Nakoľko tlakomer sa mi oklamať nepodarilo, pán doktor vyzradil, že mám z nadchádzajúceho zážitku stres alebo sa neskutočne teším. :-D Úprimne, na oboch tvrdeniach bolo niečo málo pravdy.
Obula som si teda dreváky, nasadila rúško na nos a ústa a vybrala sa do predsiene s – 60°C zistiť, o čom hovorí.
Očakávala som náročné dýchanie, zvieranie na hrudi a podobné príznaky, ktorými je sprevádzaná „typická januárová zima.“ V tejto časti, kde sme strávili pol minútky sa nedostavili. A nedostavili sa ani v samotnej komore, kde bolo takmer -130°C.
Žiadne zvieranie hrude a ani náročné dýchanie sa teda u mňa nekonalo.
Po komore sme sa pomaličky pohybovali 3 minúty a vždy po minúte sme zmenili smer. Pán doktor sa k nám cez reproduktor stále prihováral, pripomínal nám ako máme dýchať, kde máme mať ruky, koľko času zostáva, kedy máme spomaliť, či kedy sa otočiť.
Práve tretia minúta a otočenie do opačného smeru bolo pre mňa najkritickejšie. Pochopila som, čo znamená, keď niekomu „zamrzne mozog“. Chcela som sa otočiť, no moje telo reagovalo pomalšie a pohybovala som sa ťarbavo. Odkryté časti tela štípali a pálili. Nebolo to však nič, čo by sa nedalo zvládnuť či zniesť.
Po troch minútach sme vyšli von opäť cez predsieň, kde som si povedala niečo, čo by som NIKDY nečakala. Je mi v -60°C teplo...alebo aspoň celkom príjemne. :-D Odtiaľ sme šli rovno cvičiť.
Dopriali sme si ešte sprchu, samozrejme sa poďakovali a rozlúčili sa. Cestou domov nám bolo skutočne príjemne. Horúci letný vzduch nám ešte dlho neprekážal a energie sme napriek popoludňajším hodinám mali na rozdávanie. :-)
Okrem nášho zážitku sme samozrejme chceli pridať aj fakty a názor odborníka. Vyspovedali sme preto pani Lucku Blaškovú, ktorá je marketingovou manažérkou, spomínanou odborníčkou a tiež pravidelnou návštevníčkou kryokomory s výsledkami na vlastnej koži.
Čo je to kryoterapia?
Pôsobenie chladu, ktorý dosahuje extrémne nízke hodnoty (-120 až -130°C) je datované do histórie. V 70. – 80 rokoch začali tieto účinky podrobne skúmať Japonci so zaujímavými výsledkami. V ľudskom organizme dochádza pri pôsobení extrémneho chladu k zmenám, ktoré majú pre človeka pozitívny efekt. Dá sa zhrnúť v troch základných bodoch.
Na chlad reaguje organizmus ako na stresový faktor a vylučuje látky, ktoré majú organizmus uchrániť pre stresom. Predovšetkým sú to endorfíny - hormóny šťastia, ktoré sú mnohonásobne účinnejšie ako morfium a spôsobujú eufóriu, ktorá dokáže nevnímať extrémne nízku teplotu ako faktor nepriaznivo pôsobiaci na ľudský organizmus.
V ďalšej etape sú to kortikoidy, rastový hormón a zvlášť pre športovcov veľmi dôležitý hormón - testosterón.
Pôsobením chladu ďalej dochádza k pozoruhodnému efektu: dochádza k odstráneniu škodlivín v zmysle voľných radikálov, kyseliny mliečnej, urey, ktoré pôsobia na bunku toxicky a spôsobujú „zakyslenie“ organizmu, ktoré športujúci ľudia pociťujú ako svalovú bolesť po záťaži. Fyzická záťaž, ktorá nasleduje po pobyte v kryokomore má za následok opačný efekt.
Po 15 minútovej záťaži dochádza k výraznému prekrveniu tkanív, ktoré v štvrtej minúte záťaže dosahuje až štvornásobok bežného prekrvenia. Dochádza k výraznému zvýšeniu prívodu kyslíka do buniek svalov, čo vyvoláva zníženie koncentrácie škodlivých látok, ktoré ešte neboli z buniek vyplavené.
