Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Fitshaker testuje: Kryoterapia v Aquacity Poprad. Zaži to tiež!

Nové veci, nové miesta, nové zážitky... Niekedy mám pocit, že čím som staršia, tým som zvedavejšia. :-) Možno aj preto ma zaujala ponuka vyskúšať si na vlastnej koži (a to doslova) kryoterapiuČo som o nej vedela? Úprimne... ja, človek milujúci horúce počasie, ktorému je od 5°C nižšie úplne rovnaká príšerná zima... teda veľa nie. Moje očakávania a predstavy sa pohybovali niekde medzi Titanicom a ľubovoľným postapokalyptickým filmom. O to väčšie však bolo moje (a manželove) prekvapenie (keďže sa na to nechal nahovoriť so mnou), keď sme ju skutočne absolvovali.

aquacity poprad
Na recepcii v Kryocentre v popradskom Aquacity nás privítala milá slečna. Bola veľmi ochotná a hneď v úvode zisťovala, či sme v týchto „mrazivých vodách“ nováčikmi. Keďže sme nimi boli, dostali sme okrem potrebného oblečenia aj inštrukcie a základné informácie.
aquacity
Presunuli sme sa do šatní a nahodili sa do krátkych nohavíc a trička, (ktoré si obliekali iba ženy, páni sa schladia bez neho), podkolienok, čelenky a teplých rukavíc. Čo bolo pri vonkajšej teplote okolo 28°C celkom zábavné. :-)
aquapark poprad
Odtiaľ smerovali naše kroky k pánovi doktorovi. Absolvovali sme prehliadku, poučenie a príjemný rozhovor.
Nakoľko tlakomer sa mi oklamať nepodarilo, pán doktor vyzradil, že mám z nadchádzajúceho zážitku stres alebo sa neskutočne teším. :-D Úprimne, na oboch tvrdeniach bolo niečo málo pravdy.
poprad aquapark
Potom, ako pán doktor usúdil, že sme dostatočne zdraví a odvážni, sme prišli priamo ku kryokomore. Spolu s nami šli dnu traja chalani – všetci už poriadne ošľahaní chladom. Jeden z nich sa dnu chystal už viac než 60-ty krát a na moju otázku „Prečo?!“, odpovedal, že pochopím sama.
Obula som si teda dreváky, nasadila rúško na nos a ústa a vybrala sa do predsiene s – 60°C zistiť, o čom hovorí.
Očakávala som náročné dýchanie, zvieranie na hrudi a podobné príznaky, ktorými je sprevádzaná „typická januárová zima.“ V tejto časti, kde sme strávili pol minútky sa nedostavili. A nedostavili sa ani v samotnej komore, kde bolo takmer -130°C.
kryokomora
Základný rozdiel medzi takou zimou, akú poznáme keď vybehneme v januári tričku pred dvere a touto „kryozimou“ je ten, že táto je suchá, nie je tam žiadny vietor a ani vlhko. Vytvára ju dusík.
Žiadne zvieranie hrude a ani náročné dýchanie sa teda u mňa nekonalo.

Po komore sme sa pomaličky pohybovali 3 minúty a vždy po minúte sme zmenili smer. Pán doktor sa k nám cez reproduktor stále prihováral, pripomínal nám ako máme dýchať, kde máme mať ruky, koľko času zostáva, kedy máme spomaliť, či kedy sa otočiť.
Práve tretia minúta a otočenie do opačného smeru bolo pre mňa najkritickejšie. Pochopila som, čo znamená, keď niekomu „zamrzne mozog“. Chcela som sa otočiť, no moje telo reagovalo pomalšie a pohybovala som sa ťarbavo. Odkryté časti tela štípali a pálili. Nebolo to však nič, čo by sa nedalo zvládnuť či zniesť.
Po troch minútach sme vyšli von opäť cez predsieň, kde som si povedala niečo, čo by som NIKDY nečakala. Je mi v -60°C teplo...alebo aspoň celkom príjemne. :-D Odtiaľ sme šli rovno cvičiť.
poprad aquacity
Cítila som ako sa mi ruky a nohy prekrvujú, pulzovalo mi v nich a kĺby sa pomaly „rozmrazovali“. Odkryté časti tela som mala pokryté „husinou“ a červené ako paprika. Celé telo mi zalialo príjemné teplo a svalovica z jogy z predchádzajúceho dňa zrazu nebola taká nepríjemná a bolestivá. 20 minút na rotopede zbehlo ako voda.
Dopriali sme si ešte sprchu, samozrejme sa poďakovali a rozlúčili sa. Cestou domov nám bolo skutočne príjemne. Horúci letný vzduch nám ešte dlho neprekážal a energie sme napriek popoludňajším hodinám mali na rozdávanie. :-)
artroza
Aby sa objavili všetky pozitívne účinky, ktoré stovky rokov kryoterapia má, museli by sme sa do chladu vrátiť ešte niekoľkokrát. Už po jednej návšteve však môžeš očakávať napríklad zmiernenie svalovice, prekrvenie pokožky či dobitie energie. :-) V chlade sa teda so mnou – teplomilom – po tomto zážitku ešte určite stretnete.


