Prečo si v januári dávať pozor na močový mechúr?

Január prináša spolu so začiatkom roka množstvo predsavzatí, odhodlania, ale aj tlaku, zhonu a nervozity. Celé je to najmä o tom, aké nároky na seba máme a či vlastne tie naše “predsavzatia” idú z hĺbky našej duše, alebo máme len pocit, že toto by sme mali chcieť, takíto by sme mali byť a pod. Toto sú faktory, ktoré ovplyvňujú aj naše fyzické zdravie a začiatok kalendárneho roka, t.j. január, patrí preto podľa tradičnej čínskej medicíny zvýšenej starostlivosti o močový mechúr.

Močový mechúr je sesterským (párovým) orgánom obličiek, ktoré, ako už z prírodovedy vieme, močovodom privádzajú moč a ten následne mechúr vylučuje močovou trubicou preč z tela.

V rámci dňa má močový mechúr podľa orgánových hodín najvyššiu aktivitu od 15-17.00 hod., a teda v tejto dobe dochádza k zvýšenému vylučovaniu tekutín. Je preto veľmi dôležité dostatok tekutín aj prijímať, aby sa mohlo telo dostatočne prečistiť.

Čo sa týka energie, v tejto fáze dňa krivka našej výkonnosti stúpa, a to znamená, že je to mimoriadne vhodný čas na šport či tvorivú činnosť.

zápal močových ciest

 

PÁROVÉ ORGÁNY

Čínska medicína rozlišuje 12 pulzov, ktoré zodpovedajú 12 orgánom. Týchto 12 orgánov je spojených do šiestich dvojíc. Každú dvojicu tvorí jeden jinový (plný) a jeden jangový (dutý) orgán, pričom dvojice orgánov sú vo vzájomnej funkčnej súvislosti a ich aktívne hodiny (čas počas dňa, kedy sú aktívne) nasledujú po sebe:

orgánové hodiny

Pri prvých piatich je prvý orgán hlavný a druhý vedľajší. Pri správnom prúdení energie vedľajší orgán chráni ten hlavný.

 

Takže v tomto prípade sú to obličky, ktoré sú hlavným orgánom a ich kondícia priamo súvisí práve s vylučovaním, ktoré zabezpečuje močový mechúr.

 

Ako zistím, či je môj močový mechúr oslabený?

Bolesti pri močení bývajú jedným z hlavných prejavov prítomného zápalu. Neobvykle časté močenie, bolesti v bedrách či podbrušku, kŕče v lýtkách, bolesti päty a ostrohy – to všetko sú fyzické prejavy oslabeného močového mechúra.

Rovnako tak má tiež akákoľvek disharmónia v tele a u konkrétnych orgánov aj prejavy na našom správaní či psychike. V prípade, že je močový mechúr oslabený či v nerovnováhe, môžeme cítiť pochybnosti o sebe, slabú vôľu, strach, silnú potrebu istoty, ale tiež tvrdohlavosť.

močový mechúr

 

Ako posilniť močový mechúr?

Energiu močového mechúra povzbudíme aj trením dlaní o seba a následným priložením na miesto, kde sa močový mechúr nachádza. Odporúča sa tiež čistiť telo čajom či užívať tinktúru napr. z listov brezy, ideálne práve v čase, kedy je močový mechúr aktívny podľa orgánových hodín. Stále je však najdôležitejším odporúčaním a zároveň “liekom” – piť dostatok tekutín.

Ďalej je tiež vhodné piť čaj, resp. výluh napr. z týchto bylín – zlatobyľ obyčajný, harmanček obyčajný, prasličká roľná.

Potraviny vhodné na podporu činnosti mechúra sú pohánka, azuki fazuľka, červená reďkovka, fazuľové struky, mrkva, petržlen či zeler.

Keď je vonku chlad, telo potrebujeme prehriať z vnútra, takže strava by v tomto období mala byť sýtejšia a bohatšia na tuky. Vhodnejšia je príprava jedla dlhším pečením. Dochutiť jedlo môžeme kvalitnou soľou či sójovou omáčkou.


Pripraviť si z odporúčaných potravín môžeš napríklad niektoré z týchto receptov:

Pohánkové fašírky s mozzarellou

Pohánkové rizoto so zeleninou

Krémová mrkvová polievka

Protizápalová polievka


mrkvova polievka

Ak sa rozhodneš vyskúšať niektoré zo spomínaných tipov, budeme radi, keď sa podelíš o svoju skúsenosť napr. dole v komentári. :-)

 

Na lepší prehľad pri dodržiavaní cieľov, ale aj na značenie si všetkého podstatného, vrátane plánovania tréningov, môžeš aj v novom Fitness diári 2020:

fitness diar

 

V ktorom mesiaci ktorý orgán je oslabený a čo by si o tom mala vedieť?

jún – tenké črevo

september – slezina a pankreas

december – hrubé črevo

 

Zdroje:

http://www.magazinluna.sk/

Kniha: Orgánové hodiny – Lothar Ursinus

http://www.alternamedica.sk/

Simona Kollárová

Článok bol pridaný dňa 03/01/2019 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: Simona Kollárová

Komentáre