Čím je kryoterapia prospešná?
Dochádza k biochemicky dokázateľnej urýchlenej normalizácii hodnôt látok sprevádzajúcich, resp. spôsobujúcich únavu – k akémusi energetickému nabitiu organizmu. Celkovo sa dá pozitívny efekt kryoregenerácie zhrnúť do nasledovných bodov:
- výrazné urýchlenie biochemickej regenerácie – napríklad pri športe
- výrazná pomoc pri rozvoji vytrvalosti a sily
- urýchlenie pozáťažovej regenerácie a regenerácie po úrazoch, operáciách či pri rekonvalescencii pri rôznych ochoreniach – protizápalový účinok
- prevencia pred preťažením jednotlivých zaťažovaných systémov a orgánov
- výrazné urýchlenie liečenia poúrazových stavov mäkkých tkanív a svalov
- výrazná pomoc pri liečbe bolestivých stavov pohybového aparátu
Aký má priebeh a na čo sa pripraviť?
Na recepcii kryocentra dostanete špeciálne oblečenie – tzn. krátke nohavice, podkolienky, čelenka, rukavice a ženy aj tričko, muži chodia bez trička. Po prezlečení nasleduje krátka konzultácia s lekárom kryocentra, ktorý zistí váš zdravotný stav.
Všeobecne však platí, že kryokomoru môžu navštevovať všetci – zdraví aj chorí.
Po návšteve lekára nasleduje oboznámenie s procesom kryoterapie priamo pred komorou a vstup do prvej komory, kde absolvuje návštevník cca 30 sekundový pobyt. Následne priamo vstupuje do kryokomory s teplotou -120 až -130°C, kde strávi 2, max. 3 minúty. Počas celej doby pobytu sú návštevníci pod vizuálnou kontrolou a zároveň sa im personál aj prihovára.
Kedykoľvek počas terapie je možné z komory odísť.
Odporúčame hlavne pre prváčikov prekonať svoj počiatočný strach a vydržať. :-) Ten strach je zvyčajne v našej hlave. Máme pocit ohrozenia, pretože ideme do zimy, je to v malom priestore,.. Nič vám však nehrozí.
Ak sa uvoľníte, následný príval energie vám bude stáť za to a na kryoterapii sa stanete závislí!
Komu je možné kryoterapiu „vyslovene“ odporučiť a komu zakázať?
Ako vlastne vplýva chlad na naše telo?
Porovnanie sauny a kryoterapie – každá má vplyv na naše telo v inom smere – kde spočíva okrem chladu a tepla rozdiel?
Takisto – domáce recepty pri rôznych drobných poraneniach alebo stavoch – prikladáme si teplé, alebo studené, podľa toho či sa jedná o opuch, alebo zápal. Sauna a kryoterapia majú spoločný relaxačný a detoxikačný účinok, posilnenie srdca a prekrvenia organizmu, ale intenzita produkcia látok a hormónov, ktoré vyplavuje telo do krvi sa líši.
Ako často na kryoterapiu chodiť – pravidelne alebo občasne?
Máme to odskúšané aj sami na sebe. Čím častejšie, najlepšie deň po dni, kryoterapiu absolvujete, tým je účinok vyšší a trvácnejší.
Máme napríklad pacientov, ktorí trpia rôznymi zápalmi kĺbov či kožnými ochoreniami a tí uvádzajú, že po absolvovaní 8-10 terapií niekedy dokonca znížia potrebu liekov. Každopádne cítia dlhodobú úľavu od bolestí.
Prísť do kryocentra raz za čas je fajn, avšak vtedy je to skôr cvičenie a relax ako liečba. Podľa toho, čo návštevník potrebuje, tomu by mal prispôsobiť svoj čas.
Má kryoterapia význam pre športovcov alebo aktívnych ľudí?
Kryoterapia má vďaka detoxikačnému účinku naozaj omladzujúci účinok na telo.
Okrem toho však vylučovanie hormónov, najmä testosterónu, v priebehu kryoregenerácie je zaujímavé najmä pre športovcov. Tento jav má totiž priamy vplyv na rast svalovej hmoty a na zvýšenie výkonnosti pri silovom a vytrvalostnom tréningu.