Okrem nášho zážitku sme samozrejme chceli pridať aj fakty a názor odborníka. Vyspovedali sme preto pani Lucku Blaškovú, ktorá je marketingovou manažérkou, spomínanou odborníčkou a tiež pravidelnou návštevníčkou kryokomory s výsledkami na vlastnej koži.

Čo je to kryoterapia?

O otužovaní sme už zväčša počuli a poznáme jeho pozitívne účinky, kryoterapia je však „nadstavba“.
Pôsobenie chladu, ktorý dosahuje extrémne nízke hodnoty (-120 až -130°C) je datované do histórie. V 70. – 80 rokoch začali tieto účinky podrobne skúmať Japonci so zaujímavými výsledkami. V ľudskom organizme dochádza pri pôsobení extrémneho chladu k zmenám, ktoré majú pre človeka pozitívny efekt. Dá sa zhrnúť v troch základných bodoch.
Na chlad reaguje organizmus ako na stresový faktor a vylučuje látky, ktoré majú organizmus uchrániť pre stresom. Predovšetkým sú to endorfíny - hormóny šťastia, ktoré sú mnohonásobne účinnejšie ako morfium a spôsobujú eufóriu, ktorá dokáže nevnímať extrémne nízku teplotu ako faktor nepriaznivo pôsobiaci na ľudský organizmus.
V ďalšej etape sú to kortikoidy, rastový hormón a zvlášť pre športovcov veľmi dôležitý hormón - testosterón.
Pôsobením chladu ďalej dochádza k pozoruhodnému efektu: dochádza k odstráneniu škodlivín v zmysle voľných radikálov, kyseliny mliečnej, urey, ktoré pôsobia na bunku toxicky a spôsobujú „zakyslenie“ organizmu, ktoré športujúci ľudia pociťujú ako svalovú bolesť po záťaži. Fyzická záťaž, ktorá nasleduje po pobyte v kryokomore má za následok opačný efekt.
Po 15 minútovej záťaži dochádza k výraznému prekrveniu tkanív, ktoré v štvrtej minúte záťaže dosahuje až štvornásobok bežného prekrvenia. Dochádza k výraznému zvýšeniu prívodu kyslíka do buniek svalov, čo vyvoláva zníženie koncentrácie škodlivých látok, ktoré ešte neboli z buniek vyplavené.

Čím je kryoterapia prospešná?

Zvýšený krvný prietok v svaloch sa dá veľmi výrazne využiť: správnym pitným režimom, primeraným prísunom minerálov, vitamínov a energetických látok sa veľmi výrazne zvyšuje energetický potenciál buniek.
Dochádza k biochemicky dokázateľnej urýchlenej normalizácii hodnôt látok sprevádzajúcich, resp. spôsobujúcich únavu – k akémusi energetickému nabitiu organizmu. Celkovo sa dá pozitívny efekt kryoregenerácie zhrnúť do nasledovných bodov:

  • výrazné urýchlenie biochemickej regenerácie – napríklad pri športe

  • výrazná pomoc pri rozvoji vytrvalosti a sily

  • urýchlenie pozáťažovej regenerácie a regenerácie po úrazoch, operáciách či pri rekonvalescencii pri rôznych ochoreniach – protizápalový účinok

  • prevencia pred preťažením jednotlivých zaťažovaných systémov a orgánov

  • výrazné urýchlenie liečenia poúrazových stavov mäkkých tkanív a svalov

  • výrazná pomoc pri liečbe bolestivých stavov pohybového aparátu


kryoterapia
 

Aký má priebeh a na čo sa pripraviť?

V Kryocentre pracuje odborný personál, ktorý vás celou kryoterapiou prevedie. Je zrejmé, že slová ako extrémny chlad, alebo fotka s ochranným rúškom nepôsobí práve ako niečo, čo „určite chcem vyskúšať“, ale ak to návštevníka upokojí –kryoterapiu absolvujú aj deti.
Na recepcii kryocentra dostanete špeciálne oblečenie – tzn. krátke nohavice, podkolienky, čelenka, rukavice a ženy aj tričko, muži chodia bez trička. Po prezlečení nasleduje krátka konzultácia s lekárom kryocentra, ktorý zistí váš zdravotný stav.
Všeobecne však platí, že kryokomoru môžu navštevovať všetci – zdraví aj chorí.

