Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Tipy ako prežiť horúčavy. Poznáš aj ten pri čísle 18?

horúčavy

Horúčavy, ktoré nás trápia posledné dni, zvláda veľa z nás ťažko. Ja osobne ledva vychádzam z domu a snažím sa priamemu slnku úplne vyhýbať. Teplu sa ale ťažko skrýva aj doma, preto mám pre teba zopár tipov ako horúčavy lepšie zvládnuť. Poďme si ich predstaviť.

# 1: Nevetraj!

Vetraj len v noci a cez deň zavri všetky okná a zatiahni žalúzie, aby sa chladnejší vzduch z noci udržal dnu čo najdlhšie.

okna

# 2. Pi veľa vody!

Je to veľmi dôležité. Kvôli nedostatočnému pitnému režimu v letných dňoch kolabuje veľa ľudí. Mysli na to a pi veľa neochutenej čistej vody izbovej teploty. Prípadne je dobrý aj bylinkový čaj, ktorý pokojne môžeš nechať vychladnúť. Alebo si do ňho primiešať kocku ľadu, ak ho nechceš piť horúci.

voda

# 3: Vyper záclony

Ešte mokré ich zaves na garniže. Mám vyskúšané, že vzduch v miestnosti to určite schladí. Prípadne stačí namočiť uteráky a poukladať ich napríklad na radiátory. Veď prečo myslíš, že pri mori znášaš horúčavy lepšie? Jednak sa vieš schladiť v mori, no aj v ovzduší je dostatok vlhka. Ak máš teda doma zvhlčovač, nemusíš nič prať ani namáčať, zapni si ten.

záclony

# 4: Mokrý uterák

Rovnako dobre schladí aj uterák namočený v ľadovej vode, ktorý si budeš prikladať na zápästia a krk. 

osušky

# 5: Nos vhodné oblečenie

Ktoré to je? Predsa to z bavlny či funkčného materiálu. Vyhýbaj sa všetkým umelým látkam, ktoré neprepúšťajú pot.

saty

# 6: Pri sprchovaní meň teplotu vody

Striedaj studenú a teplú sprchu.

sprcha

# 7: Aj výber jedla je dôležitý

Vyhýbaj sa smaženým jedlám a siahni radšej po ovocí a zelenine.

Ktoré jedlá sú v lete najlepšie z pohľadu ajurvédy?

melón

# 8: Rozvír v miestnosti vzduch

V rohu miestnosti zapni ventilátor, aby sa vzduch v izbe rozprúdil a ochladil.

ventilátory

# 9. Pi teplý čaj

Už sme si spomínali vodu a čaj s kockou ľadu. No ak vypiješ teplý čaj, tvoja telesná teplota sa vyrovná s tou, čo je vonku a tebe bude chladnejšie.

čaj

# 10: Umy si vlasy mierne studenou vodou

Nechaj ich voľne uschnúť. Príjemne ťa to schladí.

otužovanie

11. Bež sa schladiť k vode

Vyber si prírodné kúpalisko, kde je veľa stromov a tieň. Voda tam býva chladná a osviežujúca.

Pozri našich 10 TOP tipov na kúpanie

teplo

# 12: Doma nevar ani nepeč

Vyhýbaj sa doma vareniu a pečeniu. Vyhriata rúra rýchlo zvýši teplotu v miestnosti. Daj prednosť šalátom, alebo si zájdi na obed do reštaurácie. A ako dezert môžeš skúsiť niečo nepečené.

RECEPT na rukolový šalát s granátovým jablkom - skvelý na večeru

RECEPT na vanilkovo-kakaového pribináčika - keď ho dáš do mrazničky, máš z toho aj zmrzlinu

RECEPT na smotanovo-melónovú zmrzlinu - poctivú domácu bez pridaných umelín

salaty

# 13: Tip pre mamičky

Milá mamička, ak ti dieťatko spinká najradšej vonku v kočiari, neprikrývaj ho plienkou. Nemá sa tam potom ako dostať čerstvý vzduch a veľmi rýchlo sa v kočiari zvyšuje teplota. Radšej nájdi nejaké miesto v tieni pod stromom, alebo, ak je to možné, vyber sa s bábätkom na prechádzku niekde, kde budeš obklopená stromami. Najlepšie teda nejaká lesná cestička.

vysoká teplota

# 14: V horúčavách radšej necestuj autom

A ak musíš, určite tam neber so sebou malinké dieťa, či psíka. A samozrejme, nehovoríme o tom, aby si tam niekoho z nich zabudla. Behom pár minút sa tam zmení teplota z 29°C na 40°C.

pes v aute

# 15: V týchto hodinách von nevychádzaj!

Ak už musíš ísť von v časoch medzi 11:00 až 16:00, buď opatrná. Maj pri sebe fľašku vody, na hlave klobúk a nezabudni na opaľovací krém.

leto

# 16: Termálna alebo kvetinová voda v spreji

Tá nikdy nechýba v mojej kabelke. Vždy na noc si ju vložím do chladničky a ráno si ju beriem so sebou. Počas cesty preplnením autobusom je to moja jediná záchrana. Používam ju aj 20-krát denne. Vždy príjemne ochladí a ja sa cítim lepšie.