Pôsobenie nízkych teplôt zároveň urýchľuje liečbu mäkkých tkanív a kĺbov po úrazoch (pomliaždenie s krvným výronom, vyvrtnutie), eliminuje krvácanie a opuchy, znižuje bolestivosť, obmedzuje riziko pretrénovania a podporuje svalovú relaxáciu i celkovú biologickú regeneráciu.
Funguje kryoterapia lokálne alebo celotelovo?
Pri lokálnej terapii sa dusík aplikuje priamo na postihnuté miesto, cca 3 minúty, nebolí to, ani neštípe. Chladí to postihnuté miesto. Táto lokálna kryoterapia však nie je kozmetickou procedúrou.
Takmer všetky naše „Fitshakeráčky“ sú ženy. Je kryoterapia vhodná pre každý vek, tehotné ženy či mamičky?
Súčasné laboratórne výskumy evidentne svedčia o tom, že kryoterapia pôsobí pozitívne na imunitný systém a posilňuje tak obranyschopnosť organizmu, čo je dobrá správa pre mamičky, ktoré neustále bojujú s rôznymi školskými chorobami - aj deti v sprievode rodiča majú povolený vstup do kryocentra.
Čo je takisto skvelá správa - priamym pôsobením chladu na povrchové vrstvy kože a ich následným výrazným prekrvením v zahrievacej fáze sa vysvetľuje i pozitívny efekt pri odstraňovaní celulitídy.
Všeobecne možno konštatovať, že pobyt v extrémne nízkych teplotách omladzuje, osviežuje a zlepšuje náladu, takže prospieva aj pri jarnej únave, depresiách, a ženám v menopauze.
Na akú „zimu“ sa pripraviť a ako si na ňu telo zvyká?
Zima v komore samozrejme je, opaľovanie či sauna je určite príjemnejšie, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť, stačí sa uvoľniť.
Osobne by som zimu prirovnala k januárovým teplotám, ak vybehnete von v tričku. „Preklepne“ vás, ale určite to prežijete.
Po 3 – 4 raze prestanete zimu vnímať ako problém, a do kryokomory sa začnete tešiť. Asi to bude aj tými endorfínmi aj tým, že naozaj po niekoľkých vstupoch je rozdiel značne cítiť u väčšiny návštevníkov.
Aké sú Vaše skúsenosti?
Na jar veľmi výrazne kryoterapia uľavuje alergikom. Úplne fantastické spätné väzby sú od pacientov práve s rôznymi kĺbovými ochoreniami - artróza, osteoporóza, bolesti chrbtice, svalov, reuma či napr. vážnejšie ochorenia ako skleróza multiplex.
Kryoterapia navracia týmto pacientom hybnosť, flexibilitu, silu a znižuje zápaly v tele, takže sa im skutočne na dlhý čas uľaví. Športovci či amatérski či profesionálni uvádzajú energetický účinok, viac sily, vytrvalosť, eliminácia svalovky, skutočne rýchla regenerácia – takisto vyskúšané na vlastnom tele – zrazu zakorčuľujete či zabicyklujete dvojnásobok km a tešíte sa zo svoje skvelej kondície – a vlastne je za tým kryoterapia.
Do nášho kryocentra napríklad pravidelne chodí pacientka až z Nových Zámkov, ktorá absolvuje v zime kryoterapiu a v lete pobyt pri mori – lieči si tak atopický ekzém a má fantastické výsledky.
Za príležitosť, pozornosť a čas venovaný odpovediam srdečne pani Lucke a celému tímu z Kryocentra v Aquacity Poprad ďakujeme a tešíme sa na ďalšie Fitshaker stretnutie. Veríme, že aj prostredníctvom Vás – našich čitateliek. :-)
Aj tieto články by ťa mohli zaujať:
Tvárová gymnastika - všetko, čo si o nej chcela vedieť
Aké to je nepotrebovať topánky a žiť úplne naboso?
Reflexná masáž chodidiel - pre koho je určená a čo od nej očakávať?
Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)