Po návšteve lekára nasleduje oboznámenie s procesom kryoterapie priamo pred komorou a vstup do prvej komory, kde absolvuje návštevník cca 30 sekundový pobyt. Následne priamo vstupuje do kryokomory s teplotou -120 až -130°C, kde strávi 2, max. 3 minúty. Počas celej doby pobytu sú návštevníci pod vizuálnou kontrolou a zároveň sa im personál aj prihovára.
Kedykoľvek počas terapie je možné z komory odísť.
Odporúčame hlavne pre prváčikov prekonať svoj počiatočný strach a vydržať. :-) Ten strach je zvyčajne v našej hlave. Máme pocit ohrozenia, pretože ideme do zimy, je to v malom priestore,.. Nič vám však nehrozí.
Ak sa uvoľníte, následný príval energie vám bude stáť za to a na kryoterapii sa stanete závislí!

skleroza muliplex
 

Komu je možné kryoterapiu „vyslovene“ odporučiť a komu zakázať?

Napriek množstvu pozitívnych účinkov a indikácií, existuje niekoľko zdravotných dôvodov, ktoré nepovoľujú do kryokomory vstup (a zvlášť ak sú to neliečené stavy). Je to zvyčajne vysoký tlak (neliečený), onkologické ochorenia, tehotenstvo, niektoré ochorenia srdca.
 

Ako vlastne vplýva chlad na naše telo?

Ľudovo povedané - predstavte si ako fúkanie balóna ale naopak...chlad a zima spôsobia stiahnutie, zmrštenie bunky a následné zohriatie jej nafúknutie – vymrštenie. A k tomu si predstavte z fyziky to množstvo energie, ktorá pri tomto procese vznikne.
 

Porovnanie sauny a kryoterapie – každá má vplyv na naše telo v inom smere – kde spočíva okrem chladu a tepla rozdiel?

Sauna je viac spájaná s relaxom, ak ideme do sauny, predstavíme si teplučko, pohodu... chýba tam ten „stres“ ako faktor, ktorý je základným spúšťačom celého chemického procesu, ktorý prebieha pri kryoterapii.
Takisto – domáce recepty pri rôznych drobných poraneniach alebo stavoch – prikladáme si teplé, alebo studené, podľa toho či sa jedná o opuch, alebo zápal. Sauna a kryoterapia majú spoločný relaxačný a detoxikačný účinok, posilnenie srdca a prekrvenia organizmu, ale intenzita produkcia látok a hormónov, ktoré vyplavuje telo do krvi sa líši.
bolesti chrbta
 

Ako často na kryoterapiu chodiť – pravidelne alebo občasne?

Ľudské telo má schopnosť „naakumulovať“ dobré látky, preto sa pri každej terapii odporúča opakovanie v čo najväčšom počte a čo najviac po sebe.
Máme to odskúšané aj sami na sebe. Čím častejšie, najlepšie deň po dni, kryoterapiu absolvujete, tým je účinok vyšší a trvácnejší.
Máme napríklad pacientov, ktorí trpia rôznymi zápalmi kĺbov či kožnými ochoreniami a tí uvádzajú, že po absolvovaní 8-10 terapií niekedy dokonca znížia potrebu liekov. Každopádne cítia dlhodobú úľavu od bolestí.
Prísť do kryocentra raz za čas je fajn, avšak vtedy je to skôr cvičenie a relax ako liečba. Podľa toho, čo návštevník potrebuje, tomu by mal prispôsobiť svoj čas.
 

Má kryoterapia význam pre športovcov alebo aktívnych ľudí?

Kryoterapia je absolútne odporúčaná k aktívnemu životnému štýlu. Viete o tom, že Ronaldo má doma vlastnú kryokomoru? A tvrdí o sebe, že jeho biologický vek je 23 rokov.
Kryoterapia má vďaka detoxikačnému účinku naozaj omladzujúci účinok na telo.
Okrem toho však vylučovanie hormónov, najmä testosterónu, v priebehu kryoregenerácie je zaujímavé najmä pre športovcov. Tento jav má totiž priamy vplyv na rast svalovej hmoty a na zvýšenie výkonnosti pri silovom a vytrvalostnom tréningu.
Pôsobenie nízkych teplôt zároveň urýchľuje liečbu mäkkých tkanív a kĺbov po úrazoch (pomliaždenie s krvným výronom, vyvrtnutie), eliminuje krvácanie a opuchy, znižuje bolestivosť, obmedzuje riziko pretrénovania a podporuje svalovú relaxáciu i celkovú biologickú regeneráciu.
 

Funguje kryoterapia lokálne alebo celotelovo?

