Atopický ekzém, známy aj ako atopická dermatitída, je chronické zápalové kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje svrbením, začervenaním a suchosťou kože. Postihuje najmä deti, ale môže sa objaviť aj v dospelosti. Celosvetovo má atopický ekzém 15 až 30 % detí a 2 až 10 % dospelých.
Príčinou ekzému sú dysfunkcia kožnej bariéry a nadmerná imunitná reakcia na rôzne vnútorné a vonkajšie podnety. Medzi tieto podnety patria alergény z vonkajšieho prostredia, stres či nevhodná strava.
Podľa najnovších štúdií je zvýšené riziko vzniku atopického ekzému pri nepriaznivom zložení črevného mikrobiómu, a preto je na jeho optimálnu funkciu potrebná čo najväčšia rozmanitosť črevných baktérií, ktoré dosiahneme práve vhodným zložením stravy.
Probiotiká a črevný mikrobióm pri atopickom ekzéme
Výskum ukazuje, že stav črevného mikrobiómu môže mať vplyv na atopický ekzém.
Črevný mikrobióm je súbor prospešných baktérií, ktoré podporujú imunitný systém. Nerovnováha v zložení mikrobiómu môže viesť k nadmerným imunitným reakciám, ktoré zhoršujú príznaky ekzému. Probiotiká, teda živé mikroorganizmy, ktoré majú priaznivý vplyv na črevnú mikroflóru, vedia pomôcť zlepšiť stav ekzému, a to oddialením nástupu zápalu po kontakte s alergénom.
Liečba atopického ekzému
Liečba atopického ekzému spočíva v kombinácii starostlivosti o pokožku a farmakologických prípravkov. Základom terapie je pravidelné zvlhčovanie pokožky emolientmi, ktoré obnovujú kožnú bariéru a zmierňujú svrbenie, dokonca v tomto prípade sú na trhu aj prípravky s obsahom probiotík.
Pri akútnom zhoršení ekzému sa používajú lokálne kortikosteroidy alebo imunomodulačné krémy, ktoré znižujú zápal. V závažnejších prípadoch môže lekár predpísať systémovú liečbu.
Dôležitou súčasťou terapie sú aj identifikácia a eliminácia spúšťačov zhoršujúcich stav pokožky vrátane zmeny stravy.
Aká strava zhoršuje/zlepšuje atopický ekzém
Strava môže mať veľký vplyv na priebeh atopického ekzému.
Najvhodnejšia je jednoduchá, pestrá strava bez polotovarov, akou je napríklad klasická stredomorská diéta. Niektoré potraviny môžu vyvolať alebo zhoršiť symptómy ekzému, najmä rôzne zmesi obsahujúce deproteínované múky, z ktorých bol lepok odstránený priemyselnými technológiami, rôzne škroby, chleby z bezlepkových zmesí.
Pri atopii nie je potrebné vylúčiť klasické alergény, ako sú lepok, mlieko, vajcia, orechy, sója a ryby, ak na ne nemáme dokázanú alergiu. I tu by som zdôraznila kondíciu tráviaceho traktu a s tým spojené zloženie črevného mikrobiómu, čo priamo ovplyvňuje uvedené alergické ochorenie. Pokiaľ je rodinná anamnéza pozitívna na alergie, je vhodné podávať probiotiká, ako sú laktobacillus rhamnosus a bifidobacterium animalis, už od 2. roku života.
Odporučený jedálniček pri atopickom ekzéme
Odporúčaný jedálniček pre ľudí s atopickým ekzémom by mal byť bohatý na čerstvé a prirodzené potraviny, ktoré podporujú imunitu a redukujú zápal. Dôležité je vyhýbať sa potravinám, ktoré môžu byť potenciálnymi alergénmi.
Príklad odporúčaného jedálnička:
- Raňajky: ovsené vločky so semiačkami chia, s mandľovým mliekom a čerstvým ovocím (napríklad čučoriedky, banány)
- Desiata: kváskový chlieb s mrkvovou nátierkou
- Obed: hrachová polievka + prepeličie vajíčko
- Olovrant: jogurt
- Večera: grilované kuracie prsia s batatmi a dusenou brokolicou
Šport pri atopickom ekzéme
Fyzická aktivita je dôležitá pre celkové zdravie, no pri atopickom ekzéme môže niekedy zhoršiť stav pokožky.
Počas cvičenia sa telo potí, čo dráždi citlivú kožu a zvyšuje svrbenie. Preto je dôležité vybrať si vhodný typ športu a oblečenia. Športy ako plávanie v chlórovej vode môžu vysušovať pokožku, je teda potrebné použiť vyhovujúci umývací prípravok bez mydla s fyziologickým pH a aplikovať vhodný emolienčný prípravok.
Pred slnkom musíme atopickú pokožku chrániť, starostlivo si vyberať oblečenie, ktoré umožňuje odvod potu a zabraňuje jej odieraniu. Šport celkovo je najdôležitejší pre atopika kvôli pozitívnym účinkom na jeho duševné zdravie a pohodu.
Objavte novú kuchársku knihu Fitshaker v kuchyni plnú zdravých a chutných receptov! 🍳
Varenie, ktoré podporí vaše zdravie aj figúru.
Už v predaji - kliknutím na banner sa dostaneš priamo do e-shopu! :-)
Autorka textu: MUDr. Anetta Hrušovská Svrčeková, dermatovenerologička
web: koznaambulancia.sk