripraviť si z odporúčaných potravín môžeš napríklad niektoré z týchto receptov:
Slivkovo-škoricová ovsená kaša
Batatovo-cícerová polievka s kurkumou
Cícerová polievka s batatmi
Expresne rýchle batatové placky
Cviklový falafel s cícerovou kašou
Cícerovo-cviklový šalát
Cícerový šalát s čiernou šošovicou, batatmi a quinou
Kopec výživných receptov aj zo spomínaných surovín nájdeš v našich knihách:
Zaujíma ťa táto problematika? Pozri aj na iné mesiace, ktorý orgán je vtedy oslabený?
Január - vtedy by sme si mali dávať najviac pozor na močový mechúr
Jún - najviac oslabeným orgánom je tenké črevo
September - najaktívnejším orgánom je slezina a pankreas
December - najviac pozor by sme si mali dávať na hrubé črevo
Zdroje:
Feng šuej inštitút
Lothar Ursinus - Orgánové hodiny
Mojou životnou filozofiou je žiť v harmónii mysle, tela a duše. Som absolútnym milovníkom jedla, ktoré by malo byť z môjho pohľadu vždy vyvážené, nutrične bohaté a z tých najkvalitnejších surovín. Vysoká kvalita neznamená vždy aj vysokú cenu, rovnako ako vysoká cena nezaručuje kvalitu. Pohyb je mojím prostriedkom ako vypnúť. Fascinuje ma, čo telo všetko dokáže, koľko sily v sebe skrýva. Čo dáte, to sa vám vráti, a u vášho tela to platí dvojnásobne. Verím, že moje články vám budú pomáhať pri hľadaní svojich vlastných odpovedí a moje recepty obohatia vašu kuchyňu. Ak máš radšej instagram, môžeš ma sledovať ako @foodistheroot