Kryoterapiu je možné absolvovať celotelovú, teda vstup do kryokomory, alebo lokálne. Lokálna kryoterapia je odporúčaná ako doplnok celotelovej, alebo samostatne, hlavne pri rôznych úrazoch, opuchoch, liečení zlomenín a jaziev a bolestivých bodov na tele.
Pri lokálnej terapii sa dusík aplikuje priamo na postihnuté miesto, cca 3 minúty, nebolí to, ani neštípe. Chladí to postihnuté miesto. Táto lokálna kryoterapia však nie je kozmetickou procedúrou.
bolesť krížov
 

Takmer všetky naše „Fitshakeráčky“ sú ženy. Je kryoterapia vhodná pre každý vek, tehotné ženy či mamičky?

Tehotné do kryokomory vstup povolený nemajú, avšak všetky vekové kategórie, aktívne aj menej aktívne, staršie či mladšie, tie čo chcú omladiť, skrášliť či povzbudiť psychiku a telo – pre tie je kryoterapia jednoduchý a dnes už aj cenovo veľmi dostupný spôsob. Má totiž aj preventívny a kozmetický efekt.
Súčasné laboratórne výskumy evidentne svedčia o tom, že kryoterapia pôsobí pozitívne na imunitný systém a posilňuje tak obranyschopnosť organizmu, čo je dobrá správa pre mamičky, ktoré neustále bojujú s rôznymi školskými chorobami - aj deti v sprievode rodiča majú povolený vstup do kryocentra.
Čo je takisto skvelá správa - priamym pôsobením chladu na povrchové vrstvy kože a ich následným výrazným prekrvením v zahrievacej fáze sa vysvetľuje i pozitívny efekt pri odstraňovaní celulitídy.
Všeobecne možno konštatovať, že pobyt v extrémne nízkych teplotách omladzuje, osviežuje a zlepšuje náladu, takže prospieva aj pri jarnej únave, depresiách, a ženám v menopauze.
 

Na akú „zimu“ sa pripraviť a ako si na ňu telo zvyká?

Pobyt v komore sme absolvovali mnohokrát sami (osobne viac ako 200), aj s prváčikmi aj ostrieľanými komorníkmi, dokonca aj „hore bez“ alebo v plavkách. Preto vnímame reakcie návštevníkov, hlavne tých, ktorí prídu prvýkrát a môžeme povedať, že strach má veľké oči.
Zima v komore samozrejme je, opaľovanie či sauna je určite príjemnejšie, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť, stačí sa uvoľniť.
Osobne by som zimu prirovnala k januárovým teplotám, ak vybehnete von v tričku. „Preklepne“ vás, ale určite to prežijete.
Po 3 – 4 raze prestanete zimu vnímať ako problém, a do kryokomory sa začnete tešiť. Asi to bude aj tými endorfínmi aj tým, že naozaj po niekoľkých vstupoch je rozdiel značne cítiť u väčšiny návštevníkov.
menopauza
 

Aké sú Vaše skúsenosti?

Osobná skúsenosť –imunita. Dlhodobo som brala lieky, každú zimu absolvovala povinnú jazdu – chrípka, bronchitídy... Ak som to nezanedbala pred zimou a dala si poctivo celú kúru, môžem zodpovedne prehlásiť, že som vydržala celú zimu bez liekov.
Na jar veľmi výrazne kryoterapia uľavuje alergikom. Úplne fantastické spätné väzby sú od pacientov práve s rôznymi kĺbovými ochoreniami - artróza, osteoporóza, bolesti chrbtice, svalov, reuma či napr. vážnejšie ochorenia ako skleróza multiplex.
Kryoterapia navracia týmto pacientom hybnosť, flexibilitu, silu a znižuje zápaly v tele, takže sa im skutočne na dlhý čas uľaví. Športovci či amatérski či profesionálni uvádzajú energetický účinok, viac sily, vytrvalosť, eliminácia svalovky, skutočne rýchla regenerácia – takisto vyskúšané na vlastnom tele – zrazu zakorčuľujete či zabicyklujete dvojnásobok km a tešíte sa zo svoje skvelej kondície – a vlastne je za tým kryoterapia.
Do nášho kryocentra napríklad pravidelne chodí pacientka až z Nových Zámkov, ktorá absolvuje v zime kryoterapiu a v lete pobyt pri mori – lieči si tak atopický ekzém a má fantastické výsledky.
 
Za príležitosť, pozornosť a čas venovaný odpovediam srdečne pani Lucke a celému tímu z Kryocentra v Aquacity Poprad ďakujeme a tešíme sa na ďalšie Fitshaker stretnutie. Veríme, že aj prostredníctvom Vás – našich čitateliek. :-)
 
Aj tieto články by ťa mohli zaujať:
Tvárová gymnastika - všetko, čo si o nej chcela vedieť
Aké to je nepotrebovať topánky a žiť úplne naboso?
Reflexná masáž chodidiel - pre koho je určená a čo od nej očakávať?
Fotka autora
Baška Línek
Redaktor vo Fitshaker

Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.