RECEPT na výrobu ružovej vody

recept na ruzovu vodu

# 17: Choď do hôr

Ak máš tú možnosť, pobaľ sa a vyjdi si napríklad cez víkend niekam na túru do vyšších nadmorských výšok. Dozaista oceníš tých pár stupňov menej.

výlet

# 18: Pyžamo v chladničke

Je to trik, ktorý ma naučila kamarátka. Nedarilo sa mi večer zaspať kvôli horúčave. Po tom, ako som vložila do chladničky pyžamo na pár minút, zaspala som skoro okamžite.

obliečky

# 19: Mysli aj na svojich domácich miláčikov

Nenechávajte ich na dvore na priamom slnku. Určite im priprav nejakú skrýšu a nezabudni na dostatočný prísun tekutín. Takisto im môžeš dávať jesť melón, ktorý im zabezpečí ďalší prísun tekutín. Na trhu existujú aj chladiace podložky, prípadne namoč uterák do vody a nechaj tvojho psíka, nech na ňom leží. Alebo ho vezmi so sebou k vode, či naopak tiež na túru. Pozor však, ak by ste museli cestovať v aute, radšej sa týmto aktivitám v horúčavach vyhni.

turistika

# 20: Navštív saunu

Potom budeš teploty vonku znášať oveľa lepšie.

wellness

# 21: Zájdi na kryoterapiu

Nakoľko sa kryoterapia robí pod dohľadom odborníka, nemusíš sa báť teplotného šoku. Určite, ak by to nebolo vhodné, nepustil by ťa dnu. Každopádne, ak absolvuješ chvíľku v kryokomore, potom ti tie horúčavy vonku už nemusia pripadať až také zlé. ;-)

Viac o kryoterapii na vlastnej koži z pohľadu Fitshaker manažérka šťastia Bašky

kryokomora

# 22: Pozor na klimatizáciu!

Vie pomôcť, ale aj uškodiť. Nenastavuj si ju tak, aby fúkala priamo na teba. A dávaj si pozor aj na teplotné rozdiely v klimatizovanej miestnosti a vonku. Napríklad v aute by si nemala mať väčší rozdiel ako je 5°C. Ak sa ti to nedarí, vždy predtým, ako budeš chcieť niekde zastaviť, pár km pred zastávkou vypni klimatizáciu a nechaj chvíľu prúdiť čerstvý vzduch do auta, nech sa teploty trošku vyrovnajú. Až potom s autom zastaň a vysadni.

klimatizácia

# 23: Nešportuj počas obeda

Haha, možno by ti to ani nenapadlo, ale predsa. Ak chodíš rada behať, vyber si buď skoré ráno alebo chod hodinku po západe slnka. Je to určite oveľa príjemnejšie.

beh

# 24: Na obliečkach záleží!

Ak patríš k tým, ktorí nevedia zaspať bez toho, aby boli niečím prikrytí, potom zvoľ na obliečky iný materiál. Flanel to určite nebude. :-D Odporúčame napríklad satén. Aj vhodná plachta vie pomôcť. Prípadne, vymeň perinu len za obliečky a spi len pod nimi. A možno ďalší tip, spi nahá. Ani nebudeš vedieť, aké je to príjemné, keď sa tvojho tela bude dotýkať taký studený satén. Zaspíš raz dva.

posteľné obliečky

# 25: Začni pracovať skôr

Ak ti to tvoja práca umožní, posuň si prácu napríklad o 2 hodiny skôr. Rána sú chladnejšie a tebe to bude lepšie páliť.

práca

Aj keď sú horúčavy niekedy neznesiteľné a vedia narobiť poriadnu šarapatu, skús si leto aj napriek tomu užiť. ;-)

A ak si v týchto horúčavách lenivá na cvičenie, skús aspoň 15-minútovky. Zbehnú raz-dva a ty sa budeš udržiavať vo forme aj v lete:

Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.