Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Kde sa ísť v lete na Slovensku kúpať? Pozri našich TOP 10 tipov

Na Slovensku síce more nenájdeš, no zato sa svetu môže právom pýšiť množstvom jazier, prírodných, minerálnych a termálnych vôd a tiež vodných nádrží. Aquaparky a plavárne sú v lete aj v zime super voľbou, ale vyskúšala si vykúpať sa trochu inak? Na prírodno? Tieto prírodné „kúpaliská“ ťa isto nadchnú a okrem klasického osvieženia ti ponúknu aj pridanú hodnotu v podobe nevšedného zážitku.

Vidíš na mape tie oranžové hviezdičky? Tak dnes ti poviem niečo o kúpaliskách, ktoré sa nachádzajú v týchto miestach. Vybrala som pre teba svojich TOP 10, ale ak by si chcela niečo doplniť, v závere článku máš priestor na komentáre, tak smelo do toho. Pozri si mojich TOP 10.

Kaďa v Liptovskom Jáne

Obec je známa svojimi pamiatkami a prenádhernou prírodou. Teplota v Kadi20°C, čo v letných mesiacoch padne dobre. Budeš sa cítiť ako vo vírivke, pretože bublinky ťa budú príjemne masírovať. Prírodný wellness, ako sa zvykne často toto miesto označovať, má neobyčajné čaro už len tým, kde je posadený. Liečivé účinky sa prejavia údajne už po 20 minútach, a tak by sa dlhšie nemalo v Kadi zostávať. Okúpať sa môžeš aj v priľahlom prírodnom bazéniku. Vstup zdarma. :-)
 

 

 

Bio bazén Borovica

Na rozdiel od chemicky čisteného bazéna je tento bazén absolútne bez chemikálií a vyhrievaný prírodným spôsobom. K dispozícii za poplatok máš 80 metrov zdravého kúpania, pláže, športové aktivity, aj občerstvenie v tieni voňavých borovíc. Bio bazény pracujú na základe samočistenia, čo zabezpečujú vodné rastliny. V tomto plne vybavenom areáli neďaleko Lozorna je aj detský bazén a atrakcie pre najmenších.
bazen borovica pri lozorne

Zdroj fotky: www.kamennymlyn.sk

 

Prírodné kúpalisko Opatová

Kedysi neveľmi upravené jazero, teraz kompletne vyčistený a renovovaný areál v miestnej časti Trenčína - Opatová. Dno jazera je vysypané dunajským štrkom, vstup je pozvoľný, voda je pramenisto čistá. Absolútnou výhodou je ľudové vstupné a tiché prostredie. Neokukanou zábavou je aj aquazorbing, čo ocenia najmä deti.
prirodne kupalisko pri trencine

Zdroj foto: www.trencinregion.sk

 

Tajchy pri Banskej Štiavnici

Tajchy sú vodné nádrže, ktoré v minulosti stavali v okolí Banskej Štiavnice ako zdroj vodnej energie kvôli ťažbe a spracovaniu rúd. Vďaka dômyselnému systému sa teraz môžeš okúpať v priezračne čistej vode priamo a zdarma v lone Štiavnických vrchov. Je ich viacero, no medzi najvyhľadávanejšie patrí Počúvadlo, Klinger, Horný a Dolný hodrušský tajch.
tajchy

Zdroj foto: (c) Region Štiavnica

 

Palcmanská Maša

Najväčšia vodná nádrž na území národného parku Slovenský raj s plochou 85 hektárov pri obci Dedinky, je súčasťou vodnej nádrže Dobšiná z jednej strany a z druhej strany plní funkciu prírodného kúpaliska. Obrovská vodná plocha slúži nielen na kúpanie, ale aj člnkovanie a rybolov. Voda je aj v lete poriadne chladná, čo v horúčavách až tak veľmi neprekáža. Vstup zdarma.
vodna nadrz
 

Jazero Beňatina

Zvyknú ho nazývať Modrá lagúna alebo malé Chorvátsko. Môže zato tyrkysová voda a prírodná scenéria ako z filmu Poklad na Striebornom jazere. Priezračná voda s množstvom rýb je znakom čistoty. Nachádza sa uprostred skál, pretože vzniklo na mieste kameňolomu, ktorý skončil svoju činnosť asi pred 10 rokmi. Kúpanie nie je oficiálne povolené, možno práve kvôli hĺbke, na niektorých miestach dosahuje až 8 metrov. Okúpeš sa však zadarmo. Obec Beňatina v okrese Sobrance nemá dostatok finančných prostriedkov na jeho prevádzku. Vstup do vody je na vlastné riziko.
benatina
 

Kúpalisko Santovka

Bazény sú dopĺňané výhradne prírodnou termálnou vodou priamo z geotermálneho prameňa, ktorý sa nachádza rovno v areáli. Voda má teplotu 27°C. Obec Santovka, neďaleko Levíc, je známa svojou minerálkou a liečivými účinkami vody, ku ktorým patrí napríklad zmiernenie chorôb pohybového aparátu, srdcovo-cievného systému, reumatických ťažkostí či rôznych alergií. Rozhodne stojí zato navštíviť ju a okúpať sa v nej, hoci si vstup na termálne kúpalisko zaplatíš. Veď, čo ak omladneš o desať rokov, alebo sa ti napraví pohybový aparát? :-)
santovka

Zdroj foto: www.sant-wellness.sk

 

Vodná nádrž Sĺňava

Patrí medzi najväčšie vodné nádrže na Slovensku. Pýši sa nielen skvelou polohou pri svetoznámych kúpeľoch Piešťany, ale aj rozlohou 4,3 km štvorcových. Nájdeš tu čajky, rôzne druhy rýb a vzácnych vtákov. Súčasťou nádrže je aj lodenica, konajú sa tu v lete aj preteky na kajakoch a vo vodnom lyžovaní za motorovým člnom. Na svoje si prídu nielen plavci, ale aj jachtári, windsurferi, či veslári. Okúpeš sa zdarma, ostatné atrakcie sú za poplatok.
slnava

Zdroj foto: www.slovakia.travel

 

Sninské rybníky

Bio kúpalisko pri Snine využíva podobne ako Borovica samočistiacu technológiu pomocou vodných rastlín a rias. Okolie tvoria hory Vihorlatu. Areál tvoria tri bazény s rôznou hĺbkou, atrakcie pre deti, športoviská, aj možnosti stravovania a ubytovania. Poplatok je len pár eur a zážitok zo 100% prírodného nezávadného kúpania je zaručený.
snina

Zdroj foto: www.biokupaliskosnina.sk

 

Zelená voda pri Moste pri Bratislave

Našich TOP 10 uzatvárame nenápadným jazierkom kúsok od Bratislavy, ktorý pripomína malé Chorvátsko. Pomenovanie Zelená voda nedostal len tak pre nič za nič. Voda je tam naozaj zelená. A nakoľko toto miesto nepozná veľa návštevníkov, užiješ si kúpanie naplno. Vstup je zdarma. ;-)
most pri bratislave
Tak to bola moja TOP 10. Som si však istá, že takýchto skvelých prírodných kúpaní, či už za poplatok alebo zadarmo, nájdeš na Slovensku viacero. Budem rada, ak o nejakom vieš, že ho napíšeš do KOMENTÁRA pod článok. Prajem ti skvelé leto a príjemné zážitky aj pri kúpaní. ;-)
 
Ďalšie zaujímavé články, ktoré by si najmä v lete nemala prehliadnuť:
Ako poraziť v lete únavu? 
Tipy na letné stravovanie
Ktorých chýb sa v lete dopúšťame?
 
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.